IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Апел
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Апел

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2009 во 09:28
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:


Prasanje: Opravdano li e da se ubivaat zivotnite za da si gi nahranite milenicinjata ili postoi vegetarijanska hrana za kucinja i macki?
Ne. Vo nekoi zemji postojat specijalizirani prodavnici za vegetarijanska hrana nameneta za milenicite.
A zosto zivotnite se jadat megju sebe i zosto eden del od niv se mesojadci, za toa bi trebalo das navlezam vo tema veroispoved/duhovnost.

Na mnogu od tvoite prasnja ima odgovor vo knigata "Ti zivotno, ti covek. Koj ima povisoki vrednosti?" dostapna e na hrvatski jazik.Изменето од Majkl - 05.Април.2009 во 09:28
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2009 во 09:44
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Citajki gi postovite za toa kako treba da se grizime i kako da gi zastitime zivotnite mi padna na pamet edna misla: Ako sme tolku mnogu zastitnici na zivotnite zosto cuvame po edna edinka kako milenice?
Odlicno prasanje!!! Mnogumina lugje koi se deklariraat kako ljubiteli na zivotni mnogu gresat po ova prasanje.

Kuceto, mackata, pticata, ribata(papagali i akvariumski ribi) i drugite zivotni baraat sloboda i soodvetni uslovi. Na pr. Ne e vo red edno Chau-chau kuche ili sibirski samojed da se machi od juni do septemvri vo Skopskite gorestini ili morskoto prase da se maci vo kafezot kako robijas.

Koga lugjeto bi ja imale svesnosta za toa kako mu e na edno zivotno i sto mu e navistina potrebno, tie ne bi kupuvale zivotni od PET-SHOP, a so toa takvite prodavnici bi se zatvorile, sto pak bi vodelo do namaluvanje na narackite kaj farmite i kidnaperite na zivotni.

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Ako cuvame kokoski (ili bilo sto drugo)i ako ne gi prodavame jajcata ili ako ne gi jademe, logicno kokoskata ke gi kvaci i od niv ke izlezat pilinja. Ako ne gi prodademe, tie ke porasnat i ke pocnat da se razmnozuvaat.....i do kade ke odi toa?
Samo so kvacenje nema da se izlegnat pilinja. Jajceto e pticja menstruacija. Ako jajceto ne se oplodi od maska ptica, na pr. petel, od nego p[ile nema da izleze.

Prirodata sovrseno umee da se grizi za zivotnite, no koga covekot ce se vmesa(a toa denes ima poprimeno astronomski razmeri)doadja do disharmonija, a so toa do poremeteno razmnozuvanje i nesoodvetno odnesuvanje na zivotnite.

Nkeoj moze da rece: "ima premnogu kravi, svinji, pilinja - zosto da ne gi jademe? Ne se zagrozen vid..." - no cestopati zaboravame da se prasame: A KOJ GI NAMNOZIL VO TOLKAV BROJ, NA KOJ NACIN I SO KOJA CEL?
Mislite li deka na hrcakot mu e ubavo da se vrti vo toa trkaloto, ili na papagalot zatvoren vo kafez?

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Mislam deka i za covekot i za zivotnoto slobodata e najubavoto nesto, Pa sto kupuvame milenici, neka si ziveat slobodno so svojot vid!!!
Tokmu taka i bi trebalo da se slucuva. No koga vece ednas nekoj kupil zivotno, ne e vo red tek taka da go frli na ulica. Stom vece se slucilo toa, vo red! ce go cuva! No bi bilo dobro povekje taa greska da ne ja pravi i da ne ja podrzuva.

Tokmu za ovie prasanja sto gi navede, medju drugoto, postoi zdruzenieto SRCE ZA ZIVOTNITE vo Makedonija ili na pr. BRENGLASS vo Svajcarija...

Изменето од Majkl - 05.Април.2009 во 09:45
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2009 во 14:10
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

А зошто ги чуваме или „заробуваме„ зашто сме такви, сакаме да сакаме нешто и да се грижиме за тоа нешто.

Zatoa sto nas taka ni cini

Неможеш да го ослободиш папагалот во сред град и да се чувствуваш дека си направил добро дело, зашто гревот нема да се чувствува сободно, туку напуштено и загрозено, бидејќи е само и не се наоѓа во шумите во Австралија.

Pa togas nemoj da go kupuvas od prodavnica i da go cuvas zaroben vo kafevce, pa ke nema da se lovat od divinata i da se svercuvaat (pri sto golem del i uginuvaat)....

Доколку вистински се грижиш за животното нема да го пуштиш на слобода да јаде од контењер

Da... ke go hranime so specijalna hrana na koja pisuva deka sodrzi meso: pilesko, telesko, riba....i drugi dodatoci - a vamu ne gi ubivajte zivotnite

Prasanje: Opravdano li e da se ubivaat zivotnite za da si gi nahranite milenicinjata ili postoi vegetarijanska hrana za kucinja i macki?


Незнам дали ова е критика на моите ставови но сеедно...Прво и прво јас не верувам дека трговијата на животни кои се продаваат како домашни миленици некогаш ќе престане а за да некои видови на птици и животни се заштитат од продажба по пет шоповите треба да се донесе закон во тие рамки. Може да се намали но не и да се искорени.
И човечки органи се продаваат, не само животните најзагрозени живи суштеста на Земјата.
Ти Габриела доколку имаш мачка или куче со што ќе ја храниш- со чорба од моркови и грашок? Тие се месојадци и не можам јас да му го ускратувам приридното право на месо на тоа животно, а глувци немам по дома за мачката да глуми ловец во природа.
Јас не се имам никаде изјаснето за против КОНТРОЛИРАНО убивање на животните за храна, за фарми на крави, свињи, кокошки и овци. Не можам сега 2 саати да објасувам зошто мислам така, но не сум вегетеријанец и немам намера да бидам но сметам дека контролирана бројка на добиток да служи како храна е сосема прифталиво. Со тоа месо и милениците се хранат.
Против сум злоупотреба и неконтролирано убивање, ловокрадење и илегална трговија со загрозени видови на животни и птици кои апсолутно нема потреба да бидат малтретирани поради своето крзно или органи кои достигнуваат астрономски цени на цриот пазар.
Утопистички е да се размислува дека неправдата и ропството ќе го снема од светов, и Човекот е на врвот на синџирот на исхраната а како што знаеме во човештвото има добри луѓе и лоши луѓе.Секогаш ќе има такви кои и воопшто не им е гајле за ништо.
Јас лично можам да придонесам за подобар живот на домашните миленици со тоа што соодветно ќе се грижам за оние што ги имам а да не се зафркавам со оние кои неможам да им понудам здрав живот.
Од таа причина и немам куче Овчар кое многу сакам да го имам зашто сметам дека му треба огромен простор и многу посветеност во физички активности. Не би било фер да одам против природата на тоа куче така?
Не е само да сакаш, треба и да умееш како и да имаш средтсва за тоа. Мене и не ме бива многу со кучињата, премногу сум попустлива затоа и не е мој избор на животно.
Се сметам себеси за високо одговорен сопственик и не сум дозволила моите миленици да страдаат. Бидејќи и тие што сум ги чувала и чувам се родени во затвореништво, тие и не знаат поинаку од тоа и не се свесни за слободата таму надвор некаде и затоа не се несреќни.
И тоа дека животните и луѓето треба да бидат сите слободни фунционира делумно, не потполно. Праксата ни го покажува спротивното и како што се изјаснив, јас само се трудам да ја согледам реалноста и длабоко ме погодуваат некои работи но она што зависи од мене и мојата желба да придонесам за доброто на животните или само некои од нив, е направено колку-толку.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.