IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Полицистични јајници!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Полицистични јајници!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
picky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај picky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Полицистични јајници!?
    Испратена: 04.Март.2009 во 03:31
Значи да не му текне на чоек на лекар да отиде! Бев за една работа на дерматолог, па успут го прашав за акни (шо немав нешо многу и страшно) и ме прати на гинеколог, да испитам да не имам полицистични јајници. И отидов, у РеМедика, али типот т.з. доктор...поима немаше! И сеа глеам слики на нет барам да видам од ехото како изгледаат полицистичните и дали моите се нормални, пошо докторот мене ме прашуваше што да ми пише у наодот! Ме фати тешка паника и депресија...Има некој некакво искуство?! Хелп!
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 14:26
акните не мора да значат и полицистични јајници.... инаку, доколку ги имаш ( а се надевам дека немаш големо%20гушкање ) можат да бидат и симптоми за дијабет ( или шеќерна болест ).... отиди си на гинеколог, најдобро некој препорачан.... и не се секирај..... ќе ти ги средат со таблетки....

п.с. дали имаш редовна менструација ?? тоа е многу важно... среќа

ти посакувам се најдобро големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
picky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај picky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 09:19
Poredovna amin! :) 28, nekad ako se zbuni na 27 dena!
Fala najmnogu BisernA >:)<
Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 12:41
ај пак ти,депресија зашто?Полицистични јајници се проблем со кој се соочува секое второ или трето женско
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 13:50
се најдобро picky големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 19:57
ke ti pominat za 2-3 meseca so pienje na tabletki sto ke ti gi prepise ginekologot,ne se sekiraj ne e nisto strasno, i jas imav do neodamna i toa ogromni cisti po 7-8 na jajnik. pozdravce
Кон врв
mimme Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimme Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 02:16
Pred nekoe vreme bev na genikolog i mi rekoa deka imam policisticni jajnici i mi gi kazaa simptomite, ali ne mi prepisaa nisto
Inace od simptomite, imam samo zgolemena vlaknetost (grrr), menstruacijata mi e redovna i nemam problemi so kilazata(duri i treba da se popravam malku).
Ne znam dali da pojdam kaj drug doktor ili da ne krevam panika, zasto pred da procitam na forumov ne znaev deka toa moze da bide i seriozno
pls neka me posovetuva nekoj, da ne mi e vo misla sto da pravam??
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 17:21
kolku sto znam ima kaj nekogo i sami od sebe se povlekuvaat. ako ne ti pravi problemi so menstruacijata ne bi trebalo da e strasno. mene mi bea navistina golemi cistite i najverojatno za toa mi prepisa tabletki. inaku i jas nemav nikakov problem so menstruacija i so kilaza, so nisto.pozdrav
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 17:23
bratuicetka mi imase olicisticni jajnici isto, ama na nea i pravea mnogu problemi, dobivase menstruacija na sekoi 20 dena i i traese po 10 dena, obilno krvarese i stana amnemicna. ama kaj nekoi luge policisticnite jajnici voopsto ne precat.pozdrav
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 15:06
Originally posted by picky picky напиша:

Значи да не му текне на чоек на лекар да отиде! Бев за една работа на дерматолог, па успут го прашав за акни (шо немав нешо многу и страшно) и ме прати на гинеколог, да испитам да не имам полицистични јајници. И отидов, у РеМедика, али типот т.з. доктор...поима немаше! И сеа глеам слики на нет барам да видам од ехото како изгледаат полицистичните и дали моите се нормални, пошо докторот мене ме прашуваше што да ми пише у наодот! Ме фати тешка паника и депресија...Има некој некакво искуство?! Хелп!


Vo nekoi sluchai aknite koi se pojavuvaat imaat vrska so hormonalniot status,zatoa te pratile na ginekolog.
Neznam dali tvojot pregled bil kompleten,odnosno dali odven eho napravi i proverka na hormonite,ako progesteronot,estrogenot ili prolaktinot se niski znaat da dadat vakva reakcija,zatoa proveri si,so samoto pokachuvanje na nivoto na ovie hormoni kje ischeznat i aknite.Ne mora da znachi deka i ti imash vakov problem so hormonite,ama za da bidesh nachisto napravi si test.Od dermatolozite ti go preporachuvam Dr. Dohchev.
Кон врв
SEA1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SEA1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 21:08
Originally posted by renatax renatax напиша:

[QUOTE=picky] Значи да не му текне на чоек на лекар да отиде! Бев за една работа на дерматолог, па успут го прашав за акни (шо немав нешо многу и страшно) и ме прати на гинеколог, да испитам да не имам полицистични јајници. И отидов, у РеМедика, али типот т.з. доктор...поима немаше! И сеа глеам слики на нет барам да видам од ехото како изгледаат полицистич дали моите се нормални, пошо докторот мене ме прашуваше што да ми пише у наодот! Ме фати тешка паника и депресија...Има некој некакво искуство?! Хелп!


Pokraj eho naodot se pravi i hormonalen status koj vklucuva ispituvanje na slednite hormoni:FSH,LH,PRL,E2,Testosteron,DHEA-S,Androstendion.
Ovie hormoni se ispituvaat na tretiot den od dobivanje na menstruacija.
Potoa na 21 den od ciklus se proveruva hormonot Progesteron.
Ima golema razlika pomegu aknite. Ne site akni se rezultat na policisticni ovariumi.Dokolku se rezultat na hormonalen dizbalans i menstruacijata ne e redovna.
Eho naodot najdobro e da se napravi vednas po zavrsuvanje na menstruacijata.
Dobro procitajtego upatstvoto na lekovite dokolku vi gi prepisat.


Изменето од SEA1 - 29.Мај.2009 во 21:32
Кон врв
picky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај picky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 00:25
Vaka...renatax, Dohcev me prati na ginekolog, megutoa za sreka ne pogodi vo prognozata od sto mi se aknite...
bev vo drzavna na ginekolog pred nekoj mesec, dva, bas na veliki cetvrtok bese :) i se mi e dobro, praev analiza i na hormonskiot status, na 21 den pak me bockaa za progesteronot, i se mi e vo red..
Duri mislam i deka nekoi simptomi mi se smirija, sega otkako psihicki se stabilizirav :)
Fala na site...
ako ima nekoj nekoe prasanje, slobodno neka mi pise, zatoa sto prilicno prouciv se za policisticni jajnici :)
No expectations, no disappointments!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 17:39
Znaci kaj tebe ne se pojavile aknite zaradi hormonalen disbalans,nemash ni policistichni ovariumi,kako shto pretpostavuval Dr.Dohchev,taka da od taa strana sega si porelaksirana.Kako i da e, najvazno e shto sega se povlekuvaat simptomite,toa me raduva.Pozdrav!
Кон врв
Marijaana Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marijaana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 21:55
Гледам тука има некој што може да помогне. Многу симптоми има незнам од кој да почнам Имав ужасни проблеми со акни по телото (лице, врат, грб, деколте..) со тек на време дел од нив се изгубија сами по себе, дел останаа, најмногу тие на лицето и вратот. Исто имам проблем и со влакнавост по тело Едни ми викаа дека е од дисбаланс на хормони, други дека било од полицистични јајници бидејќи имам јаки, секундарни болки со грчеви на цела страна пред да добивам, и по еден ден лицето ми се прави лом, и сум забележала дека ако болките ми се, пример, на лев јајник, десната страна од лицето и вратот ми се нафрла, и обратно.. Со менструација проблем немам, плус-минус 5 дена (ако тоа не се рачуна за проблем) Искрено многу сум уплашена од гинеколози пошто кај 2-ца што бев без преглед само ми даваа ВитаминЦ за кандидата (што 80% од времето имам мака со неа). Незнам каде би отишла бидејќи не сум од Скопје Некој совет?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.