IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Се’ од медицината за подобро здравје
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се’ од медицината за подобро здравје

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Се’ од медицината за подобро здравје
    Испратена: 13.Јануари.2009 во 19:24

informacii od medicinata za podobro zdravje  informacii za bolestiИзменето од Biba_G - 31.Јануари.2009 во 21:54
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 19:28

еве ке почниме со

Мозок и нервен систем

Човечкиот мозок содржи милијарди нервни клетки-неврони, кои се специфично групирани и поврзани во групи кои ги координираат мислите, чувствата, движењата и сетилата. Комплициран систем од нерви го поврзува мозокот со остатокот од телото, овозможувајќи комуникација и пренос на информации во дел од секунда. На пример, со колкава брзина ја повлекуваме раката од жешка печка. Иако сите делови од мозокот функционираат како една целина, сепак секој дел е одговорен за специфична функција-контролирајќи се од работата на нашето срце до нашето расположение                           

Голем мозок (Cerebrum)


Големиот мозок е најголемиот дел од нашиот мозок и обично кога мислиме на мозок мислиме на големиот мозок. Надворешниот слој на мозокот е цербралниот кортекс, мозочна кора, сивата материја на мозокот. Длабоките бразди на мозокот ја зголемуваат површината на мозочната кора, со што се зголемува капацитетот за обработка на  повеќе информации.

Големиот мозок е поделен на две половини-хемисфери, со длабока фисура. Хемисферита комуницираат меѓу себе преку густа лента на нерви, наречена корпус калозум, на дното на фисурата. Всушност информациите од едната половина на телото во најголем дел се обработуваат на спротивната страна на мозокот           краткотрајно меморирање на идеи и мисли, овозможувајќи ни разгледување на повеќе идеи во исто време. Една секција од фронталните лобуси ни помага да ги изведуваме свесните движења, додека една секција во левиот фронтален лобус ни овозможува претварање на мислите во зборови. Лобусите позади фронталните, париеталните лобуси ги интерпретираат информациите од сетилата , како вкус, температура и допир; исто така се вклучени во читање и решавање математички проблеми. Лобусите на тилот, окципиталните лобуси, ги обработуваат сликите од очите и ги поврзуваат овие информации со сликите кои веќе се меморирани. Темпоралните лобуси, сместени под окципиталните, ги преведуваат информациите од ушите, вклучувајќи и музика. Долната страна од темпоралниот лобус има главна улога во памтењето                  

Мал мозок и мозочно стебло (Cerebellum and brainstem)

Мозочното стебло го поврзува големиот мозок со рбетниот мозок. Контролира витални фукнции, како срцева работа и фрекфенција, крвен притисок и дишење. Овој дел е исто важен за спиењето.Малиот мозок (cerebellum) е сместен под и позади големиот мозок. Во него се комбинираат сензорните информации од очите, од ушите и мускулите о што се добива координација на движењата, особено на деликатните движења. Оштетување на малиот мозок доведува до големи испади во движењата и нивната координација. Најкарактеристичен знак е интенционен тремор-тресење на дел од телото, на пример раката-кое се случува само кога ја движиме раката.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 19:26

Заштитни обвивки на мозокот

Мозокот е заштитен со три мембрани, наречени менингеални обвивки, кои се наоѓаат веднаш под черепот. Надворешната е наречена дура матер додека внатрешната обвивка, со деликатна структура и специфични функции е наречена пиа матер. Средната обвивка е арахноидалната обвивка, структура со изглед на мрежа, исполнета со течност-церебро-спинален ликвор.

Внатрешни структури на мозокот

Структури сместени длабоко во мозокот ги контролираат нашите емоции и нашите сеќавања. Овие структури се наречени заедно лимбичен систем и тие се во парови, исто како лобусите на мозочната кора. Секој дел од лимбичниот систем е дуплиран на спротивната страна од мозокотНајголема структура во лимбичниот систем е таламусот, кој делува како порта за пораките кои се пренесуваат меѓу рбетниот мозок и големиот мозок. Хипоталамусот ги контролира емоциите како бес и лутина, но истовремено ја контролира и телесната температура и потребата за јадење, спиење и сексуалното однесување.

Хипокампусот дејствува на тој начин што праќа сеќавања во одреден дел од големиот мозок, каде ќе бидат зачувани и по потреба повторно ги повикува.  

Нервни клетки

Нервните клетки (невроните) имаат два главни типови на гранки кои излегуваат од нивните тела-дендрити и аксони. Дендритите ја примаат пораката од другите нервни клетки додека аксоните ја пренесуваат до други клетки како соседни неврони или извршна клетка, на пример мускулна клетка.
Поврзани на овој начин, невроните се способни да овозможат ефикасна, многу брза и координирана меѓусебна комуникација.
          

Вештачка стимулација на оштетениот мозок
Длабинската стимулација на мозокот (deep brain stimulation)
е метода која би можела да им помогне на пациентите со повреда на мозокот да се вратат од кома.
 
Со електрична стимулација на одредени специфични делови на мозокот користејќи имплантирани (вградени) електроди значително се подобрила мозочната функција кај еден пациент во кома. Ваквиот резултат, според научниците, го отвара патот за примена на оваа метода и кај други пациенти кои веќе со години се наоѓаат во слична коматозна состојба.
 
Пациентите кои се наоѓаат во состојба на минимална свест, најчесто како резултат на тешка повреда на мозокот, само повремено покажуваат слаби знаци на свесност за реалноста околу себе. Типично, ваквите пациенти имаат многу слаби шанси за натамошно оздравување, особено ако не покажат подобрување за време на 12 месечниот период на рехабилитација.
 
Сепак, во извештајот од последното истражување во оваа сфера научниците опишуваат како имплантирале (вградиле) електроди во мозокот на еден 38 годишен маж кој бил во коматозна состојба повеќе од 6 години како резултат на сериозно мозочно оштетување. Со електрична стимулација на дел од мозокот познат како централен таламус, научниците успеале да му помогнат да ги изговори имињата на објектите по претходно барање, да направи прецизни движења со рацете и да ја џвака храната без помош на сонда за исхрана. Таламусот учествува во моторната контрола, будењето и во преносот на сензорни сигнали – од системот за вид , на пример –до кората на големиот мозок, делот од мозокот одговорен за свесноста.
 
Научниците претходно направиле внимателен избор кој пациент ќе биде вклучен во нивната експериментална програма. Тие избирале пациент кај кој нарушената свест била резултат на оштетување на системот за будење и кај кој и покрај големите оштетувања на мозокот, сепак, многу важни регии останале потполно зачувани.
 
Во извештајот на научниците понатаму се наведува дека не секој пациент со повреда на мозокот и во коматозна состојба ќе има корист од методата на елекростимулација.
 
Ќе има одредена група на пациенти кои ќе имаат корист од ваквата процедура.
 
Без разлика, овој случај покажува дека многу пациенти кои се сметаат безнадежни во поглед на подобрување и оздравување би можеле да имаат корист од резултатите на дополнителните истражувања во оваа поле.
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 19:38

Видови на мозочен удар


Исхемичен тип | Хеморагичен тип | Транзиторен исхемичен атак (ТИА)

Ако ги гледаме крвните садови  изолирано, крвниот проток низ нив може да биде пореметен на два начина :

 1. затнување на крвните садови (исхемичен мозочен удар, најчест тип кај возрасната популација,
 2. руптура на крвните садови, предизвикувајжи на тој начин истекување на крвта во мозокот ( хеморагичен, крвав мозочен удар)

Исхемичен мозочен удар

Исхемичниот мозочен удар опфаќа околку 83% од случаите на мозочен удар.

Тој настанува како резултат на пречка, опструкција на протокот на крв во мозокот. Главната причина за тоа е оштетувањето на самите артерии, атеросклероза (создавање на масни депозити во внатрешниот ѕид на артериите). Овие масни депозити мочат да доведат до мозочен удар на два начина:.

Цербрална тромбоза се однесува на тромб (крвен коагулум) кој се развива во стеснетиот дел на крвниот сад.


Церебрален емболизам се однесува на крвен коагулум кој се формира на друго место во циркулаторниот систем, обично во срцето или во големите крвни садови во градниот кош и вратот. Дел од крвниот коагулум се откинува, влегува во крвниот систем и патува се додека не дојде до крвен сад со мал дијаметар, низ кој коагулумот не може да помине. Втора важна причина за појава на емболија е нерегуларниот срцев ритам, посебно атријална фибрилација. Атријалната фибрилација создава услови за стварање на емболуси кои патуваат низ циркулацијата и стигаат до мозокот.


Хеморагичен мозочен удар

Руптура на анеуризма на крвен сад

Хеморагичниот удар опфаќа 17 % од случаите на мозочен удар. Настанува како резултат на пукање на ослабен ѕид на крвен сад, и крвта протекува во околното мозочно ткиво. Крвта се собира и ги притиска околните мозочни структури. Двата типа на мозочно крварење се интрацеребрална хеморагија и субарахноидално крварење.

Најчести состојби кои довдеуваат до ослабување на ѕидот на крвниот сад се анеуризми и атриовенозни малформации.

Нормален крвен сад
Анеуризма на крвен сад

Анеуризма е локално ослабување на ѕидот на крвниот сад, кој се проширува и изгледа како балон. Оставен без третман (хируршки), анеуризмата се повеќе ослабува и на крај прска и крвари во мозкот.(повеќе).

Нормални крвни садови

Артериовенска малформација

Артериовенска малформација е пореметување на ниво на самите крвни садови, во абнормален спој на вените и артериите, и како резултат на значително повисокиот крвен притисок во артериите во однос на  вените, доведува до прскање на крвните садови во мозoкот.(Повеќе)


Транзиторен исхемичен атак (ТИА)

ТИА се обично предупредувачки знак за опасност од мозочен удар. При ТИА  сите услови за развој на комплетен мозочен удар се присутни, и се развиваат симптоми кои одговараат на оние кај мозочен удар, со таа разлика да брзо се повлекуваат. Иако симптомите брзо се повлекуваат ТИА се аларм за можна појава на мозочен удар и треба веднаш да се преземат соодветни чекори за спречување на мозочен удар.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 19:39

Последици на мозочниот удар


Мозокот е екстремно сложен орган кој ги контролира сите телесни функции При мозочен удар протокот на крв низ зафатениот дел на мозокот е блокиран, така да делот од телото кој е контролиран од тој регион на мозкот нема да функционира правилно.

 
Доколку ударот се случи во задните делови на мозкот, на пример, најверојатно дека видот ќе биде оштетен. Така да оштетувањата од ударот во најголема мера зависат од локацијата и од големината на регионот кој е зафатен.
 

 

Десна хемисфера (половина) на мозокот

Едната половина од мозокот ја управува спротивната страна од телото, така да при мозочен удар, невролошките оштетувања ќе се јават на спротивната страна на телото. Така доколку ударот се јави на десната страна, симптомите ќе бидат изразени на левата страна од телото ( и десната страна од лицето). и тоа следниве симптоми:
 • Парализа на левата страна на телото (особено нозете и рацете)
 • Проблеми со видот
 • Проблеми со меморијата
 • Парализа на десната страна на лицето
 • Промени во однесувањето

Лева хемисфера (половина) на мозокот

 
Доколку ударот се јави на левата страна од мозокот, десната страна на телото ( и левата страна од лицето) ќе бидат зафатени, предизвикувајќи ги следниве симптоми:
 • Парализа на десната страна на телото (особено нозете и рацете)
 • Парализа на левата страна на лицето
 • Проблеми со говорот
 • Промени во однесувањето
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 19:39

Милиони нервни клетки умираат секоја минута доколку мозочниот удар не се третира правовремено


(Американско невролошко здружение)


За една секунда, мозочниот удар убива 32,000 мозочни клетки (неврони). Во наредните 59 секунди, исхемичниот мозочен удар ќе убие уште 1.9 милиони мозочни клетки, според последната клиничка студија, со која е изведена квантификација на брзината на умирање на мозочното ткиво, оставено без кислород и основните хранливи материи. Студијата е изведена со невроморфолошки снимања и неуростереологија- тридимензионална техника за броење на клетки.

Мозочниот удар е состојба која може многу ефикасно да се лечи, но времето за кое може да се интервенира е многу кратко. Со секоја помината секунда се губи дел од мозочното ткиво, така да пациентите треба да се однесат во болница при првите симптоми на мозочен удар

Исхемичниот мозочен удар настанува кога крвни угрушоци го блокираат протокот во некоја од артериите на мозокот. Без кислород, нервните клетки во зафатената област почнуваат да умират. Пациенитите кои преживуваат мозочен удар најчесто остануваат со парализа, неспособност за говор, дефекти во видното поле, емотивни проблеми и друго.
Покрај зафатената област, каде невроните умираат речиси моментално, во оклниот регион постојат услови на намален проток, ситација која може да се толерира извесен период. Тоа го дава тој краток временски прозорец за интервенција и за спас на загрозениот дел од мозкот кој сеуште е жив.
 
За секоја минута каснење, мозокот губи:
 • 1.9 милиони неврони
 • 14 милијарди синапси (врски помеѓу невроните, мрежа која ги поврзува невроните и овозможува нивно синхронизирано работење)
 • 12 километри миелинизирани влакна.
 
Доколку мозочниот удар се комплетира, просечно за 10 часа, мозокот губи:
 • 1,2 милијарди неврони
 • 8,3 трилиони синапси
 • 5,360 километри миелинизрани нервни влакна

Гледано волуменски, при комплетен развој на мозочен удар без медицински третман, се губи мозочно ткиво со големина на 1,5 пинг-понг топчиња.
При нормално стареење, извесен број на нервни клетки умираат. Оваа нормално губење на неврони при процесот на стареење, споредено со губењето на нервни клетки при мозочен удар би одговарало на 36 години за комплетиран мозочен удар без медицински третман.
Затоа е исклучително важна брзата интервенција и раното препознавање на симптомите на мозочен удар;

Изненадно чувство на трпнење, чувство на немање контрола на една половина од телото и лицето !


Неочекувана конфузија, изненадни проблеми со говорот и со разбирање на говор !


Изненадни проблеми при гледање со едно или со двете очи !


Изненадни проблеми при одење, нестабилност и губење на рамнотежа и координација !


Изненадна силна главоболка, без позната причина !


Самите симптоми на мозочен удар го спречуваат болниот да побара помош, уште повеќе при барање брза помош со телефон. Затоа е особено важно за околината да биде запознаeта со симптомите на мозочниот удар и да повика брза помош.

При првите 3 часа од почетокот на мозочниот удар, давањето на tPA (ткивен плазминоген активатор - лек кој го разградува крвниот угрушок) значително ги намалува последиците од мозочниот удар во смисла на парализа на телото. Други лекови кои се употребуваат се аспирин или антикоагуланти (лекови кој ја намалуваат способноста на крвта да се згрутчува) и хируршки третман. Потоа секако следи болничка нега и рехбилитација кои се подеднакво важни за намалување на последиците од мозочниот удар и пред се за враќање на пациентот на нормалните дневни активности.

Со секоја минута чекање, со надеж дека симптомите ќе се повлечат се губат околу 2 милиона нервни клетки. Затоа не треба да се губи време на барање на матичниот лекар, туку веднаш треба да се повика брза помош
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 19:40

Дијагноза на мозочен удар


 При сомневање на мозочен удар потребно е брзо  поставување точна дијагноза со цел да се намали обмот на мозочното уништување. До дијагнозата се доаѓа со историја на болеста и физикален преглед кој вклучува невреолошки преглед за испитување на нивото на свсеност, осетот за допир, подвижноста на екстремитетите и функцијата (вид, моторни движења, говор), испитување на рефлексите (испитување на рефлексот на зеницата со светло, еден од најважните тестови за одредување на крварење во мозокот) и утврдување на причината, точната локација и проширеноста на ударот.

Физикален преглед вклучува пристап до дишните патишта, оценнување на дишењето и другите витални знаци(пулс, дишење, температура).  Прегледот обично започнува од главата при што се испитуваат сите органи ( очи, уши, уста) како и екстремитетите за оценување на евентуална парализа.

Лабораториски тестови (на пример комплетна крвна слика) но и испитувања на покпмплексни параметри.

Рентгенолошки методи
При сомневање за удар, треба да се изведе колку што е можно побрзо Компјутерска Томографија, особено при хеморагичен мозочен удар, каде истовремено се утврдува точната големина и локацијата на крварењето.  Во однос на исхемичниот мозочен удар, истиот се регистрира на КТ обично 48 часа по ударот, така да се прават повторувачки сниммки.


Ултразвук користи звуци со висока фрекфенција и истите не можат да поминат низ черепот, но се користи за преглед на вратните артерии кои го снабдуваат мозокот со крв. 

Магнетна резонца и ангиографија со магнетна резонанца даваат детални слики од мозочното ткиво и со негова помош можат да се детектираат инфаркти и во многу мали крвни садови.


Ангиограм вклучува инјектирање на контрастен материјал во крвотокот и рентген снимање на крвните садови. Овој тест се користи за одредување на точната локација на затнување на артеријата како и за откривање на анеуризми или крварење од мали крвни садови.

Сцинтиграфија (Single photon emission computed tomography (SPECT) и positron emission tomography (PET) )користи радиоактивни материи кои се инјектираат во крвта и со неа патуваат до мозокот. Со овој тест се прикажуваат зоните без проток на крв во мозокот.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 19:42
              

Третман на мозочен удар

                  Мозочниот удар („шлог“) е медицинска ургентност. Правовремената дијагноза и третман се пресудни во однос на крајниот исход. Третманот варира во зависност од тежината и типот на ударот. Секој пациент со мозочен удар треба да се хоспитализира, првите денови во единица за интензивна нега.
 
Целта е пациентот да се прегледа колку што е можно побрзо, да се одреди типот на мозочен удар-дали е исхемичен мозочен удар или мозочно крварење и да се започне терапијата-сето ова во рок од три часа по појавата на мозочниот удар.

Ургентен третман

Тромболитичните лекови, како tPA ги разградуваат веќе створените крвни коагулуми и можат да го повратат проткот на крв низ затнатите артерии со што се овозможува преживување на засегнатиот дел од мозокот. Пациентите кои рано ќе го примат овој лек имаат подобра прогноза. Но постојат стриктни критериуми кои мора да бидат исполенти за пациентот да ги прими овие лекови. Најважно е пациентот да биде третиран од специјално обучен тим во првите 3 часа по ударот.
 Доколку ударот е предизвикан од крварење во мозокот-овој третман со тромболитични лекови е забранет, затоа што ќе го влоши веќе постоечкото крварење во мозокот и затоа е потребна точна дијагноза пред да се започне со третманот!
Во други ситуации се даваат лекови кои ја намалуваат способноста на крвта да се разгрдаува, како хепарин на пример. Исто така се употребуваат и аспирин и слични лекови.

Можно е да има потреба од други лекови за контрола на симптомите-аналгетици за намалување на главоболката, анти-хипертензиви за намалување на виокиот притисок кој обично се зголемува по мозочниот удар.
 
Доколку голтањето е оневозможено, се даваат течности и хранливи материи преку интравенска линија или цевка за хранење во желудникот. Проблемите со голтањето можат да бидат привремени или трајни.

За хеморагичен удар (мозочно крварење) потребна е хируршка операција, за отстранување на насобраната крв која го притиска мозокот и со тоа го загрозува животот на пациентот и за поправка на оштетените крвни садови.
Критично болни пациенти, пациенти кои се во кома се лекуваат во кома центар.

Долготраен третман

Целта на долгорочниот третман е да се повратат колку што е можно повеќе функции и да се спречи појавата на наредни удари. Во зависност од симптомите рехабилитацијата вклучува терапија на говорот, физикална терапија, психолошка терапија и сл. Периодот на опоравување е различен и варира помеѓу пациентите.
Одредени третмани како вежби со истегнување на мускулите во нивниот максимален опсег, менување на позицијата на телото, преместување на пациентот се изведуваат за да се спречат компликациите кои се поврзани со долготрајна неподвижност-појава на инфекции и контрактури и рани на телото. Треба да се промовира физичката активност кај овие пациенти во рамките на нивните моќности. Понекогаш кога е оштетена функцијата на мочниот меур се става  уринарен катетер.

Мозочниот удар е тешка болест која доколку пациентот остане жив, во целост го сменува неговиот живот-неподвижноста, одземеноста на делови од телото во голем процент доведуваат до депресија и апатија кај овие пациенти. Процесот на опоравување е долг и бара постојано учество на самиот пациент како и на неговата најблиска околина. Воглавно голем дел од функциите се повратуваат, како одот говорот, но фините моторни движења најчесто се трајно повеќе или помалку оштетени.

Спречувањето на појава на нов удар е исто многу важно кај овие пациенти и затоа тие треба да го сменат животниот стил  (откажување од пушење, намалување на телесна тежина доколку се гојазни и сл.).
Кај пациентите кои имаат големо стеснување на каротидните артерии потребна е каротидна ендаректомија, за спречување на нови мозочни удари
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 20:30

Бели дробови / Респираторен систем

Респираторниот систем се состои од дишни патишта ( душник, главни бронхуси, бронхии, бронхиоли), бели дробови( вклучително со бронхии и бронхиоли), респираторни мускули и крвни садови. Во дишните патишта воздухот само се пренесува, спроведува, додека активниот процес на дишење се случува во алвеолите во белите дробови. Во алвеоларниот систем на белите дробови, кислородот и јаглеродниот моноксид се разменуваат со дифузија, врз основа на разликата во концентрација во нивото на двата гаса во крвта и надворешната средина. Значи, респираторниот систем ја врши оксигенизацијата на крвта и отстранувањето на јаглеродниот диоксид од циркулацијата. Овој систем исто така помага во одржувањето на ацидо-базната рамнотежа во телото, со Респираторниот систем се дели на горни дишни патишта (спроводна зона) и долни дишни патишта (респираторна зона), трахеа (душник) и бели дробови.
 
Воздухот се движи низ телото по следниот редослед:

 • Носни школки
 • Носна празнина  
 • Фариннкс (грло) 
 • Ларинкс-Грклан (гласни жици)
 • Трахеа (Душник)
 • Градна празнина (гради)
 • Бронхуси (десен и лев)
 • Алвеоли (место каде се врши размената на гасови)

  Горни респираторни патишта (Спроводна зона)


  Спроводната зона започнува со носните школки во носот и продолжува во горниот кат на грлото, назофаринкс. Примарна функција на носната шуплина е филтрација, затоплување и навлажнување на воздухот, како и резонанца на говорот. Носната шуплина продолжува во орофаринкс ( се надоврзува на оралната шулина), ларингофаринкс и продолжува во ларингс (грклан, во кај се сместени гласните жици). Ларингсот продолжува во трахеа (дишник).отстранување на јаглеродниот

  Долни дишни патиштаа (респираторна зона)


  Трахеата продолжува во градната празнина (торакална празнина), каде се дели на две главни гранки, десен и лев бронх. диоксид од телото. Овие бронхи понатаму се делат во се помали дишни патишта, примарни, секундарни, терциерни и тн. Вкупно се делат 16 пати до ниво на бронхиоли. Бронхиолите се вовед во респираторната зона, која се состои од бронхиоли, алвеоларни патишта и алвеоли-во кои се одвива размената на гасови. Издишување (Експирација)
  Издишувањето е пасивен процес, благодарејќи на големата еластичност на белодробното ткиво. Доколку издишувањето е на некој начин отежнато, како при астма на пример, потребна е мускулна акција за издишување. При астматичен напад е потребна голема сила за да се истисне воздухот од стеснетите бронхиоли, што доведува до исцрпување на мускулите за дишење, внатрешните меѓуребрени мускули и на помошната мускулатура. Форсирано издишување се изведува со стомачните и внатрешните меѓуребрени мускули.

  Вдишување ( Инспирација)


  Вдишувањето започнува од дијафрагмата и е подржано од надворешните меѓуребрени мускули. Нормално вдишуваме 10-18 пати во минута, времетраењето на вдишувањето трае околу 2секунди. При голем напор, или белодробна слабост, бројот на респирации може да се покачи до 35 во минута и тогаш се вклучуваат помошните респираторни мускули, мускулите на вратот и мускулите од горниот дел на грбот. 
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 22:59
Testovi za rano dijagnosticiranje na rak
  
  

Biotehnoloshkata kompanija od Liezh vo Belgija ''Onco Methylome Sciences'' razvi dva novi testa za otkrivanje rak na mochniot meur i debeloto crevo. Se raboti za markeri so koi se ovozmozhuva, kaj rakot na mochniot meur preku urinata, a kaj rakot na debeloto crevo preku stolicata, da se otkrie gen koj go modificira prisustvoto na rakot.
Testovite, kako shto objavuva belgiskata kompanija, vo tekot na klinichkite ispituvanja pokazhale mnogu dobri rezultati ovozmozhuvajkji rano dijagnosticiranje rak na mochen meur vo 88 otsto, a kaj rakot na debeloto crevo vo 86 otsto od sluchaite.
Rakot na mochniot meur i debeloto crevo od sega kje mozhat da se otkrivaat so golema preciznost i bezbednost za razlika od dosegashniot nachin na otkrivanje.
Direktorot na kompanijata, Filip Devan istakna deka novite testovi se poeftini od kolposkopijata i citoskopijata i kje bidat podostapni za pacientite, a vo prodazhba bi trebalo da se najdat za edna do dve godini.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2009 во 11:36

Митови за здравјето


И треба ли на проголтаната гума за џвакање седум години за да се преработи во желудникот? Мајките така ги плашат децата, но ни тие не знаат дека се потребни само 48 часа. Сакате да чуете уште некој мит?

Што знаат за ’бабините деветини’, чистите измислици и медицинските легенди д-р Арон Керол и д-р Рејчел Вриман од Медицинскиот факултет во Индијана?

Многу. Токму тие ја напишаа и книгата „Don't Swallow Your Gum! Myths, Half-Truths and Outright Lies About Your Body and Health“

Почнаа да пишуваат за седумте медицински митови во кои веруваат дури и докторите. Статијата им е објавена во British Medical Journal. Во книгата доаѓаат до низа забавни медицински митови, а New York Times издвои 11.


1. Од ладно ќе се разболиме
За време на студиите за студот се покажа дека луѓето на кои им е ладно имаат еднакви шанси да се разболат како и оние на кои им е пријатно топло. Зошто тогаш почесто се разболуваме в зима? Можеби затоа што ладното време не' задржува подолго во затворени простории кои не се проветруваат, па можноста за зарази е поголема.

2. Зелениот исцедок од носот укажува на воспаление на синусите
Важноста на бојата на нечиј мрсул е медицински мит во кој веруваат и некои лекари, наведуваат авторите. „Нема докази...дека антибиотиците го скратуваат траењето на болеста кога ќе се појави зелениот исцедок, а ова би требало да важи кај воспалението на синусите“, пишуваат авторите.


3. Најмногу топлина губиме преку главата
На главата не постои некаков оџак, температурата ја губиме на сите делови од телото подеднакво. Проблемот е само што главата е најчесто непокриена.

4. Млекото поттикнува создавање на плунка
Оваа заблуда е најраширена во Америка. Во студијата спроведена на 330 пациенти, скоро две третини веруваа дека млекото поттикнува создавање на плунка. Но ова не е вистина. Во текот на истражувањете, настинати волонтери пиеја многу млеко. Количината на носниот секрет не се зголеми кај оние кои пиеја млеко, ниту луѓето кашлаа повеќе или голтаа плунка.

5. Крцкањето на прстите предизвикува артритис
Утре сабајле. Крцкањето на прстите нема никакво влијание врз појавата на артритис.

6. Таблетите за контрацепција не делуваат добро ако пиете и антибиотици
„Поважно е да имате на ум дека таблетите за контрацепција треба да ги пиете секој ден во исто време, отколку да се грижите за антибиотиците“, пишуваат авторите.


7. Самците имаат подобар сексуален живот од оженетите
А всушност, тие кои се во брак имаат почести полови односи од самците. За време на едно испитување резултатите покажаа дека 43% од оженетите мажи имаат сексуални односи 2 до 3 пати неделно. Истиот резултат го имаа 26% од ергените. Бројките беа нешто пониски, но слични и кај женскиот пол. Венчаните почесто доживувале оргазам и имале орален секс.

8. Шеќерот поттикнува хиперактивност кај децата
Низа истражувања покажаа дека шеќерот не влијае на однесувањето на децата, но повеќето родители не веруваат во тоа. Во една студија на родителите им е кажано дека децата добиле зашеќерени напивки, па тие почесто се жалеле на однесувањето на своите деца - всушност децата пиеле незашеќерен пијалок.

9. Барем еднаш дневно на шоља
Полувистина, велат авторите. И човек со одлично здравје не мора да има столица секој ден. Евентуално би требало да ве загрижува ако по голема нужда одите помалку од три пати неделно.

10. Во ред е да се гризне, па да се макне од заедничка чинија
За време на едно истражување е откриено дека гризнат крекер после 3 до 6 макања во заедничката чинија со доматно пире, сос од сирење, чоколаден сируп и вода, од устата на оној кој го гризнал се пренесле 10.000 бактерии.

11. Ако брзо ја подигнете храната која ќе падне на подот, можете слободно да ја јадете
Научниците го тестираа овој мит за сигурни 5 секунди на под. По петте секунди поминати на дрвен под храната веќе собира солидна количина бактерии. На тепихот, во споредба со дрвениот под, не се задржале толку многу бацили на храната, но затоа парчињата ткаенина биле во поприличен број.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 19:31
ТЕОРИЈА ЗА БОЛЕСТИТЕ ПО ДОКТОР РЕКЕВЕГ      P

Д-р Рекевег опишува шест фази во настанувањето на болестите кај луѓето:

Првата фаза - е таканаречената фаза на екскреција (излачување), кога организмот настојува да ги исфрли токсините од себе преку екскретите (урина, пот, столица...). Тоа обично се манифестира преку пролив или засилено лачење на мукус, кога може да се јават одредени облици на бронхитис, алергии итн.

Втората фаза - е фаза на реакција, кога организмот ги отстранува токсините преку подигање на телесната температура, разни воспаленија, мобилизација на белите крвни клетки. Во оваа фаза, според д-р Рекевег, може да се јават полипи на слузниците во телото, опстипација и сл.

Третата фаза - следува ако претходните две фази биле неуспешни. Третата фаза значи практично депонирање на токсините „некаде периферно“ во организмот, каде што не ќе можат да се нарушат нормалните биохемиски процеси. Но, ако продолжи создавањето на токсини, тогаш тие се натрупуваат и во виталните органи, како што е срцето, крвните садови, органите на имунолошкиот систем и сл., што во медицината се вика локус резистенцие минорис, односно место со најмала отпорност.

Овие три фази во принцип се реверзибилни, и организмот, по отстранување на причините за нив, во потполност може да се опорави. Но ако сите три фази се неуспешни, тогаш почнува четвртата, потешка фаза, која остава потрајни последици. Организмот во следните фази почнува да развива процеси на разорување на поедини места во себе, со што настојува да се одржи.

Четвртата фаза - е фаза на импрегнација на токсините во некое ткиво (како кај тетоважата на кожата). Таквата импрегнација се манифестира со болест на некој од органите кој имал најмала отпорност.

Петтата фаза - е дегенерација и неповратно оштетување на некој орган, со што се менуваат клеточните ензими и органската структура на органот. Така, докторот ја опишува цревната болест кај цревата како дегенерација на улцерозните клетки, по што тие умираат, а потоа се појавува бактеријата Хелиобактер пилори. Според него, оваа бактерија се јавува овде за да „ги изеде“ мртвите клетки од токсицираното ткиво, бидејќи не постои друг начин организмот да се „отараси“ од нив. Така, организмот го јаде своето сопствено ткиво, за да се спречи понатамошно ширење на болеста и оштетување на други органи. Животот е феномен кој не само што се создава, туку и самиот се одржува.

Така, Хелиобактер пилори не е причина за болеста. Тоа го тврди и д-р Јанг. Според него, причина за улцерот е латентната ацидоза.

Хелиобактер пилори денес се наоѓа во желудникот на една третина Американци, се тврди во „Д Атлантик маунтли“ (The Atlantic Monthly”, A new germ teory, 1999).

Шестата фаза - е почетокот на карциномите. И карциномот на желудникот, и карциномот на дебелото црево, се всушност неопластична фаза, која е последна одбранбена фаза и шанса за регенерирање. Токсините тогаш се толку многу импрегнирани и клетките се толку многу дегенерирани, што и самата ДНА е загрозена. Интоксицираните клетки се размножуваат без контрола само за да се одржат во живот. Токсичниот трулеж во средината на туморот е здружен со микроорганизмите. Овие микроорганизми се нарекувани со разни имиња, но во последно време се нарекувани Siphonospora Polymorpha ( како што ги нарекла Вирџинија Ливингстон), или Fasciolopsis Buskii, како што ги нарекува Хулда Кларк во книгата „Лек за сите болести“.

Тенкото црево, во кое се исфрлаат алкалните секрети, многу тешко заболува од карциноми, бидејќи средината во нив не е кисела.

Карциномот е најкиселата болест од сите болести.
Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 12:29
                               MALI SOVETI ZA PODOBRO ZDRAVJE
 
 
           Ova e period koga poradi losoto vreme i niskite temperaturi na nekoj nacin sme primorani podolg period od denot da sedime doma. Sakajki ili ne, toa se odrazuva na sevkupnata psihofizicka sostojba na organizmot koj na svoj nacin strada od prekumernata pasivnost i talozenjeto na masni nasl*gi i drugi stetni materii koi nesporno vlijaat na organizmot fizicki i psihicki.
No, nabrzo ne ocekuvaat potopli periodi koi se idealni za budenje na teloto od hibernacija, cistenje na organizmot od otrovi, podobruvanje na ishranata i pogolema fizicka aktivnost, so sto se podobruva celosno fizickoto i psihickoto zdravje.
1.Isplanirajte go dnevnoto meni. Vo tekot na denot potrebno e da ima pet obroci – tri glavni (pojadok, rucek, vecera) i dve uzini koi imaat cel da go popolnat rastojanieto megu glavnite obroci. Ovde nema da objasnuvam koj sto da jade zasto toa e sepak individualna rabota na vkusot, no ke napomenam nesto mnogu bitno a koe e vsusnost najgolemata greska na poveketo. Pojadokot-ili prviot utrinski obrok koj nikako ne smee da se preskokne. Toa e od tamu sto vo tekot na nokta site zivotni funkcii se namaluvaat i usporuvaat, pa poradi toa najdobroto vreme za ,,budenje,, na organizmot, reguliranje na apetitot i pravilnata razmena na materiite e utroto. Pojadokot ne mora da bide obilen, no ne smee da se preskoknuva. Lacenjeto na insulinot e najdobro nautro i site jaglenohidrati vneseni vo toj del od denot potpolno se iskoristuvaat. Uzinite glavno treba da bidat sostaveni od ovosje, a za vecerata najoptimalno vreme e megu 18 i 19 casot, zasto posle toa vreme usporuva metabolizmot, se onevozmozuva pravilno funkcioniranje na ciklusot: konsumacija, apsorpcija na hranlivite sostojki i eliminacija, pa hranata posle ovoj period vo glavno samo ,,paga,, vo zeludnikot, tesko se vari i na kraj se stvaraat masni nasl*gi.
2. Pravilen odnos na sostojkite vo hranata. Od vkupnata vnesena kolicina na hrana vo organizmot va`no e da se vodi smetka za pravilen odnos na osnovnite sostojki. Od dnevnite energetski potrebi najgolem procent 50-60% treba da bidat slozenite jaglenohidrati bidej]i tie se polni so vitamini ,minerali i rastitelni vlakna. Eden od najznacajnite izvori na jaglenohidratite se `itaricite i proizvodi od `itarici, integralen oriz i sl. Imaat bitna uloga vo prevencijata od mnogu zaboluvanja a pretstavuvaat i mnogu va`no ,,gorivo,, za mozokot i muskulite. Poradi golema sodrzina na rastitelni vlakna, go reguliraat varenjeto na hranata (efikasno sredstvo se za detoksikacija na organizmot) davaat cuvstvo na sitost i pomagaat vo odr`uvaweto na zdrava telesna masa.
Belkovinite zafakaat 15-18% od dnevnite potrebi na organizmot.Mnogu vazni i nezamenlivi supstancii poradi svoite brojni i mnogu vazni ulogi vo organizmot. Vazno e da se znae deka belkovinite od zivotinsko poteklo (mleko,meso,riba,jajca) ne treba da se kombiniraat megusebno,bidejki site imaat ista biloska vrednost i so nivna kombinacija se zgolemuva kolicinata na belkovini vo obrokot, so sto znacitelno se prodolzuva varenjeto na hranata i se smaluva iskoristlivosta na biloski korisnite belkovini.
Mastite zafakaat 25-30% od dnevnite potrebi i se mnogu va`ni komponenti vo ishranata za[to pretstavuvaat koncentriran izvor na energija i se nositeli na biloski vredni sostojki. Vazno e deka treba da se konsumiraat rastitelnite masti.
-----G O L D I------
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 20:58
MOZOCEN UDAR-IZLIV NA KRV VO MOZOKOT - kapka ili tromboza

IZLIVOT na KRV vo MOZOKOT e PREDIZVIKAN pri SLABEENJETO na KRVNITE SADOVI. Koga covek e vo RELAXIRANA sostojba, obicno NEMA PROBLEMI, no SEKOE IZNENADNO ZGOLEMUVANJE na CIRKULACIJATA moze da PREDIZVIKA PRSKANJE na KRVNIOT SAD. Koga ova ke se sluci vo eden od krvnite sadovi vo mozokot, toa se narekuva " izliv na krvta vo mozokot", ili " kapka ".

DRUGIOT TIP " CEREBRALNA TROMBOZA", e PRODUKT na ZGRUTCUVANJE na krvta ili ZACEPUVANJE vo EDEN od KRVNITE SADOVI na MOZOKOT. Ovaa sostojba voglavno e PREDIZVIKANA so ISTIOT VID ISHRANA koja ja PREDIZVIKUVA ARTERIOSKLEROZATA i cesto NASTANUVA koga NATALOZENITE MASNI MATERII i HOLESTEROLOT se ODVOJUVAAT od ARTERISKIOT ZID i se SMESTUVAAT vo eden od kranijalnite - cerepni - krvni sadovi.

Za UBLAZUVANJE na OVIE SOSTOJBI treba da se IZBEGNUVA HRANATA koja gi SLABEE KRVNITE SADOVI ili SOZDAVA NAsl*gI na MASTI i HOLESTEROL i tuka spagaat ZASITENITE MASTI kako onie sto gi sodrzat MESOTO, JAJCATA, MLECNITE PROIZVODI, kako i SEKEROT i drugata extremna expanzivna hrana.

HRANATA BOGATA so MINERALI kako ALGITE i PODEBELIOT KORENEST ZELENCUK, ke om ja POVRATI na KRVNITE SADOVI NIVNATA NORMALNA SILA i ELASTICNOST, a pod VLIJANIE na ZDRAVIOT NACIN na ISHRANA nasl*gite od MASTI i HOLESTEROL ke IZCEZNAT.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.