IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - “Антиквизација“ или кому му пречат нашите корени?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Антиквизација“ или кому му пречат нашите корени?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака Обратен редослед
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 21:41
Originally posted by brza brza напиша:

znachi,...mnogu stari narodi izumreleзбунетост ,..samo starite makedonci stanale ,...novi...ajde beeee?!изненадување

сигурен сум дека и на Грците...
ќе им објасниш дека немаат потекло од старите Грци...
и нивните таканаречени Македонци...
од античките Македонци...
нели...!!!збунетост
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 21:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Еееее тоа малку морген (што би рекол Милошевик)во Македонија не живеат само луге кои зборуваат словенски македонски збунетост  државата не е само на овие кои ги нарекуваш ти...Славомакедонци... туку и на  многумина кои го немаат спорот по етничка основа но по државност да, па затоа државата останува Македонија а луѓето внатре кому како драго и мило (иако за жал сега е бинационалнатага)
збунетост

mamamd...
не, државата не е само на оние кои јас под наводници ги нарекувам Славомакедонци..
се разбира има и други...
а ти кажи ми...
јас се чувствувам како Македонец...
не Славомакедонец...
како ти ќе ме наречеш...?
ќе ми дозволиш да носам корени од старите Македонци...
или и моите предци пливале преку Дунав...збунетост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 20:57
znachi,...mnogu stari narodi izumreleзбунетост ,..samo starite makedonci stanale ,...novi...ajde beeee?!изненадување

da bevme sumeri ...ili etrurci,...sigurno od petni zili ke "dokazuvavme" deka nie sme,,...i tie!....a ..."najtezok" dokaz ke beshe deka sme denes  na ,...nivno tlo !

...srekja shto seushte ne e pronajdena atlantida,...samo ,se nadevam deka nema da ja najdat,...kaj nas!

..kako inache ke gi spoevme dvete civilizacii?изненадувањезбунетост...ednata, naj voinstvena , drugata ...tehnoloshki najnapredna ,..(sosema sprotivnoto od toa shto e deneska zemjava!)

...tuuu,..stvarno sme bile ,..baksuzi .намигнување


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 19:10
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Значи Македонците се Словени...
кои дошле од Карпатите преку Дунавот...
си се населиле тука кај што се сега...
и затоа они, значи ние и јас тука...

сме Славомакедонци...
зборуваме Славомакедоснки јазик...
па затоа и државата треба да се нарекува Славомакедонска...збунетост
такааа....??? збунетостзбунетост


Еееее тоа малку морген (што би рекол Милошевик)во Македонија не живеат само луге кои зборуваат словенски македонски збунетост  државата не е само на овие кои ги нарекуваш ти...Славомакедонци... туку и на  многумина кои го немаат спорот по етничка основа но по државност да, па затоа државата останува Македонија а луѓето внатре кому како драго и мило (иако за жал сега е бинационалнатага)
збунетост
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 17:42
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
Корењата се толку се длабоки што ниту еден светски независен научник освен владините платеници и запалени глави не може да ги најде. Не може да се најдат ниту во книгите, но затоа сите ние сега ќе се заложиме сите светски историски книги да се препишат како ние што ќе кажеме. Подготвени сме животите (не сопствените, ама на оние што мислат различно) да ги дадеме за таа кауза.

Значи Македонците се Словени...
кои дошле од Карпатите преку Дунавот...
си се населиле тука кај што се сега...
и затоа они, значи ние и јас тука...

сме Славомакедонци...
зборуваме Славомакедоснки јазик...
па затоа и државата треба да се нарекува Славомакедонска...збунетост
такааа....??? збунетостзбунетост



Изменето од којсумјас - 28.Мај.2010 во 17:43
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 07:40
 
Корењата се толку се длабоки што ниту еден светски независен научник освен владините платеници и запалени глави не може да ги најде. Не може да се најдат ниту во книгите, но затоа сите ние сега ќе се заложиме сите светски историски книги да се препишат како ние што ќе кажеме. Подготвени сме животите (не сопствените, ама на оние што мислат различно) да ги дадеме за таа кауза.
 
Катастрофа е само што овие небулози станаа државен став. А можеби дури беа посеани од власта, којзнае, се е мутљавина во Македонија...
 
 


Изменето од Polar Bear - 28.Мај.2010 во 07:43
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2010 во 00:52
....колку се длабоки корењата!?....
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 22:14
Антиквизацијата е романтичарска теза во политичкиот интерес на актуелната власт. Анализирајки го народот (мислам на политичарите) си најдоа плодно поле за сеење на антиквизација и играјки се со емотивните чувства на Македонскиот народ (во прилог им оди и Грчкиот притисок) забораваат каков длабок импакт оставаат за иднината на Македонија.
Македонија поделена помеѓу самите Македонци, на етничка основа, на економска, секако дека некому му пречи таквата антиквизација а некому му оговара за илјадагодишниот рајх или само така се планира...
Homo homini lupus est...
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 16:07
Na nikogo ne mu precat tugite koreni no mu preci koga go teras tvoite koreni da gi priznae za svoi.Zatoa i e rascepot na Makedonskiot narod.Golem politicar ova ne bi mu go storil na svojot narod.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 23:51
Нашите корени очигледно не им пречеле ниту на оние кои раководеа во претходниот систем, не знам зошто денес некои употребуваат такви термини како "антиквизација" и обвинуваат други дека "коваат нова историја", кога, ако се прочита ова подолу, многу лесно ќе се разбере дека и порано се споменувал Сандре Големиот.


Originally posted by Македон Македон напиша:



Една интересна работа која ја прочитав во романот "Разбој" , кој го читам во моментот, а е напишан од авторот Владо Малески, издаден во 1969 година, а започнато е со неговото пишување, според авторот, речиси 20 години пред тоа е дека таму, Александар Македонски од нашиот народ во Струга е наречен Сандре Големиот. Не очекував дека ќе видам во дело, издадено во време на СФРЈ, кога постојано се возвишуваше словенството,споменување на Александар Македонски, наречен Сандре Големиот , па уште и да се говори за присуството во колективната меморија на македонскиот народ, како човек кој ја проширил македонската држава. Еве го тој дел од романот





Зарем "антиквизацијата" започнала во СР Македонија, односно уште во времето на СФР Југославија, или пак ќе кажеме дека комунистите, а и Владо Малески, како дел од нив, се обидувале да го "антиквизираат" македонскиот народ? Или пак навистина станува збор за присутноста на Александар Македонски во колективната меморија на македонскиот народ?

Владо Малески, еден од основоположниците на македонската повоена литература, немал можност да се запознае со грчката пропаганда, ниту пак да биде под влијание на денешните политички процеси, своето образование го стекнал во времето на српската окупација, но сепак го споменал Сандре Големиот. Очигледно е дека се потпрел на постоењето на Сандре во свеста на Македонецот, дури и во тие времиња.


Изменето од Македон - 24.Мај.2010 во 23:54
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 19:06
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

ако на некого му пречат...нашите корени...кои и да се...и какви да се...нека се откаже од нив...ама нека ги остави оние кои така се чувствуваат...така и да се чувствуваат...
изненадување...a od koga be ti toa  taka se chuvstvuvash?збунетост....i drugite shto taka se chuvstvuvaat?....od vchera li?..изненадување...zarem tolku malku ti trebashe za da zakluchish koj si i od kade si ( iako gledam ,..seushte ne go znaesh toa)намигнување.....ne mi se veruva deka nekoj prifakja da bide toa shto ne e,....a, ustvari, samo poradi edna prichina,...... mislejki deka ke bide neshto od sega ako e toa....ama, svetot ne "raboti" taka be,...antichki,...koj i da si?збунетост..zavrzano ,a?


Nekako ne mi e jasno, ovde se javija eden kup koreni, te Kiril i Metodija, poloznici na slavjanskata pismenost, te Aleksandrovci - smeli i hrabri, te moderni kosmopoliti zatvoreni vo svoite atari, te....te....te
Dali e prioritet sekoj da se cuvstvuva i da se odnesuva kako covek a ostanatoto ce dojde sledstveno na toa.- ili da se zanimavame ( celiot narod namesto naucnicite)so istorijata-pred se kako propaganda na edna politika?
Spored DNK naunicite dokazaa deka osnovata na zivotot e od isti proteini -DNK.Znaete da izgradime pametnik na AMEBATA.
Bidete vistinski kosmopoliti i razberete gi onie na[i prijateli koi ni mislat dobro ne baraj'i konspirativni dogovori i zagovori....Mozeme li da ja gradime Makedonija ili nemozej;i nekoj ja defokusira javnosta so se i sesto.Ako ima bilo kakov edinstven stav neka go izlozi na javnosta i gotovo.Ova mi li;i na zamajuvanje na narodot.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 18:04
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


a koj si be ti..
da mi kazes kako da se cuvstvuvam...?
??збунетост
i koj ti dava pravo za toa...

ti cuvstvuvaj se kako sakas...
mene ama ic ne me zabole za toa...
tvoj problem...
ama ne mi kazuvaj kako jas da se cuvstvuvam...

pa zatoa ke bidam kulturen...
i na tebe i takvite kako tebe koi se palat na zborot "antikvizacija"...
ke vi kazam..

koj ve ***...


.....jas ti kazuvam koj si?!!збунетост....pa ti be epten ne si znael koj si!изненадување..a i mene pa ne  me zdobole toa   ,.da vidish!

inache,...samo mojata kultura me sprechuva da bidam .....pokulturen,.... od tebe!голема%20насмевка


inache,...i te kako im prechi na povekjeto taa ...kvizacija...samo shto sekoj ne saka da si gi troshi glasnite zici za toa!изненадување


Изменето од Анастеа - 25.Мај.2010 во 17:11
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 17:42
Originally posted by brza brza напиша:

изненадување...a od koga be ti toa  taka se chuvstvuvash?збунетост....i drugite shto taka se chuvstvuvaat?....od vchera li?..изненадување...zarem tolku malku ti trebashe za da zakluchish koj si i od kade si ( iako gledam ,..seushte ne go znaesh toa)намигнување.....ne mi se veruva deka nekoj prifakja da bide toa shto ne e,....a, ustvari, samo poradi edna prichina,...... mislejki deka ke bide neshto od sega ako e toa....ama, svetot ne "raboti" taka be,...antichki,...koj i da si?збунетост..zavrzano ,a?

a koj si be ti..
da mi kazes kako da se cuvstvuvam...???збунетост
i koj ti dava pravo za toa...

ti cuvstvuvaj se kako sakas...
mene ama ic ne me zabole za toa...
tvoj problem...
ama ne mi kazuvaj kako jas da se cuvstvuvam...

pa zatoa ke bidam kulturen...
i na tebe i takvite kako tebe koi se palat na zborot "antikvizacija"...
ke vi kazam..

koj ve ***...




Изменето од Анастеа - 25.Мај.2010 во 17:10
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 17:14
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

ако на некого му пречат...
нашите корени...
кои и да се...
и какви да се...

нека се откаже од нив...
ама нека ги остави оние кои така се чувствуваат...
така и да се чувствуваат...



изненадување...a od koga be ti toa  taka se chuvstvuvash?збунетост....i drugite shto taka se chuvstvuvaat?....od vchera li?..изненадување...zarem tolku malku ti trebashe za da zakluchish koj si i od kade si ( iako gledam ,..seushte ne go znaesh toa)намигнување.....ne mi se veruva deka nekoj prifakja da bide toa shto ne e,....a, ustvari, samo poradi edna prichina,...... mislejki deka ke bide neshto od sega ako e toa....ama, svetot ne "raboti" taka be,...antichki,...koj i da si?збунетост..zavrzano ,a?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.