IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Разлики меѓу децата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разлики меѓу децата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 11:00
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

PA NEMA RAZLIKA

збунетост  изненадување Како ма нема разлика меѓу машко и женско?намигнувањеплазењеголема%20насмевка

Колку што јас ја сфатив Чучулига, не се поставува прашање дали има разлика во сакањето на одделни деца, т.е. дали едното дете го сакаш повеќе од другото(те)! Туку дали се прави разлика во воспитувањето на машките и женските деца.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 11:24
.....razlika vo sakanjeto nema.....isti mi se trojcata......musketari na mamaголемо%20гушкање
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 21:44
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

PA NEMA RAZLIKA

збунетост  изненадување Како ма нема разлика меѓу машко и женско?намигнувањеплазењеголема%20насмевка

Колку што јас ја сфатив Чучулига, не се поставува прашање дали има разлика во сакањето на одделни деца, т.е. дали едното дете го сакаш повеќе од другото(те)! Туку дали се прави разлика во воспитувањето на машките и женските деца.
 
среќа Точно.
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 15:29
pa i da se masko i zensko ..mrazam koga ima razliki ..toa se deca neli a vospituvanjeto e isto taka isto spored mene.
Кон врв
Spirit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Spirit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 14:51
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

<FONT face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size=2>Ајде, тест на искреност: дали правите разлики меѓу децата? Дали ги воспитувате на ист начин? Дали правите разлика меѓу машкото и девојчето? Дали девојчето мора да ја одменува мама додека синчето си игра play station? Или поминаа тие времиња? Или и двајцата имаат и вршат исти задачи дома?



дали правите разлики меѓу децата?

Да секако , секое дете е свет за себе .

Дали ги воспитувате на ист начин?

Основните морално етички начела кои се карактеристика и на родителот ( ако ги има )секако ДА .Базичното училишно ниво без кое не се може истотака , понатаму веке се прилагодуваме на специфличностите на самото дете .


Дали правите разлика меѓу машкото и девојчето? Дали девојчето мора да ја одменува мама додека синчето си игра play station? Или поминаа тие времиња?

Ова е интересно , за жал и денес сум сведок ( за срека се поретко) на овакви моменти , сепак мислам дека со секој изминат ден овие времиња си одат неповретно. Да не заборавиме да споменеме дека има и обратни појави каде ,,младите дами,, се привилегирани дома .
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 10:21
zosto taka velite ...
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 08:59

imam dve curici

gi sakam pod ednakvo
golemata e prava gospogica
i ja vikame 'mis kalifornija'
a maloto non stop go karame
zosto e bandit neviden
i samo od belja vo belja odi
toa ne znaci deka ne go sakame
tuku koj kako ke zasluzi
nikogas ne se tepani
iako maloto znae da dobie
pedagoska petka po gazot
 
ama gi sakam najmnogu na svet i dvete mi se isto
mamini princeziголемо%20гушкање
apce
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 11:31
More i moi da ne se, ne se mislam ako se neumni, odma pcujam majka 
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 22:35
e kako da ima razlika megu decata
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 15:06
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

PA NEMA RAZLIKA

Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

e kako da ima razlika megu decata

Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

zosto taka velite ...


Анитче, во твојот прв пост кажа дека имаш 2 деца, но не спомна дали тие ти се машки или женски. Можеби затоа цело време велиш дека не треба да има разлика во нивното воспитување, со што се согласувам. Но, доколку се мешани, не сум баш сигурен дека е сеисто кога велиш:
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

pa i da se masko i zensko ..mrazam koga ima razliki ..toa se deca neli a vospituvanjeto e isto taka isto spored mene.

Ако е така (дека не правиш разлика), дали тоа значи дека и на машкото му плетеш плетенки и му ставаш кики, му купуваш розово фустанче, црвени лакирани сандалчиња, барбики ... а ќерка ти ја тераш да копа во градината, да носи дрва, да ти подава цигли и ќерамиди ... , или синот да пегла кошули, да спружира алишта, да плете и везе, да оди да си купи влошки какви тој сака (со или без крилца) ...
Доколку навистина не правите разлика во воспитување на машки и женски деца) , не ме чуди зошто (ќе) се јавуваат такви „створења“ како некој(а) кој(а) себе си се нарекува Боки 13. Го оправдувате тој начин на „еднаквост“?
Дајте малку по реално да зборуваме. Но и однесуваме. Па и самата природа направила разлика меѓу половите. Зошто намерно да одиме против природните законитости? Зошто „зорле“ да се правиме еднакви кога не сме?

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 18:46
Jas naslovot na temata go razbrav kako razliki vo sakanjeto...Bidejki site nie kako deca nekogash sme dozivuvale deka mama/tato povekje go sakale bato/dada, a i onie koi sme roditeli sme pretrpele osuda deka povekje go sakame sinceto/kjerkataголема%20насмевка
Inaku vo drug pogled normalno deka se pravi odredena razlika (ona shto go nabroja Zlatnik).
Malku mi e ne logicno koga n amashkite im se veli...Ne placi, ne si zensko, Ne ja mavaj, ona e zensko!тага
Koga neshto boli se place, bilo mashko bilo zensko-Bolkata e zenski rod i e podlo bolnaголема%20насмевка
Udiranjeto... ako zensko mavne a mashkoto ne vrati (ne sum za tepanje) ama da mora mashkoto sekogash da istrpi "samo zatoa shto mavacot e zenskизненадување).

Popushtanje vo pogled na izleguvanje do podocna- Pa toj e mashko...
Popushtanje vo pogled na kupuvanje poubavi alishta- Pa taa e zensko, kje treba da ja mazime...
E ovie razliki smetaat...тага

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 20:46
И јас така го разбрав,ако е поинаку нема дискусија.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 00:35
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 16:32
не сум баш сигурен дека е сеисто кога велиш:
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

pa i da se masko i zensko ..mrazam koga ima razliki ..toa se deca neli a vospituvanjeto e isto taka isto spored mene.

Ако е така (дека не правиш разлика), дали тоа значи дека и на машкото му плетеш плетенки и му ставаш кики, му купуваш розово фустанче, црвени лакирани сандалчиња, барбики ... а ќерка ти ја тераш да копа во градината, да носи дрва, да ти подава цигли и ќерамиди ... , или синот да пегла кошули, да спружира алишта, да плете и везе, да оди да си купи влошки какви тој сака (со или без крилца) ...
Доколку навистина не правите разлика во воспитување на машки и женски деца) , не ме чуди зошто (ќе) се јавуваат такви „створења“ како некој(а) кој(а) себе си се нарекува Боки 13. Го оправдувате тој начин на „еднаквост“?
Дајте малку по реално да зборуваме. Но и однесуваме. Па и самата природа направила разлика меѓу половите. Зошто намерно да одиме против природните законитости? Зошто „зорле“ да се правиме еднакви кога не сме?

[/QUOTE]
Да, природата направила разлика меѓу половите, но таа разлика сама по себе е доволна. Нема потреба од потенцирање или претерување во тие разлики.
И јас мојот син не би го облекувала во розово со панделки и барбики, но не гледам зошто ќерката не би можела да помогне во работа во дворот, да носи дрва (колку може! па јас сум правела такво нешто како дете, сум помагала на моите,да цепи - потешко, бидејки тоа бара поголема сила, а мажот де факто тука е појак. И само тука. Од природата дадено.), да подава ќерамиди итн. Или синот да пегла, да пружа алишта, да мие садови, да поставува маса за ручек, да пушти правосмукалка . .. нема тука ништо посебно „машко“ или „женско“.(ако мислиш дека има, тоа е само затоа што си така „програмиран“, воспитан).
Само на тој начин децата  кога ќе пораснат ќе бидат  зрели личности и вистински (еднакви) партнери на својот партнер, а не нечиј/а слуга.
А Бојан е таков каков што е од други причини, а не од тие кои ти ги наведуваш.


Изменето од chuchuliga - 10.Февруари.2009 во 16:33
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.