IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Збор-два за EPICA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Збор-два за EPICA

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Збор-два за EPICA
    Испратена: 31.Декември.2008 во 01:21
Епика се Symphonic Power/Gothic Metal. Доаѓаат од Холандија, и имаат издадено 4 албума
# 2003: The Phantom Agony
# 2005: Consign to Oblivion
# 2005: The Score - An Epic Journey
# 2007: The Divine Conspiracy.
По мој вкус мене најмногу ми се свиѓа Consign to Oblivion, има ептен добри песни, посебно Blank Infinity.
Simone Simons - Vocals (Aina)
Mark Jansen - Guitar & Harsh Vocals (After Forever, Les Faidits)
Coen Jansen - Keyboards
Yves Huts - Bass (Gurthang, Axamenta, Ecliptica (Bel))
Ariлn Van Weesenbeek - Drums (Aborted, Delain, God Dethroned, Edgecrusher (Bel), Pandaemonium (Hol), Down Till Dawn, Imperia)
Вокалот ми е посебен.
Што мислите вие?
Кон врв
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 02:03
Добро бре, никој не ми коментира за Epica бре? Или треба слика да ставам од вокалот па да почнете да дудлате?
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 12:31
абе готик не е мој вкус, чисто поради тоа што има женски, на некој начин оперски вокал, ама ипак е добра музика и ја почитувам како метал
исто не ми се свиѓа што има клавијатура, многу ефекти, ама тоа е веќе ствар на вкус

за епика не знам што да коментирам, не сум ги слушал, али сите готики ми се некако исти

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 14:37
Јас ќе ти ги искоментирам ИЧ не ми се допаѓаат.
Ако ги разделиш вокалот, музиката се си е ко што треба ама кога ќе ги составиш не се разликуваат по ништо од сличните бендови од тој жанр.
Девојката нема „јак„ имиџ, млака е, досадна, музиката нединамична и бавна за мој вкус.
Спотовите ефтини и невпечатливи, квази продукција.
И не знам што е работата со тие женски вокали во одредени бендови како онаа Од Лакуна, оваа од Епика па и новата на Најтвиш, ко Бритни Спирс се со ефтин сребрен накит и облечени во средновековни костими кои биле вишак во градските театри.
Сори девојче, се надевам не ти ја расипав темата
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 16:24
Ствар на вкус, убаво кажа забеганион. Не можете да кажите дека сите готик бендови се исти, само заради вокалот. Тогаш што треба да кажеме за оние со машки вокал? Готик бендовите имаат убава музика, моќна, страшна...И плус вокалот ја прави толку динамична. За облеката, и тука е ствар на вкус, али облеката баш одговара со жанрот, готик стил, уметност. Па уште со Бритни ги споредуваш..
Новата од Најтвиш па и таа, не ја споредувај, пошо таа врска си нема од готик, гласот и е просечен тамам ко за поп песна. A Simone Simons од Epica, има прекрасен глас, кој што преубаво се вклопува во песните.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 16:38
ova mi e vekje premoderno....ja zastanav negde 93/94....
Кон врв
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 17:29
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ova mi e vekje premoderno....ja zastanav negde 93/94....


Доста бре доста, ќути
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 23:40
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ova mi e vekje premoderno....ja zastanav negde 93/94....
иако тогаш сум имал само три години, и јас би застанал тука газење%20од%20смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 09:29
Ок се, според мене, ама лично, подобри ми се Nightwish - додуша, не со оваа пејачка сега, повеќе ја сакав Тарја Турунен
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:14
Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Ок се, според мене, ама лично, подобри ми се Nightwish - додуша, не со оваа пејачка сега, повеќе ја сакав Тарја Турунен


За Најтвиш со Тарја да не прајме муабет, свршавање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,174 секунди.