IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Прашање за LCD TV
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашање за LCD TV

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Прашање за LCD TV
    Испратена: 08.Март.2009 во 17:44
Ajde tuka da gp prefrlam prasanjeto.
Tegla , Igor, Zoki daj malku da me skoluvate za televizorite. Gledam more od LCD televizori,sakam nesto da se podnovam daj objasnite mi so e razlikata pomegu HD redy i FULL digital,
POZDRAV
Кон врв
zokidream Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zokidream Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 18:32
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Ajde tuka da gp prefrlam prasanjeto.
Tegla , Igor, Zoki daj malku da me skoluvate za televizorite. Gledam more od LCD televizori,sakam nesto da se podnovam daj objasnite mi so e razlikata pomegu HD redy i FULL digital,
POZDRAV


Ако сакаш да земаш ЛЦД телевизор гледај да биде Full HD тие имаат подршка од 1920*1080 резолуција,а HD redy имаат максимална резолуција од 1366*768,а тоа значи послаба слика,така да земај Full HD.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 19:16
@ Gemini:

A jas na kratko da ti kazham - ako nemash izvor na HD signal
batali kupuvanje na takov televizor/monitor.

Primer onoj paketot TV Max (ili kako se vikashe) na T-Home,
kanalite vo paketot kolku shto uspeav da dzirnam
nitu eden e HD. Site se SD (standard definition) so
odnos na stranite 4:3.

I sekoj gord sopstvenik na taze Sony Bravia nejke
levo i desno da ima prazno na ekran, pa koga ke go
od'pne na 16:9 da mu go napolne televizorot i ete
nova i "opravdana" estetika - zdebeleni, rashireni lugje,
artefakti (stairsteping) od skaliranjeto,  i se...


Standardnite DVD-a se SD.
Za da go napolni prostorot televizorot skalira na full res.
I toa ne e reshenie.


HD DVD ili Blu-Ray se druga prikazna.
So takov player i HD izdanija na filmovite sekoj ke
uzhiva celosno vo golemiot ekran.


Drugo reshenie bi bilo da se vrze televizorot
kako monitor na komputer i si pushtash od komputer HD DVD rip-ovi.
Toa se najchesto MP4 fajlovi so
h264 compresija - eden vid DivX za HD diskovite...


Sopstvenicite na sateliski (novi) priemnici i/ili digitalni kanali
preku kabel sigurno imaat na izbor HD programi...




Pozdrav

Igor





Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 09:34
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Ajde tuka da gp prefrlam prasanjeto.
Tegla , Igor, Zoki daj malku da me skoluvate za televizorite. Gledam more od LCD televizori,sakam nesto da se podnovam daj objasnite mi so e razlikata pomegu HD redy i FULL digital,
POZDRAV


Trajko, treba da otvoris nova tema, a ne na tema koja nema vrska so tvoeto prasanje.
Se nadevam deka moderatorite kje go sredat ova.

Za LCD/Plasma - ima samo eden prost odgovor.
Kako i kaj film/digital taka i tuka. Starata cevka ima podobra slika odkolku bilo koj LCD/plasma.
Ne si gi frlaj parite za nesto sto ima polosa slika. Mene doma zena mi 2 godini me ubeduva da kupime takov televizor (zapnala Pioneer k*ro Plasma ili Philips Ambilight) ama nema sansi da ja smenam cevkata za da dobijam polosa slika odkolku sto ja imam sega.
99% od toa sto kje go gledas na nego e 768x576 koe e rastegnato na 1920x1080. Rezultat - Youtube na full screen.
Zatoa bidi pameten i ne kupuvaj LCD. Kupi si lekja za tie pari. Kje te sluzi podobro намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 14:48
Моментално имам Самсунг 72цм 100 Хз (керката ми го сменила на кирилица) па од сликата сум задоволен. Ама не сум у тренд а и сакам поголема слика (кога одев порано накино секогас седев во првите редови) оти така вистински узивам.
Една од прицините е и таа со вика Игор е со каде одам на гости гледам САМО ДЕБЕЛИ луге, а замисли ако си се пустам јас ке се разоцарам.
Дуго кога пустам фотографии во ЈПГ на телевизоро преку ДВД
исто така е катастрофа. Каков телевизор и какво ДВД да земам ?
Ако земам ФУЛ ХД дали лап топо мозе да го приклуцам на него и дали ке имам добра слика.
Усте не ја сватив РАЗЛИКАТА МЕГУ ХД РЕДИ И ФУЛ ХД КОЕ Е ПОДОБРО ОД ОВИЕ ДВЕТЕ И СТО Е ТОА ПОДОБРОТО
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 15:14
Full HD znaci deka rezolucijata mu e 1920x1080, dodeka HD Ready znaci deka ima pomala rezolucija, no moze da se gleda Full HD signal - soodvetno namalen.
Jas licno bi zemal Full HD - ne znam ni jas dali e poloso ili podobro od HD ready za gledanje na TV i DVD.
Site novi TV so ramen ekran se dobri pod uslov ako gledas na nego TV stanici so HD signal, Blue Ray diskovi, HD filmovi preku graficka karta od PC ili igranje na Play Station 3.
Bidejki TV stanicite ni se SD, Blue Ray seuste ne e standard, filmovi seuste nema izbor vo HD rezolucija za od PC da gi pustam, a Play Station ne igram - ne mi se isplati da kupam LCD TV.
Eve bas vcera so bratuced mi pravevme muabet za toa. Bevme kaj baba mi za 8-mi Mart i gledam i go dal negoviot Panasonic televizot (koj inaku pred 3-4 godini bese eden od najdobrite modeli na Panasonic). I filo lepo go prasuvam "Sho si kupi?". Mi odgovara Samsung Full HD 37inch. I kako si zadovolen? Odgovorot bese jasen i glasen "VRSKA NEMA, mi ide da si go zemam pak ovoj od baba mi i da i go dadam toj"
Seuste nema potreba da se kupi. Tehnologijata se dvizi, ama do togas kje si pocekam, za istite pari kje kupam za 3-4 godini duri i OLED TV (tehnologijata na Sony za koja velat deka kje bide odlicna - crnoto e crno, a ne sivo kako na LCD) i kje ima odlicna kolor tonska karta (LCD TV nemaat dobar tonalitet, videte covecka koza vo senka - vlece na nekoja boja - toa go nema na CRT).

Za kraj - koga kje odis da gledas vo prodavnica kazi im da ti pustat TV programa koja si ja gledas sekoj den, a ne nekoj promo Blue Ray film. Vidi kako izgleda TV signal i posle odi doma i napravi si sporedba. Ako ti e dobro - super, ako nesto ti fali - pocekaj.

Sepak tvoj e izborot, ne moras da me slusas mene, zatoa sto kejfot e golema rabota. A, ako toa ti e kejfot - ne si go krati намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mobicom Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mobicom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 18:34
Ajdee, mnogu ste staromodni :). Te slikuvate na filmovi samo te samo na cevki gledate TV. Pa denes i nema crt kvaliteten tv, site se neo,vivax i quart.
Znaci zemi si lcd, edno mesec dena ce imas knedla vo grloto, a kogaj ce se naviknes ce bides zadovolen i nema da zalis sto si go kupil.
Jas ima samsung 40" hd ready i prezadovolen sum. Sega za sega nema potreba za full hd osven ako cenata e bliska do hd ready.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 19:29
Originally posted by mobicom mobicom напиша:

Ajdee, mnogu ste staromodni :). Te slikuvate na filmovi samo te samo na cevki gledate TV. Pa denes i nema crt kvaliteten tv, site se neo,vivax i quart.


Bidejki se zanimavam so video i tv, kvalitetot mi e biten. Kako glaven preview monitor mi e pro JVC cevka monitor, a rabotam na 24" Dell i toa dual head, i nieden LCD nema shansi vo kvalitet so cevka. Ova go kazuvam od iskustvo so 10 saati sekoj den pred monitori vo poslednite 17 godini. Taka sto ne zboram na pamet. Duri i NEO, Vivax i Quart imaat podobra color gama odkolku bilo koj LCD. Zaradi tehnologijata. Inaku i sega postojat CRT HD TV uredi koi cinat poskapo od LCD
http://www.myrtleelectronics.com/item_detail.php?item_id=107268

LCD, CRT, Plasma si imaat svoi prednosti i maani. Ako imas golema dnevna soba normalno deka LCD i Plasma kje bidat podobro resenie, no ako imam 3-4 metri do televizorot i sum zadovolen od nego ne znam zosto bi go smenil. Ovoj muabet go imam doma ednas mesecno so soprugata. I dobro se drzam намигнување.
Jas licno bi pocekal na OLED tehnologijata - do togas TV stanicite seuste kje bidat SD i SD DVD kje bide standard.
Samo za sporedba. Eden od najskapite LCD monitori na Sony od preku 20.000 evra http://www.bhphotovideo.com/c/product/509119-REG/Sony_BVM_L230_BVM_L230_23_Trimaster_LCD.html ima polosa slika odkolku OLED tehnologijata. Ova e stav na site profesionalci.
Povekje za OLED tehnologijata imate ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Organic_light-emitting_diode

Kako sakate - ova e moj stav na koj cvrsto stojam (vo momentov намигнување)
Inaku ako vekje saka nekoj sega da kupi LCD ili Plasma podobra tehnologija e Plasma vo odnos na kvalitetot, no e poskap i zamira bidejki go zabranuvaat vo EU zatoa sto trosat po 500W/h i povekje голема%20насмевкаголема%20насмевка i emitiraat golema kolicina na CO2. Znaci eden cas gledanje Plasma cini 10-20 denari struja i brdo CO2 emisii - ama za ova bas ne zabole neli?

I filmot go koristam zatoa sto ne mozam da si dozvolam digitalen medium format kamera, pa si igram so analogna Mamiya намигнување. Se e do kejfot.

Kako sto kazav predhodno - ako vi go diga LCD ili Plasma kupete si, ne prasuvajte. Mene seuste mi go diga filmot i cevkata vo odnos na digitalnata големо%20гушкање

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 21:22
Дуго кога пустам фотографии во ЈПГ на телевизоро преку ДВД
исто така е катастрофа. Каков телевизор и какво ДВД да земам ?
NA ova prasanje ne mi odgovorivte.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 21:29
ne e do tv i do dvd.. do slikite ke e газење%20од%20смеење

se salam... poslusaj go Tegla znae sto zboruva... inaku i mene me jadese skoro istata dilema i si zemav LG crt so 100Hz hd ready PIP 72 cm i sum poveke od zadovolen... a zadovolstvoto n esamo sto me kostatse skoro 20 000 den tku i sekogas koga ke se priberam od komsii kade ima 32 lcd (na isti kabel sme) si se raduvam na ubavata slika sto si j a imam doma...
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 21:30
da ne zaboravam i da kazam deka mi e mnogu grbav televizorot
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 22:01
Oddamna se tokmam da zemam LCD 22" za kompjuterov radi gledanje filmovi (mnogu mi ja stedat cevkata filmovive, samo 1/3 koristam od ekranot ) i eventualno igrici pri zemanje na pojaka graficka, ama ete uste ne sum se reshil bas poradi slabiot kvalitet na slikata vo odnos na CRT. Definitivno i da zemam LCD, starata dobra cevka ke mi ostane za profi rabota.

Trajce, batali trendovi, vidi sto najpoveke tebe ti odgovara. Edinstvenoo opravdano arcenje pari na LCD e ako imas mala soba, sakas golema slika, a nejkes da rushish dzid za da smestish cevka Btw, brat mi pred 2-3 godini za 250eur zema na staro Phillips 100i kusur santima i gajle nema. Taa golemina LCD ke te kosta 3x poskapo.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 22:31
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Дуго кога пустам фотографии во ЈПГ на телевизоро преку ДВД
исто така е катастрофа. Каков телевизор и какво ДВД да земам ?
NA ova prasanje ne mi odgovorivte.


A Jane sho komentirashe deka do slikite e... ima pravo.

====================================

Da objasnam.

Ako photosite se pogolemi od TV rezolucijata,
togash DVD-to gi namaluva.
A "namaluvachot" mu ja e aren ja ne.

Pod predpostavka deka DVD-to
pomalite sliki gi prikazhuva vo odnos 1:1 na ekran:

Stavi gi slikite namaleni/cropirani na 640x480 pixels na CD/DVD.
Ne e polna PAL rezolucija ama taman da go napolne
centralniot prostor. Ako slikata e pogolema drugite pixeli
ke idat vo overscan zonata t.e. nadvor od ekranot edno 10% (ili taka).


Ako pak pomalite sliki avtomatski gi napolne na cel ekran
t.e gledash deka ti fali del od slikata,
kako televizorot da i gi "presekol" stranite,
togash napraj crna slika so rez 720x576 i
vo sredinata vmetni ja onaa 640x480.

---------

Druga rabota.
(Ova mozhe da deluva kontraintuitivno...)

Namalenata slika dadi i VERTICAL BLUR - 0.5 ili 1 pixel.

Bidejki CRT televizorot ja prikazhuva slikata interlaced,
prvo gi iscrta neparnite tv redovi, a posle parnite,
sitnite detali shto se 1 pixel tenki ke se pojavat
na ednoto iscrtuvanje  a vo narednoto ke gi nema.

I na toa mesto na ekranot ke ima treperenje. Twitter.

So blur-ot go "machkash" detalot da stane poshirok od
eden pixel, t.e. da go iscrta pomaalku i vo dvata reda.


---------

I za na kraj...

Ako imash chustvo deka ti gi prikazhuva
slikite kako premnogu kontrasni - namali im go.

Za vo eter maximum bela e 235 a crna 16.
Toa se postignuva so LEVELS podeseno na:
Izlezna crna 16, a Izlezna bela 235.

BTW, za crnata kaj nas vo PAL ne sum siguren dali e 16 ili 0.
Tegla neka kazhe.

----------

Pozdrav

Igor




Изменето од Igor-T - 09.Март.2009 во 22:39
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 22:48
Ma, batali toa. Slikaj na film i sliki vo albumce.
I tegla toa ke ti go kaze.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,953 секунди.