IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана на абортусот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана на абортусот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Прашање: Дали сте за забрана на абортусот?
Одговор Гласови Статистика
32 [40,00%]
46 [57,50%]
2 [2,50%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
THEPRINCESS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај THEPRINCESS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2009 во 03:11
Koja glupost e toa da se zabrane abortus? Normalno deka ako ne sum spremna da imam dete podobro e da abortiram otkolku cel zivot da trgam maki so nego a i toa so mene. Ne moze vladata da odlucuva jas kako da si go organiziram zovotot. Na kraj kraeva podbro e da se unisti edna kletka otkloku eden covecki zivot.
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2009 во 10:46
My body my choise
Abortus ne e lesna odluka i za sekoja odluka treba sam coek na svoj grb da si gi nosi posledicite , no vlada da zabrani abortus e golema glupost i vrakanje so vekovi nazad , nelegalni abortusi ke se vratat i devojkite pak ke strdaat .
Ova vlada ne znam samo od kaj gi kopa site gluposti
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 11:19
     Несакам, но морам да дадам една споредба, која навидум е off topic.
Нашава влада:
- гради цркви во центарот на градовите (во Велес вќе е при крај, во Скопје се планира, ...)
- воведува веронаука во училиштата
- верски празници ги определува за државни
- еве, сега се обидува да наметне забрана за абортирање
МПЦ:
- повикува на единство на македонскиот народ
- се бави со акционерство
- развива туризам (купува хотели)

     Владата, за да се даде поголемо значење во остварувањето на оваа нејзина последна замисла, користи и нај еминентни луѓе интелектуалци. Овојпат тоа беше Ферид Мухиќ. Секоја чест на неговиот интелект, но сепак, во овој случај тој нема право. Тој вели дека абортусот е убиство на човекот. Нешто слично мислат и други кои велат дека со тоа што човекот одлучува кој да живее, а кој да умре, тој изигрува господ. Со други зборови тие поистоветуваат убиство на ембрион со убиство на човек.
Ова прашање може да се гледа од:
     - морален аспект,  Дали само кога се убива ембрионот, човекот си игра господ? Што се случува ако тој принцип го споредиме со свесното правење друг човек? Дали тогаш човекот си игра господ, бидејќи тој (човекот) создава луѓе? Чисто реторичко!
     - биолошки аспект, иако е жив организам, ембрионот на човекот сеуште не може да се оквалификува како човек. Дали првичниот контакт, оплодувањето на сперматозоидот на јајце клетката и почетокот на размената на генетскиот материјал може да се земе како човек? Сигурно не! Понатаму, дали во фазата кога ембрионот на човекот е сличен на ембрионите на речиси сите цицачи, (еден доказ за еволутивниот развој на човекот) може да се нарече човек? Претпоставувам дека ќе се согласите ако и овојпат речам не! И да не должам. Тој (ембрионот) во текот на 280 дена поминува низ разни фази низ кои се формира новото човечко суштество. Од моментот кога ќе излезе од „водното“ опкружување и ќе почне да диши воздух, тогаш може да се смета дека е човек.
     - емоционален аспект е уште еден од аргументите зошто сум за абортусот.
Како ќе реагира девојче од 15,16 години доколку несакајќи забремени? Зарем една младешка грешка да ја прати цел живот? Што со таа млада личност понатаму? Во што може таа да се развие? Истите трауми ќе ги преживуваат и нејзините родители и најзините најблиски. Што со емоционалниот аспект на детето кое ќе се роди? Вечно ќе го носи „проклетството“ дека е родено како копиле. Како тоа ќе се одрази на неговата психа? Доколку се даде во дом, ќе важи истото што го реков погоре, плус што тоа ќе биде на товар на државата.
Но, да не ги земаме во предвид само малолетните. Што ако некоја повозрасна жена несакајќи забремени? (Од сопругот или од ... кхм, кхмнамигнувањеплазењесмеење)
     - верски аспект, според кој абортусот не е дозволен. Таму дури се забранува секс меѓу маж и жена кои се во брак. Според верата, дозволен е секс само за репродукција (Погледнете малку во форумот за вероисповед, да видите што таму велат верниците. И тоа не било какви верници, туку верници кои се длабоко „завлезени“ во верата!). Кај нив (а и според библијата) и самата помисла на секс (посебно пред брак) е грев! И, сега?! Треба ли (во најскоро време) да очекуваме од владата да ни’ наложи да се придржуваме и на овие верски догми?
     - економски аспект Треба ли за ова да пишувам?

     На крај на краиштата, еве, се согласувам, абортусот е убиство и тој не треба да се прави. Кога е така, тој чин на убиство не треба да се прави во никој случај. Што ќе правиме во одреден случај кога се утврдува дека постои реална основа бременоста да предизвика сериозни последици по мајката, па дури и нејзина смрт? Но, водени од разните побуди (претежно теолошки), мајката и нејзините најблиски сепак одлучуваат да не се абортира. При самото пораѓање мајката умира. И?! Дали ова не е смислено убиство? Која е разликата меѓу овие две?
Знам, невозможно е да осознае вистинската бол додека не се почувствува на сопствена кожа, но обидете се барем малку  и замислете се себе си во една од овие ситуации:
     - Да бидете една од тие девојчиња или жени кои се жртви на силување. Дали тогаш ќе ги прифатите религиозните и морални принципи и, со неизмерна среќа ќе го очекувате доаѓањето на свет на уште едно (божјо) чедо? Дали (и колку) ќе бидат големи и искрени мајчините чувства (иако е откинато од неа) кон тоа дете кога тоа не е создадено од љубов?
     - Да бидете родител на дете, кое е жртва на еден оваков дивјачки акт. Ќе се помирите ли со судбината и, поради вашите верски и морални убедувања, ќе го оставите вашето дете да трпи психички, емоционални и секакви други страдања ако се породи и вечно да се сеќава на тој немил настан?
     - Да бидете најблизок роднина со жртвата која е обесчестена (сестра, сопруга, мајка), како ќе гледате на сето ова што погоре го наведов?

     Но, не се само случаите на насилство. Што би направиле во ситуација кога:
     - лекарите, уште во самата утроба на мајката, утврдат дека плодот има некаква здравствена маана, дали срцева или можеби ментална или сл.? Дали тогаш треба да се остави тоа дете да дојде „ на овој свет“? Тоа ќе биде само одложување (на неодредено време) на она што неминовно следи на дете со такви здравствени проблеми. Тоа време на „живот“ е само свесно одобрување на измачување на самото дете, на неговите родители, но и на општеството.
     - сте во брак, и кога со вашата сопруга „се заборавите“, па таа останува бремена, но поради одредени здравствени причини, жената да не смее да го носи (или роди) детето? Дали во тој случај свесно ќе одите кон пропишаните норми и ќе дозволите да уништите еден живот за да (евентуално) дојде друг?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 16:25
Za mene abortusot pretstavuva ubistvo, i sum za zabrana na ubistva od bilo koj vid,
I tie zacnati covechki dushi imaat pravo na zhivot.
Moralno e pred se, i coveshki da se zabrani ubistvo koe so abortusot de fakto i se vrashi.
Кон врв
^italina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ^italina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 00:56
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

      Несакам, но морам да дадам една споредба, која навидум е off topic. Нашава влада: - гради цркви во центарот на градовите (во Велес вќе е при крај, во Скопје се планира, ...)- воведува веронаука во училиштата- верски празници ги определува за државни- еве, сега се обидува да наметне забрана за абортирањеМПЦ:- повикува на единство на македонскиот народ- се бави со акционерство- развива туризам (купува хотели)     Владата, за да се даде поголемо значење во остварувањето на оваа нејзина последна замисла, користи и нај еминентни луѓе интелектуалци. Овојпат тоа беше Ферид Мухиќ. Секоја чест на неговиот интелект, но сепак, во овој случај тој нема право. Тој вели дека абортусот е убиство на човекот. Нешто слично мислат и други кои велат дека со тоа што човекот одлучува кој да живее, а кој да умре, тој изигрува господ. Со други зборови тие поистоветуваат убиство на ембрион со убиство на човек.Ова прашање може да се гледа од:     - морален аспект,  Дали
само кога се убива ембрионот, човекот си игра господ? Што се случува
ако тој принцип го споредиме со свесното правење друг човек? Дали тогаш
човекот си игра господ, бидејќи тој (човекот) создава луѓе? Чисто реторичко!     - биолошки аспект, иако
е жив организам, ембрионот на човекот сеуште не може да се оквалификува
како човек. Дали првичниот контакт, оплодувањето на сперматозоидот на
јајце клетката и почетокот на размената на генетскиот материјал може да
се земе како човек? Сигурно не! Понатаму, дали во фазата кога ембрионот
на човекот е сличен на ембрионите на речиси сите цицачи, (еден доказ за
еволутивниот развој на човекот) може да се нарече човек? Претпоставувам
дека ќе се согласите ако и овојпат речам не! И да не должам. Тој
(ембрионот) во текот на 280 дена поминува низ разни фази низ кои се формира
новото човечко суштество. Од моментот кога ќе излезе од „водното“
опкружување и ќе почне да диши воздух, тогаш може да се смета дека е
човек.      - емоционален аспект е уште еден од аргументите зошто сум за абортусот. Како
ќе реагира девојче од 15,16 години доколку несакајќи
забремени? Зарем една младешка грешка да ја прати цел живот? Што со таа
млада личност понатаму? Во што може таа да се развие? Истите трауми ќе
ги преживуваат и нејзините родители и најзините најблиски. Што со
емоционалниот аспект на детето кое ќе се роди? Вечно ќе го носи
„проклетството“ дека е родено како копиле. Како тоа ќе се одрази на
неговата психа? Доколку се даде во дом, ќе важи истото што го реков
погоре, плус што тоа ќе биде на товар на државата.Но, да не ги
земаме во предвид само малолетните. Што ако некоја повозрасна жена
несакајќи забремени? (Од сопругот или од ... кхм, кхмнамигнувањеплазењесмеење)     - верски аспект, според кој абортусот не е дозволен. Таму дури се забранува секс меѓу маж и жена кои се во брак. Според верата, дозволен е секс само за репродукција (Погледнете малку во форумот за вероисповед, да видите што таму велат верниците. И тоа не било какви верници, туку верници кои се длабоко „завлезени“ во верата!). Кај нив (а и според библијата) и самата помисла
на секс (посебно пред брак) е грев! И, сега?! Треба ли (во најскоро време) да очекуваме од владата да ни’ наложи да се придржуваме и на овие верски догми?     - економски аспект Треба ли за ова да пишувам?     На крај на краиштата, еве, се согласувам, абортусот е убиство и тој не треба да се прави.
Кога е така, тој чин на убиство не треба да се прави во никој случај. Што ќе правиме во
одреден случај кога се утврдува дека постои реална основа бременоста да
предизвика сериозни последици по мајката, па дури и нејзина смрт? Но,
водени од разните побуди (претежно теолошки), мајката и нејзините
најблиски сепак одлучуваат да не се абортира. При самото пораѓање
мајката умира. И?! Дали ова не е смислено убиство? Која е разликата
меѓу овие две?Знам, невозможно е да осознае вистинската бол
додека не се почувствува на сопствена кожа, но обидете се барем малку 
и замислете се себе си во една од овие ситуации:     - Да бидете една од
тие девојчиња или жени кои се жртви на силување. Дали тогаш ќе ги
прифатите религиозните и морални принципи и, со неизмерна среќа ќе го
очекувате доаѓањето на свет на уште едно (божјо) чедо? Дали (и колку) ќе бидат големи и искрени
мајчините чувства (иако е откинато од неа) кон тоа дете кога тоа не е
создадено од љубов?     - Да бидете
родител на дете, кое е жртва на еден оваков дивјачки акт. Ќе се
помирите ли со судбината и, поради вашите верски и морални убедувања, ќе го
оставите вашето дете да трпи психички, емоционални и секакви други
страдања ако се породи и вечно да се сеќава на тој немил настан?      - Да бидете најблизок роднина со жртвата која е
обесчестена (сестра, сопруга, мајка), како ќе гледате на сето ова што
погоре го наведов?     Но, не се само случаите на насилство. Што би направиле во ситуација кога:     -
лекарите, уште во самата утроба на мајката, утврдат дека плодот има некаква
здравствена маана, дали срцева или можеби
ментална или сл.? Дали тогаш треба да се остави тоа дете да дојде „ на
овој свет“? Тоа ќе биде само одложување (на неодредено време) на она
што неминовно следи на дете со такви здравствени проблеми. Тоа време на
„живот“ е само свесно одобрување на измачување на самото дете, на
неговите родители, но и на општеството.     - сте во брак, и кога со
вашата сопруга „се заборавите“, па таа останува бремена, но поради
одредени здравствени причини, жената да не смее да го носи (или роди)
детето? Дали во тој случај свесно ќе одите кон пропишаните норми и ќе дозволите да уништите еден живот за да (евентуално) дојде
друг?

Тотална поддршка на се што е напишано!
A closed mouth catches no flies
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 01:42
е дури сеа ќе има поголем број педерчишта
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 03:25
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

е дури сеа ќе има поголем број педерчишта


Мислиш Лезбејчишта.....
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 19:05
JAS  KE  ZBORUVAM  ZA  ORATORITE  KOI  DRZAT   GOVOR  ZA  DOZVOLA  ZA  ABORTUS.
  I  TIE  VELAT
 
  SITE  ZENI  SE  *URVI   PA  MORAT   TAJNO  STVORENITE  DECA  KOI  SE  STVORENI,  PREKU  ABORTUS  DA  SE  UBIJAT.
  
  A  JAS  GO  VELAM  OVA  I  SO  SIGURNOST  TVRDAM  DEKA  SITE  ZENI  NE  SE   *URVI   I  NE  PRAVAT  DECA  SKRISUM  PA  DA  MORAAT  DA  GI  OBIVAAT  PREKU  ABORTUS.   TIE   GRESNICKI    KOI  ZABORAVILE  DA  SI  KUPAT  KONDOM  SE  SAMO  DESET NASTO I  SAMO  TIE  DESET  NASTO  ZENI  TREBA  DA  SE  KAZNAT  AKO  ABORTIRAAT.A  DRUGITE  5  NASTO  KOI  ABORTIRAAT  PORADI  BOLEST  DA  BIDE  DOZVOLENO
 
 ZAKLUCOK.
 
 
NE E KRSEJNE  NA  COVEKOVI  ZENSKI  PRAVA  AKO  STANUVA    ZBOR   ZA  ROCENT  OD  10  NASTO  KOI  SE  NAJGOLEMI  GRESNICKI   I  TREBA  DA  SE  KAZNAT  ISTO  KAKO  I  SEKOJ  KRIMINALEC  CO  DRZAVATA  I  UBIEC.

 
ZNACI   90  POSTO   OD  ZENITE  NEMAAT  POTREBA  OD  ABORTIRAJNE  ZS  NE  SE  *URVI     I    NA  NIV  ZAKONOT  ZA  ABORTIRAJNE  NE  IM  SMETA  I  NE  IM  KRSI  NIKAKVO  COVEKOVO  PRAVO.

 
 {inaku  sabajlevo  na  tv  sitel  vusoko  obrazovana  zena  tvrdese  deka  site  zeni  se  *urvi  i  moraat  da  abortiraat  pa  ako  se  donese  zakon  za  protiv  abortirajne  ke  im  bidat  unisteni  nivnite  zenski  prava.}
           CIST  APSURD.
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 15:31
ne se slozuvam za zabrana na abortusot
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 00:26
како зеле сила чистунците и праведниците наскоро ќе има
- кампањи за забрана на предбрачно и вонбрачно „искуство“
- официјализација на „чаршафот“ од првата брачна ноќ со печат од соодветната институција за семејна етика како и објавување на истиот на специјална веб-страна,
- секој сексуален однос ќе биде претходно одобрен од премиерот и благословен од владиката под услов да поднесете писмен документ дека вашите потреби се оправдани и без задни намери и дека тоа го изјавувате при чиста свест и совест и прифаќајќи ја сета морална и материјална одговорност.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 14:33

хахаха....филмич, ова ме потсети на еден пост од другарот збунет, еве го,

Баш си мислев...а коа јас нешто мислам, тоа гарант е така...Време е да донесеме закон за стапување во брак!
 Еее...се заљубиле...иделе што иделе...ај ќе се земаат.
 Чек...чек...чек...полека...елате ваму да ве види чичо...
 - Ти....момче арсланче, шо имаш завршено?
 - Ја...филозофски и немам уште работа, ама ќе се трудам.
 - Коа ќе најдеш, јави се и да видам шо плата земаш, а до тогаш - шетај!
 - Ама ние се сакамеее...
 - Вистина??? Ај летајте тогаш во Венецуела, слушам ќе снимале нова серија...Ха! - се сакале...хе...хе...
 На жените и на мажите задолжителен преглед на канал да им видат задњица и предњица, а не после да ми се влечат по лекари.
 Комисија ќе доаѓа да види домаќинката шо знае да зготви, дали знае да пречека гости кога е мажот дома и кога не е, а младоженецот како барата со даљинско и колку може да се излежава ...и звучник ќе му се постави покрај уво со женски пискав глас да му се дере ...и уште многу други тестови како на пример кукла - бебе полна со урина од непознат донатор да му " урини" у крило, - за колку време може да смени пелени и колку е поспор се' појако да му урла у фаца како сирена за авионски напад,...и...трчање преку препреки со одврзани врвци и со торби во раце додека жена му кокетира со комшијата,... и... дотеран да менува дихтун на глава, а да не се испрља оти го чекаат на свадба да биде кум...и...и...и јас у ствари женет сум...уф.....

Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 15:07
se sekjavam na toj komentar

blagodaram, kejt-d-grejt

sporedbata so drugarot zbunet ja smetam za kompliment   Изменето од filmadzijka - 24.Јануари.2009 во 15:08
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 15:10
големо%20гушкање исто сојче големо%20гушкање
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 15:12
a-ha, arna si i ti

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.