IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Енергетски центри-ЧАКРИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Енергетски центри-ЧАКРИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 22:53
...ne se razbiram bash vo toa ama,..da zavisi od tebe?збунетост

...toa  bile, ustvari, nekoi sili so koi shto podzemnata voda voda gi upravuva,... koga ke  se najdesh nad nea,

...taka neshto
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2011 во 22:55
Пред многу години, кога само што започнав да вежбам јога (околу два месеца) при лотосова позиција и вежбање на дишење со дијафрагма, ми се случи она што го нарекуваат почеток на будење на кундалини. Го доживеав токму она што е претставено на многу слики на кои се претставуваат чакрите, а тоа е качување на онаа „змија“ и нејзино обвиткување околу чакрите, почнувајќи од врвовите на стапалата, па качувајќи се нагоре се до темето на главата. Ова качување и обвиткување околу чакрите беше пропратено со волшебен кристален звук.

Откако се вратив вечерта дома, ги изгасив светлата и легнав да спијам, одеднаш во мене се појави светлина. Помислив дека некој упалил светло, па ги отворив очите и видов дека околу мене е потполна темница. Повторно ги затворив очите и повторно во мене имаше светлина. Пак ги отворив очите, надвор беше темно.

Се препаднав од страв. Најстрашно беше што мојата инструкторка по јога немаше доживеано вакви нешта и не можеше да ми даде никаков совет. По ова прекинав со сериозно вежбање јога.

Дефинитивно во овие работи треба да се впуштите само ако имате добар учител кој сето тоа го поминал и кој ќе може навистина да ве води.

Бидејќи од лично искуство знам дека чакрите постојат, за мене врв во езотеричната литература се латаифите кои се наоѓаат во енергетскиот центар (чакра) на срцето. Дервишите наведуваат шест латаифи, од која секоја е поврзана со одреден светец, а една од нив е поврзана со Исус Христ. Последната од нив е поврзана со Мухамед.
Дефинитивно нешто што би сакала да го искусам, но само со добар учител.

   
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2011 во 12:13
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Пред многу години, кога само што започнав да вежбам јога (околу два месеца) при лотосова позиција и вежбање на дишење со дијафрагма, ми се случи она што го нарекуваат почеток на будење на кундалини. Го доживеав токму она што е претставено на многу слики на кои се претставуваат чакрите, а тоа е качување на онаа „змија“ и нејзино обвиткување околу чакрите, почнувајќи од врвовите на стапалата, па качувајќи се нагоре се до темето на главата. Ова качување и обвиткување околу чакрите беше пропратено со волшебен кристален звук.



Откако се вратив вечерта дома, ги изгасив светлата и легнав да спијам, одеднаш во мене се појави светлина. Помислив дека некој упалил светло, па ги отворив очите и видов дека околу мене е потполна темница. Повторно ги затворив очите и повторно во мене имаше светлина. Пак ги отворив очите, надвор беше темно.



Се препаднав од страв. Најстрашно беше што мојата инструкторка по јога немаше доживеано вакви нешта и не можеше да ми даде никаков совет. По ова прекинав со сериозно вежбање јога.



Дефинитивно во овие работи треба да се впуштите само ако имате добар учител кој сето тоа го поминал и кој ќе може навистина да ве води.



Бидејќи од лично искуство знам дека чакрите постојат, за мене врв во езотеричната литература се латаифите кои се наоѓаат во енергетскиот центар (чакра) на срцето. Дервишите наведуваат шест латаифи, од која секоја е поврзана со одреден светец, а една од нив е поврзана со Исус Христ. Последната од нив е поврзана со Мухамед.

Дефинитивно нешто што би сакала да го искусам, но само со добар учител.



   


Совет - бегај од кундалини медитација барем едно 10 години. Играњето со чакрите и енергијата не е играчка и може да предизвика сериозни консеквенци. Иако, кундалини искуство е врв во медиттивните техники, секако едно такво искуство во целост те отвара за позитивни вибрации, недоволната подготвеност за кундалини и не вежбањето Џана или Кундалини јога, резултира во т.н. кундалини синдром кој се карактеризира со:
- тремор на рацете
- неправилен ритам на дишење
- неправилно чукање на срцето
- несоница, мачнина и повраќање
- аудитивни, тактилни и визуелни халуцинации
- привиденија во секојдневниот живот
- немир
- искушениа
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2011 во 18:25
Кога ова ми се случи појма немав што се тоа кундалини .

Инаку поради ова искуство знам дека зборот „просветлен“ навистина искуствено содржи светлина.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.