IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕГЕТАРИЈАНСТВО - Рецепти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕГЕТАРИЈАНСТВО - Рецепти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Прашање: Дали сте вегетаријанец и каков?
Одговор Гласови Статистика
12 [16,90%]
7 [9,86%]
1 [1,41%]
36 [50,70%]
1 [1,41%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
4 [5,63%]
5 [7,04%]
3 [4,23%]
2 [2,82%]
0 [0,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 20:27
da
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 10:31
Не сум вегетаријанка, но месото нешто особено не го обожавам, во исхраната повеќе ми се застапени зеленчук и овошје.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 17:18
Originally posted by defma defma напиша:

Не сум вегетаријанка, но месото нешто особено не го обожавам, во исхраната повеќе ми се застапени зеленчук и овошје.



Bravo za tebe,,,, so ova ti pokazuvas deka se hranis zdravo....Ovosjeto i zelencukot se najpotrebni vo ishranata na covekot...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 19:14
Ми падна нешто на ум, па викам овде ке го пишам.
Не ми е јасно, како може народот да купи стока, да ја чува да ја храни, и на крај да ја заколи????
Колку свирепо е тоа.
Жалосно, мрак на очи да ти падне. Кога тој може така некој да храни па да коли, значи тој и својата фамилија може да си ја заколи и око да не му трепне.
И мене после ми се чудеа во маало, кога бев мала, како можело јагнето толку да се поврзи со мене. Како можело цело време до мене да седи и да сака да се гушка и гали. Секое животно има душа. И крава да гушнеш и да и покажеш љубов ке видиш дека ке ти возврати. Но народот е научен само фрли му да јаде, во студ и влага, па ни за ветеринар не сака да плати, и на крај удри му го ножот и весели се дур тоа гори на 300 степени за ти да се најадеш.
После вегетаријанците биле психопати,. после вегетаријанците ке умреле.....од што ке умрат? од што не убиваат? или пософистицирано кажано-не купуваат месо од месарница и не го јадат она што до вчера било живо и имало чуства.
Немој да мисли некој дека ако не коли не е убиец.
Лугето се масовна гробница за животни.
Сте се запрашале ли некогаш-колку животни имате изедено?

Замислете само, како некој вашето дете го јаде.
Не знам што е поболно, да убиеш и  јадеш нешто што секогаш ке те сака и нема да те повреди, или пак да трпиш некој нездрави на работа и да не реагираш.
Може да се навредите колку сакате. Може да ви смета ова што јас го пишувам. И мене ми смета што вегетаријанците некој ги нарекува умоболни и психопати. а вегетаријанството е прогласено за здрав начин на живеење. И тоа здрав начин на живеење не се смета само за органски здраво, туку и за умствено здраво-да не убиваш за да се задоволиш.
Размислете кога ке седнете на трпеза....што уствари јадете вие.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:04
Trupovite od zivotno kupeni vo prodavnica se narekuvaat hrana, delikates, specijalitet i tn... a trupovite koi mozat povremeno da se vidat po ulicite(pregazeni zivotni) se narekuvaat mrshi.

Realno nema nikakva razlika...

Dur postojat kasapnici ce postojat i ubivanja na ludje, a kasapnicite egzistiraat od porackite vo mesarnicite a tie pak od kupuvacite na meso.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:06
mozat da egzistiraat i od lecenje na zivotni druze. isto ko jas sto pravam.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:12
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

mozat da egzistiraat i od lecenje na zivotni druze. isto ko jas sto pravam.
Ili da pravat skara od soja i pecurki garnirani so kompir pire...mmmm mnjam mnjam

Изменето од Majkl - 05.Јуни.2009 во 21:36
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:12
ne jadam soja zasto ima vkus na meso a i pecurki ne jadam...ama nekoja dobra sopska mf mf mf голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:22
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ne jadam soja zasto ima vkus na meso a i pecurki ne jadam...ama nekoja dobra sopska mf mf mf голема%20насмевка
E ako de... za tie shto obozavaat meso ete im alternativa, em proteini em vkusno.

Ti nosam domati za sopska... ja za mene ce si naracam zelena salata preleana so ladno cedeno soncogledovo, limun i prstofat morska sol+pcenkaren leb.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:26
 голема%20насмевка moze. treba da odime nekoj den vo Harmonija голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:46
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

 голема%20насмевка moze. treba da odime nekoj den vo Harmonija голема%20насмевка
Ojme vo Harmonija bez disharmonija
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 21:47
 голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 08:59
не 
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 05:44
 
Ако говедата се растенија, тогаш вегетаријанец сум д.г.е. Баш се напукав салата од говедски стек за вечера. голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 


Изменето од Polar Bear - 18.Јуни.2009 во 05:44
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.