IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Албанци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албанци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 27>
Автор
Порака
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 01:44
Староседелци сте во Кавказ
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:08ПС:И да се Македонците од Карпатите,тие се тука од 6ти век. Виe сте мининумум 400 години покасно населени. У сваки случај вие сте странците овде.

Изменето од macedon_alex - 22.Април.2009 во 22:53
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:13
A kako tvoj "argument" aj zhiti se najdi mi eden zapis kade shto gi spomnuva ALBANCITE kako "antichki narod na Balkanot" koi  bile Ilirsko pleme! газење%20од%20смеење

 

 

 

 


Изменето од macedon_alex - 22.Април.2009 во 22:54
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:14
Originally posted by Тречи Тречи напиша:ПС:И да се Македонците од Карпатите,тие се тука од 6ти век. Виe сте мининумум 400 години покасно населени. У сваки случај вие сте странците овде.Така е,добар заклучок.

Изменето од macedon_alex - 22.Април.2009 во 22:54
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:16
za Legenda : ke ti najdam kolku sakas argumenti no tie argumenti se argumenti koi ti nema da gi razberes i ke ti izgledat kako apstraktni ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:22Жити очи не ја бриши мапава
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:25
Отидоа очите
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:37
Originally posted by Тречи Тречи напиша:

Е иди направи го тоа,ќе спијам со една грижа помалце


ПС:И да се Македонците од Карпатите,тие се тука од 6ти век. Вија кавказците сте мининумум 400 години покасно населени. У сваки случај вие сте странците овде.
 
Potochno tie se dojdeni vo 14 i 15 vek, kako pomosh na Turcite vo shirenje na muslimanstvoto na Blakanot. голема%20насмевка
 
Se spomnuvaat i vo antikata megutoa kako Kavkazki narod i drzhava koi za vreme na Alexandarskite osvojuvanja se borele PROTIV nego! Znachi ushte togash se poznati kako ANTI-MAKEDONSKI NASTROENI....i so taa cel se i doneseni TUKA na Balkanot podocna! намигнување
 
 
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:40
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

za Legenda : ke ti najdam kolku sakas argumenti no tie argumenti se argumenti koi ti nema da gi razberes i ke ti izgledat kako apstraktni ...
 
 
Ke mi izgledaat taka najverojatno zatoa shto i vo bukvalna smisla na zborot ke bidat abstraktniголема%20насмевка
 
 
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:43
Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

Originally posted by Тречи Тречи напиша:

Е иди направи го тоа,ќе спијам со една грижа помалце


ПС:И да се Македонците од Карпатите,тие се тука од 6ти век. Вија кавказците сте мининумум 400 години покасно населени. У сваки случај вие сте странците овде.
 
Potochno tie se dojdeni vo 14 i 15 vek, kako pomosh na Turcite vo shirenje na muslimanstvoto na Blakanot. голема%20насмевка
 
Se spomnuvaat i vo antikata megutoa kako Kavkazki narod i drzhava koi za vreme na Alexandarskite osvojuvanja se borele PROTIV nego! Znachi ushte togash se poznati kako ANTI-MAKEDONSKI NASTROENI....i so taa cel se i doneseni TUKA na Balkanot podocna! намигнување
 
 
bas bi sakala da diskutiram so vas za albanskata istorija no znam deka ne e mozno toa zatoa sto vednas ke pocnete so navredi i slicni nesta a jas ne sakam da se dokazuvam na takov nacin ... koga ke vidam deka se napraveni uslovi za normalna debata togas bujrum ... ke vi kazam nesto za mene i za mojot narod ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:46
Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

za Legenda : ke ti najdam kolku sakas argumenti no tie argumenti se argumenti koi ti nema da gi razberes i ke ti izgledat kako apstraktni ...
 
 
Ke mi izgledaat taka najverojatno zatoa shto i vo bukvalna smisla na zborot ke bidat abstraktniголема%20насмевка
 
 
sega za sega neka bidat takvi ... apstraktni ... bidi sigurna deka sekogas ke bidat takvi do momentot koga ke razberes deka mozebi ima nesto sto tvoite oci ke mozat da gledat podaleku od tvojot nos ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:50
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

Originally posted by Тречи Тречи напиша:

Е иди направи го тоа,ќе спијам со една грижа помалце


ПС:И да се Македонците од Карпатите,тие се тука од 6ти век. Вија кавказците сте мининумум 400 години покасно населени. У сваки случај вие сте странците овде.
 
Potochno tie se dojdeni vo 14 i 15 vek, kako pomosh na Turcite vo shirenje na muslimanstvoto na Blakanot. голема%20насмевка
 
Se spomnuvaat i vo antikata megutoa kako Kavkazki narod i drzhava koi za vreme na Alexandarskite osvojuvanja se borele PROTIV nego! Znachi ushte togash se poznati kako ANTI-MAKEDONSKI NASTROENI....i so taa cel se i doneseni TUKA na Balkanot podocna! намигнување
 
 
bas bi sakala da diskutiram so vas za albanskata istorija no znam deka ne e mozno toa zatoa sto vednas ke pocnete so navredi i slicni nesta a jas ne sakam da se dokazuvam na takov nacin ... koga ke vidam deka se napraveni uslovi za normalna debata togas bujrum ... ke vi kazam nesto za mene i za mojot narod ...
 
Bash bi sakala da chujam shto imash da kazhesh.  Se nadevam deka eden den I TEBE ke ti bide jasno shto si, koja si ti i tvojot narod ili barem ke imash neshto sevirano za pishuvanje, pa i ke napishesh neshto na taa temata "Albanci" vo pod-forumot Istorija.
 
Do togash sum vo ischekuvanje. намигнување
 
 
 
Кон врв
Redgun Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Redgun Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 03:33

Е неморате да се нервирате за споменик на Скендербег...Тај је бијо чист хришћанин..А и вероватно неки Србин или Македонац..Шиптар није био..тако да је једини албански национални јунак  уствари Србин или Македонац. Какве ли ироније!


Изменето од macedon_alex - 22.Април.2009 во 22:56
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE
Кон врв
Kasnakoski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kasnakoski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 08:02
На картата до Албанија се гледа и Иберија. Што сакаш да кажеш? И иберите биле на Кавказ во тој период?

Caucasian Albanians, not to be confused with Albanians of the Balkans, were one of the Northeast Caucasian peoples, the ancient population who ruled over the central and eastern Transcaucasia before the common era.

According to Strabo, the Albanians were a group of 26 tribes which lived to the north of the k*ra river and each of them had its own king and language. Sometime before the 1st century BC they federated into one state and were ruled by one king .

Strabo wrote of the Caucasian Albanians in the first century BC:

“ At the present time, indeed, one king rules all the tribes, but formerly the several tribes were ruled separately by kings of their own according to their several languages. They have twenty-six languages, because they have no easy means of intercourse with one another
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.