IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Закон за бракови помеѓу хомосексуалци?
    Испратена: 10.Февруари.2009 во 01:17
Многу е глупаво оваа тема да оди во секс, но што да ви правам кога подфорумот Хомосексуалци пред... ух колку има, година и повеќе, беше споен со подфорум секс...

Значи, темава е донесување на закон против дискриминација, кој меѓу другото вклучува и дискриминација врз основа на сексуална ориентација. Јавно беше кажано дека е еден од условите за влез во ЕУ.

Повеќе околу тоа:

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=163280&idg=9&idb=2594&rubrika=Makedonija

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=104171

Конечно... се отвора пандорината кутија...  голема%20насмевкаИзменето од anastea - 12.Февруари.2009 во 11:39
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 02:57
Донесувањето закон за антидискриминација не е се' што од нас очекува Европа во врска со превенција на лица врз основа на сексуална ориентираност. Холандскиот политичар и експерт за човекови права Борис Дитрих на вчерашната трибина за овие прашања потенцира дека е потребно и донесување закон што ќе ги дефинира социјалните права и обврски на партнерите што живеат во заедница без разлика на пол, род и родово изразување.

- Закон за регистрирани партнерства е препорака и на Советот на Европа од каде што се чека реакција на надлежните институции во Македонија. Во Европа има група земји што можеби ќе го проблематизираат вашиот влез во ЕУ ако ја немате донесено оваа регулатива - вели Дитрих.

Како експерт за правата на хомосексуалците, тој објаснува дека таа регулатива е спроведена речиси во сите земји на ЕУ и не подразбира дозвола за склучување класичен брак во кој ќе можат да се посвојат деца. Таа им овозможува на лица од ист пол да можат да регистрираат заедница и по таа основа да се наследува пензија, здравствено осигурување и право на наследство од својот партнер. Кочо Андоновски од „Кју програм“ при Центарот за човекови права и решавање слободи е скептичен дека вакво законско решение може наскоро да се разгледува во македонскиот парламент.

- Надлежните институции со години ја избегнуваат изработката и изгласувањето на законот за антидискриминација, во кој ќе бидат внесени и делови за сексуалната дискриминација. А тој закон е предуслов за да се донесе и овој за кој зборува Дитрих - вели Андоновски. Сепак, поврзувајќи се со слични организации од Европа, тој веќе има нацрт на такво законско решение и чека да се заинтересираат политичарите.

- Подготвена сум да разгледам таква иницијатива, по што ќе го кажам моето мислење - вели Весна Бендевска, пратеник од СДСМ, која признава дека првпат слуша дека и ваков закон може индиректно да биде услов за влез во ЕУ.И од Министерството за труд и социјална политика, во кое се подготвува законот за антидискриминација, засега не разгледувале можност за носење дополнително законско решение наменето за хомосексуалците.

- Ако пристигне нешто такво, ќе му посветиме внимание - кратко одговара Душко Миновски, потсекретар во Министерството за труд и социјална политика. Тој потсетува дека надлежните институции покажале дека имаат разбирања за правата на хомосексуалците со самиот чин што во декември минатата година Македонија беше една од шеесетте држави која потпиша документ со кој се повикуваат и другите нации во борба против дискриминациите според сексуалната дискриминација.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Уште еден од бескрајната низа услови што ни ги поставува ЕУ, демек се решивме уште ова остана.
Каков е вашиот став по ова прашање?
Јас искрено сум затекната, дека и ова би можело да биде услов за прием во европското друштво, иако многу и не ме чуди...Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 11:30

Se prashuvam samo DALI, ovoj zakon e primenet vo SITE Evropski zemji?

Ili nie sme im pak gluvchinja za experimenti, kade TIE si ja odmeruvaat mok'ta na nas?  лутина
 
Shto li ke bide slednoto baranje - da dokazheme deka SME PEDERI I LEZBEJKI?? лутина
 
A kako bonus baranje, ke sledi - kravite da gi naterame da molzat CRNO mleko.  голема%20насмевка лутина
 
 
 
 
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 11:54
Originally posted by anastea anastea напиша:

- Закон за регистрирани партнерства е препорака и на Советот на Европа од каде што се чека реакција на надлежните институции во Македонија. Во Европа има група земји што можеби ќе го проблематизираат вашиот влез во ЕУ ако ја немате донесено оваа регулатива - вели Дитрих.


Au, sto ke e sledno baranje изненадувањеголема%20насмевка
Bash ke ni bide interesno, zakon za zabrana na abortusot i zakon so koj se odobruvaat homoseksualni brakovi голема%20насмевка


Изменето од Sunny - 10.Февруари.2009 во 12:00
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 12:08
sledno baranje kje bide da prestaneme da diseme ........... ionaka samo im go trosime kislorodot голема%20насмевка
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 12:12
Kolku nie i da debatirame mora da gi sprovedeme odlukite na koi sme se obvrzale...
ЦЕНТАР ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА
Да престане хомофобијата
Скопските кафулиња, кои им забрануваат влез на гостите за кои сметаат дека се хомосексуалци, шират хомофобија и вршат отворена дискриминација, на што мора да реагира државата, апелираше вчера Центарот за човекови права и за разрешување конфликти. Раководителот на Центарот, Кочо Андоновски, на вчерашната дебата на оваа тема посочи дека во државата нема механизам за заштита од дискриминација, иако таа е секојдневна појава во Македонија. - Единствено што го имаме е Народниот правобранител, кој може да реагира само со препорака ако некој се почувствува дискриминиран од страна на државните институции. Дискриминацијата е присутна секојдневно. Луѓето дури не се свесни кога дискриминираат - истакна Андоновски. Тој го наведе своето искуство, кога со своите пријатели не бил пуштен во еден ноќен клуб поради својата полова определба. - Ако на одредени луѓе не им се дозволува да влезат во одредени кафулиња поради нивната сексуална ориентација, тоа е дискриминација и таа треба да се спречи. Треба да постои законска основа за заштита од дискриминација - изјави Борис Дитрих, директорот на програмата за застапништво во Хјуман рајтс воч, Њујорк. Душко Миновски, државниот секретар во Министерството за труд и социјална политика, посочи дека во согласност со Уставот, Македонија има обврска да ги штити интересите и правата на сите категории граѓани. - Имаме сеопфатно законодавство, но во овој дел ни недостига закон за антидискриминација, кој ќе ги обединува сите. До крајот на јуни се надеваме дека, конечно, ќе го донесеме законот - посочи Миновски. Македонија е една од 66 земји што на 18 декември минатата година во Генералното собрание на Обединетите нации потпишаа заедничка Декларација со која ги повикува сите други држави да ја спречат дискриминацијата врз основа на сексуална ориентација.
Sme potpishale... mora da sprovedeme.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 12:14
Ovde si dikriminran ako nemas kola, ne pa ako si homoskesualec смеење
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 12:19
човек зашто сите викаат дека биле дискриминирани? ги имаат сите права како секој друг човек,еднакви се пред законот, не значи дека ако не ми се свиѓаат и ако се табу дека се дискриминирани

никој не ги тера да се возат во задниот дел од автобусот газење%20од%20смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 12:51
Ај бе бегај таму.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 13:00
Можи да барат ама нема да добијат.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 15:59
siguren si? aj da se kladime deka ke dobijat? po 100 eura?
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Dora Bakojani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dora Bakojani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 16:02
takov zakon i nemaat site, ama ,makedonija ke mora da go ima!голема%20насмевка
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 16:03
pameten..aj kazi koj nema?
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Dora Bakojani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dora Bakojani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 16:17
da receme deka i -ne znam!плазење zarem stvarno mislis deka vo site drzavi vo eu imaat takov zakon?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.