IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана за употреба на пластични кеси
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана за употреба на пластични кеси

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Забрана за употреба на пластични кеси
    Испратена: 29.Декември.2008 во 01:39

Од 1 јануари стапува во сила забраната за користење пластични кеси во трговијата на мало т.е. во колонијалните продавници и супермаркетите. Продавачите не смеат да даваат пластична кеса за купена стока полесна од 5кг. Производите потешки од тоа може да се пакуваат во кеса, но купувачите мора да платат за неа (1 или 2 денари). Ограничувањето на тежината не важи за облека, спортска опрема, чевли, играчки, техничка стока, садови, лекови, санитарија, кои смеат да се пакуваат во пластични кеси, како и за продуктите на мерење (зеленчук, овошје, месо, брашно).

Трговците се збунети и тврдат дека по Нова година ќе настане хаос. Се жалат дека наредбата од министерството била нејасно напишана. 
Министерството пак со упатство објаснува дека забраната е за пластичните кеси со капацитет на носење помал од 5 кг., односно со дебелина помала од 14 микрони (не и за дебелите кеси за повеќекратна употреба), кои се најштетни и најмногу ја загадуваат околината. Почетната идеја била малите пластични кеси целосно да се исфрлат од употреба, но поради социјалниот аспект се направени отстапки. Производителите кои вложиле во опрема и машини, немаат доволно време да се преориентираат на друго производство. За трговците што нема да ја почитуваат забраната, казната ќе биде 6.000 евра.
 
Значи по Нова година на пазар со кесе спремено од дома или платнена торбичка...голема%20насмевка
 
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 09:24
e , sega , inspektorite kje si nosat i kantarcinja so sebe pa pred kolinijalite i stoj .. cekaj da izmeram .... daj to sublerceto vamu ... a  ha ..... 4.770 gr...... 14 zapeta 7 mikrona ..... spici mu kazna ... e ova mi se dopadja ............ demokratija ............ covekovi prava i slobodi голема%20насмевка.......... a ne kako vo socijalizmot............. koj kako saka ........ NE MOZE ............. OVA E DEMOKRATIJA голема%20насмевка..........

Изменето од miroslav_g8 - 29.Декември.2008 во 09:24
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 09:36
vreme e da se sredi drzavata....samo taka
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 09:44
kje e sredi i toa kako .. ne badijala postoi pogovorkata " Što edna budala kje rasipe , iljada pametni ne mozat posle da go upraat " голема%20насмевка
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 14:27
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

kje e sredi i toa kako .. ne badijala postoi pogovorkata " Što edna budala kje rasipe , iljada pametni ne mozat posle da go upraat " голема%20насмевка
Господине Мирослав па така е во Европа треба да се забранат на цело пластични кеси за да се заштити околината.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 14:29
ne sum gospodin ............... DRUGAR  sum голема%20насмевка ..... a okolinata ne se zagaduva samo od plasticnite kesi ........... ima i plasticna ambalaza i tako to ...................
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2008 во 01:09
Originally posted by mileg mileg напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

kje e sredi i toa kako .. ne badijala postoi pogovorkata " Što edna budala kje rasipe , iljada pametni ne mozat posle da go upraat " голема%20насмевка
Господине Мирослав па така е во Европа треба да се забранат на цело пластични кеси за да се заштити околината.

ah be druze Mileg...vo koja Evropa ke odite so goli gazovi i plata od edvaj 100 evra
uste so plasticnive kesi da ja sredime i otidovme vo Evropa
Evropa odvaj ne ceka
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2008 во 01:12
redno beshe i kaj nas vakov zakon.

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 19:25
Nezdrav zakon. A gordo raskazuvav sekoja godina po vracanje od Srbija deka nie vo MK se ponapred, imame besplatni kesi - socijalna drzava sme.

Toa deka kesite se raspadjaat sporo(demek ne se ekoloski) ima vistina, no povazno e da se menuva svesta na gradjanite za skladiranje na otpadoci sto i bese napraveno so zakonot za javna cistotija. Sto i fali na kesata ako si e vo fioka?
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 00:35
абе не им е до екологијата, си собираат они данок
а инаку што ако има повеќе хартија, кога нејќат луѓево да ја рециклираат

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 11:03
Edno e zakonot...drugo e realnosta...Ova vcera vo Vest me nasmea od srce...ama i ja otslika nashata realnost...
Уште не можам да се освестам од шокот што ми го приреди новиот закон за забрана на употреба на пластични ќеси. Како ќе фрламе сега ѓубре? Јас самопослугите ги избирав според ќесите кои ги даваа. На пример, оние од "Веро" убаво ќе си ги фатиш за рачките, па педантно ќе си ги заврзеш во јазол, и можеш да си го чуваш ѓубрето речиси вакуумирано пред врата, а комшиите да не се бунат дека им смрди. Добри беа и оние од "Рамстор". И тие убаво се пакуваа, ама некако многу шушкаа. Не ми легнаа на рака како оние од "Веро", а плус и во контејнерот не ги личеше.
Секогаш им се лутев на "СП Маркет" и на "Тинекс" оти ќесите не им се квалитетни. Мислам, и служеа тие на намената, ама некако секогаш кога имав полошо ѓубре ставав во "Тинекс", а поубавото го чував за "Веро". Освен пелените на син ми. За нив не трошев ќеси од брендирани супермаркети. Нив строго ги ставав во оние пазарските и пилјарските ќесиња што убаво се лепат на гранките од дрвјата секогаш кога ќе дувне ветре и ќе ги расчисти контејнерите. Ќе ја стиснеш пелената, ќе ја замоташ во розово или во жолто ќесуле, ќе ја подврзеш цврсто да излезе цела смрдеа од неа и можеш да си ја чуваш на тераса колку сакаш.
Колку што знам, идејата на Владата беше сосема да се укине употребата на пластични ќеси. Затоа не сфаќам зошто сега уште ги има. И се додека ги нудат, ќе ги има. Затоа што има ќеси за ѓубре, ама тие се поскапи. Зошто би купувал такви, кога овие се денарче или два. Додека се поевтини и додека ги нудат на каса, не се откажувам од хигиенската навика таму да си го собирам ѓубрето.
Една ќеса треба да биде барем 30 денари. Ама не тие пари да одат во "Веро" или во локалниот гранап. Тие пари треба да бидат еколошка такса што ќе ја собира државата. Па ако не си еколошки свесен, ќе си платиш глоба за екологија во вид на ќеса, ама тие пари државата ќе ги вложи во капацитети за рециклирање. Или за нешто друго за заштита на околината. Па кога ќе се продадат милион ќеси, ќе има половина милион евра за инвестиции во екологијата. А не половина милион евра екстра ќар за трговците.

Niz satirata iskazana e vistinata...Sekoja cest....

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 18:31
ова ако е до екологија (иако не е), има и поедноставен начин, да наплаќаат за пластични кеси, а да има бесплатни хартиени, народот автоматски (според буџетнамигнување) ќе почне да ги зема хартиените


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 17:45
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ова ако е до екологија (иако не е), има и поедноставен начин, да наплаќаат за пластични кеси, а да има бесплатни хартиени, народот автоматски (според буџетнамигнување) ќе почне да ги зема хартиените
Се согласувам со тебе ама малку треба да се стави ред на хигиена во таа држава и кој носи пластични кеси да плажа огромна казна за да се свестиме каде сме и каде живееме.Инаку така не може никогаш да се научиме на ред.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 00:06
што бре.....
и за овој закон ли е пу...пу...не важи????збунетост

ај си играме НОСЕЊЕ ЗАКОНИ танцување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.