IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Епилепсија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Епилепсија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Епилепсија
    Испратена: 03.Април.2009 во 15:16
Знае некој нешто повеќе за ова?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 17:08
samo simptomi...pricina ne...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 17:09
моја познаничка има тинејџерска епилепсија, нешто како полесен вид на епилепсија, знам дека мака мачеше во Македонијава додека открија што и е, но си пие терапија и сега се е ок...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 17:11
можеби има повеке од 100 вида на епилепсија...така да самата болест епилепсија не значи ништо додека не се утврди за каков вид епилепсија станува збор.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 20:06
Малку имам слушнато за ова. Инаку за време на будна состојба мозокот продуцира електрични бранови. Пореметувањето на нормалната електрична активност на мозокот се нарекува состојба на епилепсија. За време на епилептичните напади има драматично пореметување на електричната активност на мозокот. Притоа, можно е да не се интервенира навреме на епилептичниот напад, а да се остранат сите предмети кои можат да го повредат болниот.
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 23:19
Што е Епилепсија?

Епилепсија е нарушување во мозокот при кое сплетови од нервни келии, или неврони во мозокот напати укажуваат на некакво нарушување. При епилепсијата, нормалното функционирање на невронската активност се пореметува, предизвикувајки невообичаени појави, чувства и однесување или напати грчење, грчеви во мускулите и губење на свеста. Епилепсијата претставува нарушување од многу различни причини. Се што го нарушува нормалното функционирање на невроните - од болест до оштетување на мозокот па се до абнормалитет во развојот на мозокот - може да доведе до појава на напади. Епилепсијата може да се појави како резултат на некое нарушување во мозокот, нарушена рамнотежа на хемиските супстанции во нервниот систем наречени невротрансмитери или комбинација на повеке фактори. Доколку една личност има напад не значи дека има епилепсија. Само по појава на два или повеке напади се смета дека тоа лице има епилепсија.

Дали може да се излечи?

Штом се дијагностицира епилепсија, важно е да се започне со третманот што е можно побрзо. Околу 80 проценти од лицата кои имаат епилепсија, нападите можат да се контролираат со помош на современи медицински и хируршки техники. Некои лекарства против епилепсијата можат да го попречат ефикасното дејство на оралните контрацептивни средства. Во 1997 година, се воведе во употреба оралниот нервен стимулатор наречен вагус за лица кај кои нападите не можат да се контролираат само со лекови.

Каква е прогнозата?

Многу лица заболени од епилепсија можат да живеат нормално. Иако не постои ефикасен лек против епилепсијата, кај некои луѓе по извесно време целосно се губи. Најголем дел од нападите не предизвикуваат оштетување на мозокот. Луѓето заболени од епилепсија, посебно децата, не развиваат некои посебни бихевиорални или психички нарушувања, освен оние кои доаѓаат како последица од стравот дека ќе бидат малтретирани, задевани или избегнувани во училиштето и други проблеми од општествена природа. Кај некои лица заболени од епилепсија, ризикот од напади ја намалува нивната самостојност (во некои држави лицата со епилепсија не смеат да поседуваат возачка дозвола) и ги ограничуваат нивните рекреативни активности. Лицата заболени од епилепсија подложат на два високо ризични услови: состојбата наречена епилептикус и неочекувана смрт. Најголемиот дел од жените заболени од епилепсија можат да забременат, меѓутоа мора да се консултираат со својот лекар во врска со лекарствата кои ги примаат. Жените заболени од епилепсија во 90 проценти од случаите раѓаат нормални, здрави бебиња.

Какви истражувања се направени досега?

Научниците проучуваат нови лекарства против епилепсија со цел да го направат поефикасен третманот против епилепсија. Научниците продолжуваат да работат на тоа како невротрансмитерите се вмешуваат во функционирањето на нервните келии и како не-невронските келии во мозокот допринесуваат до појава на напади. Еден од најпроучуваните невротрансмитери е ГАБА, или гама-аминобутринската киселина. Научниците работат на одредување на гените кои можат да влијаат на појавата на епилепсија. Оваа информација може да биде од голема корист за лекарите за спречување на епилепсијата или во одредувањето на најсоодветниот третман за даден случај на епилепсија. Лекарите во моментов експериментираат со повеке нови начини на терапии за епилепсија, како што се трансплантација на неврони од свиња во мозокот на пациентите за да утврдат дали трансплантираните келии можат да ги контролираат нападите, со трансплантација на матични клетки и употреба на направа која е во можност да ги предвиди нападите 3 минути пред да се појават. Научниците постојано го усовршуваат МРИ и другите направи за скенирање на мозокот. Истражувањата покажаа дека во некои случаи, децата можат да имаат помали напади доколку се придржуваат кон одреден начин на исхрана - наречена кетогена диета - со повеке масти, а помалку јагленохидрати.


Напади

Епилепсија: Десет Совети за Лица кои имаат Напади
Гери Кордингли

1. Целта е нула напади и нула секундарни ефекти.
Доколку сеуште страдате од напади или посилни од најслабите секундарни ефекти од медицинските препарати кои ги земате, тогаш не сте ја завршиле работата целосно. Највисоката цел во процесот на справување со нападите е да ги спречите потполно и тоа без секундарни ефекти од третманот кој го користите да ги елиминирате тие напади.
Повторувањето на нападите не е добро ни за мозокот ни за телото. Ако нападите не престанат, можат да го нарушат функционирањето на мозокот на начин на кој може само да се зголеми бројот на напади во иднина. Исто така, лицата со неконтролирани напади многу почесто паѓаат и се повредуваат отколку лицата кај кои нападите престанале да се појавуваат. Возењето автомобил исто така не се препорачува се до потполното губење на нападите.

2. Не брборете.
Вашето медицинско досие е доверливо, па информациите кои ги добивате, чувајте ги за себе. Не ги ширете добиените информации со луѓе кои не се на никаков начин поврзани со медицината. Еднаш штом ја раширите веста, веке немате контрола како таа се употребува или злоупотребува. За жал, некои луѓе сеуште имаат предрасуди во врска со епилепсијата. Не им давајте повод да Ви се мешаат во животот.

3. Не лажете.
Доколку лицата за кои е неопходно да знаат дека имате епилепсија, мора да им ја кажете вистината, иако не треба да ги опишувате сите детали кои можеби се и непотребни да се соопштат. Луѓето кои "мора да знаат" се Вашиот работодавец, осигурателот и Управата за Издавање Возачка Дозвола.
Ова се неколку примери поради кои не смеете да лажете: Претпоставете дека сте возач на автомобил кој доживува сообраќајна несреќа. Доколку сте ја сокриле вистината од Вашата компанија за осигурување дека имате епилепсија, компанијата може да не Ви го исплати обештетувањето кое Ви следува, било дали во тој момент сте имале напад или не!
Олеснителна околност може да претставува доколку сте имале само еден напад во животот, па е медицински исправно да кажете дека немате епилепсија. Потребни се минимум два напади за да може да се каже дека едно лице има епилепсија.

4. Редовно пијте ги лековите.
И најдобриот лек на светот не дејствува ако не го земате редовно. Необично ми е жал за оние луѓе кои мора да пијат лекови за спречување на нападите. Кога јас нема да се напијам антихистамин, единствената последица со која ќе се соочам е течење на носот, меѓутоа лицата кои нема да се напијат лек против напади можат да ја платат таквата немарност со појава на неочекуван напад.
Секако, човечко суштество сте, нормално е дека некогаш ќе заборавите да се напиете лек. Во тој случај консултирајте се со лекар кои чекори треба да ги преземете.

5. Не се опседнувајте со количината на лекарства во крвта.
Не мешајте средство со цел. Целта е да немате напади ни секундарни ефекти, а не да одите нон-стоп на лабораториски тестирања. Во одредени случаи, количеството на лекарства во крвта може да биде корисно средство, меѓуоа напати пациентот или лекарот или обајцата, се опседнуваат со тие податоци и ја губат перцепцијата за крајната цел.
Еден професор по неврологија дал добро резиме: "Да се контролира напад со набљудување на количеството на лекарства во крвта е како да се вози автомобил и да е гледа само во брзинометарот. Некогаш е добро да се свртите напред и да видите каде одите!"
Опсесијата со количеството на лекарства во крвта може да доведе и до тажни последици. На пример, доколку количеството на лекарство падне во рамките на очекуваниот дијапазон при лабораторискиот тест, пациентот и лекарот би можеле да изведат заклучок дека се што беше во рамките на човечките можности се направи. Но ако пациентот сеуште има напади, мора уште да се работи на случајот.
Исто така е лошо доколку пациентот и лекарот претпостават дека количеството на лек во крвта надвор од "нормалниот дијапазон" е лошо. Некои пациенти можеби најдобро функционираат со повисоко количество на лек во крвта од она што е лабораториски утврдено, или обратно, подобро се чувствуваат со помало количество на лек од пропишаното. Лабораториски добиениот дијапазон е само релатвно мерило.

6. Водење сметка за времето на секојдневните активности.
Знам дека сте живо и динамично човечко суштество. Меѓутоа напати во Ваш интерес би било да си замислите дека Вие сте една здодевна личност, која се буди во исто време наутро и во исто време заспива навечер. Непридржување во биоритмот на спиење придонесува кон почесто појавување на нападите. На пример, еден човек кој ми е пациент никогаш не успеа целосно да ги контролира нападите додека се будеше и заспиваше во различно време, а воспостави совршена контрола кога започна да го применува горенаведениот совет.

7. Водете запис за нападите.
Во процесот на одредување на соодветен третман кој ќе овозможи целосна контрола врз нападите, мора да водите беспрекорно досие на бројот на нападите и нивното времетреање, што претставува одлично средство во проценката дали сте на правиот пат или не. Жените треба го запишуваат и менструалниот период. Напати може да постои поврзаност помеѓу нападите и менструалниот циклус.

8. Разговарајте со лекарот.
И најпаметните лекари на светот не можат да ги решат проблемите за чие постоење не знаат. Доколку сеуште имате напади или секундарни ефекти од лекарствата против напади, имате големи шанси Вашиот лекар да се погрижи за нив ако му ги соопштите. Советот кој ќе го добиете ќе Ви помогне подобро да го искористите времето, отколку да чекате да дојде следниот закажан преглед за да му ги соопштите.

9. Консултирајте се со Вашиот лекар околу бременоста.
Доколку планирате да останете бремени, тогаш е вистинско време најпрво тоа да му го соопштите на лекарот. Можеби ќе биде потребна промена на лековите кои ги пиете. Ако сте бремени, ваквата опција веке не доаѓа во предвид. Во секој случај, Вие или било која жена која може да забремени треба да пие барем 800 микрограма (0.8 милиграма) фолна киселина (позната и како фолат) на ден за да ги сведете на минимум оштетувањата кај фетусот. Штом дознаете дека сте бремени, можеби веке сте го пропуштиле периодот во кој користењето на фолната киселина било најпотребно. Редовното пиење на оваа киселина е најдобриот тек на настаните.

10. Целта е нула напади и нула секундарни ефекти.
Да, знам дека се повторувам, но тоа е толку важно!

превземено од :http://www.zegin.de/cms/

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 11:01
од тоа што јас го имам слушнато, во најголем дел од случаите нападите се случуваат при будење
а епилепсијата може да биде предизвикана најчесто од неправилно спиење и различни времетраења на сонот, потоа многу зависи и од стресната состојба на човекот, колку тој е смирен и колку на него влијаат социјалните односи

@ блу, ако има повеќе од 100 вида, малце по малце сакам доколку има некои кои се запознаени со овој проблем да го разгледаме намигнување
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 11:06
ako drugar, super. i mene me interesira.среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 17:21
Mozokot......prestavuva edinstveniot del od coveckoto telo koj uste ima svoi tajni i neobjaslivi slucuvanja....megju koj i teskata bolest epilepsija ...

Zosto teska??

Zatoa sto sekoja "kriza" moze da bide fatalna ili da go stavi zivotot vo opasnost na osobata koja ima EPI.

Ova e edna od najneomilena tema , ama poradi ljubov kon "zabegan" bi sakala da kazam i jas nesto........

Panikata na "zabegan" me voznemiruva...........dali e vo prasanje pojava kaj negovi bliski ili kaj nekoja simpatija(devojka)jas bi rekla deka ne moze on tuku taka da doznae sve za ovaa bolest , a najmalku ovde na forum..........ednostavno toa e sirok poim......i bara strucno repliciranje.....

Dovolno "zabegan" da go znajs angliskiot jazik i na net mozes da najades raznii objasnuvanja ,statii i trudovi kako i direkten kontakt so lekari niz cel svet i veruvaj mi deka ke dobijes odgovor na tvoeto prasanje za kratko vreme.....
Mene me zagrizuva nezaintersiranosta na segasnive specijalisti vo ovaa oblast( sekoja cest na isklucoci ) koi se uste se baziraat na svoeto znaenje steknato pred mnogu godini koga bile studenti , ne trudejki se da gi naucat , zapoznat novinite vo medicinata voopsto .....

Pa ve molam ,ne sledat nitu novini na net , a kako bi koga ne znaat i ne se trudat da naucat angliski jazik .....ama toa e veke druga tema.......zborot mi bese deka za niv medicinata zastana .....i za zal pruzat zastarena medicinska pomos na pacientite so epilepsija......

Eve samo eden primer kako sosema slucajno pomognav..... rasplakana majka mi se ispoveda trazejki pomos , sovet ili bilo sto za nejziniot 25 godisen sin koj bil vo mnogu teska sostojba ......bile soodvetno na specijalist soodvetno tretiran so terapija ,ama sinot od tolku cesti epilepticni napadi veke mu bilo opasno po zivot so oslabnuvanje na organizmot .......prasuvajki ja ,dali mu e napravena laboratoriska analiza na krvta .......taa se zacudila mislejki deka zboruvame za anemicnost ,a ne za epilepsija -zamislite , nikoj od site lekari ne predlozile da se vidi koncentracijata na soodvetnite lekovi za epilepsija sto gi piel nejziniot sin....

Posle izvrsenata analiza vrednostite bile tolku niski na CARBAMAZEPIN i PHENOBARBITON sto sinot kako da ne zemal voopsto lekovi ........zgolemuvanjeto na dozata na lekot ......promenite bile vidlivi za nepolna nedela so nieden epilepticen napad, a gi imal mnogu cesti..........
Sinot veruvajte se vrati vo normala so eden zbor se spasil..........blagodarnosta na majkata bese beskarajna i nejzinite solzi radosnici na moeteo lice bese najaka satisfakcija za pomosta.......
No sto so drugite pacienti sto odat kaj vakvi lekari koi lecat so stari metodi ,lekarstva ........opravdanosta na situacijata naogjajki ja kako "taka mora da bide " .....

uffff.....ne mozam da zamislam za posledicite.....
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 22:13

Kaj najgolem broj individui koi imaat epilepsija prviot napad se javil vo prvata

ili vtorata decenija od nivniot `ivot. Napadite mo`e da zapo~nat i pokasno. No,

kolku bolniot e postar tolku e pogolema zastapenosta na simptomatska epilepsija.

Duri i Hipokrat zabele`al deka slu~aite kade epilepsijata se javuva pred

pubertetot, podocna poka`uvaat izvesno podobruvawe, dodeka slu~aite kaj koi

epilepti~nite napadi pocnuvaat po 25-ta godina zavrsuvaat so smrt.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 08:30
Заради епилепсијата моето дете користи RIVOTRIL 0.5mg.Не се увезува во РМ. Може ли некој да ми помогне да го добивам лекот во државава, немаме толку средства секој месец да патуваме во странство. А и тешко е со години некој да го молиш да ти носи лекови. Има ли начин да го набавуваме овде? Од Бирото за лекови и од Министерот сеуште не ми се јавуваат што да правам, а лекот ми треба!Поздрав.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 13:26




За локација ќе бидете дополнително известенисреќа
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2014 во 15:45
Ми текна дека имав ставено тука известување за настанов, синоќа бев преморена а денес е веќе доцна изгледатага

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
l.ljube Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Септември.2015
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај l.ljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2015 во 06:07
Mолам ако на форумов постои неуропсихијатар да ми одговори кои лекови најчесто се даваат на постари лица со епилепсија ,над 55 години.Мојата мајка покрај што ги има знаците на епилепсија, нејзе и станува лошо,цел метаболизам и се обрака наопаку...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.