IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА станува УНИЈА НА НАРОДИ?!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА станува УНИЈА НА НАРОДИ?!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 01:29
Да, да, секако Мирка е виновна.
Ако не сакаме да ја прифатиме болната вистина, секогаш е виновен оној што ја кажува, не оној на кого се однесува.
(Искрено се надевам во вакви случаи да не се работи за вистина, ама нема никој да негира...)
Вакво изнесување на конкретни имиња, со податоци за конкретни настани, случки и личности, придружени со тешки обвиненија за предавство на држава... па не е Мирка до толку ненормална да си изврши самоубиство пред камера!

И пак ми се чини дека никој нема да демантира???збунетост
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 01:51
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by butel2 butel2 напиша:

zar i ti kerko Mirko ....

Mirka sekogas si go sakala Gruevski i sekogas ne go sakala Crvenkovski, ama i taa kako edna mnogu principelna licnost, dosta dobro go iskritikuva Gruevski iako i e milenice....

za da sega ovde vo vrska so tie raboti za koi go kritikuvase, pisuva nesto drugo....

Mirka, nemoj da bides vtor Latas
da be butle, Mirka e kriva za se? тага


ne , dezurniot krivec e BC, megjutoa vo slucajov se e spekulacija, nema nikakvi dokazi za nisto od pisanoto
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 01:51
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

zar i ti kerko Mirko ....

Mirka sekogas si go sakala Gruevski i sekogas ne go sakala Crvenkovski, ama i taa kako edna mnogu principelna licnost, dosta dobro go iskritikuva Gruevski iako i e milenice....

za da sega ovde vo vrska so tie raboti za koi go kritikuvase, pisuva nesto drugo....

Mirka, nemoj da bides vtor Latas




Сите што го подржувате предавникот на некој начин ја предавате татковината...сакајки или не тоа е така...
Туку мене најмногу ме боли кога ударот ке дојде од твоите, одвнатре, тогаш не си способен ни да се браниш...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 01:54
se slozuvam Kultuzin.... no koj e predavnikot?, i dali e samo eden?
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 01:58
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

se slozuvam Kultuzin.... no koj e predavnikot?, i dali e samo eden?


Кој е предавникот ке сватиш кога ќе се ослободиш од магијата на Бранковиот Шарм, со кој ти а и многу други македонки сте опседнати...А ШАРМОТ ви е единствен критериум...
Бутел извини за ваквиот речник , мегутоа жалам што луге кои ете на некој начин ги ценам дозволуваат да бидат манипулирани и молчат или мижат пред фактите...
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 02:15
Da i jas se slozhuvam so Kultizan vo vrska so "Brankovata aura na slepilo" na koja mnogu zheni nasednaa. I jas sum zhena....ama koga stanuva zbor za izbor na predsedatel i mazh znam da pravam razlika - kriteriumite ne se isti. намигнување
 
 
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 03:35
Originally posted by anakin anakin напиша:

Македонците се бришат, Македонија станува Унија на народи



Автор:  Мирка Велиновска
Скандал:%20Таен%20проект%20на%20Бранко%20Црвенковски
Претседателот на државава, Бранко Црвенковски, уште пред самитот на НАТО во Бук*решт обелодени дека се залага Македонија да го промени своето име. Но, забуната произлегуваше од нејасната позиција на неговата партија, која во истиот период го обвинуваше премиерот Никола Груевски за лицемерство зашто тој наводно се согласил да го „продаде“ името, а го криел тој податок. По Бук*решт, ставот на Црвенковски и оној на СДСМ ескалираа до таму што доминантно место во дебатата доби македонскиот идентитет. Необјасниво дури, Црвенковски јавно побара некој да му даде гаранции за зачувување на етничкиот идентитет на народот на кој не му се почитува правото на себеидентификација. Но, сите недоумици што произлегуваат од радикалните промени на позициите на овој политичар во врска со македонско-грчкиот проблем, завршија мината недела.
Исак Адижас, професор од САД по менаџмент и организација, минатата недела дојде во Македонија спонзориран од Светозар Јаневски (познат како Свето Пивара) за да одржи предавање на темата „Како да се управува со фирма во кризни периоди“. Но, тоа предавање очигледно било покритие за главната цел на посетата.
Адижас всушност имаше тајна дипломатско-политичка мисија сврзана со името на државата. Овој наш сограѓанин од 2007 година стана медијатор во тајните преговори помеѓу Бранко Црвенковски и Дора Бакојани. Имено, Исак Адижас бил детално информиран од лидерот на СДСМ дека спорот со Грција досега ќе бил завршен ако Никола Груевски го прифател последниот предлог на Нимиц. Предлогот бил „Северна Македонија“, а Груевски го одбил со молчење. Црвенковски експлицитно го прифатил. Тој на професорот по менаџмент и организација му ја елаборирал својата политичка платформа за евроатлантско интегрирање на Македонија, со која гостинот сосема се согласил и дури со одушевување ја прифатил.

Бранков пакет
Пакетот на претседателот на Македонија е следниов: со прифаќањето ново име, државата да доживее уште една нужна уставна трансформација. Црвенковски од унитарна ќе ја трансформира сега веќе бившата Македонија во „Унија на народи“. Во таа нова држава со ново име за севкупна употреба, во наредната и последна фаза, бившите Македонци, откако ќе почнат да ги уживаат благодатите од приемот во НАТО, треба мирно да прифатат свое преименување, кое ќе произлезе од согласноста да го прифатиме грчкиот услов за целосна деноминација. Професорот Адижас, инаку близок пријател на фамилијата на Бакојани, бил информиран од Црвенковски и за тактиката што овој ќе ја примени за да го реализира својот конспириран стратегиски проект. Оваа есен ќе организирал големи, перманентни и сенародни протести поради економската политика на Владата. Според исказот на Адижас, Црвенковски бил уверен дека поради народниот притисок, Груевски ќе биде принуден да поднесе оставка, по што лидерот на СДСМ, нормално, како осведочен државотворец, пак ќе ја спасува Македонија. Убеден дека ова сценарио е остварливо, добро и единствено рационално, Исак Адижас замина за Израел, нормално, преку Атина, за да и ги пренесе на Бакојани добрите вести.
Американскиот експерт за кризен менаџмент во претпријатијата добил уверување дека Црвенковски веќе ги придобил на своја страна интелектуалците и медиумите, па се чека само старт на кампањата за отстранување на тврдоглавиот премиер.

СДСМ е промотор на Ванчо Михајлов
Како што е добро познато, Бранко Црвенковски е посветен европски демократ, кој исклучително држи до западните вредности. Оттаму, по малку збунува фактот дека својата платформа за евроатлантска „Северна Македонија“ што го одушевила професорот Адижас, љубоморно ја чува во приватен сеф, ја држи во длабока илегала дури и од своите поклоници и следбеници. Кога веќе е оценета како добра и перспективна, зарем не беше време проектот на Ванчо Михајлов познат како „Швајцарија на Балканите“ да го претстави и тестира веќе на овие избори, наместо што неговата партија пак излегува на избори со демагогија, а неговиот кандидат за претседател ветува дека „ќе ја спасува мајка Македонија“. Зошто одбегнува да ја промовира оваа политичка платформа, односно програма, како што е ред - на избори? И зошто избира нестандардни, неевропски методи да дојде на власт преку „револуции“ кога може да побара регуларна поддршка од своите сограѓани? Можно е тој сепак да знае дека Македонците никогаш не би прифатиле таков непристоен политички пакет. На избори неговиот план би доживеал второ историско фијаско. Обелоденување на Платформата за трансформација на Македонија во „Унија на народи“, односно, конфедерација на кантони со ново име за севкупна употреба, би ги избришало Македонците како ентитет, радикално би го затворило македонското прашање, а тоа никој нормален не би го прифатил. Згора на сè, „Проектот на Црвенковски“ е само политички римејк на оригиналот на Ванчо Михајлов за преуредување на Македонија во кантонална заедница на народи (нормално, без Македонци), а тој факт не сака да го обелодени, зашто СДСМ декларативно е наследник на некогашната КПМ, која, пак, имаше сосема друга национална програма со која победи во Втората светска војна. Кога би го легитимирал своето вистинско политичко кредо, би ги загубил следбениците што гласаат за СДСМ врз основа на идеолошките предрасуди дека новата ВМРО-ДПМНЕ е наследник на „десното кољачко и предавничко крило на историската ВМРО“ (изјава на Црвенковски на предизборниот митинг во Штип, 1996 година).

Македонците не знаеле кои се
Затоа тој се одлучил за политичка мимикрија, за етапно деноминирање и исчезнување на Македонија. Според професорот Адижас, остварувањето на последната фаза на оваа платформа ќе оди полесно зашто рамковниот договор ефектно го отворил патот до смртта на Македонија. Имено, Македонија е веќе уставно дефинирана како заедница на народи, што е потврдено и практично со територијалната поделба, а Албанците не било тешко да се стимулираат да инсистираат на што поголема независност од централната власт. Од друга страна, „Македонците сè уште не знаат кои се и што се, па многу лесно ќе прифатат нов идентитет, по децении економска беда, а во услови на економска благосостојба што ќе следува со приемот во НАТО“.
Планот „Б“ на Бранко Црвенковски за преземање на власта преку „црна контрареволуција“ по заминувањето на Адижас за Израел веќе е на работната маса на Дора Бакојани. За него, нема сомневање, преку директните средби со Црвенковски (во четири очи) се известени и европските бирократски структури. Врз Македонија деновиве почна да се врши оркестриран економски притисок. Ни стигнуваат гости - економски снајперисти со вести дека ЕУ нема да ги финансира македонските проекти. Овојпат, во пресрет на изборите, не ни к*рдисуваат часовници, но нè плашат со економска изолација. Како дел од осмислениот проект, и Црвенковски го активира својот економски совет. Владе Милчин, како познат логистичар на проектите на СДСМ и на својот газда Сорос, почна да организира трибини со економска тематика, а „експертите“ како навиени ги елаборираат своите економски теории за црната економска перспектива на државата надвор од ЕУ. Го советуваат Груевски да му се обрати за помош на ММФ, иако источноевропските држави го заобиколуваат во голем круг, чувствувајќи политички поттекст во економските пакети.
Се чека само септември.

Човекот што вели дека Македонците не знаат кои се, сака во МАНУ
Исак Адижас добил ветување од Бранко Црвенковски дека за својот перманентен ангажман во Македонија, за своите консултантски услуги, за кои ние не знаеме ништо, ќе биде награден и со статус на академик. Во МАНУ е во тек постапката за неговиот прием. Предлогот го дало Одделението за општествени науки, раководено од академикот Иван Катарџиев, историчар и член на СДСМ, иако тесната специјалност на Адижас е менаџмент во економијата. Оттука претпоставуваме дека евентуалното членство во МАНУ е мала награда за неговиот политички илегален ангажман.
Професорот Адижас на 13 март 2007 година добил и македонско државјанство. Му го врачил лично премиерот Никола Груевски. Во своето експертско си-ви, Адижас се претставува како советник на премиерот. Од кабинетот на премиерот изјавуваат дека овој човек никогаш не му бил советник на Груевски. Овие податоци, во контекстот на вистинскиот ангажман на Адижас во Македонија, нè тераат да се запрашаме дали воопшто имаме институции што се грижат за безбедноста на државата, што работат тие и дали воопшто имаат капацитет да ја штитат државата и нашите национални интереси. Се чини дека со ваков Уставен суд, МАНУ, ДБК и Агенција за разузнавање, во Македонија е нормално политиката да им е препуштена на „академици“ од рангот на Кољо Дијамантот, Васко Глигоров, Гидеон Сандел и Исак Адижас.

Тајна средба во Охрид, Груевски си заминал
Во организација на шефот на државата, медијаторот Адижас минатото лето имал тајна средба во Охрид со Бранко Црвенковски и Никола Груевски. Тој состанок, на кој е разговарано за серија предлози на гостинот од САД, Груевски експресно го напуштил со зборовите дека „не слушнал ништо ново“. Минатата недела, пак, финансиерот на минитурнејата низ „Западен Балкан“ на експертов за менаџмент, не издејствувал и негова средба со Груевски.

Фрчкоски од Прилеп ја најави Унијата
Ако не влеземе во НАТО и ЕУ, следниот чекор на Албанците во Македонија ќе биде барање за основање кантони. Ова на завчерашниот митинг на СДСМ веќе го најави претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски.
 
 
изненадување  изненадување  изненадување
 
Go zaobikoluvav na nekolku navrati ovoj text, samo za da ja izbegnam ovaa moja reakcija, megutoa sepak ne e reshenie ako se zaobikoluva realnosta tuku treba da i se pogledne VO OCHI! намигнување
 
Ova e sosema tochno i vistina e deka se krojat novi sistemi i novi drzhavi...iako istive kobajgni "podrzhuvachi" na chelo so Evreive, javno ni go machkaat mozokot i nudat nekoe "prijatelstvo". Moram da go napomenam za ochi otvaranje  i faktot deka 31% od Grchkata geneza se chisti Celti (koi se isto kako i "slovenskite" poveke pleminja vo unija gradena vrz nekoi verski veruvanja)....a se ostanatoto e nekoja si meshavina od se i seshto! Znachi najgolemiot procent na "chistoka" e Keltska vo koja spagjaat I EVREITE - taka da neznam samo koga ke vi stane jasno deka TIE NEMA DA ODAT PROTIV SAMITE SEBE! намигнување
 
"Other 31 % of the greeks have celt."
 
A ova sega shto go igraat e samo OTRGNUVANJE na nashiot fokus kon bilo koja druga alternativa, dodeka TIE se regrutiraat i ne nachekuvaat od druga zaseda. намигнување
 
Isto taka od druga strana svesno go podrzhuvaat staro/novoto jaknenje na Turskata dominantnost, koja PAK ke im se najde, kako i vo starite vreminja za da ja sprechat mozhnata "Slovenska unija" .
 
"Отоманска империја ќе се обнови

Анкара, 4 март (МИА) - Турција почна да ја зајакнува моќта во регионот и до 2040 година ќе биде единствена супер сила во тој регион и ќе има власт над земјите на поранешната Отоманска империја, според прогнозата на раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ Џорџ Фридман, цитирана од весникот „Сабах“.

Весникот истакнува дека е неопходно да се обрне внимане на таа прогноза, имајќи предвид дека Фридман е раководител на еден од најважните центри за стратешки истражувања во САД и е близок до Пентагон.

- Уште отсега можете да ги видите трагите на „загосподарувањето“ кои Турција ќе ги изгради во регионот на поранешната Отоманска империја, истакна Фридман.

Тој тврди дека тој процес веќе започнал. Според него, што се однесува до исламските земји во регионот, влијанието на Турција во тие земји непрекинато расте и таа започнала дури и да доминира во регионот.

Фридман додава дека Турција развива врски со Албанија и со Србија на Балканот, а на Кавказ изградила моќен сојуз со Грузија и со Азербејџан.

Тој оценува дека Турција има две карактерни особини - има „жива“ економија и многу силна армија. Според него, сега Турција ја има 17-та по големина економија во светот, а според неговите прогнози, до 2020 ќе се придвижи до 10-то место по тој показател.

Најважната предност на Турција, според Фридман, е нејзината географска структура. Раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ смета дека Турција поседува се што е неопходно, за да биде регионална сила и во регионот нема друга таква земја."
 
Taka da mili moi, REALNOSTA e deka ni nudat samo 3 opcii;  Vrakanje na Vizantija (toa e EU), vrakanje na Otomanskata Imperija ILI vrakanje na "Yugoslavija" ili nekoj slichen sojuz. намигнување тага
 
Znachi "razvienite zemji" za da ostanat "razvieni" im trebaat slugi nad koj tie ke ja dokazhuvaat nivnata nadmoknost a NE unija.  A so ova samo dokazhuvaat deka nimalku ne otishle napred....tuku samo gi menuvaat iminjata na "opshtestvenite ureduvanja". намигнување
 


Изменето од anastea - 05.Март.2009 во 17:38
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 17:05
Лу, еве ја тематанамигнување
Кон врв
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 17:12
Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

[QUOTE=anakin] <T></T>
намигнување 
Ova e sosema tochno i vistina e deka se krojat novi sistemi i novi drzhavi...iako istive kobajgni "podrzhuvachi" na chelo so Evreive, javno ni go machkaat mozokot i nudat nekoe "prijatelstvo". Moram da go napomenam za ochi otvaranje  i faktot deka 31% od Grchkata geneza se chisti Celti (koi se isto kako i "slovenskite" poveke pleminja vo unija gradena vrz nekoi verski veruvanja)....a se ostanatoto e nekoja si meshavina od se i seshto! Znachi najgolemiot procent na "chistoka" e Keltska vo koja spagjaat I EVREITE - taka da neznam samo koga ke vi stane jasno deka TIE NEMA DA ODAT PROTIV SAMITE SEBE! намигнување
"Other 31 % of the greeks have celt."

A ova sega shto go igraat e samo OTRGNUVANJE na nashiot fokus kon bilo koja druga alternativa, dodeka TIE se regrutiraat i ne nachekuvaat od druga zaseda. намигнување
Isto taka od druga strana svesno go podrzhuvaat staro/novoto jaknenje na Turskata dominantnost, koja PAK ke im se najde, kako i vo starite vreminja za da ja sprechat mozhnata "Slovenska unija" .

"Отоманска империја ќе се обнови,Анкара, 4 март (МИА) - Турција почна да ја зајакнува моќта во регионот и до 2040 година ќе биде единствена супер сила во тој регион и ќе има власт над земјите на поранешната Отоманска империја, според прогнозата на раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ Џорџ Фридман, цитирана од весникот „Сабах“.Весникот истакнува дека е неопходно да се обрне внимане на таа прогноза, имајќи предвид дека Фридман е раководител на еден од најважните центри за стратешки истражувања во САД и е близок до Пентагон.- Уште отсега можете да ги видите трагите на „загосподарувањето“ кои Турција ќе ги изгради во регионот на поранешната Отоманска империја, истакна Фридман. Тој тврди дека тој процес веќе започнал. Според него, што се однесува до исламските земји во регионот, влијанието на Турција во тие земји непрекинато расте и таа започнала дури и да доминира во регионот. Фридман додава дека Турција развива врски со Албанија и со Србија на Балканот, а на Кавказ изградила моќен сојуз со Грузија и со Азербејџан.Тој оценува дека Турција има две карактерни особини - има „жива“ економија и многу силна армија. Според него, сега Турција ја има 17-та по големина економија во светот, а според неговите прогнози, до 2020 ќе се придвижи до 10-то место по тој показател.Најважната предност на Турција, според Фридман, е нејзината географска структура. Раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ смета дека Турција поседува се што е неопходно, за да биде регионална сила и во регионот нема друга таква земја." 
Taka da mili moi, REALNOSTA e deka ni nudat samo 3 opcii;  Vrakanje na Vizantija (toa e EU), vrakanje na Otomanskata Imperija ILI vrakanje na "Yugoslavija" ili nekoj slichen sojuz. намигнување тага
Znachi "razvienite zemji" za da ostanat "razvieni" im trebaat slugi nad koj tie ke ja dokazhuvaat nivnata nadmoknost a NE unija.  A so ova samo dokazhuvaat deka nimalku ne otishle napred....tuku samo gi menuvaat iminjata na "opshtestvenite ureduvanja". намигнување


ЕУ и Турција во „игра“ за азербејџански гас
Анкара се обидува да го искористи гасоводот ТГИ за притисок врз соседите по прашањето за прием на Турција во Европската унија (ЕУ) и зголемување на својата улога на регионалниот пазар на енергетски ресурси.
Плановите на Грција и Италија, што е можно побргу да ја ослабат зависноста на Јужна Европа од доставата на руски гас, се загрозени, коментира денеска весникот “Независнаја газета“.
Раскол се појави меѓу вклучените страни во гасоводот Турција-Грција-Италија (ТГИ), по кој треба да потече азербејџански гас, а што ќе ја заобиколи Русија.
Анкара се обидува да го искористи новиот гасовод за да изврши притисок врз соседите по прашањето за прием на Турција во ЕУ, и да ја зголеми својата улога на регионалниот пазар на енергетски ресурси. Ако вклучените страни не постигнат согласност, роковите за негово пуштање во употреба може да се одложат, а што е во корист на Русија.
“Италија е заинтересирана за соработка со Азербејџан за купување гас“, изјави вчера во Баку заменикот-министер за надворешни работи на Италија Алфредо Мантика. Тој изрази поддршка за изградба на гасоводот Баку-Тбилиси-Ерзерум (БТЕ).
Според него, Италија му дава првостепено значење на овој гасовод, и изрази надеж дека до 2015 година, ќе биде пуштен во употреба делот на грчка територија, како и меѓу Грција и Италија.
Овој дел ќе биде продолжение на БТЕ и ТГИ и ќе овозможи да се достават 11,7 милијарди кубни метри гас од басенот на Каспиското море, заобиколувајќи ја Русија. Притоа, Мантика призна дека гасоводот “Јужен тек“, што го поддржува Москва, за Италија е од второстепено значење.

Бакојани: Грција е загрижена од позицијата на Турција

Во меѓувреме, плановите на Европејците да ја намалат зависноста од руски гас на сметка на доставата од Азербејџан, се забавени поради однесувањето на Турција.
Според шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани, “Грција е загрижена од позицијата на Турција, која првично изрази подготвеност да биде транзитер на азербејџански гас во Грција, но натамошните преговори со турската влада по ова прашање, не завршија со успех“.
Грција, во текот на 2008 година, консумирала околу 4,3 милијарди кубни метри, од кои од Русија потекнуваат 70 проценти, односно три милијарди кубни метри. Атина е решена, во иднина, да ја намали зависноста до 45 проценти.
Главна улога за тоа треба да има ТГИ. Голем дел од транспортираниот гас, околу осум милијарди кубни метри, ќе се купува од Италија, а околу две милијарди кубни метри ќе остане во Грција.
Азербејџан е подготвен да го продава својот гас на сите заинтересирани, вклучително и на Грција, но на патот за реализација на овие планови се наоѓа Турција.

Ердоган: Анкара може да се откаже од “Набуко“

Турскиот премиер Таип Ердоган, во средата, изјави дека Анкара може да се откаже од поддршка за помошниот гасовод “Набуко“, по кој се предвидува од регионот на Касписко море до Европа да се достават над 30 милијарди кубни метри годишно, ако Брисел не ги обнови преговорите за прием на државата во Унијата.
“Транзитни гасоводи - со помош на нив Турција може да врши притисок врз ЕУ за да биде примена во ЕУ. Европа не брза да и даде на Анкара толкав силен инструмент за притисок. Освен тоа, не треба да се заборават тензичните односи меѓу Турција и Грција“, одбележува еден руски претставник.
Исто така, Турција се надева оти нема да остане само транзитер на гас но и негов продавач, и да ги земе клучните позиции во енергетското снабдување на Јужна Европа.
Анкара е подготвена сама да го купува гасот од доставувачите и да го препродава, при што ќе се залага да ја намали куповната цена. Поради ова, во крајна линија, руско-турскиот гасовод “Син поток“, до денес не работи со целосен капацитет.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105260



Изменето од anastea - 05.Март.2009 во 17:35
Кон врв
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 17:18
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Абре македонче,каде се спремаш?
Борба те чека,борба за слобода!
Борба за слобода!

Борба за слобода,за Македонија!
За Македонија, земја поробена!
Нека разберат клетите душмани
македонско име не ма да загине
македонско име нема да загине!!!



Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 17:38
Ве молам, не се оддалечувајте од темата.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 22:15
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

se slozuvam Kultuzin.... no koj e predavnikot?, i dali e samo eden?


Кој е предавникот ке сватиш кога ќе се ослободиш од магијата на Бранковиот Шарм, со кој ти а и многу други македонки сте опседнати...А ШАРМОТ ви е единствен критериум...
Бутел извини за ваквиот речник , мегутоа жалам што луге кои ете на некој начин ги ценам дозволуваат да бидат манипулирани и молчат или мижат пред фактите...


ednas ti kazav deka jas kaj politicarite ja gledam nivnata rabota i za toa diskutiram ovde, ne za nivniot izgled, ubavina ili sarm, i ovoj tvoj komentar navreduva.
Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:46
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

se slozuvam Kultuzin.... no koj e predavnikot?, i dali e samo eden?



Трајковски е најголем според мене.
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 06:32
Наша реалност...едни осудуваат...други негираат... вистината се загубила некаде на патот помеѓу партиските штабови...редакциите на весниците и телевизиите.
До кога, само тие самите си знаат.Народецов наш почна полека да не слуша, да не гледа. Отрпна. Премногу обвинувања, премногу негирања. Па не сме од камен, немаме чип во главата да запамтиме се што ни сервираат. И се пред избори. После се зафатени со хонорари...патувања во странство...

Црвенковски реагира на обвинувањата дека сакал да ги избрише Македонците
По текстот на Мирка Велиновска вооНова Македонија", која го обвини претседателот Бранко Црвенковски дека подготвува таен проект со кој Македонците треба да се избришат како нација во сопствената држава која ќе станееУнија на народи", вчера реакција и од кабинетот на шефот на државата. Од таму велат дека текстот е лажна конструкција без било какви факти и аргументи и без допирни точки со реалноста.
- Никакви тајни планови не постојат ниту пак има потреба од такво нешто. Летото 2007 во Охрид се одржа средба со професорот Адиџес, која беше организирана не од страна на шефот на државата, туку од страна на премиерот Груевски. Македонското државјанство на Адиџес му го врачи премиерот Груевски, а не претседателот на државата. Претседателот на Република Македонија ниту има информации, ниту пак има покренато некаква постапка или иницијатива за доделување на академски статус на Исак Адиџес,се вели во соопштението.
 Во  земји со нормално функционирање на системот (законодавен) за лажни обвинувања се тужи, се плаќа екстремно високи казни. Кај нас со лажни обвинувања се тига рејтинг.
Ако текстот е навистина невистинит, ако Мирка Велинова обвинува без аргументи, зошто нема тужба за клевета? Или повеќе никому не му е гајле?

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.