IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Рејтингот на свекрвите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рејтингот на свекрвите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Прашање: Многу се омилени
Одговор Гласови Статистика
17 [2,82%]
2 [0,33%]
4 [0,66%]
7 [1,16%]
2 [0,33%]
2 [0,33%]
0 [0,00%]
569 [94,36%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Рејтингот на свекрвите
    Испратена: 06.Јануари.2009 во 08:11
Edna PP poraka koja doslovce glaseshe: "Jas sum na rabota, svekrva mi kje ja ispece ribata" odnosno kje ja podgotvi tradicionalnata badnikova trepeza me natera da ja otvoram ovaa tema. I nemoj nekoj da se osmeliизненадување da kaze "Mamamd kako i se blizi vremeto da stane svekrva" se neshto gi brani svekrvite...изненадување. Ve molamнамигнување, poagjajki od faktot deka ovie plemeniti sushtestva go rodile onoj koj vie sekoja vecer go miluvate, nejdete edna ronka pozitiva, edno malo zborce so koe kje ja iskazete dobrinata na svekrvite. молитва

Изменето од mamamd - 06.Јануари.2009 во 08:12
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 08:39
Mamamd,potpolno te poddrzuvam.No sepak site ne se isti,taka da nemozeme site da gi stavime vo eden kosh.
Jas imam prekrasna svekrva koja sekogas mi pomaga koga imam potreba od toa,a posebno okolu decata ili ako sum na rabotaa taa sprema jadenje i za nas iako ne ziveeme vo zednica,no koga sum jas doma jas gotvam za site nas doma i za svekorot i svekrvata.Taka da se godime i dosega eve 15 godini ziveam super so svekrva mi.
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 08:55
.......toçno e deka ne treba site svekrvi da se stavaat vo isti koch......
.a ako veke kazuvame liçno iskustvo .mojata e od kineskiot rod.."çim çim dalje ,tim tim bolje"...смеење
 
 
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 08:56
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

.......toçno e deka ne treba site svekrvi da se stavaat vo isti koch......


.a ako veke kazuvame liçno iskustvo .mojata e od kineskiot rod.."çim çim dalje ,tim tim bolje"...смеење
 

 
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 10:36
Многу си ја сакам свекрва ми. Односно, се сакаме. Ама тешко ми е да замислам да живеам во заедница. Не поради неа или фамилијата на мажот ми, туку пред се поради мене - мојата независност многу ми е важна.
Што се однесува до снајо-свекрвинскиот однос, она „лебдечко“ непријателство го има во фамилии во кои едиповиот комплекс има големо влијание, а тоа е во повеќето балкански земји, но и воопшто јужна Европа (кадешто синот на мајка не треба и смее ништо да пипне дома, па станува неспособен, незрел, размазен мачо тип, а се има за цар неприкосновен!). Уште многу, многу поекстремно е во азијатските земји (Јапонија, Кореја, Кина), а најекстремно е кај верските фанатици (пред се муслимани, а потоа католици итн).
Интересен пример (за мене шокирачки) кога на една моја пријателка французинка, свежо мажена за иранец им дојдоа неговите на гости, тука во Европа. Вториот ден мајката (образована жена!) ни две ни три ја фаќа снаата за градата, да опипа „во каква состојба е“, дали е добра за синот, за децата што треба да дојдат...неверојатно....
Снајо-свекрвинска нетрпеливост сепак не е типична само за балканот. Го има тоа насекаде. И меѓу „најфините“ европски фамилии. Само, тие толку малку комуницираат меѓу себе, што не се ни забележува (нема кога, како, каде). А и тој еден пат кога ќе се видат (за Божиќ, на пример),знае да има искри во воздухот.
На крајот, познавам примери на мешање во начинот на воспитување или водење домаќинство од страна на мајката на невестата. Па тек тука какви караници пукаат!!
За жал, најретки се оние кои се слагаат и комуницираат во љубов. Ама ги има. Се повеќесреќа.
 
 


Изменето од chuchuliga - 06.Јануари.2009 во 10:41
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 11:07
....cekaj malku da ja razglobime uzduz i popreku ovaa tema...pa posle ko kje gi stavime na dneven red i babite...eheee... изненадување
..a okolu iskri... odnosno grmotevici... imalo...kje ima...намигнување..pa toa e normalno... голема%20насмевка... se sheguvam...vo ime na mirot i spokojstvoto na sinot, sekoja majka treba da ja pocituva osobata shto sinot ja saka... големо%20гушкање

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 11:37
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

....vo ime na mirot i spokojstvoto na sinot, sekoja majka treba da ja pocituva osobata shto sinot ja saka... големо%20гушкање



аплауз mamamd potpolno si vo pravo, no i obratno treba da e taka, jas sekogas velam i svekrvata kolku da e "losa" poradi suprugot pocituvaj ja svekrvata svoja i bidi dobra snaa....



Изменето од seka - 06.Јануари.2009 во 11:38
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 11:48
голема%20насмевка....ke imam zbor i jas,po opsirno,sega se brzam...inaku ke drzam strana na....krive Drineголема%20насмевка
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 13:35
Мама добар човек никој не го куди
Јас со мојата свекрва немам ниту една заедничка тема, интереси, погледи на живот.
Различни сме ко небо и земја. Обично многу фино се согласувам со луѓе од постарата генерација, но не и со неа.
И со човек со кого немам допирни точки, не сакам да се замарам воопшто. Бидејќи наидов на огромно неразбирање, дрскост од нејзина страна и бескорисност во дадени ситуации, ја имам ставено на листата на непожелни гости во мојот дом. Ја толерирам колку ми дозволуваат моите нерви. Не е злобна али е неосетлива и неприлагодлива и ако не е по нејзина шема никако другачије не може да биде. Штом е така, јас поставив некои граници до каде може да аздисува во мојот дом и и дадов до знаење дека нејзиниот син не живее сам и дека сакала-нејќела треба да го прифати тоа.
Таа е една од оние мајки кои го живее својот живот преку децата, се остварува преку нив. Силно е врзана со семејството и е многу посесивна. Сака своите деца да ги третира како мали деца, а боже мој луѓе од скоро 40 год се.
Нема врска, што подалеку од мене тоа подобро. Јас не сум „Мамо„ тип на човек, одлично функционирам кога сум на дистанца од родителите, што не значи дека не сум блиска.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 15:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

....cekaj malku da ja razglobime uzduz i popreku ovaa tema...pa posle ko kje gi stavime na dneven red i babite...eheee... изненадување..a okolu iskri... odnosno grmotevici... imalo...kje ima...намигнување..pa toa e normalno... голема%20насмевка... se sheguvam...vo ime na mirot i spokojstvoto na sinot, sekoja majka treba da ja pocituva osobata shto sinot ja saka... големо%20гушкање


УЧИТЕЛКЕ ТЕ ЧИТНАВ У FENIX ДЕКА МИ СЕ ОБРАЌАШ НА ТЕМАВА ...

СЕКОЈА ЧЕСТ ЗА СВЕКРВИТЕ КОИ СЕ `СВЕКРВИ` НА МЕСТО`...

А ЗА ОВА НАПИШАНОВО ... КОГА ТОЈ ЌЕ ЈА САКА И КОГА ТОЈ ЌЕ КАЖЕ УБАВ ЗБОР ЗА `НЕА`, И ЈАС ЌЕ РАЗМИСЛАМ ...

СЕКАКВА ДА ИМАТЕ, САМО КАКО МОЈАТА НЕ

ПОЗДРАВ ДО GlenKlouz ... , ИМА И ПОЛОШО...

НО ЈАС СУМ СИ СУПЕР ВЕЌЕ НЕКОЛКУ ГОДИНИ ОТКАКО , НЕ ЗНАМ НИШТО НИ ЈАС ЗА НЕА, НИ ТАА ЗА МЕНЕ ...
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 15:52
ГЛАСАВ ВАКА ....      За лошиот глас самите се криви .... БИДЕЈЌИ НЕ СЕ СИТЕ ИСТИ ...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 15:53
More 2000 svetlosni godini e podaleku od mene sto mi prija epten газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 16:42
Vo stranstvo treba da se najavat ako sakat na gost da im pojdat.
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 23:29
e sega,jas sum svekrva...a pred toa bev snaa na prekrasna svekrvaголема%20насмевкаkoja za zal ne e megu ziviteтага
nikogas ne mi smetala,treba da kazam deka ne sme ziveele u zaednica,iako sme od ist grad.Ziveevme u blizina,na 50 m.,no nikogas ne se desilo da se pojavi nenajavena.Ke se javese ,znaci i kaj nas e praktikuvan toj obicajнамигнување,ama zatoa nikogas ne mi smetala koga ke se pojavese.Decata retko koga gi cuvala,bidejke bese slaba so zdravjeto,taka ne ni ocekuvav nekoja pomos.Ama,znaese koga ne sum arna,obavezno ke ispratese gotov rucek za nas.
Istoto nastojuvam da praktikuvam sega kako svekrva,mada fala Bogu zdravjeto me sluzi,taka da i vnukopt ne m,i e teshko da go pricuvam kogha treba...ne mi e tesko da i pomagam na snaata (bidejki sega e doma,na porodilno,i se sama po doma pravi) od cuvanje na deteto do peglanje koga ke vidam deka i se nasobralo .
E pa sega,dali i kolku me saka snaata,ne mozam da znam,no me pocituva kako sekoja dobro vospitana mlada zena,i zadovolna sumзадоволство
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,578 секунди.