IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Целулит
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целулит

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Целулит
    Испратена: 23.Јануари.2009 во 00:49
...или портокалова кожаголема%20насмевка

За разлика од минатото кога поим за убавина биле помрсни жениголема%20насмевка, денес со промена на критериумите за убавина, дебелината и целулитот стануваат можеби најголемите непријатели на женската убавина (целулитот најчесто ги напаѓа жените, но не се исклучени и мажите)...
Портокаловата кожа или кожа како кора од портокал т.е натрупувањето масни наслаги (претежно во долниот дел од телото) доаѓа како резултат на влијание на женските хормони (естроген), неправилна исхрана, физичка неактивност и предолго седење, претерано и често варирање на телесната тежина, замор и стрес... На појавата на целулит влијаат исто така и наследните фактори како и возраста.

Како вие се справувате со целулитот, секако доколку го имате?намигнувањетрепкање



Изменето од anastea - 23.Јануари.2009 во 23:58
Кон врв
tante1990 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tante1990 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 01:24
Srcka.....mn bolna tema...jbg zensko,mora da imas malce,moze i malku poveke ama toa e...ne pomaga nisto...dodeka go simnaes ,pak ke si go stavis,ednostavno nz dosaden e i nz voopsto so mu trebalo da postoi,samo ni gi grdi nozete hahahahahahahaha
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 02:43
prvo treba da se razgranici deka debelina i celulite ne e isto...svedoci sme na slucaevi koga gledame slabi ko kosturi a so celulit po race i noze...
preventivno protiv celulitot jas licno se boram so vezbanje, masazi dodeka se tusiram i retko, najcesto vo pred letnite periodi moze da se sluci i po nekoj krem da stavam. ali kako isprobana metoda, koja navistina deluva(barem kajmene) e pravenje na piling na kozata so talog od kafe sekoja nedela!!
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 14:45
Јасно дека дебелина не е исто што и целулит.
Дај објасни малку за пилингот со талог од кафезбунетост, јас прв пат слушамголема%20насмевка
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 15:14

zemam talog od kafe, i dodeka go cuvam regeneratorot na kosa, isto vremeno pravam piling od talogot..kofeinot mnogu pomaga ja izmaznuva kozata, vprocem i sostavot na anticelulitnite kremovi se bazira vrz kofein!probaj i vidi, ne gubis nisto, sekako barem nekoj doma pie kafe...soberi i na kapenje!!

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 15:38
Па и ќе пробам, да знаешнамигнување
Знам за ефектот од кофеин, го има и во ампули, ама не ми текнало дека може и така, директно од филџан на кожаголема%20насмевка
А и економично еголема%20насмевка
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 15:40
интересно ова со кафево
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 15:45
Originally posted by anastea anastea напиша:

Па и ќе пробам, да знаешнамигнување
Знам за ефектот од кофеин, го има и во ампули, ама не ми текнало дека може и така, директно од филџан на кожаголема%20насмевка
А и економично еголема%20насмевка
и те како економичноголема%20насмевка
Го прочитав пред 4-5 години во Космо. Наоми Кембел го правела порано дома. За подобар ефект, намачкан талогот на нозе или стомак, кај што има потреба се завиткува во најлонска фолија околу 15 тина минути...али ако го правиш редовно барем еднаш неделно(зошто од зрнцата во талогот, навистина се прави природен пилинг) мислам дека за месец дена ке осетите промени


Изменето од blackeye - 23.Јануари.2009 во 15:45
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 17:08
Uuuu temava me smrzna!

Celulit! Ufffff!

Morame da se pazime, oti bitno e kozata da e zdrava.
Gledam da vezbam kolku mozam pocesto ( za zal, ne redovno)...potoa, i jas go pravam pilingot so talog kafe, i e super.

Koristam i lufa rakavici za masiranje, so onie ubavite sapuncinja od Ramstor, edna mnoogu ljubezna devojka Rusinka gi prodava.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 18:06
imam troa ama neshto ne mu se mnogu sekiram,ushte e vo pochetna faza i ne e strashen. si go dobiv pred 2 godini od sho jadam gluposti kako student. kupiv edna krema ednash i ne planiram da davam pari za kremi. se nadevam deka po nekoj mesec koga ke imam uslovi ke smenam nachin na ishrana i posriozno ke se zafatam so vezbanje za da ne stane strashno

inaku nema vrska koj kolku kila ima, ja su su tenka pa ete imam, i drugi koi se duri potenki od mene 49 kg!)imaat, oti nedravo ziveeme.

i mazite imaat ama ne im se poznava oti kaj niv e podlaboko a kaj zenite e na povrsinata

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 18:58
Физичката неактивност,стрес и слаба циркулација се едни од прицините за негово создавање.Но се санира.Пијам многу течности и редовно вежбам,веројатно тоа ми помага
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 01:35
Неколку совети против целулит:

Кофеин
Го олеснува распаѓањето на маснотиите и помага во нивното исфрлање од масните клетки. Тој влегува во скоро сите антицелулитни производи. Ако се користат специјални ампули со кофеин тогаш само по 2-3 недели, третираните делови стануваат помазни. Средството ја покрива кожата со невидлив филм кој очигледно ја зголемува влажноста и температурата на кожата.

Интегрирана масажа.
Не помалку ефективно средство се масажите и триковите во масирањето. Со секое движење тие создаваат ефект на слаба струја и тоа видливо ја стимулира циркулацијата на крвта.

Антицелулитно обвивање.

Со овој метод лесно може да се намали обемот на колената и колковите со 1-2 см. Тој се состои во следното: со памучни ленти, натопени со сол од Мртво море и глина (се продаваат во аптеките) и силно стегање на неопходните делови.
Методот го стимулира разменувањето на супстанциите во организмот и ја снабдува кожата со минерални супстанци и микроелементи.

Редовна масажа.
Најдобро е антицелулитната програма да започне со сува масажа. Потоа кожата многу подобро ги прифаќа активните супстанци. Правете кружни движења од долу на горе.

Правилна исхрана

Целулитот не секогаш е сврзан со проблеми со тежината, но колку повеќе јадете мрсна храна и благо, толку повеќе се зголемува можноста за зголемување на масните клетки, кое води до целулит.
Докажано е дека вишокот килограми секогаш го стимулира феноменот на портокаловата кожа и жени кои како мали биле пополни, кога ќе пораснат се позасегнати од целулит за разлика од останатите.
За жал, една обична диета не е доволна за да се елиминира затоа што целулитот кој е натрупан на задникот е осигуран со специјални рецептори кои го блокираат топењето на калориите. Се што се трупа во делот под коланот многу тешко се отстранува. Тоа што ќе ја ограничите исхраната нема на никаков начин да ви помогне. Само ќе загубите дел од образите и градите.
Наместо да ја ограничувате целосно исхраната само потрудете се да ги исфрлите благите и мрсни храни а да јадете повеќе овошје и зеленчук.


Кон врв
criminal-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2009
Локација: Japan
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај criminal-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 01:43
isklucivo proteinska dijeta i orbitrek garantiram za edna nedela davas 6-8 kilogrami...poz
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 01:46
Не зборуваме за слабеење, туку за отстранување целулитнамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.