IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Епидемија на заушки во РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Епидемија на заушки во РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
THEPRINCESS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај THEPRINCESS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 15:30
Lele kolku mi e strav od ovie zauskite, pola gimnazija kaj nas ja fati, se zivo e zarazeno.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 15:42

Како да се заштитиме?
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 18:30
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Како да се заштитиме?


????????????????????????????
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 18:59
МЕРКИ НА ПРЕВЕНЦИЈА
Општите мерки на превенција што се применуваат за сите респираторни заболувања (болести што се пренесуваат по воздушно-капков пат) важат и за паротитот, иако се најчесто без поголем успех: помала густина на сместување во колективите, проветрување и загревање на просториите и сл. Поважна е изолацијата на заболените (да не одат во градинка, училиште), нивното пријавување до надлежната епидемиолошка служба и лекување.

Земајте повеќе витамини, посебно од Б-групата, како и витамин Ц... зајакнете го имунитетот...
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 20:55

А,колку е можно прележани заушки повторно да се појават,како мала ги прележав и многу ме болеше зад ушите,кога голтав плачев.
Љубов и само љубов
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 21:18
Лекарите велат дека само тој што ја прележал болеста е сосема заштитен и не може пак да добие заушки.Прележаната болест остава траен имунитет.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 22:12
МНогу ми е чудно ако некој е редовно вакциниран, па примил втора ревакцина би требало да има траен имунитет. за ова заушкиве. Или не
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 23:35
Прилеп врие од заушки...бројката која ја пласираат по телевизиите не е воопшто точна..се прашувам зошто не ги затворат училиштата...или тие се затвараат само кога им требаат платизбунетост...во секое одделение во средните училишта фалат по 5-6 деца...можете да замислите колкава е бројката на оние кои сеуште се во инкубација...а велат ситуацијата е под контрола,нема место за паника...колкав ли ќе биде процентот на стерилитет кај овие деца???...и дали некој треба да одговара за невакцинирањето...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 13:46

А,дали е можно болеста да мутира?

Andjelina e во право,треба да се претстави реалната состојба(се разбира зошто е така,да не се создаде паника и општ хаос)треба да се прогласи за вонредна состојба и училиштата да се затворат додека епидемијата не се стави во контрола.
Љубов и само љубов
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 15:58
Кога веќе не се превзема ништо во училиштата,треба да не се пуштаат децата на школо.......
затоа што навистина е опасно
Јас сеуште когасилно ќе се притиснам ме боли тој дел што ми отече
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 19:52
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Еднаш прележаната болест остава траен имунитет...значи, не постои шанса за репризисреќаголемо%20гушкање


Биба, двете деца ми се вакцинирани некаде во нивни 13 месец, но не се ревакцинирани. Што да правам? (машко и девојче)?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 20:03
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Еднаш прележаната болест остава траен имунитет...значи, не постои шанса за репризисреќаголемо%20гушкање


Биба, двете деца ми се вакцинирани некаде во нивни 13 месец, но не се ревакцинирани. Што да правам? (машко и девојче)?


Мила... мора да ја примат ревакцината заради нивна сигурност,но како што гледам ни редовно вакцинираните деца не се поштедени... Само, во овој момент тоа е меч со две острици... Ако си сигурна дека деновиве не биле во контакт со заболени - нека ја примат...Но, што ако( недај боже) се во фаза на инкубација? На инфективната клиника се прават тестови за тоа дали некој е заразен со вирусот ... Незнам сега како оди процедурата, но знам дека може да се направи тестот кој ако испадне негативен , децата може да ја примат ревакцината.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 18:02
... Ucilishtata ne odlucuvaat dali da s eproglasi vonredna sostojba ili prekjin na nastavata . Toa e rabota na MON. Ucilishtata se nemokjni i da gi ostranat decata koi pokazuvaat odredeni simptoni na nastinka...kashlica...deca polni so voshki..  a kamoli da ostranuvaat pod somnevanje za neshto...
Mene me interesira dali moze da zabolat i lugje nad 19 godini???? Bidejki sega mu javija na sin mi deka negov drugar zabole..odnosno se zarazi od pomalata sestra...

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 15:03
Aj da ne cukame glava...da si procitame...
< ="Content-" content="text/; charset=utf-8">< name="ProgId" content="Word.">< name="Generator" content="Microsoft Word 11">< name="Originator" content="Microsoft Word 11"><>

http://en.wikipedia.org/wiki/Mumps#Complications


а за оние што не разбираат англиски, Биба се потруди да објасни  поубаво на следната странанамигнување

Се надевам мамамд нема да ми замери за ваквиот упад во нејзиниот пост. Со почит-Биба Гбакнежголемо%20гушкање



Изменето од Biba_G - 03.Февруари.2009 во 15:29
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,596 секунди.