IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Дом за стари лица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дом за стари лица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дом за стари лица
    Испратена: 17.Март.2009 во 21:04
  Me interesira vaseto mislenje i vasiot pogled za smestuvanjeto na starite lica vo "staraçki domovi"?
 Dali za vas e toa beganje od obvrskite ili resenie da ne se stvorat dopolnitelni problemi?
 


Изменето од marija1000 - 17.Март.2009 во 21:06
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 21:17
Според мене решение да не се створат дополнителни проблеми.
Тешко на тие што имаат дома стари луѓе кои си имаат свои проблеми кои ги носи староста,најмногу болест.

Во институција барем ќе се грижи некој за нив,а дома и домашните не ќе можат да си ги извршуваат своите обврски.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 23:16
ZAVISI OD INSTITUCIJATA I OD ZELBATA NA STARITE. IMA NOVI UBAVI DOMOVI VO KOI STARITE IMAAT 24 CASOVNA NEGA I SE DRUZAT MEGUSEBNO.

NE GO SMETAM ZA BEGANJE OD OBVRSKI, MOZE DA GI POSETUVAAT SEKOJ DEN
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 14:21
Iden biznis mie staracki dom so Makedonski personal , so nashe muzice , nasa hrana mesto kaj so mozi tatkomi da frlaat beljot i da pcujat po nas
Ne znam , nee beganje od obvrski , barem jas nema da sakam da sum na moeto dete teret da me cuva i ogleduva ...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 15:28
Одлична работа е тоа, старите имаат 24ч нега во здравствена и хигинска смисла и си имаат соодветно друштво за свои години и потреби.
Не го гледам ова како оттуѓување или како начин да се оттарасите од старите родители, туку како еден добар начин секој да си живее согласно со своите години и потреби.
Не е ниту фер внуците да се килават, дигаат и траумираат од некој тежок залегнат баба или дедо, кога можат да имаат порелаксиран и полесен живот.
И секако благосостојбата на семејството, мирот и финансиите се многу битен фактор. ПОнекогаш грижата за старите лица може да прерасне во огромен семеен проблем кој почесто е разорен и опасен отколку позитивен.
Дом за стари лица е идеално решение за сите. Таму е многу одобро отколку што некои си замислуват дека е и може да се посетуваат старите за викендите или да се излегува со нив.
Мислам дека и на старите многу им значи да останат самостални и да не зависат од најблиските, а истовремено да имаат адекватно друштво.


Изменето од GlenKlouz - 18.Март.2009 во 15:31
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 19:33
.....znam deka ima i luge sto go mislat sprotivnoto.....i posle sledat osudite ",kako ne im e sram ,se im ostavi ,i go frlija vo staraçki dom,tugi da go gledaat"....
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 19:42
Имав еден комшија кој имаше 80тина години т.е. не ми беше комшија само туку и роднина...само далечна роднина. Беше покретен и многу витален....се додека снаат не го смести во дом за старци..човекот за 2 дена си отиде....т.е. почина. Некои луге не се за такви работи. Ние ни на крај памет немавме да ја однесеме ниту баба ми ниту дедо ми. Дури и кога баба ми стана непокретна не сакавме. Зашто знаевме, тоа ке беше фатално за неа. Колку и да ни беше тешко да ја гледаме во болки и ниту еден лекар не можеше да и помогне, останавме до крај со неа. Не е секој за во старечки дом. Има луге кои можат, но ете, некои луге тоа не го сакаат..
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 20:21
аплауз................. големо%20гушкање covekot vo golem broj slucaevi se radja sam .. no zivee i saka da gi pomine poslednite migovi so najbliskite ...........
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 20:25
може се скри кога умре....иако не беше свесна отвори уста и рече-остај ме да спијам, и затвори ја вратата. тоа и го рече на мајка ми...иако свесна беше дали еднаш на пет минути во неколку дена. тагатагатагатагатага извинете за оф топик...али ужасно ми фали. тага
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 20:27
Аууу одвратни ми се домојте колку и да се спремни и модерни.Ама некогаш се мора...
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:10
наталитетот ни е таков да ги осудуваме децата или внуците што старите лица ги оставаат во дом..... но, секој најдобро си знае дома како му е - не е лесно со стар човек,... па има проблеми со мокрење,... па со јадење... па креветот се извалкал.... понекогаш, е стварно подобро да се препушти се на соодветни лица.... јас сигурно не би сакала да ги малтретирам моите деца....

но има разлика во препуштање на негата на трето лице.... и напуштање на лицето во дом.... е тогаш веќе не е во ред да оставиш жив човек, како предмет,... и да не се вратиш додека не умре...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:15
Не е се до наталитетот сонце. Ај размисли...баба ти сака да те гледа можеби секој ден...дали ти би имала време секој ден да ја посетуваш во дом??? Некои луге едноставно сакат да останат со своите блиски и во своето гнездо до последен здив.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 09:53
ne e humano pred se , ako navistina imas bolen star covek komu e potrebna postojana nega da go ostavis sam cel den , a moras da go ostavis zatoa sto moras na rabota ....
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 10:17
мислев дека комшијата ќе те зборува ако ја оставиш дедо/баба ти во дом,.... а тој/таа не знае како ти е дома..... одиш на работа, школо, и други обврски....  сега, нормално зависи и од случајот... мојата прабаба,... Бог да ја прости.... не препознаваше никого... не ја однесовме во дом,... ама искрено беше малтретирање за баба ми... збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.