IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Забава, разно, игри, интима
  Активни теми Активни теми RSS - ЕВРОСОНГ 2009
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕВРОСОНГ 2009

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 282930
Автор
Порака
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 02:01

КА­КО АНГЛИЧАНИТЕ ГИ ВИДОА НЕСКТ ТАЈМ НА "ЕВ­РО­СОНГ"

Македонски рок-пет­ли­ња

Од чешкиот Супермен преку руското завивање како да си го закопала песот, до македонските рок- петлиња, угледниот британски дневник "Гардијан", направи анализа на најсмеќните настапи на "Евросонг"

Му­зич­ки­от но­ви­нар Пол Ме­кинс од поз­на­ти­от ан­гли­ски вес­ник "Гар­ди­јан" нап­ра­вил ана­ли­за за тоа кои се нај­смеш­ни­те пес­ни и из­ве­ду­ва­чи на "Ев­ро­сонг 2009". Ме­ѓу 14-те из­бра­ни, тој се ше­гу­ва и со Ма­ке­до­ни­ја, на­ре­ку­вај­ќи ги "Некст тајм" ма­ке­дон­ски­те "рок-пет­ли­ња".
"Со ко­си­те по­го­ле­ми и пан­та­ло­ни­те по­тес­ни от­кол­ку на чу­до­виш­на пуд­ли­ца ко­ја обо­жа­ва ви­со­ка мо­да, 'Некст тајм' го вра­ти­ја ли­га­ви­от глам-рок и пет па­ри не да­ва­ат кој ги гле­да. Во обид да ги из­ве­дат ра­бо­ти­те во Џон Бон Џо­ви стил, близ­на­ци­те Мар­тин и Сте­фан на­вис­ти­на на­и­доа на неш­то: из­глед и звук под­гот­ве­ни за ре­ха­би­ли­та­ци­ја. Ви­де­ос­по­тот во сти­лот на 80-ти­те, нап­ра­вен од не­кој опа­сен ре­жи­сер, ја но­си пи-ар по­ра­ка­та: 'Некст тајм пос­то­ја­но нас­та­пу­ва­ат на кон­цер­ти низ Ма­ке­до­ни­ја и учес­тву­ва­ат во ху­ма­ни­тар­ни про­ек­ти'", на­пи­шал Пол Ме­кинс за на­ши­те ев­ро­ви­зи­ски прет­став­ни­ци.
Ан­глис­ки­от но­ви­нар ја кри­ти­ку­ва и Ру­си­ја и ве­ли де­ка неј­зи­на­та прет­став­нич­ка Анас­та­си­ја При­код­ко при кра­јот на пес­на­та лае ка­ко пес.
"Ру­си­ја ја бра­не­ше ти­ту­ла­та на шам­пи­о­ни­те. До­ма­ќи­ни­те тол­ку мно­гу се ис­пла­ши­ле да не по­бе­дат пак, па ре­ши­ле да ја фр­лат це­ла­та ра­бо­та во во­да. Оваа та­жал­ка ја ис­пеа же­на чи­ја екс­пре­си­ја на ли­це­то ве­ли де­ка са­мо што го за­ко­па­ла ку­че­то. Ка­ко тоа да $ бе­ше мал­ку, па ја из­ве­де пес­на­та со тол­ку ни­зок и те­жок тон што се чи­не­ше де­ка се оби­ду­ва да ги кре­не мрт­ви­те. При кра­јот на пес­на­та бук­вал­но поч­ну­ва да лае ка­ко пес", пи­шу­ва Ме­кинс.
Но­ви­на­рот се ше­гу­ва и на смет­ка на сво­ја­та Бри­та­ни­ја.
"По­ве­ќе­то зем­ји ги пра­ќа­ат на Ев­ро­ви­зи­ја сво­и­те нај­доб­ро про­да­ва­ни му­зи­ча­ри или му­зич­ки­ ико­ни. Во Бри­та­ни­ја, го пра­ќа­ат по­бед­ни­кот од те­ле­ви­зи­ско шоу за та­лен­ти кое не е по­пу­лар­но ни во зем­ја­та. Пес­на­та ка­ко да из­лег­ла од вто­ри­от чин од не­кој мју­зикл и по­ве­ќе ќе ве за­мис­ли на­мес­то да ве кре­не. Тоа што Жа­де зву­чи ка­ко Ма­ра­ја Ке­ри во­оп­што не нe из­ва­ди", ве­ли но­ви­на­рот на "Гар­ди­јан".
Сти­лот на ук­ра­ин­ска­та прет­став­нич­ка Свет­ла­на Ло­бо­да тој го на­ре­ку­ва "оп­ште­ствен про­тест про­тив трен­дот на ла­жен гла­мур и леп­ли­ви сте­ре­о­ти­пи". За бе­ло­рус­ки­от прет­став­ник Петр Ел­фи­мов, Ме­кинс ве­ли де­ка ли­чи на де­вет­го­диш­но мом­чен­це об­ле­че­но за на мас­кен­бал. За Че­хот "Џис­пи", кој спо­ред не­го е об­ле­чен ка­ко Су­пер­мен, ве­ли: "Са­мо на Ев­ро­ви­зи­ја мо­же да се слу­чи вак­ва пес­на ко­ја се бо­ри за ет­нич­ка то­ле­ран­ци­ја".

Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 02:25
Не можам ама мора да го искритикувам ПЕТЕЛОВ зошто не баш е добра оваа анализа.... За руската песна не верувам дека баш и прилега епитетот ‘‘лае ка­ко пес’’ што тој и го дал, песната беше една многу добра балада,испеана со многу емоции, пеејки за нејзината мајка, кажувајки многу тажни зборови од кои јас едноставно многу се растажив и на миг посакав да си сум дома,близу мојата мама.... Сепак се е до вкусот...А оние пак секогаш се најдобри.... Споредувајки ја нивната песна со руската....хммммм....руската од мене зема 12ка а за нивната едни пролазни 5 поенчиња...
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 06:46
Omar na Anglichanite ama voopshto ne im e gajle dali nekoj ke reche deka bila dobra ili ne...pogotovo koga stanuva zbor za analiza. намигнување  Tie kazhuvaat i pishuvaat shto ke im padne na um, zavisno od toa koj kako ke gi inspirira, izprovocira i ostavi vpechatok voopshto, na prva raka i izmegju redovi. голема%20насмевка
 
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 06:48
p.s. Pa i ne e tolku losha kritikata za nash*te dechki, rok-petlinja pomalku i simpatichno zvuchi. голема%20насмевка
 
 
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 07:00
за нашта таканаречена "песна" са гласали само од МК и турциа

ова ме тера да мислам дека или во МК ништо не разбирате од музика или дека сме многу добри комшииголема%20насмевка
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 07:09
Nie sme dobri komshii...tuku VIE kakvi ste? плазење%20злонамерно
 
Na Grcija 12 poeni???? изненадување 
 
A nas? збунетост голема%20насмевка
 
 
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 07:29
e па ние знаеме дека како добри комшии ке не разберете дека требе и на jужниот сосед да му покажеме дека сме добри комшии

а ништо чудно гркот да е бил некое македонче




Изменето од да бе - 19.Мај.2009 во 07:30
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 07:56
Originally posted by да бе да бе напиша:

e па ние знаеме дека како добри комшии ке не разберете дека требе и на jужниот сосед да му покажеме дека сме добри комшии

а ништо чудно гркот да е бил некое македонче
 
Nie stalno treba nekogo da razbirame (kako popametni demek) a drugite ke si go sobiraat kajmakot!? збунетост
 
Umorni sme nie veke od tugjo razbiranje....nishto ne ve vadi, samo na delo pokazhana "ljubov" e prifatliva. намигнување голема%20насмевка
 
 
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 07:59
Originally posted by Popi Popi напиша:

samo na delo pokazhana "ljubov" e prifatliva. намигнување голема%20насмевка
 
 


изненадување
Кон врв
DarlinG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*Lara*Croft*

Регистриран: 09.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DarlinG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 08:53
ААА МОЈОТ ПОБЕДИИИИ!!!!
СРЕЌНА СУМ!
Кон врв
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 14:14
Абе грузија ќе победеше да не ја исфрлија од изборот



http://www.youtube.com/watch?v=WPA6Go0YRls


Ставрно многу модерна песна и убав ритам. Хит ќе биде песнава гарантирам.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 22:26
mnogu e vesela pesnata sho pobedi, a dechkoto-ubavini
a i scenskot nastap-odlichen

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 282930
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.