IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали муслиманите имаат слободна волја?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали муслиманите имаат слободна волја?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 21:08
Templarius , poleka so replikite... Ne meshaj nacionalno i versko... i vozdrzhi se od lichni prepukuvanja.

Изменето од Messenger - 03.Февруари.2009 во 21:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 21:22
Темплариус,твојата реплика која ми ја упати мене доволно зборува за каква личност станува збор.Јас можам само да ти кажам дека кога би бил барем пет минути ( не два дена) во Авганистан би застанал карши тебе и твојот Св. Магнум,па ќе видиме кој кому ќе проповеда ОГНЕНО ЕВАНГЕЛИЕ.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 10:22
kako be nemaat?!,...koja sila  bi te naterala da si ,.."opashash" ,..so dve- tri kila tnt,...ako ja nemash silata na ,.."slobodnata" vojla?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 12:20
da li ti bi se "opasal" za edno 500.000 ili milion eura?...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 13:22
pa,..kako mislish?,збунетост..samo,..za sekoj sluchaj,...ke si gi zemam so,..mene.
 
 
na sedumdeset zeni ( ili kolku i da se!),...nema da bide lesno da im ,..ugodish,.. bez pari,...pogotovo!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 17:02
i ke gi podelis na zenite i decata a ti kaj onoj gore....i so si napravil?
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 18:50
Originally posted by deshad deshad напиша:

Темплариус,твојата реплика која ми ја упати мене доволно зборува за каква личност станува збор.Јас можам само да ти кажам дека кога би бил барем пет минути ( не два дена) во Авганистан би застанал карши тебе и твојот Св. Магнум,па ќе видиме кој кому ќе проповеда ОГНЕНО ЕВАНГЕЛИЕ.



Poveli, jas sum tuka, dojdi, zastani, nema nikakov problem da ima .... samo sto... ti ne si tuka a toa kazuva za tebe kakva licnost si ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 20:27
Bog na site ludje im daruval slobodna volja. Muslimanite se isto taka ludje, pa taka i tie imaat slobodna volja kako i site drugi ludje.

I medju onie koi se deklariraat kako hristijani i pomedju onie koi se deklariraat sebe si kako muslimani ima ludje koi sakaat da ja nametnat svojata volja vrz drugite. No toa e vozmozno samo ako drugite toa go dozvolat preku poslusnost bez pri toa da se prasaat "Sto e navistina bozjata volja?" i koga ce pocnat da ja sproveduvaat vistinskata bozja volja - visokata etika i moral, cestitosta koja ja naodjame vo site svetski religii, togas ce ja pocustvuvame site vistinskata sloboda koja ne poznava verski i rasni podelbi.

Hristijanite da bea navistina hristijani poslednite dva mileniuma ce stanea primer za site so svojot duhoven uspeh koj ce se odrazese i vo vidlivoto - nadvoresnoto. Togas drugite narodi samite dobronamerno ce dojdea kaj hristijanite i ce se pocustvuvaa inspirirani da ja primat radosnata vest.

Za zal, namesto vistinskoto evangelie na ljubovta kon blizhnite(tuka spadjaat i tnr. neprijateli), so vekovi se propovedase evangelieto na bozemnite sveti mechovi i kopja(denes tenkovi i bombi) pa denes voopsto ne e za cudenje sto ponekoj e gneven vrz tnr. "hristijani".

Isus predupredi: "Koj so mech ubiva, od mech i kje zagine!" bidejci e kazano: "Shto chovek see, toa toj i ce zhnee!".
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 21:10

Денес седев со едни пријатели во Тренд на сладолед, и во најголемата жештина од денот, поминуваат две млади девојки, облечени во долги мантили и марами на главата... скоро целосно покриени, само устата, носето и очите им се гледаа... Подзастанаа малку и само што помислив дека и тие ќе влезат и ќе седнат на некоја маса ,за да ја згасат жедта нели... тие си заминаа... Мислите ми отидоа по нив... 
Дали следат некоја традиција ??? Или пак можеби големата верба во нивниот Алах.. им помага полесно да ја поднесат горештината... ??? Или пак воопшто не им е топло и на вака високи температури, да одат така облечени... ???   
Во реалноста ме вратија пријателиве и ме прашаа што се замислив... откако им кажав  ми викаат, остај ги ма тие се ,,заостанати,,.....

Не мислам дека се заостанати, напротив.... туку ми изгледаа како да немаат право на избор... !!!  или како сакате ... слободна воља ... !!!  
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 21:13
Nemaat pravo na izbor. Plus vo moda e radikalniot islamizam koj zema se pogolem zamav kaj pomladite generacii ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 21:23
Znanje o sudbini (kazau i kaderu) je jako delikatno, prefinjeno, i vrlo teško za razumjeti. Hadisi šerifi nam zabranjuju da o njemu diskutujemo i pričamo. Muslimanova dužnost je da nauči Allahova džellešanuhu naređenja i zabrane i da po njima živi. Nama je naređeno da vjerujemo u sudbinu (kaza i kader). Nama nije naređeno da ih izučavamo. Mi o njima moramo naučiti i vjerovati onoliko koliko su nam o njima otkrili alimi ehli sunneta. Kako su nam ovi pravi i istiniti alimi [specijaliste u islamskim naukama] rekli Allah džellešanuhu je znao u vječnoj prošlosti (ezelu) sva buduća i dobra i zla djela ljudskih bića. On, kada njihovo vrijeme dođe, odluči njihovo stvaranje i stvori ih. Ovo Njegovo stvaranje se zove takdir (sudbina, predodređenje). [Znanje u vječnoj prošlosti (tj. ezeli ilm) se naziva kader. Kader je znanje u vječnoj prošlosti. Kader nije vječna zapovijed.] On je sam Stvaralac (Halik) i Pronalazač (Mudžid). Nema drugog stvaraoca osim Njega. Čovjek ne može ništa stvoriti. Neki neuki idioti, sljedbenici sekti mu’tezile i kaderijje, poriču sudbinu (kazu i kader). Oni kažu da čovjek sam stvara svoja djela. Danas ima puno ovakvih kafira.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 21:23
Za kakov izbor se postavuva prashanje koga spored islamot izborot e vekje determiniran od k*ranot ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 22:22
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Znanje o sudbini (kazau i kaderu) je jako delikatno, prefinjeno, i vrlo teško za razumjeti. Hadisi šerifi nam zabranjuju da o njemu diskutujemo i pričamo. Muslimanova dužnost je da nauči Allahova džellešanuhu naređenja i zabrane i da po njima živi. Nama je naređeno da vjerujemo u sudbinu (kaza i kader). Nama nije naređeno da ih izučavamo. Mi o njima moramo naučiti i vjerovati onoliko koliko su nam o njima otkrili alimi ehli sunneta. Kako su nam ovi pravi i istiniti alimi [specijaliste u islamskim naukama] rekli Allah džellešanuhu je znao u vječnoj prošlosti (ezelu) sva buduća i dobra i zla djela ljudskih bića. On, kada njihovo vrijeme dođe, odluči njihovo stvaranje i stvori ih. Ovo Njegovo stvaranje se zove takdir (sudbina, predodređenje). [Znanje u vječnoj prošlosti (tj. ezeli ilm) se naziva kader. Kader je znanje u vječnoj prošlosti. Kader nije vječna zapovijed.] On je sam Stvaralac (Halik) i Pronalazač (Mudžid). Nema drugog stvaraoca osim Njega. Čovjek ne može ništa stvoriti. Neki neuki idioti, sljedbenici sekti mu’tezile i kaderijje, poriču sudbinu (kazu i kader). Oni kažu da čovjek sam stvara svoja djela. Danas ima puno ovakvih kafira.


Значи дури и делата на човекот, поточно ако некој каже дека човекот ствара, било кафир, т.е. куфр.
А слободната волја?
А каде е изборот на поединецот да прави добри или лоши дела?

Каза и Кадерголема%20насмевка, ц, ц, ц....



Изменето од maria_magdalena - 16.Јуни.2009 во 22:23
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 22:24
Originally posted by pcelka pcelka напиша:


Денес седев со едни пријатели во Тренд на сладолед, и во најголемата жештина од денот, поминуваат две млади девојки, облечени во долги мантили и марами на главата... скоро целосно покриени, само устата, носето и очите им се гледаа... Подзастанаа малку и само што помислив дека и тие ќе влезат и ќе седнат на некоја маса ,за да ја згасат жедта нели... тие си заминаа... Мислите ми отидоа по нив... 
Дали следат некоја традиција ??? Или пак можеби големата верба во нивниот Алах.. им помага полесно да ја поднесат горештината... ??? Или пак воопшто не им е топло и на вака високи температури, да одат така облечени... ???   
Во реалноста ме вратија пријателиве и ме прашаа што се замислив... откако им кажав  ми викаат, остај ги ма тие се ,,заостанати,,.....

Не мислам дека се заостанати, напротив.... туку ми изгледаа како да немаат право на избор... !!!  или како сакате ... слободна воља ... !!!  


Не се заостанати тие, туку нешто друго шкрипи.
Ако изворот од кој пиеме се загади, какви ќе бидат последиците?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.