IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Албанци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албанци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
Автор
Порака
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 23:46
Што се тоа ГЕГИ и ТОСКИ?
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:02
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Arber Arber напиша:

Имаш ти доволно знаење , немислам дека имаш недостаток , и према твоите постови повеке имаш искуство отколку јас ..
п.с За геги и тоски некам да зборувам повеке дека нема и што да се кажува , тоа како го викале себеси и пред 200 години го постирав .И тоски има муслиамни и тоски има кристијани , геги исто така .


Штета , баш сакав да прејдам на следната констатација “ заедничко писмо “ , кое е релативно нов момент во историјата на лугето кои себе сакаат да ги нарекуваат Албанци , нешто што го немало при именувањето на Тоски и Геги .

Но секако , Ваше право е колку и со кого ќе полемизирате .

Boromir
Ja neznam poveke so da kazam vo vrska so gegi i toski , ima i arvaniti i arbereshi , i labi i cami itn.. Juznite Albanci se vikaat Toski .. Nekogas se vikale Arbanasi , den-denes go upotrebuvaat i Srbite i Hrvatite ..

Изменето од Arber - 12.Март.2010 во 00:04
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:07

Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Arber Arber напиша:

Имаш ти доволно знаење , немислам дека имаш недостаток , и према твоите постови повеке имаш искуство отколку јас ..
п.с За геги и тоски некам да зборувам повеке дека нема и што да се кажува , тоа како го викале себеси и пред 200 години го постирав .И тоски има муслиамни и тоски има кристијани , геги исто така .


Штета , баш сакав да прејдам на следната констатација “ заедничко писмо “ , кое е релативно нов момент во историјата на лугето кои себе сакаат да ги нарекуваат Албанци , нешто што го немало при именувањето на Тоски и Геги .

Но секако , Ваше право е колку и со кого ќе полемизирате .

Boromir
Ja neznam poveke so da kazam vo vrska so gegi i toski , ima i arvaniti i arbereshi , i labi i cami itn.. Juznite Albanci se vikaat Toski .. Nekogas se vikale Arbanasi , den-denes go upotrebuvaat i Srbite i Hrvatite ..
Арбер, дали накусо би можел да објасниш дали во минатото Арванитите имале грчка свест и говорат грчки.Затоа што денес се прави разлика меѓу Албанци и Арванити, барем во Грција, од самите Арванити. Причина е верата или нешто друго?

Изменето од Македон - 31.Август.2010 во 01:33
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:09
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

   
, кое е релативно нов момент во историјата на лугето кои себе сакаат да ги нарекуваат Албанци

Но секако , Ваше право е колку и со кого ќе полемизирате .

Јас знам дека си опасен , но не мислам да се предавам
Кои сакаат да се викаат Албанци , а како друго да се викаме нпр.?
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:11
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Arber Arber напиша:

Имаш ти доволно знаење , немислам дека имаш недостаток , и према твоите постови повеке имаш искуство отколку јас ..
п.с За геги и тоски некам да зборувам повеке дека нема и што да се кажува , тоа како го викале себеси и пред 200 години го постирав .И тоски има муслиамни и тоски има кристијани , геги исто така .


Штета , баш сакав да прејдам на следната констатација “ заедничко писмо “ , кое е релативно нов момент во историјата на лугето кои себе сакаат да ги нарекуваат Албанци , нешто што го немало при именувањето на Тоски и Геги .

Но секако , Ваше право е колку и со кого ќе полемизирате .

Boromir
Ja neznam poveke so da kazam vo vrska so gegi i toski , ima i arvaniti i arbereshi , i labi i cami itn.. Juznite Albanci se vikaat Toski .. Nekogas se vikale Arbanasi , den-denes go upotrebuvaat i Srbite i Hrvatite ..
Арбер, дали накусо би можел да објаснишдали во минатото Арванитите имале грчка свест и говорат грчки.Затоа што денес се прави разлика меѓу Албанци и Арванити, барем во Грција, од самите Арванити. Причина е верата или нешто друго?

Говор на Грчки немало , неколку минути ке ти докажам дур најдам ..
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:19
Еве ја азбуката на Арваните и пред 200 години ,
Денеска зборовите ги разберам без никаков проблем .

Зошто еден најголем Грчки историчар вели , ние сме збореле албански за Њу Јорк Тимес, пред неколку месеци ?


Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:24
Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

   
, кое е релативно нов момент во историјата на лугето кои себе сакаат да ги нарекуваат Албанци

Но секако , Ваше право е колку и со кого ќе полемизирате .

Јас знам дека си опасен , но не мислам да се предавам
Кои сакаат да се викаат Албанци , а како друго да се викаме нпр.?


Ќе ве нарекуваат , нарекуваме онака како што сакате , но ,
Албанија е географски поим , Албански планини , нели ?
Па онака зајадливо прашивам , како треба да се нарекуваат оние од Македонија , а ?

Има во Бугарија на времето населено многу
Арбанаси , а сепак се работи за еден ист етнос , нели ?

Изменето од eptendosadno - 12.Март.2010 во 00:27
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:29
Еве ги '' ГРЧКИТЕ ''министри

Сите до еден Албанци , ако има некој Грк тука драго ке ми беше да полемизирам


Изменето од Arber - 12.Март.2010 во 00:29
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:29
Originally posted by Arber Arber напиша:

Еве ја азбуката на Арваните и пред 200 години ,
Денеска зборовите ги разберам без никаков проблем .

Зошто еден најголем Грчки историчар вели , ние сме збореле албански за Њу Јорк Тимес, пред неколку месеци ?
Ама како што гледам овде, буквите се модификација на грчката азбука, некои зборови, чинам, се и грчки.
Од интервјуто со историчарот заклучив дека порано Арванитите имале албанска свест, говореле албански, иако не го користеле албанското писмо, туку грчкото, а дури потоа им било внушено дека се Грци.
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:30
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Arber Arber напиша:

Еве ја азбуката на Арваните и пред 200 години ,
Денеска зборовите ги разберам без никаков проблем .

Зошто еден најголем Грчки историчар вели , ние сме збореле албански за Њу Јорк Тимес, пред неколку месеци ?


Ама како што гледам овде, буквите се модификација на грчката азбука, некои зборови, чинам, се и грчки.Од интервјуто со историчарот заклучив дека порано Арванитите имале албанска свест, говореле албански, иако не го користеле албанското писмо, туку грчкото, а дури потоа им било внушено дека се Грци.

Да , или старогрчки , зошто Грчки ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:32
Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Arber Arber напиша:

Еве ја азбуката на Арваните и пред 200 години ,
Денеска зборовите ги разберам без никаков проблем .

Зошто еден најголем Грчки историчар вели , ние сме збореле албански за Њу Јорк Тимес, пред неколку месеци ?


Ама како што гледам овде, буквите се модификација на грчката азбука, некои зборови, чинам, се и грчки.Од интервјуто со историчарот заклучив дека порано Арванитите имале албанска свест, говореле албански, иако не го користеле албанското писмо, туку грчкото, а дури потоа им било внушено дека се Грци.

Да , или старогрчки , зошто Грчки ?


Не те разбирам што сакаш да кажеш.

Зарем мислиш дека употребувале старогрчки во 1882 година?
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:32
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Arber Arber напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

   
, кое е релативно нов момент во историјата на лугето кои себе сакаат да ги нарекуваат Албанци

Но секако , Ваше право е колку и со кого ќе полемизирате .

Јас знам дека си опасен , но не мислам да се предавам
Кои сакаат да се викаат Албанци , а како друго да се викаме нпр.?


Ќе ве нарекуваат , нарекуваме онака како што сакате , но ,
Албанија е географски поим , Албански планини , нели ?
Па онака зајадливо прашивам , како треба да се нарекуваат оние од Македонија , а ?

Има во Бугарија на времето населено многу
Арбанаси , а сепак се работи за еден ист етнос , нели ?

Чекај опасни , нели се споменуваат Албанците од времето на Птоломеј ?
Нели Албани се илирско племе ?
А и арбанаси е Илирско племе .

Изменето од Arber - 12.Март.2010 во 00:33
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:34
Originally posted by Македон Македон напиша:Ама како што гледам овде, буквите се модификација на грчката азбука, некои зборови, чинам, се и грчки.Од интервјуто со историчарот заклучив дека порано Арванитите имале албанска свест, говореле албански, иако не го користеле албанското писмо, туку грчкото, а дури потоа им било внушено дека се Грци.[/QUOTE]
Да , или старогрчки , зошто Грчки ?[/QUOTE]Не те разбирам што сакаш да кажеш. Зарем мислиш дека употребувале старогрчки во 1882 година? [/QUOTE]
Буквите мислам се слични .
Кон врв
Arber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:36
Зборови нема Грчки , пишува добро вп насловот ( по ваше)
Арбанаска азбука.


Изменето од Arber - 12.Март.2010 во 00:36
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.