IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Александар III Македонски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Александар III Македонски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 47>
Автор
Порака
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2012 во 18:43
jас само цитрирав изворот

даже несмеам да го коментирам оти не коментирам работи кои неразбирам ама мислам дека пред да пуштат некоj да напише нешто кое може да бите прочитано треба да се проведува некоjа минимална проверка дали човекот е што годе во нормална психична состоjба


ава и тар на сите jазици кои са ми познати не ми значат ништо

за санскрит - се знае дека  од него се хиндоевропските jaзици и пола од зборовите кои си ги ставил са слични и во латински/англински например


Изменето од d4 b3 - 25.Јули.2012 во 18:46
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 18:01
Долго време не сум вклучен на форумот,но еве сега баш ги читав постовите поврзани со Алкесандар Македонски.Моментално се наогам на работа во Афганистан.Лоцирани сме на 200метри од стара тврдина која според локалното население е направена од голем војсководец пред илјадници години.Внатре во тврдината има база во која работат наши луге,со кои лично сум разговарал дека има такви лавиринти да можеш да излезеш на другиот крај од градот кој се наога веднаш до тврдината.Племето Пашту кое е најбројно во овој дел се состои од 90% муслимани и 10% за кои самите викаат дека не знаат што се.Зборуваат на локален јазик кој е својствен само за нив.Слушајки ги една година до сега најдов преку 30 зборови кои се исти како во македонскиот јазик.Ориз,пантоли,зорт,саат,џеб,лопата,коса,рка(рака),едн,два,три итн.Нивната музика многу потсетува на нашата староградска музика.Е сега сами проценете дали Александар е Македонец или не!!!!!!!
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 21:01
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Долго време не сум вклучен на форумот,но еве сега баш ги читав постовите поврзани со Алкесандар Македонски.Моментално се наогам на работа во Афганистан.Лоцирани сме на 200метри од стара тврдина која според локалното население е направена од голем војсководец пред илјадници години.Внатре во тврдината има база во која работат наши луге,со кои лично сум разговарал дека има такви лавиринти да можеш да излезеш на другиот крај од градот кој се наога веднаш до тврдината.Племето Пашту кое е најбројно во овој дел се состои од 90% муслимани и 10% за кои самите викаат дека не знаат што се.Зборуваат на локален јазик кој е својствен само за нив.Слушајки ги една година до сега најдов преку 30 зборови кои се исти како во македонскиот јазик.Ориз,пантоли,зорт,саат,џеб,лопата,коса,рка(рака),едн,два,три итн.Нивната музика многу потсетува на нашата староградска музика.Е сега сами проценете дали Александар е Македонец или не!!!!!!!
 

1000 % е сигурно ,а и е докажано дека Александар не е зборувал на истиот јазик со кој ти зборуваш . Цеб и саат не се македонски зборови .

Болдираното не докажува присуството на Александар .
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2012 во 12:14
Originally posted by емил емил напиша:


Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Долго време не сум вклучен на форумот,но еве сега баш ги читав постовите поврзани со Алкесандар Македонски.Моментално се наогам на работа во Афганистан.Лоцирани сме на 200метри од стара тврдина која според локалното население е направена од голем војсководец пред илјадници години.Внатре во тврдината има база во која работат наши луге,со кои лично сум разговарал дека има такви лавиринти да можеш да излезеш на другиот крај од градот кој се наога веднаш до тврдината.Племето Пашту кое е најбројно во овој дел се состои од 90% муслимани и 10% за кои самите викаат дека не знаат што се.Зборуваат на локален јазик кој е својствен само за нив.Слушајки ги една година до сега најдов преку 30 зборови кои се исти како во македонскиот јазик.Ориз,пантоли,зорт,саат,џеб,лопата,коса,рка(рака),едн,два,три итн.Нивната музика многу потсетува на нашата староградска музика.Е сега сами проценете дали Александар е Македонец или не!!!!!!!
 <div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

1000 % е сигурно ,а и е докажано дека Александар не е зборувал на истиот јазик со кој ти зборуваш . Цеб и саат не се македонски зборови .

Болдираното не докажува присуството на Александар .
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2012 во 12:20
Ајдеееее бумбаре сега стана и доктор по применета уметност.......Значи да повторам со големи букви,цитирам.....ЛОЦИРАНИ СМЕ НА 200 МЕТРИ ОД СТАРА ТВРДИНА КОЈА СПОРЕД ЛОКАЛНОТО НАСЕЛЕНИЕ Е НАПРАВЕНА ОД ГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ ПРЕД ИЛЈАДНИЦИ ГОДИНИ........Ако не си сигурен прашај го г-дин ГООГЛЕ барем човекот знае....А ако не знаеш да го прашаш еве ти линк.http://usnavyjeep.blogspot.com/2011/02/alexander-greats-fortress-in-qalatevery.html
па гледај и читај.А за зборовите поубаво да се вратиш на лекцијата јазици на Старомакедонците....Сервус
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2012 во 12:21
http://usnavyjeep.blogspot.com/2011/02/alexander-greats-fortress-in-qalatevery.html
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2012 во 18:56
Мене ми е најмалку важно кој како се смета.Меѓутоа ако веќе некои се сметаат за македонци,а пак сакаат да ја отфрлат грчката националност и се она што се нарекува грчко и со тоа сметаат дека не прават узурпација на името Македонија.Така одвојувајќи го македонското од самиот поим и поврзаност на грчката нација како еден одделен сегмент.Се прашувам колку сме одделиле.И колку држи нашата теза.Затоа ќе се обидам со едно просто прашање.
Кое е значењето на името Alexandros ?
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2012 во 21:29
Значењата Александар,Филип,Македонија итн се несомнено грчки:

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander
http://www.greek-names.info/filippos-or-philippos/
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(terminology)

Изменето од goran-twin - 16.Септември.2012 во 21:32
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2012 во 21:31
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Значењата Александар,Филип,Македонија итн се несомнено грчки:

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander
http://www.greek-names.info/filippos-or-philippos/
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(terminology)
 

линковете нешто не чинат тага
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2012 во 21:34
Па друг пат биди досетлив и не ги притискај туку само копирај ги линковите и пушти ги.Ајде пробај и ќе видиш како се отвараат
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2012 во 21:41
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Па друг пат биди досетлив и не ги притискај туку само копирај ги линковите и пушти ги.Ајде пробај и ќе видиш како се отвараат
 

да во право си . Така веќе отварат 
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2012 во 11:36

НАЈДЕНИ МОНЕТИ СО ЛИКОТ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ (ВИДЕО/ФОТО) 

На археолошки локалитет во близина на Црното Море, бугарски арехолози пронајдоа керамички сад полн со сребрени монети на кои е ликот на Александар Македонски.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2012 во 21:16

Кузман: Во моментот сум зад петиците на гробот на Александар Македонски

Дирек­то­рот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман, при посетата на античкиот локалитет Хераклеја кај Битола, изјави дека во моментот е зад петиците на гробот на Александар Македонски, пренесува весникот „Вест“.

pasko_kuzman

-Јас сум тргнат по неговиот пат. Одам, и го барам. Секогаш сум зад него, и во мо­мен­тот сум зад петиците на гробот на Александар Македонски, изјави Кузман.

Зап­ра­шан кои се неговите претпоставки дали гробот на Александар Македонски е на македонска територија или над­вор од границите, дали е можеби во Хераклеја, Кузман кусо одговорил: "А јас ка­де сум сега? Не сакам ништо друго да коментирам".

Па­ско Кузман во Хераклеја присуствуваше на презентацијата на римскиот гимназион, про­нај­ден при годинешните археолошките истражувања на античкиот локалитет. Тој нај­а­ви дека и во идните години ќе продолжат ископувањата во стариот град, и оче­ку­ва нови значајни откритија, пишува „Вест“.

-Хе­рак­ле­ја е истражена една четвртина, и треба да се истражува уште три четвртини. Ис­тра­жу­ва­ња­та, секако, ќе продолжат и во наредните години, Хераклеја е меѓу ка­пи­тал­ни­те зафати, изјави Кузман.

Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2012 во 18:14
Најголемиот меѓу најголемите, Александар МАКЕДОНСКИ


Македонија вечна
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 47>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.