IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Синдикатот ќе ги враќа мензите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Синдикатот ќе ги враќа мензите

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Синдикатот ќе ги враќа мензите
    Испратена: 08.Февруари.2009 во 07:58
Синдикатот ќе ги враќа мензите
Ако работодавците не плаќаат за храна и за превоз ќе бараме да се воведат мензи и превоз на сметка на фирмата која не исплаќа надоместоци во пари, порачуваат од синдикатот на текстилците.
Досега, дел од фирмите не ги пресметаа трошоците за храна и за превоз во новиот концепт на цела плата, така што вработените во тие фирми добија пониски примања во однос на декември.
Првите синдикалци на трудоинтензивните гранки велат дека состојбата во најголем дел ќе биде јасна по 15 февруари, бидејќи тогаш се исплаќаат платите во овие сектори.
- Се уште немаме информации за неисплаќање на храната и превозот, зашто ретко која текстилна фирма дава плата пред 15-ти во месецот.
Чекаме да се подели јануарската плата, па да видиме и да направиме анализа дали платите се помали или не - вели Ангелко Ангелковски, претседателот на синдикатот на текстилната индустрија во Сојузот на синдикатите.
Тој вели дека се во преговори со работодавците за потпишување нов колективен договор со кој доколку надоместоците за храна и превоз не бидат дадени во платата, да се организира храна во мензи и транспорт до работното место.
Јасмина Димитровска, сметководителка од Скопје која води над 30 фирми, вели дека се зависи од газдите. Оние кои за цело време си ги подмирувале обврските кон вработените, трошоците за пат и за храна и сега им ги ставаат во платата. И оние кои порано биле проблематични и гледале по секоја цена да ги скратат трошоците, сега ќе ја користат можноста да не ги платат.
Горан Рафајловски од „Рафајловски консалтинг“, пак, укажува дека вистинските проблеми не лежат во тоа дали фирмите сакаат да ги исплатат храната и превозот, туку дека имаат многу трошоци и многу од нив нема да имаат пари како да го исплатат сето тоа.
Фирмите ќе имаат дополнителен финансиски проблем ако не ја исплатат платата до15-ти идниот месец, бидејќи за секој ден ќе им се пресметува камата од 0,03 отсто.

Menzite-odlika na socijalizmot ili opshto prifatlivo reshenie za dobroto na rabotnicite? Vo vremeto na socijalizmot vo sklop na fabrikite rabotea popularnite menzi vo koi rabotnicite dobivaa dobar rucek. Cudno beshe toa shto takareci site menzi imaa edinstveni jelovnici. So zatvoranjeto na gigantite poleka zgasna praktikata na topol obrok. Zgasna i hranarinata i prevozot za mnogumina koi rabotea po privatnite firmi, odnnosno privatnjacite odamna go sproveduvaa sistemot BRUTO PLATA ama od 100 evra. Vo sushtina samo budzetarite dobivaa kakva takva hranarina i prevoz, a nekoi pojaki firmi bogami davaa i neshto povekje od onie zagarantiranite 25% od republickiot prosek.
Sega poleka sindikatot bara vrakjanje na menzite.Kje stanat li nash*te rabotnici konzumenti na se shto ne se troshi, na se shto e so pominat rok, na se shto se uvezuva na crno i ne s etroshi vo Evropa. Kje go potroshime li nie mesoto od ludite kravi, griposanite kokoshki???
Dilemi kolku saksh? Nedoverba????


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 08:03
E tokmu na ova mislev...
Се омрсивме ли од шверцуваното месо?
Повеќе од 5.000 тони смрзнато бразилско месо со поминат рок е прошверцувано од Бугарија во Србија преку Македонија, објави вчера српскиот весник „Ало“. Македонските власти демантираат каква било поврзаност со овој криминал и тврдат дека од тоа месо нема на нашиот пазар. Според информациите што доаѓаат од Стопанската комора на Србија, нашиот источен сосед морал да го уништи месото заклучно со крајот на минатата година. Српскиот весник тврди дека шверцери го купиле месото и преку добро разработени канали го пренеле во Србија. Тие сметаат дека административната гранична линија меѓу Србија и Косово, односно границата со Македонија, се порозни и засега не се знае колкаво количество месо поминало покрај царинските служби, граничната полиција и инспекциските служби. Најголем дел од месото, според весникот, се наоѓа во југоисточниот дел од Србија и во главниот град.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 10:37
dobro e da gi vratat menzite ,,, no ... jas se sekavam na edna menza vo socijalno kade rabotese tatko mi , koja vo socijalizmot ja drzese "Vanila" vrabotenite dobivaa kuponi , posle koga se prejde pod ministerstvo, menzata se davase pod kirija na privatnik, no ja izgubi svojata namena, namesto mesto kade vrabotenite bi imale mesto za pauza stana kafana vo koja ke zasednea alkoholicari, taka da posle 2-3 godini sosema se zatvori .

ne znam zosto se misli deka privatizacijata treba da im gi skrati site prava na lugjeto. onie sto stanaa gazdi, se im e mnogu i se nemaat pari da gi platat vrabotenite a kako pak uste hranarina da im dadat. ne znaat ocigledno deka samo zadovolniot rabotnik e dobar i lojalen rabotnik
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 10:39
kje gi vrakja menzite ama za kogo ? .......... za javnata administracija ? смеење
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 10:41
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

kje gi vrakja menzite ama za kogo ? .......... za javnata administracija ? смеење

Javnata administracija nikogash nemala menza, samo bife vo koe moraa da si platat za kupenoto.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 10:46
hm, pa tokmu pogore pisuvav za edna menza , socijalno ili denesna podracna edninica za zdravstvo- Skopje e javna administracija
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 10:51
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

kje gi vrakja menzite ama za kogo ? .......... za javnata administracija ? смеење

Javnata administracija nikogash nemala menza, samo bife vo koe moraa da si platat za kupenoto.
 
poentata bese druga ............ za kogo kje gi vrakjaat menzite ? ........ koga vo MKD nema vraboteni osven vo javna administracija i budjetari голема%20насмевка
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 22:51

Во секоја голема фирма (да не зборувам за универзитетите и сите високообразовни институции) во Германија има менза (на германски се користи истиот збор). Со убава, здрава храна. Најубава менза што сум видела е мензата на „Бертелсман“ или BMG - најголемата издавачка куќа за книги, дискови итн во Европа. Избор: нормално мени, вегетаријанско мени, био мени (со леб од нерафинирано брашно, шеќер, ориз итн), кинеско мени, салати од секаков вид,високо квалитетни сокови итн .

 Не е до социјализмот. Еве, во „трулиот капитализам“(иако по мене Германија е многу посоцијалистичка од Југославија во најубавите времиња) тоа е најнормална работа.
 
Туку е КАКО ќе ја направиш од каков ранг, квалитет на храна, услуга итн.
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 01:14
ц ц ц, и на крај синдикатот ми бил слободен, кога само би земал денар, за секој вакво искажано "ветување", за остварување на синдикалните права, тогаш би бил, милијонер... Хех, на крај само празни закани, ништо повеќе...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 13:09
Kaj nas sindikatot organizirashe dobivanje kompiri...brashno... kashkaval...namesto K15среќа
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 15:48
vo nekoi institucii sindikatite se navistina jaki , gi stitat svoite vraboteni, a sindikalnite pari odat za pomos na onie koi se na boleduvanje, imale smrten slucaj , za krediti ... no za zal takvite sindikati se mnogu malku
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 17:16
AK0   USPEE  SINDIKATOT  DA  GI  VRATI  MENZITE  VRABOTENITE  KE  POCNAT  DA  ZIVEET  ZIVOT  SO  STANDART   EDNA  SKALA  POVISOKO
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:31
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Kaj nas sindikatot organizirashe dobivanje kompiri...brashno... kashkaval...namesto K15среќа
Мамамд сакам да кажам дека оваа се даваше наместо поранешното К-15 што беше и така е подобро отколку да се дава пари.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:34
 Moram da se soglasam so Mileg deka toa beshe dobro...zashto posle toa sekna...ne vidovme ni k15 ni kashkaval...ni sirenje...
A za menzite..nemav taa srekja da se hranam vo menza. Po ucilishtata nemashe menziтага

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.