IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Епидемија на заушки во РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Епидемија на заушки во РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 15:25
Ако порано се сметало дека заушките претставуваат исклучиво детска болест- денес веќе не е така. Сведоци сме дека не постои старосна граница и дека подеднакво заболуваат деца, тинејџери, возрасни луѓе.
Предизвикувач на епидемиските заушки е од вирусно потекло кој најпрво ги напаѓа плунковите жлезди и симптоматски за ова заболување е отокот околу ушите. Првите симптоми се болно грло и болки во вратот,сува уста,отежнато голтање,џвакање и отварање на устата,отокот околу ушите, висока температура, главоболка, болки во ушите. Болниот чувствува општа слабост, намален апетит.
Инкубацијата трае 5-9 дена, а симптомите се појавуваат од 16 до 18 дена по инфицирањето со вирусот.
Болеста многу брзо се шири,преку воздушен пат( кивање,кашлање), преку бакнување, користење на ист прибор за јадење, но исто и преку контакт со предмети кои претходно биле во допир со лице заразено од болеста.
Бидејќи многу лесно се шири треба многу да се внимава на тоа како да се заштитиме. Како најидеална заштита се препорачува вакцинација против болеста, а самите треба да внимаваме на личната хигиена( редовно миење на рацете), да се избегнува престој во затворени простории каде што има многу луѓе, да се избегнува прегрнување и бакнување, да се засили храната со дополнителен внес на витамини со кои би се зајакнал имуниот систем....
Компликации од болеста се јавуваат ретко. Најопасни се воспалението на тестисите кое може(но не мора да значи) да доведе до стерилитет,а  кое се јавува претежно кај
повозрасните заболени од заушки и воспаление на мозокот,мозочните обвивки и течноста што го опкружува мозокот(менингитис). Исто, може да предизвика воспаление на панкреасот,воспаление на јајниците(кое најчесто минува без последици по плодноста), губење на слухот, а кај трудниците може да доведе и до спонтан абортус.
Бидејќи станува збор за вирусно заболување, тука антибиотици не помагаат,па затоа како и при другите вирусни заболувања болеста едноставно треба да се прележи.

Кон врв
nikolceo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolceo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 21:01
APELIRAM DO SITE ONIE KOI IMAAT MOMENTALNO ZAUSKI I SEGA PRELEZAA POSEBNO KAJ TIE KAJ KOI DOJDE DO VOSPALENIE NA TESTISITE DA MI SE JAVAT DA PROVERIME SPERMOGRAM I AKO TREBA DA ZAMRZNAT SPERMA KOJA BI SE ISKORISTILA TOGAS KOGA KE MU POTREBA ZA DA NE OSTANAT BEZ DECA PONATAMU. SIGUREN SUM DEKA MOZEBI EDEN DEN KE SE BLAGODARNI NA MENE. koleo@hotmail.com
Nikolce
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 20:59
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... Mene me interesira dali moze da zabolat i lugje nad 19 godini???? Bidejki sega mu javija na sin mi deka negov drugar zabole..odnosno se zarazi od pomalata sestra...moze... denes doznav za edno momce od moja ulica deka e vo bolnica od zauski, a ima 21 , godina, zavrseno sredno , vraboten...
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 01:23
се` е можно,иако не би требало да заболи некој на 21 г.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 01:29
А ДЕЦА ОД 10-11 ГОДИНИ???
Кон врв
goga_04 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goga_04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 18:59
I ja imam
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 20:59
Originally posted by goga_04 goga_04 напиша:

I ja imam


Баш ми е жал Дали се јави кај твојот лекар?
Љубов и само љубов
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 21:25
мене само не ми е јасно,и нормално кога ќе прашам сите креваат раменици.
што ако во моментот на примање на вакцина детето има веќе заушки во инкубација
Биба кажа дека во клиника во Скопје се вршат испитувања
но што со вакцинирањата во училиштата?
сигурно ќе ги вакцинираат сите кои не ја примиле вакцината и тоа на ќоро,нормално
јас им реков на моиве деца да не се даваат за жива главасмеење
кај се чуло да се врши вакцинација на болест која во моментот има епидемиолошки размери
во Прилеп секојдневно бројот на заболени деца се зголемува,сеуште
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 21:50
Originally posted by smizla smizla напиша:

А ДЕЦА ОД 10-11 ГОДИНИ???


секој може, иако повеќе би требало да бидат помали деца... ако во нивното школо има заболени, тогаш има шанси... но, затоа и настана епидемијава... почнаа и тинејџери да заболуваат...
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 23:54
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Еднаш прележаната болест остава траен имунитет...значи, не постои шанса за репризисреќаголемо%20гушкање
Биба, двете деца ми се вакцинирани некаде во нивни 13 месец, но не се ревакцинирани. Што да правам? (машко и девојче)?
Мила... мора да ја примат ревакцината заради нивна сигурност,но како што гледам ни редовно вакцинираните деца не се поштедени... Само, во овој момент тоа е меч со две острици... Ако си сигурна дека деновиве не биле во контакт со заболени - нека ја примат...Но, што ако( недај боже) се во фаза на инкубација? На инфективната клиника се прават тестови за тоа дали некој е заразен со вирусот ... Незнам сега како оди процедурата, но знам дека може да се направи тестот кој ако испадне негативен , децата може да ја примат ревакцината.


ЛЕЛЕЕЛЕЕЕЕЕЕЕ ,АМА МЕ ФАТИ СЕА СТРАВ ,НЕМАВ ПОЈМА ЗА ТОЈ ТЕСТ ....керќа ми има 16 години(штотуку наполни пред неполн месец)...кога имаше 10 и пол месеци прележа мали сипаници и поради тоа на 13 месеци во 94та не ја прими комбинираната вакцина со заушки,во прво одд.си прими редовно...поради овааа ситуација во четвртокот матичната докторка и докторката од училишниот динспанзер не совотуваа детето веднаш да биде вакцинрано и така керќата прими вакцина ..ниту една од двете докторки не не посочи до инфективната клиника за тестот...сега 20 дена ќе бидам како на трње
и во неизвесност и да се молам се да биде во најдобар ред ...
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 09:47
Originally posted by nikolceo nikolceo напиша:

APELIRAM DO SITE ONIE KOI IMAAT MOMENTALNO ZAUSKI I SEGA PRELEZAA POSEBNO KAJ TIE KAJ KOI DOJDE DO VOSPALENIE NA TESTISITE DA MI SE JAVAT DA PROVERIME SPERMOGRAM I AKO TREBA DA ZAMRZNAT SPERMA KOJA BI SE ISKORISTILA TOGAS KOGA KE MU POTREBA ZA DA NE OSTANAT BEZ DECA PONATAMU. SIGUREN SUM DEKA MOZEBI EDEN DEN KE SE BLAGODARNI NA MENE. [EM
AIL=koleo@hotmail.com]koleo@hotmail.com[/EMAIL]Ova e za pozdrav
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 18:48
Skraja da se!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 13:29
Ogromni propusti... decata skapo gi plakjaat...
ЕПИДЕМИЈАТА ОД ЗАУШКИ ПОСЛЕДИЦА НА ЧОВЕЧКИ ГРЕШКИ
Вакцинирале еднаш, запишувале двапати
Лошото менаџирање на здравството во изминатите години е причина за појавата на епидемија од заушки, тврди професорот по епидемиологија Драган Данаиловски и поранешен министер за здравство. За тоа што сега се случува ги обвинува пониските ешалони на министерството и стручните служби за превентива, кои не ги известувале првите луѓе дека децата не се вакцинирани.
- Затаил човечкиот фактор во менаџирањето. Сега на потег е обвинителството, кое треба да истражи дали е некој виновен за тоа што се случува - вели Данаиловски.

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 13:53
како и секогаш топката ќе се префрла од еден ешалон на друг,додека заушките ги косат нашите деца
и што кога ќе се најде виновникот(кој сигурно нема да биде вистинскиот виновник,туку жртвено јагне,како секогаш досега),ќе го осудат на 3 месеци тешка робија???
ова е сериозна работа и се додека не паднат 2-3 глави од рамена,како што беше во Кина со млекарчињата,ова ќе ни се случува
и вакцините што ги примаат кој знае што вакцини се,од некоја си “хуманитарна помош од Зимбабве“
ми се случило кога треба да се вакцинираат децата докторката да ми рече-ај почекај ја следната туранамигнување
ама колку деца ќе примат вакцина од оваа тура???
каде е свеста на лекарите и министрите
каде им е Хипократовата заклетва???

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.