IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 18:24
За делот дискриминација, прво и основно незнам колку Македонското судство се придржува кон законот за Човекови права и дали воопшто го применува ама според стапката на дискриманираност во вработувањето како старосна граница и според пол е тоа е веќе Ужас.
Па секоја друга причина после тоа доаѓа по степен на важност.Хомосексуалците се последен проблем со кои државата треба да се занимава.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 18:51
The Human Rights Act е дел од Европското право како и секоја земја членка на Европската Унија.
Бракот помеѓу лица од исти пол треба да се легализира, но тоа не го повлекува автоматски правото за посвојување деца.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 00:48
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Kolku nie i da debatirame mora da gi sprovedeme odlukite na koi sme se obvrzale...
ЦЕНТАР ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА
Да престане хомофобијата
Скопските кафулиња, кои им забрануваат влез на гостите за кои сметаат дека се хомосексуалци, шират хомофобија и вршат отворена дискриминација, на што мора да реагира државата, апелираше вчера Центарот за човекови права и за разрешување конфликти. Раководителот на Центарот, Кочо Андоновски, на вчерашната дебата на оваа тема посочи дека во државата нема механизам за заштита од дискриминација, иако таа е секојдневна појава во Македонија. - Единствено што го имаме е Народниот правобранител, кој може да реагира само со препорака ако некој се почувствува дискриминиран од страна на државните институции. Дискриминацијата е присутна секојдневно. Луѓето дури не се свесни кога дискриминираат - истакна Андоновски. Тој го наведе своето искуство, кога со своите пријатели не бил пуштен во еден ноќен клуб поради својата полова определба. - Ако на одредени луѓе не им се дозволува да влезат во одредени кафулиња поради нивната сексуална ориентација, тоа е дискриминација и таа треба да се спречи. Треба да постои законска основа за заштита од дискриминација - изјави Борис Дитрих, директорот на програмата за застапништво во Хјуман рајтс воч, Њујорк. Душко Миновски, државниот секретар во Министерството за труд и социјална политика, посочи дека во согласност со Уставот, Македонија има обврска да ги штити интересите и правата на сите категории граѓани. - Имаме сеопфатно законодавство, но во овој дел ни недостига закон за антидискриминација, кој ќе ги обединува сите. До крајот на јуни се надеваме дека, конечно, ќе го донесеме законот - посочи Миновски. Македонија е една од 66 земји што на 18 декември минатата година во Генералното собрание на Обединетите нации потпишаа заедничка Декларација со која ги повикува сите други држави да ја спречат дискриминацијата врз основа на сексуална ориентација.
Sme potpishale... mora da sprovedeme.
 
 
Se nadevam deka i OVA e samo del od tvoj stav i kako takov ke si go zadrzhish, bez da nalagash na drugite KAKO da razmisluvaat i se odnesuvaat, od strav da ne te tuzhat. голема%20насмевка
 
Sekoj zakon e donesen od lugje i od istite mozhe i da se ODFRLI. Plus toa davanjeto pravo za skluchuvanje na brak na ist pol e SOSEMA druga rabota i se izdvojuva kako takva vo mnogu EU zemji a i nadvor od nea iako se vodat kako "ne diskriminatorski zemji". Italija NEMA takov zakon......Grcija shtotuku go vovede iako TIE go shirat toj VIRUS so decenii. Germanija isto taka NEMA takov zakon.....i mnogu dr. 
 
Nishto NE MORA da napravime, dokolku NE sakame i NE glasame za toa, a TOA e domokratija se drugo bi bilo fashizam i diktatura. намигнување
 
Diskriminacijata i moralnosta se dve razlichni raboti. Koga TOA ke se razbere, ke mozhe da zboruvame za "napredni zemji" - vaka site seushte zhivurkaat vo PRVOBITNO opshtestvo.
 
Ti PAK zadrzhi si go tvojot stav a JAS ke si go zadrzham mojot. големо%20гушкање
 
 
 


Изменето од Legenda883 - 11.Февруари.2009 во 01:40
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 01:28
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

The Human Rights Act е дел од Европското право како и секоја земја членка на Европската Унија.
Бракот помеѓу лица од исти пол треба да се легализира, но тоа не го повлекува автоматски правото за посвојување деца.
 
Human Rights Act, (kako shto i TI spomna predhodno) ima mnogu poseriozni problemi so koi shto treba da se zanimava i reshi a ne da vrshi priticsoci i reshavaat "problemi" na nekoi drapajgazovci....shto od bes izmisluvaat i nudat razni POROCI so koi go razurnuvaat chovechkiot poredok.
 
Ovie institucii izgubeni vo nemoralosta i pritisocite od istite, gi zapostavuvaat osnovnite principi na chovechkite prava, (kako shto se; negiranje na malcinstva, forsirani asimilaci, pravenje vojni so cel iscrpuvanje na tugji blaga, kradenje i okupacii, dislociranje na naselenieto so cel na zaposednuvanje na nivnite teritorii, trgovija so lugje i so chovechki organi, forsirana prostitucija na maloletni deca i otkup na istite so takva cel, korupcija i birokratija.....) pa gi ostavaat za nekoi drugi "podobri vreminja" nekoj DRUG da gi reshava - a se dotogash tie ke si pishuvaat memoari. намигнување лутина
 
 
 


Изменето од Legenda883 - 11.Февруари.2009 во 03:03
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 06:31
Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


 
 
Se nadevam deka i OVA e samo del od tvoj stav i kako takov ke si go zadrzhish, bez da nalagash na drugite KAKO da razmisluvaat i se odnesuvaat, od strav da ne te tuzhat. голема%20насмевка
 
Sekoj zakon e donesen od lugje i od istite mozhe i da se ODFRLI. Plus toa davanjeto pravo za skluchuvanje na brak na ist pol e SOSEMA druga rabota i se izdvojuva kako takva vo mnogu EU zemji a i nadvor od nea iako se vodat kako "ne diskriminatorski zemji". Italija NEMA takov zakon......Grcija shtotuku go vovede iako TIE go shirat toj VIRUS so decenii. Germanija isto taka NEMA takov zakon.....i mnogu dr. 
 
Nishto NE MORA da napravime, dokolku NE sakame i NE glasame za toa, a TOA e domokratija se drugo bi bilo fashizam i diktatura. намигнување
 
Diskriminacijata i moralnosta se dve razlichni raboti. Koga TOA ke se razbere, ke mozhe da zboruvame za "napredni zemji" - vaka site seushte zhivurkaat vo PRVOBITNO opshtestvo.
 
Ti PAK zadrzhi si go tvojot stav a JAS ke si go zadrzham mojot. големо%20гушкање
 
 
 

Da ova e moj stav.големо%20гушкање
Koga molime nekade da odime, da bideme prifateni mora da gi pocituvame pravilata koi tie gi imaat.
Ne mozeme da se sporeduvame so onie koi se vekje "vnatre" i si imaat mesto na celo na masata. Tie gi postavuvaat pravilata za tie kako nas koi zakasnija mnogu.
Dodeka nie se nadmudruvame kako i shto da napravime vozovite zaminuvaat.

Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 06:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


 
 

Da ova e moj stav.големо%20гушкање

Koga molime nekade da odime, da bideme prifateni mora da gi pocituvame pravilata koi tie gi imaat.
Ne mozeme da se sporeduvame so onie koi se vekje "vnatre" i si imaat mesto na celo na masata. Tie gi postavuvaat pravilata za tie kako nas koi zakasnija mnogu.
Dodeka nie se nadmudruvame kako i shto da napravime vozovite zaminuvaat.

 
Super, za tebe! големо%20гушкање
 
Samo ne morashe da prodolzhish da se objasnuvash, neli? Te razbrav ushte prviot pat. голема%20насмевка Ili probuvash PAK da razubeduvash nekogo? намигнување
 
Jas veke go kazhav mojot stav dovolno jasno za da mozhe nekoj da svati pa NEMA da se povtoruvam a pak najmalku "razubeduvam". голема%20насмевка
 
 
 
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 10:04
 

 
Не гледам зошто полигамија (јебига, и полиандрија ако треба)  е полоша од педерство, па е забранета.
 
 
Следниот чекор кон деградација на човечанството е брак со куче, мачка, коњ, магаре, крокодил, глушец, црв, од ист или различен пол, секако, со право да посвојуваат деца од секој вид. Хомо сапиенс, мушкарац, во брак со нилски коњ, исто мушкарац, одгледуваат син магаре. 
 
 


Изменето од anastea - 11.Февруари.2009 во 14:17
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 10:12
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

 
Не гледам зошто полигамија (јебига, и полиандрија ако треба)  е полоша од педерство, па е забранета.
 
 
Следниот чекор кон деградација на човечанството е брак со куче, мачка, коњ, магаре, крокодил, глушец, црв, од ист или различен пол, секако, со право да посвојуваат деца од секој вид. Хомо сапиенс, мушкарац, во брак со нилски коњ, исто мушкарац, одгледуваат син магаре. 
 
 
 
газење%20од%20смеење
 
Opisov ti e tolku slikovit shto na prv pogled nemozhe chovek da odolee a da ne padne od smeenje.
 
 
Tokmu toa e i mojata poenta - kade li ke mu bide krajot na site PERVEZII i nastrani pobaruvachki shto sledat, za nivno "ne diskriminiranje"??????????? збунетост лутина
 
 
 
 


Изменето од anastea - 11.Февруари.2009 во 14:18
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 10:13
ti koj zivees na zapad bi trebelo da imas razbiranje...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 10:31
trnliv e patot do clenstvo vo eu ........... aj kaj nas i kje pomine nekako bezbolno ......... zamislete kako kje bide koga kje dojde na red da se pregovara so turcija za donesuvanje na ovie zakoni смеење
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 13:14
Хммм, кога човештвото ќе го достигне својот врв да има лек за секоја физичка и умствена болест може и ќе се случи целата утопија за кои сонуваат „нормалните„, дотогаш се што испливува на површината како лудост е дел од човековата психа кои многумина од нас не ја познаваат, се плашат и не можат и не сакаат да ја прифатат.
И денеска мислиме дека жените во 18 век биле ненормални што носеле корсет кој го деформирал нивниот рбет, ребра и граден кош а тие тоа го сметале за сосем нормално.
И дека ако отворено зборуваш за своите чувства и си различен од останатите ќе ти ги викнат цел црковен одбор да врши егзорцизам....
Знам дека на луѓето им се потребни граници, ограничувања и правила за да имаат самодисциплина но се оди кон ослободување на најдлабоките и најскриени човечки пориви како и нивно обелоденување.
Се надевам дека промените се прават за подобро
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:15
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Хммм, кога човештвото ќе го достигне својот врв да има лек за секоја физичка и умствена болест може и ќе се случи целата утопија за кои сонуваат „нормалните„, дотогаш се што испливува на површината како лудост е дел од човековата психа кои многумина од нас не ја познаваат, се плашат и не можат и не сакаат да ја прифатат.
И денеска мислиме дека жените во 18 век биле ненормални што носеле корсет кој го деформирал нивниот рбет, ребра и граден кош а тие тоа го сметале за сосем нормално.
И дека ако отворено зборуваш за своите чувства и си различен од останатите ќе ти ги викнат цел црковен одбор да врши егзорцизам....
Знам дека на луѓето им се потребни граници, ограничувања и правила за да имаат самодисциплина но се оди кон ослободување на најдлабоките и најскриени човечки пориви како и нивно обелоденување.
Се надевам дека промените се прават за подобро
 
Mnogu mi e chudno koga nekoj "normalen" ja sporeduva psihichkata nastranost so menuvanjeto na stilovite vo oblekuvanjeto. збунетост
 
Ne e ni chudo shto MNOGU od deneshnive NASTRANI se prikluchuvaat vo nastranosta od "POMODARSTVO"! голема%20насмевка трепкање
 
 
 


Изменето од Legenda883 - 11.Февруари.2009 во 14:16
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:25

eu e  unija ............site zakoni vazat podednakvo i za site clenki ......... i nema tuka trta - mrta ............

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:38
Ќе ве замолам сите без вулгарности и навреди на темава.
Да ја насочиме дискусијата кон законот за антидискриминација и законот за бракови на хомосексуалци, какви права бараат тие луѓе, ги имаат или немаат кај нас, што со тоа може да се добие или изгуби...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.