IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана за употреба на пластични кеси
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана за употреба на пластични кеси

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 00:24
Originally posted by mileg mileg напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ова ако е до екологија (иако не е), има и поедноставен начин, да наплаќаат за пластични кеси, а да има бесплатни хартиени, народот автоматски (според буџетнамигнување) ќе почне да ги зема хартиените
Се согласувам со тебе ама малку треба да се стави ред на хигиена во таа држава и кој носи пластични кеси да плажа огромна казна за да се свестиме каде сме и каде живееме.Инаку така не може никогаш да се научиме на ред.

точно.треба еднаш да се свестите каде живеете.
прво европски стандард па европски закони
свестете се...не сте во Америка или во Франција
во јадната ни Македонија сте каде се е средено остана уште хигиената
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2009 во 23:04
Па ова многу добар потег така е во Европа
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2009 во 23:25
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Па ова многу добар потег така е во Европа

ах ма Важна еднаплазење
зошто како хипнотизирани го повторувате сите тоа-така е во Европа
знае ли некој од вас колкав е стандардот во таа Европа  која толку се стремите да ја достигнете
на секој посран закон одговорот ви е- така е во Европа
ако ги спроведуваме законите,нели треба да го достигнеме нивниот стандард
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 11:23
Е сеа неможам да ти докажам море андјелина свати ако сакаш да бидеме во европа сите овие закони МОРА да се направат а и владата знае кои закони да ги донесе нема потреба од вас да кажувате.

И достате више со таа политика
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 16:49
Ne se problem samo plasticnite kesi................. kako pogolem problem e plasticniot ambalazen materijal na site proizvodi..........da receme nema sisinja plasticni dajte stakleni ili knizni......aaaaa , so ovaaa promena samo nov finansiski dobit na gazdite.... .................koi si gi trijat racete
Кон врв
DAC23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAC23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 18:40
MA NEKA DAVAAT HARTIENI KESI VO PRODAVNICITE VO SITE MALI ILI GOLEMI AKO SAKAAT DA BIDEME EVROPJANI ILI AMERIKANCI TIE NE NOSAT OD DOMA PLATNENI TORBI TUKU HARTIENI KESI KOJ IM GI DAVAAT PRODAVNICITE


Изменето од DAC23 - 19.Јануари.2009 во 18:41
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 02:16
Originally posted by DAC23 DAC23 напиша:

MA NEKA DAVAAT HARTIENI KESI VO PRODAVNICITE VO SITE MALI ILI GOLEMI AKO SAKAAT DA BIDEME EVROPJANI ILI AMERIKANCI TIE NE NOSAT OD DOMA PLATNENI TORBI TUKU HARTIENI KESI KOJ IM GI DAVAAT PRODAVNICITEНосат и европјаните и американците платнени торби од дома и не прават од тоа проблем.
Јас не гледам што има срамно ако од дома си понесеш платнена торба или било какво ќесе кога одиш на пазар???збунетост
До кога ќе се замараме со такви глупости?
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 14:04
KAKOF  APSURDEN  ZAKON 
 
  DOSEGA  FRLAVNE  KESI  OD  2  KG    A  SEGA  KE   ZAGADUVAME  SO  KESI   OD  5KG.  
   
 I  ZAKONOT  GLASI.STROGO  E  ZABRANETO  DA  SE  ZAGADUVA  SO  DVEKILOGRAMSKI  KESI 
    ZADOLZITELNO  ZAGADUVAJNE  SO  PETKILOGRAMSKI  KESI
 
 
  A  TOA  STO  SE  ODNESUVA  DO  NAPLATATA  NA  KESATA  KOGA  ZEMAS  PLATA  ZA  DA  SE  PRAHRANIS  VO  TIE  DVA  DENARI  ZA  KESATA  IC  I  NE  SE  PULIS
 
 STO  ZNACI  ZAKONOT  TREBA   DA  GLASI  
  SEKOE  ZAGADUVAJNE  SO   KESI  E  ZABRANETO  OSVEN   ZAGADUVAJNETO  SO  HARTIENI  KESI  E  DOZVOLENO.
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 00:05
Како што гледам изминативе денови откако стапи во сила забраната за употреба на пластични кеси, скокна цената на кесите, во TINEX 1.5 денари, во VERO 2 денари, размислувам за започнување со производство на пластични кеси.
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 00:10
Originally posted by pmmladen pmmladen напиша:

Како што гледам изминативе денови откако стапи во сила забраната за употреба на пластични кеси, скокна цената на кесите, во TINEX 1.5 денари, во VERO 2 денари, размислувам за започнување со производство на пластични кеси.


Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 00:42
Originally posted by pmmladen pmmladen напиша:

Како што гледам изминативе денови откако стапи во сила забраната за употреба на пластични кеси, скокна цената на кесите, во TINEX 1.5 денари, во VERO 2 денари, размислувам за започнување со производство на пластични кеси.
Господине ако ви е дојдено до зафрканција на мене не ми е.Оваа е закон и секој грќанин мора да го почитува,а вие не го сфаќате тоа е за тоа нас не не бидува за во Европа од таквите како вас.Не сакам да навредувам само оваа не знам што е смешно дека забраниле пластични кеси.Па нормално е тоа нели сакаме во Европа?Сакам господине вие што се смеете да ми одговорите на реплика што ви е смешно во врска со овој закон.
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 00:51
mileg
Мене не ми е смешен законот, законот е парадокс и трагедија, ваков како што се спроведува сега.
Не само што не ја забрани употребата на пластични кеси туку овозможи истите тие кеси што до сега беа бесплатни сега да мораш да ги плаќаш.
Зошто маркетите, продавниците и сите други немаат обврска да даваат бесплатни хартиени кеси туку продаваат пластични кеси.
И подобрете си ја вашата смисла за хумор.

Изменето од pmmladen - 22.Јануари.2009 во 00:57
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 00:57
Originally posted by pmmladen pmmladen напиша:

Мене не ми е смешен законот, законот е парадокс и трагедија, ваков како што се спроведува сега.
Не само што не ја забрани употребата на пластични кеси туку овозможи истите тие кеси што до сега беа бесплатни сега да мораш да ги плаќаш.
Зошто маркетите, продавниците и сите други немаат обврска да даваат бесплатни хартиени кеси туку продаваа пластични кеси.
И подобрете си ја вашата смисла за хумор.
Господине па нели сме кандидат за Европа?Епа за тоа се воеде тој закон за да се заштити животната средина а не за ти што велиш парадокс.А да ве прашам сте биле во поголем маркет и дали сте земале хартиена кеса?Одговорете ми.А колку за ваша ЛИЧНА информација јас секогаш од кога стапи законот на сила(1 јануари 2009) секогаш земам хартиени кеси.

Изменето од mileg - 22.Јануари.2009 во 11:42
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 13:22
Јас сум на темата. Овој закон МОРА да биде и мора некои закони да се вршат за да влеземе во европа како на пр. овој но и за почиста Македонија. И да ве потсетам владата ЗНАЕ што прави!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.