IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2015 во 18:47
Без обзир дали се сложувaме или не со склучување еднополни бракови, вреди да се прочита последниот збор на судијата Anthony Kennedy кој денес ги легализираше еднополните бракови во САД:


За оние кои имаат потешкотија во разбирањето на англискиот јазик ова е слободниот превод:

Ниту една заедница не е подлабока од брачната бидејќи таа ги вградува највисоките идеали на љубовта, верноста, посветеноста, пожртвуваноста и семејството. Во формирањето на брачната заедница две личности стануваат нешто повеќе од оноа што беа претходно. Како што покажаа некои од луѓето кои ја поднесоа жалбата, бракот ја овоплотува љубовта и после нивната смрт. Погрешно е разбирањето дека овие мажи и жени немаат респект за идејата на бракот. Тие сведочат дека го респектираат, го респектираат толку длабоко што во него бараат исполнување и за себе. Нивната надеж е дека нема да бидат осудени на осамен живот, исклучени од една од најстарите цивилизацијски институции. Тие бараат достоинствена рамноправност во очите на законот. Уставот им го гарантира тоа право.Изменето од Messenger - 27.Јуни.2015 во 00:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2015 во 20:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2015 во 00:44
Вежбајте јога, станете будиста и на крај попедерчете се или полезбејчете се со благослов од свештеник.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2015 во 16:46
"Дали треба или не треба хомосексуалните заедници да бидат правно изедначени од страна на Законот со тоа што овие луѓе би ги реализирале соите права како и сите други луѓе во општеството без разлика на нивната лична сексуална ориентација."

Според мене државата не треба да се меша и да кажува какви полови смеат да стапат во брак, или пак колку луѓе ќе има во бракот. Според тоа истополивите и полигамните бракови се во ред, се додека луѓето се таму инволвирани на доброволна основа. Ако во нешто државата треба да се замеша е да не дозволи инцестуозни бракови помеѓу роднини.

Е сега, точно дека околу ова се дигна многу непотребна врева. Но тоа е поради зголеменото хомофобно расположение кое е очигледно иницирано и протежирано од државата. Конзервативците со своите хомофобни испади и инциденти всушност ги туркаат хомосексуалните активности во центарот на вниманието. Да не беа тие напади врз ЛГБТ центарот или врз прославата во Дамар ние никогаш немаше да чуеме дека имало некаква прослава или дека имало центар за ЛГБТ. Башка што одамна е познато во психологијата дека хомофобијата често знае да биде израз на скриена хомосексуалност
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2015 во 19:07
Ќе бидеме сведоци кога и ова еден ден ќе биде прав(ил)но регулирано. Формата ќе биде одбрана за да се задоволат сите страни, термините ќе се формулираат да звучат прифатливо, но суштината ќе биде иста за сите граѓани на општеството - исти права за сите.

Поентата е дека пред Законот СИТЕ луѓе се рамноправни, без разлика на нивната раса, пол, етничка припадност, политичко и верско убедување или сексуално определување.

Според тоа, секој закон кој дискриминира по горенаведните основи, без обзир дали е донесен со некакво мнозинство на народни гласови или партијска/собраниска одлука, е невалиден и неприфатлив.

Времето ќе го реши тоа.


Изменето од Messenger - 04.Јули.2015 во 19:21
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2015 во 20:43
Православниот свет никогаш нема да го одобри тој закон.
Така да незнам за во која држава ви е темава.

Темава е глупава и понатамошна дискусија на неја ги била глупаво нешто.
Е така.

Изменето од Mazak - 04.Јули.2015 во 20:49
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2015 во 22:18
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Православниот свет никогаш нема да го одобри тој закон.
Така да незнам за во која држава ви е темава.

Темава е глупава и понатамошна дискусија на неја ги била глупаво нешто.
Е така.


Najdobro e da izmislat edno ignor kopche tuka, kako po drugite forumi
Se prashuvam shto li kje pravi Nagual ako ne go druzis nikade?!
Zamisli, kolku porelaksirano bi bilo haha

Na temava: jas sum protiv. Pred da mi se navrti drugar ti, da mu kazam ne mu odgovaram haha
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2015 во 21:45
Воопшто не ме чуди што православниот свет е најзаостанатиот дел од христијанскиот свет. Културно, цивилизациски, политички, економски и во секој друг поглед. Корегирајте ме ако грешам ама кажете една православна држава каде би отишле на печалба.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2015 во 22:49
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Воопшто не ме чуди што православниот свет е најзаостанатиот дел од христијанскиот свет. Културно, цивилизациски, политички, економски и во секој друг поглед. Корегирајте ме ако грешам ама кажете една православна држава каде би отишле на печалба.


 
Со ова не се сложувам.

Не може со толкава широка четка да се премачка преку цела цивилизација само затоа што не се сложуваме со некои работи.

На страна од тоа што не гледам каква улога има економијата на една држава со темава на која се дискутира ?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2015 во 00:38
Со ова не се сложувам.

Не може со толкава широка четка да се премачка преку цела цивилизација само затоа што не се сложуваме со некои работи.

На страна од тоа што не гледам каква улога има економијата на една држава со темава на која се дискутира ?

[/QUOTE]

Никаде не спомнав дека тоа е така поради православието. Само мислам дека не е многу паметно религијата да се употребува како аргумент за донесување секуларни закони кои ќе важат за сите, односно и за атестите и припадниците на други религии.
Незнам дали економијата има директна корелација со темава, ама повторно, развиените капиталистичките држави со слободен пазар вообичаено се либерални по речиси сите прашања на личните слободи и најчесто се први кои ги отфрлаат старите неупотребливи догми. И обратно, личните слободи се голем проблем во сиромашни нефункционални држави кои обично се вртат кон религијата поради што присвојувањето на нови вредности се одвива исклучително тешко и бавно. Како на пример кај нас.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2015 во 12:59
Ова ме насмеа… децата се бесценети. смеење

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2015 во 23:26
Medijata vo Amerika e polna so gej propaganda...treba neshto da se napravi vo vrska so toa zatoa shto toa e propaganda protivprirodna i ke imaat posledici po natalitetot nivni vo idninata.

Odnosno Muslimanite so k*r ke gi pobedat i nadglasaat isto kako shto vo evropa vo nekoi drzhavi se sluchuva toa.

E poslem toa ke im kazhat Muslimanite ubavo na gejovite kolku e chasot od koga ke im ja zemat vlasta so legalno glasanje poshto ke bidat pomnogubrojni.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2015 во 22:05
Точно е дека мас медиумите се преполни со геј пропаганда,но постојат центри на моќ во чиј интерес е да се ослабни христијанската црква и христијанството како вера,а за тоа и во неколку наврати отворено проговори и Папата.Бракот како институција и цврстите фамилијарни врски повеке не постојат за разлика од пред едно 20 -25 години наназад
Многу неочекувано е што и во Израелската заедница се појавија многу геј врски!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2015 во 22:26
Кај нас нема доволно автентични информации за некои движења низ светот, вклучувајќи ги и оние нa еврејската комуна, па добро е да се напомене дека токму оваа комуна била поттикнувачот и првиот фронт во борбата за социјални, работнички и женски права (Rosa Luxemburg…), комунистизам (Karl Marx…), феминистичкото движење (Gloria Steinbeck…), продолжување на работното време во саботи и недели, геј права и т.н.

Практично не постои модерно општествено движeње со кое се поставило или поставува нови норми на вреднување и живеење без најактивно директно учество на луѓе од еврејската комуна.

За да не зачудува зошто е тоа така… евреите имаат долга историја на општествено/социјално/религијски револуции - највиската перјаница на таквите најрадикални општествени промени бил тoкму Исус.Изменето од Messenger - 15.Јули.2015 во 08:34
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.