IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Апел
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Апел

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Апел
    Испратена: 03.Април.2009 во 10:42
Citajki gi postovite za toa kako treba da se grizime i kako da gi zastitime zivotnite mi padna na pamet edna misla: Ako sme tolku mnogu zastitnici na zivotnite zosto cuvame po edna edinka kako milenice?

Ako cuvame kokoski (ili bilo sto drugo)i ako ne gi prodavame jajcata ili ako ne gi jademe, logicno kokoskata ke gi kvaci i od niv ke izlezat pilinja. Ako ne gi prodademe, tie ke porasnat i ke pocnat da se razmnozuvaat.....i do kade ke odi toa?

Mislite li deka na hrcakot mu e ubavo da se vrti vo toa trkaloto, ili na papagalot zatvoren vo kafez?

Mislam deka i za covekot i za zivotnoto slobodata e najubavoto nesto, Pa sto kupuvame milenici, neka si ziveat slobodno so svojot vid!!!

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 13:01
Celosno te svakam sto sakas da kazes....no kako da go ubedime narodot da ne gi prodava kucencata, hrcacite i sl? Kako da mu stavime vo glava da se stavi na nivno mesto i da gi ceni malce poveke?

Temava nekako mi nema cel...ili pak aj da ne recam ZA ZAL zvuci tolku beznadezno sto me iritira....ke ja ostavam da vidime do kaj ke gura.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 14:45
Па сепак и да не ги купуваме ние,тој што ги продава ги чува исто како што би ги чувале и ние...........
Јас имам папагалче,премногу го сакам секогаш ме расположува,се научи и да зборува,и ја има цела куќа за негова слобода
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 16:34
сонце кај нас има еден друг проблем. многу поголем од тоа дека се продаваат-а тоа е дискриминација на мелез животните т.е. миленичињата. зашто мора да е раса за да го земе некој да го чува?? зашто мора бездомните кучиња да се бездомни и да се гладни а тие што се раса да се нахранети и да спијат со нас во кревет? што се тие виновни што се родени мелез???
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 16:39
- no kako da go ubedime narodot da ne gi prodava kucencata, hrcacite i sl?
     - Jas prasuvam zosto da ne gi prodava?

- Kako da mu stavime vo glava da se stavi na nivno mesto i da gi ceni malce poveke?

- Epa ako gi ceni poveke, zosto cuvame milenicinja, da gi pustime site na sloboda!





Изменето од Gabriela_S - 03.Април.2009 во 16:40
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 16:50
-Народот не можеш да го убедиш тоа е факт.

-Зашто да не ги продава? Епа ајде да почнеме да се продаваме и ние нели? Ајде децата да си ги продаваме само дека нема раси ке ги рачунаме по боја на коса ...

-Како да му ставиш на глава на некој човек кој едвај сам себе се цени а не па друг човек а не па животно боже сачувај...


- На слобода нема секогаш да се нахранети, нема секогаш да имат топол дом и покрив кога ке врне...и ред други причини. Било тоа порано кога животните чекале февруари да дојде за да се множат, за да имат услови да преживеат малечките но веке не е така, откако се наша грижа. Сосема јасно....
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 16:57
Pred 6-7 godini jas si kupiv edno papagalce i posto pola den bev na rabota mu kupiv uste edno da ne mu e dosadno. I taka dobiv uste 4 novi papagalcinja, i za niv mi bese zal da gi prodavam zosto bev srekna sto kaj mene se izvedija, i taka sega imam okolu 60 tina papagali i voopsto ne mi e stram da kazam deka gi prodavam zasto ako gi cuvam ne ke imam jas da se prehranam
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 17:01
Можеш да ги подариш место да ги продаваш...мислам, ако не сакаш на живо суштество да заработуваш пари. Сепак тоа си е твое право нели.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 17:16
1. Na kogo bi mu podarila 30-40 papagalcinja

Od toa ne zarabotuvam, toa se sredstva sto gi koristam za hrana i vitamini i se drugo sto e potrebno za drugite ptici
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 17:17
На продавница за миленичиња сонце....среќа а за тоа другото целосно си е твое право.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 17:36
Da mu podaram 40 ptici na prodavnica za milenici???

Demek jas so cista sovest a tie so parinjata v dzeb..............Toa ke se sluci koga vo prodavnicata ke mi podari nekoj proso, na koj mu go podaril nekoj sto se macel da go see pa da go znee......... I taka site ke si podaruvame i razmenuvame


Изменето од Gabriela_S - 03.Април.2009 во 17:40
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 17:39
ко што реков-тоа е твој избор а и добро решение ако немаш на кого толку папагали да продадеш. а може и да се договориш за некои пари соработка.... 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 18:27
Голем дел од природната животна средина на многу животни е уништена од Човекот. Со тоа животните(некои)мачките, кучињата, мајмуните во Индија и мн.др се принудени да ја делат животната околина со човекот која нималку не наликува на нивните природни услови.
Значи тие можат да се прилагодат на човекот, но во цивилизацијата важат обратни правила од оние во природата.
Во природа тие ловат за да преживеат а во светот на луѓето тие се зависни од луѓето за храна.
Затоа мора и на луѓето да им се наметнат одговорности да се грижат за животните и да ги хранат и да ги згрижуваат, но истовремено да им обезбедат соодветни услови за живот блиску на оние во природата. Неможеш да го ослободиш папагалот во сред град и да се чувствуваш дека си направил добро дело, зашто гревот нема да се чувствува сободно, туку напуштено и загрозено, бидејќи е само и не се наоѓа во шумите во Австралија.
Доколку вистински се грижиш за животното нема да го пуштиш на слобода да јаде од контењер па да се зарази, да спие по улици и да се разболе и да ака како изгубено и да биде мавнато од кола.
За жал слободата на животните зависи само од Човекот.
А зошто ги чуваме или „заробуваме„ зашто сме такви, сакаме да сакаме нешто и да се грижиме за тоа нешто.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 22:30
А зошто ги чуваме или „заробуваме„ зашто сме такви, сакаме да сакаме нешто и да се грижиме за тоа нешто.

Zatoa sto nas taka ni cini

Неможеш да го ослободиш папагалот во сред град и да се чувствуваш дека си направил добро дело, зашто гревот нема да се чувствува сободно, туку напуштено и загрозено, бидејќи е само и не се наоѓа во шумите во Австралија.

Pa togas nemoj da go kupuvas od prodavnica i da go cuvas zaroben vo kafevce, pa ke nema da se lovat od divinata i da se svercuvaat (pri sto golem del i uginuvaat)....

Доколку вистински се грижиш за животното нема да го пуштиш на слобода да јаде од контењер

Da... ke go hranime so specijalna hrana na koja pisuva deka sodrzi meso: pilesko, telesko, riba....i drugi dodatoci - a vamu ne gi ubivajte zivotnite

Prasanje: Opravdano li e da se ubivaat zivotnite za da si gi nahranite milenicinjata ili postoi vegetarijanska hrana za kucinja i macki?

Изменето од Gabriela_S - 04.Април.2009 во 22:35
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.