IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Архитектурата и политиката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Архитектурата и политиката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Архитектурата и политиката
    Испратена: 14.Февруари.2009 во 17:48
Odamna sakam da povedam diskusija za nesto sto veke podolgo vreme me maci...
Mozebi nekoj blog bi bil posoodveten za ovaa tema, ednas odamna probav ama nekako nemase zainteresirani...
Mozebi ne e ni vreme, se blizat izbori, pa nekoi drugi temi za politikata se pointeresni...

Kako i da e, ako mi se dozvoli, ke se obidam da iznesam nekoi moi stavovi, viduvanja i pred se stravuvanja okolu ovaa tema - Kolku politikata, t.e. partiiite na vlast preku arhitekturata ni go unistuvaat gradot, i opsto drzavata...
Se nadevam deka eden del od vas e zasegnat za ova prasanje i bi sakal da se vklucite vo diskusija ili barem da si gi iskazete sopstvenite stavovi...

Se vrtat ovde dosta pametni licnosti so veke izgradeni stavovi...
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 17:56
Bi zapocnal vaka -
Nekoi popametni od mene kazale deka arhitektite se prvite slugi na vladetelite... Vo ponovo vreme prenosno moze da se kaze na vladite...
Megjutoa, kaj nas izgleda nekoj ne si gi znae granicite na sopstvenoto znaenje, i se mesa tamu kade sto ne mu e rabota... Za zal, ova ne vazi samo za arhitekturata...

Isto taka kazale deka arhitekturata e odraz na opstestvoto vo koe se zivee... Sekoe vreme, epoha, si nosi svoi karakteristiki, svakjanja za svetot i rabotite vo nego, a edna od rabotite koi ostanala da sudi, da go oceni toa vreme e i arhitekturata...
Ajde da probame da go ocenime vremeto vo koe ziveeme preku nasata arhitektura, ona sto se gradi i KE SE GRADI kaj nas...
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 18:01
"stariot teatar"... star, a nov...cudno
"oficerski dom"... ke voskresne povtorno...
"spomen domot na Majka Tereza"...
...
Ona sto ne go znaete, a naskoro ke bide -
"ustaven sud"...
nekoi drugi cudni gradbi, koi nekako loso ke ne nateraat da se cuvstvuvame deka SEPAK trkaloto na istorijata se vraka, sprotivno od ona sto ne ucea u skolo...
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 18:11
Amerikancite ednas odamna, pred edno 100-tina godini, svakajki deka skoro celata nivna istorija e dokumentirana na filmska lenta, sto bi rekle nemaat istorija od pred pronaogjanjeto na fotoaparatot, a so toa nemaat ni stara arhitektura, resile da si ja napravat...
I sega si gi imaat Grcija i Rim na Americkansko tlo... Nivna rabota, a i taka mozebi razmisluvale pred 100 godini, koga seuste tehnikata i tehnologijata zapocnuvaa da zemaat zalet...

Moze li nekoj da mi kaze, da mi objasni, zosto denes, pri imanje na fenomenalni novi materijali za gradba, so koi eden grad so relativno nov izgled, nekoj se trudi da napravi da izgleda staro?
Mene mi smeta... Ne mi smeta tolku odlukata na toj nekoj, navistina mi smeta koga ke proagjam pred nekoj takov objekt vo mojot grad, a ke znam deka e napraven pred godina-dve...
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 18:16
Pa i ne samo tie "novi-stari" gradbi... Ima i eden kup objekti na glavnite soobrakajnici niz Skopje koi so svojata (ne) ubavina ne zasluzuvaat da bidat tamu... NI go nagrduvaat izgledot na gradot... Ni ja unistuvaat gledkata koga cekorime po tie ulici... Mozebi tokmu poradi toa ponekogas ne se cuvstvuvame prijatno, bidejki gledame haos...
Jas pisuvam za Skopje, tuka ziveam... Siguren sum deka i vo drugite gradovi ne e podobro...

Bil nekoj vo Barcelona? Vo Berlin? Nekoj drug grad koj sto ve plenil so red i ubavina vo urbanisticka i arhitektonska smisla?
DeepBlue
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 18:20
sea uste malku kje imame i nie ........... spoj na antickoto i modernoto .... povekjenamenski ............ KONJ sto pee i raboti kako bankomat голема%20насмевка
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 18:24
Da, "trojanec"
DeepBlue
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 18:39
povekje bi prilegalo KOMPROMIS pomedju Makedoncite vo Makedonija ....... ednite se po spomenicite  pa gi stavaat kaj kje stignat i sto kje stignat  , a drugive se po drugiot vid na umetnost .......... muzikalni se смеење
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 18:52
Kolku za ilustracija ---



i ona sto dobivame nie ---

DeepBlue
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 18:57
a be toj objektot na gornata slika , badijala da go izgradat kaj nas ......... kje go ostavat bez greenje газење%20од%20смеење
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 18:59
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Kolku za ilustracija ---

   
,...aiiii jebote,..a shto mu e pa ova?!збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 19:01
Inaku se raboti za nacionalniot teatar u Kina...

Ne ni treba ist, ni tolku golem... kinezive koga ke go napolnat dovolno e samo da huknat za da go zgreat

Samo sakam da ukazam na svakjanjeto za modernoto vo "tradicionalnata" i komunisticka Kina... Zamislete da napravea teatar spored tradcionalnata kineska arhitektura...

Изменето од Neptun74 - 14.Февруари.2009 во 19:02
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 19:14
Ne sakam da "delam" pamet, iako ke izgledam taka...
Ne moze nekoj nedoobrazovan za nekoja rabota da ti ja kroi idninata tokmu vo taa oblast...

Za nasive denesni politicari, mislam deka posledna lekcija sto ja slusnale za arhitekturata i voopsto za umetnosta, a kojznae dali i ja naucile, bile onie vo I-va godina sredno... Znaci spored nivniot up-to-date, toa e ona sto i fali na Makedonija, ona sto e "in"... Ne sakaat da slusnat mislenje na eksperti i lugje sto imaat poznavanje... Za zal ima i eden kup poltroni arhitekti ili onie sto vo denesnive uslovi na opstojuvanje bi rekle - "pa ako ne go napravam jas, nekoj drug ke gi zeme parite"...

Ajde i od druga strana... Kako vi se dopadnaa spotrskite sali vo Hrvatska? Kako ke gi sporedite so nasava "nova" ?
DeepBlue
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 19:16
Jas bi rekol - definitivno si posluzi, a bogami i uste ke sluzi za politicki celi...

A sega se potsetiv i kako se vika ...
Sekoja cest i slava na nasiot pokoen pretsedatel...

Изменето од Neptun74 - 14.Февруари.2009 во 19:17
DeepBlue
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,875 секунди.