IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Разлики меѓу децата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разлики меѓу децата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 18:12
Родителите се многу посубјективни него што мислат дека навистина се.
А тоа дали еднакво ги третираат децата ќе се покаже понатаму во живот кога ќе се формираат како личности.
Јас и брат ми не бевме исто третирани. Него стално му се попушташе од икс причини и тоа ги условуваше неговите идни постапки. Моите родители тврдеа дека не прават никаква разлика како и многу други. Тие едноставно не го гледаат тоа така, но да се запрашаме сите како ние сме прошле како нечиви деца и автоматски добиваме одговор и за самите себе какви родители сме или какви би биле.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 18:19
Kolku i da sakame nie da pravime razliki ili nekomu da mu popushtime malku/mnogu mora deteto da ima predispozicii za neshto.
Jas kako mala bev takov dzambas shto mesto sestra mi da me brani mene jas ja branev nea iako bev pomalaголема%20насмевка. Koga trebashe na nekoj da mu se odrzi nekoja vospitna merka, site vo maaloto (i mashki i zneski) me vikaa mene. A kutriot mi tatko sekogash me uceshe deka treba da se odnesuvam kako zensko. Nauciv, ama koga dojde vreme , ne koga tie sakaa.

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 08:52
газење%20од%20смеење Добро е! Сега знам кому да се обратам ако некој (форумџија) ме задева!голема%20насмевкаплазење
Мама - закон! газење%20од%20смеењеголемо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 13:16
Za branenje na zemjacite kolaj bivaголемо%20гушкање
Tokmu toa mi beshe i poentata. Od pocetok me vospituvaa kako "sine na tato", a posle koga navistina im se rodi sine sakaa naednash da me storat zensko. E toa im odeshe malku poteshko.голема%20насмевка

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 10:55
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Родителите се многу посубјективни него што мислат дека навистина се ... Јас и брат ми не бевме исто третирани. Него стално му се попушташе од икс причини ... Моите родители тврдеа дека не прават никаква разлика како и многу други. Тие едноставно не го гледаат тоа така, ...

А нели е ова твое субјективно мислење?

Не само ти, туку и јас, но и многу други, во одредени ситуации сме го помислиле истото, дека ете „мама и тато повеќе го сакаат бате (или дада)“! Сето ова паѓа во вода кога ќе имаме сопствени деца. Тогаш тек ќе воочиме (но и ќе признаеме) дека неможеш едно дете да сакаш повеќе од друго.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 12:36
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Родителите се многу посубјективни него што мислат дека навистина се ... Јас и брат ми не бевме исто третирани. Него стално му се попушташе од икс причини ... Моите родители тврдеа дека не прават никаква разлика како и многу други. Тие едноставно не го гледаат тоа така, ...
А нели е ова твое субјективно мислење?Не само ти, туку и јас, но и многу други, во одредени ситуации сме го помислиле истото, дека ете „мама и тато повеќе го сакаат бате (или дада)“! Сето ова паѓа во вода кога ќе имаме сопствени деца. Тогаш тек ќе воочиме (но и ќе признаеме) дека неможеш едно дете да сакаш повеќе од друго.


Да, мое лично размислување е ова и не споменав никаде поделба на љубовта помеѓу децата, дадов личен пример и со тоа потврдувам дека постои различен третман спрема децата а не поделба на љубовта, едново повеќе го сакам од другото.
Ама децата може тоа да не го доживуваат така.

На крај краишта тоа ниеден родител нема да го признае па макар било и вистина.
И тврдам дека родителите во поголем број се субјективни (не сите), кога одбираат да не гледаат и не прифаќаат некои факти за сопствените деца, зашто знаеме дека важи поговорката за многумина „Од кал да е, твое Е„.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 14:00
Lugje moi...pa nash*te deca se spoj na geni od dva "tabora" mnogu razlicni...a koi mnogu se privlekuvaat... голема%20насмевка
Dali si gi sakam podednakvo dvete deca...epaaa neka proba nekoj da gi cepne pa kje doznaeизненадување...
E sega dali zamizuvame pred realnosta... e pa da....голема%20насмевка
Jas si znam za mene... golemoto..milo na mama e cel po tabiet na tato... i jas nego si go obozavam...
maloto milo na mama e karakterno celo na mene... vo se bara maanaголема%20насмевка... ama tatko mu vo s ego opravduva...
Za golemiot tatkovo nash veli...kazi mu na sin ti...a jas pak za maliot...kazi mu na sin tiголема%20насмевка
Vo sushtina... site nie... po malku pravime nekoi razliki...ama do onoj moment koga e toa na stepen na dobro...shega...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.