IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ - здружение
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СРЦЕ ЗА ЖИВОТНИТЕ - здружение

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Прашање: Дали сте член на некое здружение за заштита на животни?
Одговор Гласови Статистика
2 [10,53%]
1 [5,26%]
8 [42,11%]
7 [36,84%]
1 [5,26%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 17:09
Кои ги прави тие кучиња агресивни не знам, како што се тврди некои несовесни граѓани. Но јас ли да сум виновен што се шетам во парк искочува бесно куче од грмушки и лае кон едни две девојчиња. Или пак предлагате дека девојчињата се виновни што тоа агресивно суштество посегна по нив. За среќа што беа со родители и јас бев во близина. Најхумано со вици го истеравме крволочното суштество.
Дали сите вие заштитници на неагресивни и агресивни улични кучиња се запрашувате дека има и невини луѓе кои страдаат поради агресивни улични кучиња и имено тие кучиња треба или да се вдомат или во догледно време да се еутанизираат со инјекција кое е најхуман начин отколку да им фрлаат месо со стрихнин и да гледаме како пцовисале неколку кучиња по нехуман начин.

За кучешката тенија е точно дека најчесто се пренесува по храна. Но кучешката тенија ако сте запознати за да се оформи во домаќинот како ларва го поминува дигестивниот и респираторниот систем и потоа решава каде ќе се оформи најчесто црева или бели дробови по што е нужна операција за отстранување. Со ова во еден период од развитокот се наоѓа и во плунката и ако животното укаса друг 'рбетник точно во тој период има голема шанса да се пренесат ларви и преку крвотокот доаѓаат до омилените органи и се удомуваат и развиваат во нов сопственик. При неуспешна операција односно пукање на меурчето каде има безброј ларви нужни се неколку операции и на жалост смрт на пациентот до максимум и несреќниот човек има неколку месеци во најоптимистичен план.

Секако дека го прочитав писмото и јас ја разбирам вашата порака и вашите залагања. Единствено кое поддржувам и сум согласен со ВАС е да се вдомуваат што повеќе кучиња. А единствено за кое нема да сте согласни со МЕНЕ е да се врши еутаназија на кучиња кои се невдомени одредено време и дирекна еутаназија на агресивни кучиња.

Се повеќе луѓе познавам кои се залагаат за такви мерки. Јас сум еден од нив кои секогаш ќе се бори за еутаназијата на улични кучиња според горните критериуми, бидејќи ги има превише и ако не се случува тоа ќе живееме во кучкарник наречен град Скопје.

И понатаму ќе се борам и два пати повеќе за ЕУТАНАЗИЈАТА под условите кои ги набројав.
Според мене вие дејствувате тотално нерационално и расудувате преемотивно бидејќи спасувате кучиња кои со сите мерки преземени стануваат се повеќе и истите кучиња ќе посегнат еден ден по вашите деца. Жалам но за мене тоа е недопусливо и нерационално размислување и никогаш нема да го дозволам и ќе се борам со сите цивилизирани мерки против нерационалното размислување за овој вештачки настанат проблем наречен во темата улични кучиња која пак вопшто не ни постои како тема во една нормална држава.
Помогнете и` на македонската википедија!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 17:14
Дирекна еутаназија на агресивни кучиња. да
Без размислување.
И мислам дека сите ќе се сложат со тоасреќа



Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 19:28
PROTESTIRAM!!
"Srce za zivotnite" i "Spas za zivotnite" imaat stranica na fb za vdomuvanje na zivotni.
e sega e glavnatya caka.. pretezno se ulicarski kucinja i djukeli bez pedigre.. dokolku se pojavi nekoe rasno ili polu rasno kuce.. NE GO OBJAVUVAAT I GO DAVAAT NA SVOITE PRIJATELI...
Poveke ne gi poddrzuvam!!!
Selosno me razocaraa!!!
 
SRAM DA VI E!!!
NE MI OBJASNUVAJTE DEKA TAKVI SLUCAI NEPOSTOJAT! MOZAM DA VI NABROJAM NAJMALKU 5 KUCINJA KOI SE TAKA POSVOENI!!!
NELI STE OTVORENI I EDNAKVI ZA SITE????изненадувањеизненадувањеизненадувањененене
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 19:59
Знам за тоа.
Како на пример за кокерчето што го вдомиија кај пријатели на една членканамигнување Во пораките кои ги праќаме меѓу нас за дневните активности често има по некој член што известува за расно куче. Најчесто расните кучиња со образложение дека сакаат да се вдомат во *семејство што ќе му овозможи се на кучето* се вдомуваат кај роднини и пријатели.

Мими кучињата се џукели без педигре затоа што се улични кучиња. Тие се заловени по населбите и однесени во Вардариште. После тоа за да не ги еутанизираат ги вадат од Вардариште и ги носат кај Пеле. Пеле е мал азил за кучиња што се наоѓа во близина на последна 5ка.(Н.Лисиче) Таму ги чуваат се додека не се вдомат.

Но нешто што мене ме изреволтира последниот пат кога бевме сите собрани е изјавата на еден член. Вели: За (тоа и тоа) куче (инаку шарпланинче со некоја раса измешано) дадов оглас на пазар 3 и пишав дека барам 1000 денариизненадувањеизненадување Кучето беше третирано од ветеринар бидејќи беше болно.
изненадувањеБез срам кажала дека е од здружението и дека парите ќе оделе за кучињата!

Затоа тие што планираат да вдомат нека припазат..Од срце за животните миленичињата САМО СЕ ПОДАРУВААТ!
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 08:23
...da... se podaruvaat "izbrani kucinja" za "izbrani semejstva"... site ostanati zasluzuvaat DJUKELI sobrani od ulica!!!
Toa znaci deka site nie ostanati sme DJUKELI zatoa sto ne sme "izbrani"???изненадувањеизненадувањеизненадување
Do sega ja imaa celosno mojata poddrska iako ne se slozuvav so del od nivnite idei.. POVEKE NE..!!!!
 
P.S. Nemoze da se krijat pozadi "ako nekoj saka kuce, ke go saka kakvo i da e.. i bez pedigre.. ljubimcite na kucinja ne gi delat na "so pedigre i bez pedigre".
Ako e taka... zosto oni gi delat i tie so pedigre gi davaat na "izbrani semejstva"????
SRAMOTA!!!!


Изменето од mimicria - 18.Јуни.2010 во 08:25
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 12:35
Dovolno bea raspravii.... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 12:37
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Dovolno bea raspravii.... 
 
 
ne se raspravii tuku, kritikuvame odnesuvanje na clenovi na konkretno drustvo... nikoj so nikogo ne se rasprava..
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 12:42
Edna rabota ke kazam. Dali e kutreto rasno ili ne e rasno, ne treba nie da gi delime. Ionaka toa kutre nie go zemame da ni go razubavi zivotot. Iskreno ni kucinjata megju sebe ne znaat sto rasi se. Covekot gi deli, selektira, sparuva i razmnozuva. Iskreno jas cuvam rasno kuce, od ljubov kon rasata, a ne zaradi nesto drugo.
Voedno za tie sto sakaat da se pofalat deka zemale rasno kuce, sekako ke se pofalat ako go kupat toa kuce. Imam milion slucaevi koga e vdomeno ulicno kuce, i sopstvenicite go cuvaat kako da e najrasnoto kuce na planetava.
Treba da gi sakame kucinjata, a ne da gi delime po rasi. Ionaka golem profit od ulicno rasno kuce nemoze da se ostvari. Tie sto mislat deka ke bidat nesto poveke dokolku poseduvaat rasno kuce, mnogu se zeznale. Ako nekoj saka da bide in, sekogas postojat odgleduvacnici, kade za rasno kutre se plakja i do 2000 evra.

Iskreno i mene mi smeta selektiranjeto na tie sto posvojuvaat od strana na zdruzenieto, ama pa od druga strana i ne gledam nekoj benifit od seto toa.
Edinstveno ako tie sto posvojuvaat kutre ne plakjaat nesto pod raka, pa nekoj ostvaruva profit od seto toa.

Kako i da e. Kuceto ne znae za rasa, znae samo za pol. Znae kako da ja primi vasata ljubov i kako da ja manifestira negovata.
Losi kucinja ne postojat od ragjanje. Nie gi pravime da bidat takvi.
Sakajte gi kucinjata, tie ke vi vozvrat dvojno.
I uste nesto. Kuceto e edinstveno zivotno koe povekje go ceni tugjiot zivot otkolku sopstveniot. Toa dokazuva mnogu.

Posvojte kutre, i dajte mu sansa da go pomine zivotot kako sto zasluzuva.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 12:51
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Edna rabota ke kazam. Dali e kutreto rasno ili ne e rasno, ne treba nie da gi delime. Ionaka toa kutre nie go zemame da ni go razubavi zivotot. Iskreno ni kucinjata megju sebe ne znaat sto rasi se. Covekot gi deli, selektira, sparuva i razmnozuva. Iskreno jas cuvam rasno kuce, od ljubov kon rasata, a ne zaradi nesto drugo.
Voedno za tie sto sakaat da se pofalat deka zemale rasno kuce, sekako ke se pofalat ako go kupat toa kuce. Imam milion slucaevi koga e vdomeno ulicno kuce, i sopstvenicite go cuvaat kako da e najrasnoto kuce na planetava.
Treba da gi sakame kucinjata, a ne da gi delime po rasi. Ionaka golem profit od ulicno rasno kuce nemoze da se ostvari. Tie sto mislat deka ke bidat nesto poveke dokolku poseduvaat rasno kuce, mnogu se zeznale. Ako nekoj saka da bide in, sekogas postojat odgleduvacnici, kade za rasno kutre se plakja i do 2000 evra.

Iskreno i mene mi smeta selektiranjeto na tie sto posvojuvaat od strana na zdruzenieto, ama pa od druga strana i ne gledam nekoj benifit od seto toa.
Edinstveno ako tie sto posvojuvaat kutre ne plakjaat nesto pod raka, pa nekoj ostvaruva profit od seto toa.

Kako i da e. Kuceto ne znae za rasa, znae samo za pol. Znae kako da ja primi vasata ljubov i kako da ja manifestira negovata.
Losi kucinja ne postojat od ragjanje. Nie gi pravime da bidat takvi.
Sakajte gi kucinjata, tie ke vi vozvrat dvojno.
I uste nesto. Kuceto e edinstveno zivotno koe povekje go ceni tugjiot zivot otkolku sopstveniot. Toa dokazuva mnogu.

Posvojte kutre, i dajte mu sansa da go pomine zivotot kako sto zasluzuva.


 
aj sega da se objasnuvame.. ti pisuvas deka sakas kucinja i deka ne ti e vazno kakvo e.. no sam so sebe pagas vo kontradiktornost zatoa sto vednas po toa pisuvas deka cuvas rasno kuce samo zaradi toa sto ti se sviga rasata..
nejse.. ne e vazno toa.. kako sto znaes i samiot, jas sakav da usvojam kuce, nebitno dali ima pedigre i od koja rasa, bilo kakvo, samo da mi se sviga.. e sega...
jas nesakav da go KUPAM.. i taka ke dobiev cisti geni i cvrst karakter.. sakav DA GO VDOMAM.. zatoa sto smetam deka ljubov ne se kupuva..kako i da e..
SRAM DA IM E na tie sto ucestuvuvaat vo prljavite raboti i go sramat ugledot na drustvoto!!!
NIKOGAS NEMA DA VDOMAM KUCE preku niv samo poradi vakvi raboti!!
изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување 
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 12:55
Originally posted by IggyK IggyK напиша:

Кои ги прави тие кучиња агресивни не знам, како што се тврди некои несовесни граѓани. Но јас ли да сум виновен што се шетам во парк искочува бесно куче од грмушки и лае кон едни две девојчиња. Или пак предлагате дека девојчињата се виновни што тоа агресивно суштество посегна по нив. За среќа што беа со родители и јас бев во близина. Најхумано со вици го истеравме крволочното суштество.
Дали сите вие заштитници на неагресивни и агресивни улични кучиња се запрашувате дека има и невини луѓе кои страдаат поради агресивни улични кучиња и имено тие кучиња треба или да се вдомат или во догледно време да се еутанизираат со инјекција кое е најхуман начин отколку да им фрлаат месо со стрихнин и да гледаме како пцовисале неколку кучиња по нехуман начин.

За кучешката тенија е точно дека најчесто се пренесува по храна. Но кучешката тенија ако сте запознати за да се оформи во домаќинот како ларва го поминува дигестивниот и респираторниот систем и потоа решава каде ќе се оформи најчесто црева или бели дробови по што е нужна операција за отстранување. Со ова во еден период од развитокот се наоѓа и во плунката и ако животното укаса друг 'рбетник точно во тој период има голема шанса да се пренесат ларви и преку крвотокот доаѓаат до омилените органи и се удомуваат и развиваат во нов сопственик. При неуспешна операција односно пукање на меурчето каде има безброј ларви нужни се неколку операции и на жалост смрт на пациентот до максимум и несреќниот човек има неколку месеци во најоптимистичен план.

Секако дека го прочитав писмото и јас ја разбирам вашата порака и вашите залагања. Единствено кое поддржувам и сум согласен со ВАС е да се вдомуваат што повеќе кучиња. А единствено за кое нема да сте согласни со МЕНЕ е да се врши еутаназија на кучиња кои се невдомени одредено време и дирекна еутаназија на агресивни кучиња.

Се повеќе луѓе познавам кои се залагаат за такви мерки. Јас сум еден од нив кои секогаш ќе се бори за еутаназијата на улични кучиња според горните критериуми, бидејќи ги има превише и ако не се случува тоа ќе живееме во кучкарник наречен град Скопје.

И понатаму ќе се борам и два пати повеќе за ЕУТАНАЗИЈАТА под условите кои ги набројав.
Според мене вие дејствувате тотално нерационално и расудувате преемотивно бидејќи спасувате кучиња кои со сите мерки преземени стануваат се повеќе и истите кучиња ќе посегнат еден ден по вашите деца. Жалам но за мене тоа е недопусливо и нерационално размислување и никогаш нема да го дозволам и ќе се борам со сите цивилизирани мерки против нерационалното размислување за овој вештачки настанат проблем наречен во темата улични кучиња која пак вопшто не ни постои како тема во една нормална држава.


IggyK... moram da te ispravam malku...
Najprvo treba da se zapoznae generalniot karakter na kuceto kako zivo sustestvo.
Najsilna i najistaknata osobina na kuceto e teritorijalnosta. Sto znaci toa. Sekoe kuce vo opredelen radius na negovoto zivealiste ili prestojuvaliste sozdava odbrambena zona, t.e sozdava cuvstvo na teritorijalnost. Se dodeka toa kuce se naogja na taa opredelena teritorija togas toa ja smeta za negova licna. Povekjeto od napadite se slucuvaat, ako kucinjata pocuvstvuvaat deka nivnata teritorija e zagrozena.
Voedno kuceto se vodi po instiktot na negoviot predok Volkot. Koga e kuceto vo copor, togas tie pretstavuvaat zakana za sekoj sto ke se najde na nivniot pat. Togas tie se vo potraga po hrana za nivno prezivuvanje.
Ispituvanjata pokazale deka vo tie momenti sekoe zivo sustestvo za niv pretstavuva potencijalen kradec na nivniot izvor na hrana, i tie probuvaat da go izbrkaat natrapnikot. Pa duri i po cena na napad.

Imeno kuceto kako kuce, koga e samo i e vo dvizenje na teritorija koja ne ja smeta za negova licna, togas e mirno i potcineto na okolinata. Vo tie momenti nemoze i nema sansi da napadne.
Vtora pricina za napad i agresija na kuce samotnik, moze da bide dokolku e vo faza na poragjanje ili veke ima podmladok. Togas nastapuva instiktot na odbrana od predatorite. Vo tie momenti majkata t.e kuckata sekoe zivo sustestvo go gleda kako potencijalna opasnost za nejzinite malecki i e maksimalno spremna da gi odbrani.

Zatoa pak ke kazam. Razgledajte prvo kade ste koga se dvizite. Sepak kolku e nasa teritorijata tolku moze da e i nivna. Nam koga ke ni vleze kuce vo dvor, pa i najloso da e, nie go brkame, a toa bega od strav. Sto znaci ja priznava greskata, se potcinuva i povlekuva.
Svatete go malce nivniot nacin na zivot i probajte da gi razberete. Polesno ke bide za vas.

Sto se odnesuva za eutanazija, toa e najlesen problem. Neka se soberat site bolni kucinja, neka se uspijat i taka ke se namali brojot na kucinja i potencijalni zarazi. Ostanatite neka se zgrizuvaat kolku sto e mozno poveke.
Covekot e najgolemiot stetnik na planetava. Toa e fakt. Nie sme celosno vinovni za tekot na nastanite na planetava i samo nie sme odgovorni za se sto se slucuva.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 12:58
Originally posted by mimicria mimicria напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Edna rabota ke kazam. Dali e kutreto rasno ili ne e rasno, ne treba nie da gi delime. Ionaka toa kutre nie go zemame da ni go razubavi zivotot. Iskreno ni kucinjata megju sebe ne znaat sto rasi se. Covekot gi deli, selektira, sparuva i razmnozuva. Iskreno jas cuvam rasno kuce, od ljubov kon rasata, a ne zaradi nesto drugo.
Voedno za tie sto sakaat da se pofalat deka zemale rasno kuce, sekako ke se pofalat ako go kupat toa kuce. Imam milion slucaevi koga e vdomeno ulicno kuce, i sopstvenicite go cuvaat kako da e najrasnoto kuce na planetava.
Treba da gi sakame kucinjata, a ne da gi delime po rasi. Ionaka golem profit od ulicno rasno kuce nemoze da se ostvari. Tie sto mislat deka ke bidat nesto poveke dokolku poseduvaat rasno kuce, mnogu se zeznale. Ako nekoj saka da bide in, sekogas postojat odgleduvacnici, kade za rasno kutre se plakja i do 2000 evra.

Iskreno i mene mi smeta selektiranjeto na tie sto posvojuvaat od strana na zdruzenieto, ama pa od druga strana i ne gledam nekoj benifit od seto toa.
Edinstveno ako tie sto posvojuvaat kutre ne plakjaat nesto pod raka, pa nekoj ostvaruva profit od seto toa.

Kako i da e. Kuceto ne znae za rasa, znae samo za pol. Znae kako da ja primi vasata ljubov i kako da ja manifestira negovata.
Losi kucinja ne postojat od ragjanje. Nie gi pravime da bidat takvi.
Sakajte gi kucinjata, tie ke vi vozvrat dvojno.
I uste nesto. Kuceto e edinstveno zivotno koe povekje go ceni tugjiot zivot otkolku sopstveniot. Toa dokazuva mnogu.

Posvojte kutre, i dajte mu sansa da go pomine zivotot kako sto zasluzuva.


 
aj sega da se objasnuvame.. ti pisuvas deka sakas kucinja i deka ne ti e vazno kakvo e.. no sam so sebe pagas vo kontradiktornost zatoa sto vednas po toa pisuvas deka cuvas rasno kuce samo zaradi toa sto ti se sviga rasata..
nejse.. ne e vazno toa.. kako sto znaes i samiot, jas sakav da usvojam kuce, nebitno dali ima pedigre i od koja rasa, bilo kakvo, samo da mi se sviga.. e sega...
jas nesakav da go KUPAM.. i taka ke dobiev cisti geni i cvrst karakter.. sakav DA GO VDOMAM.. zatoa sto smetam deka ljubov ne se kupuva..kako i da e..
SRAM DA IM E na tie sto ucestuvuvaat vo prljavite raboti i go sramat ugledot na drustvoto!!!
NIKOGAS NEMA DA VDOMAM KUCE preku niv samo poradi vakvi raboti!!
изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување 


Samo mala ispravka. Imeno i jas imam vdomeno nad 20 kucinja, koi potoa gi imam dadeni po rodnini, prijateli i bliski.
Inaku jas sum vljuben vo rasata, bidejki kako prvo izgledot na kuceto mi se dopagja. Vtoro karakterot na rasata mi se dopagja. Takvo nesto nemozam da dobijam kaj ulicnoto kuce. Mozebi ke mi pruzi poveke ljubov ulicnoto kuce, sto e sosema opravdano, ama pa zatoa, toa sto go baram od kuceto, jas nema da mozam da go dobijam. Zatoa i cuvam rasno kuce. Toa e razlikata. Inaku da vo pravo si. Ljubovta so pari nikogas ne se kupuva. Zatoa postoi nacin. Izbegni go zdruzenieto, pojdi do vardariste (malce ke bides sokirana od uslovite) i vdomi si kutre kakvo sto ti sakas. Taka ke pomognes na eden zivot poveke.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 13:25
не%20знам
Расно или неизненадување
Не може да се суди човек затоа што сака расно куче. Некои луѓе цел живот одгледуваат иста раса на куче бидејќи се приврзале кон него. Исто изгледаат, слично однесување имаат.
На пример расното куче оди по меѓунадодни изложби, мешаните не. Секое ЗОШТО си има свое ЗАТОА ШТО...
Расните кучиња служат и за многу други работи (спасување луѓе, помош на инвалидизирани лица,заштита на деца и сл). За тие работи се потребни големи кучиња, пред се јаки. Тоа не можеш да го добиеш од мешанче што едвај расте 40 цм од земја.
Но..уличните кучиња и тоа како можат да ти ја покажат љубовта. Понекогаш многу повеќе од расните. Всушност - тоа се животни и исто се однесуваат. Исто како што сиромавиот може да сака, така и богатиот. Така е и со кучињата.
А тие "богаташите" што сакаат да имаат расно куче и животните ги користат како статусен симбол, можам да им препорачам лечење.

Originally posted by mimicria mimicria напиша:

SRAM DA IM E na tie sto ucestuvuvaat vo prljavite raboti i go sramat ugledot na drustvoto!!!
NIKOGAS NEMA DA VDOMAM KUCE preku niv samo poradi vakvi raboti!!


Не ги осудувајте кучињата на смрт само поради неколку користољубиви членови. За жал тие се таму од самото формирање на друштвото и никогаш нема по своја желба да се откажатнамигнување
---
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Zatoa postoi nacin. Izbegni go zdruzenieto, pojdi do vardariste (malce ke bides sokirana od uslovite) i vdomi si kutre kakvo sto ti sakas. Taka ke pomognes na eden zivot poveke.


Во Вардариште не само што ќе се изненади од условите, туку тешко дека ќе и дозволат да вдоми некое куче. Дури и по грешка заловените кучиња тешко се вадат. Луѓето го пуштиле кучето на улица да истрча некој круг и овие го собрале. После оди докажи им. Сите документи да им ги однесеш - џабе е. Тоа и го направија на членка на друштвото, ама се закани со адвокатот. (гледате се преку врски намигнување)



Аа..и уште нешто доста трагично. Главните членови викаат да се вдомуваат миленичињата без разлика дали се расни или не, ама СКОРО сите тие имаат расни кучиња доманамигнувањенамигнување


Изменето од ФорумскаБаба - 18.Јуни.2010 во 13:51
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 19:02

Момчиња се изживувале врз мачка

изненадување

Осумнаесетгодишни момчиња од Кавадарци и од Валандово се осомничени дека извршиле кривично дело „мачење животни“.

Во декември минатата година, пријавените Ѓ.Л., М.Н.  и И.Н. од Кавадарци  и против Б.С.  и П.Т. од Валандово кои учеле во  училиште во Кавадарци, по претходен договор, фатиле животно-мачка, и го однеле во дворот на Ѓ.Л.

Тие  го измачувале животното со разни алати и предмети и му отсекле дел од телото, а сето ова го снимале на мобилен телефон по што видеоклипот М.Н. го прикачил на интернет. (Крај)

 

ццццц....стварно забегана работа бре....изненадување

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
IggyK Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IggyK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 15:58
Да, јас разбирам дека кучињата си имаат сопствена териториja и ја штитат па затоа може да се случи евентуално напаѓање но неможам да прифатам да се ограничам себе си каде ќе се движам и во една урбана средина.
Дворот кај комшијата е заграден и нема да му натрaпничам на комшијата, но уличните кучиња имаат поинаква за нас необележана претстава што е нивна територија.
И во право е еден мој познаник кога вели дека во ниту една нормална држава не постојат улични кучиња. И дека во Скопје повеќе права имаат уличните кучиња од луѓето кои мораат да ги избегнуваат затоа што ако те укаса никому ништо а ако го клоцнеш ќе ти се нафрлат организации и ниту една нема да ти помогне да те заштити за тоа што си претрпел кучешка агресија во доста случаи не по сопствена вина.

И најсрамно ми беше што тие странци кои беа на гости после една глетка на три улични кучиња како лајат по точак првин се стреснаа потоа се насмеаа уплашено и ја споредија Македонија со уште едно место на светов каде виделе таква случка, ни помалку ни повеќе а Индија.
Ми беше срам да искоментирам било што си велам во себе - ете што мислат СТРАНЦИТЕ за НАС, во право се, очигледно штом имаме улични кучиња во толкав број не сме подобри од браќата Индијци за овој хигиенски и безбедносен проблем.

Изменето од IggyK - 19.Јуни.2010 во 16:03
Помогнете и` на македонската википедија!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.