IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Што мислите за новиот спот на Милчо Манче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што мислите за новиот спот на Милчо Манче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 21>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 23:30
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

i jas sum sigurna deka Anakin bi napravil 100 pati podobar spot



ма незнам колку пати
но не бива навистина, жал ми е што го критикувам
но го претера
заптаво јас ништо не сум видел осим шо става девојката платно на главата
и сликовница се вртит
сум го гледал 5 пати и не се сеќавам на нишо повеќе
а да
некоја златна маска
јбг
има уше 5 6 обиди да направи нешо убаво
немора ефектно, нека е убаво
си ги замешал малку лончињата
спотот треба да е комерционален а не андерграунд уметност



Изменето од anakin - 25.Декември.2008 во 23:31
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 01:29
41 секунда , дечкото (Александар) ја држи чашата во ЛЕВА РАКА, за да во следниот кадар 42 секунда чашата му биде во ДЕСНА РАКА...

Можеби ова е барање влакно во јајце , ама сепак од МИЛЧО тоа и се очекува...

Впрочемн сам си ги постави тие стандарди...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 01:42
Лелееее, ситничар...па си префла Аце од една во друга рака...рефлекси и брзина тренира...гледаш толку брзо ја префрла чашата што не ни може камерата тоа да го забележи.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 01:51
Originally posted by moira moira напиша:

Лелееее, ситничар...па си префла Аце од една во друга рака...рефлекси и брзина тренира...гледаш толку брзо ја префрла чашата што не ни може камерата тоа да го забележи.


Искрено незнам што да мислам , има две објаснувања на грешките кои ги наведов:

Или намерно ги оставил за да провоцира и ние во 1:47 сеуште дискутираме за спотот место да спиеме, или пак класични технички пропуст кои искрено никако неможам да си ги објаснам...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 02:13
Воопшто ништо не мислел...не ни обрнал внимание на сето тоа.
Кога можеше да каже дека оној дел, пред куќата во Велес каде јасно се гледаат заборавени рефлектори не е пропуст, туку намерно е така, што сакаш повеќе...и замисли уште е навреден господинот...хахаха...и појма сме немале...тотално ме разочара, со еден куп пропусти и лош спот, кој патем навредливо го доживувам веќе, наместо да даде некоја изјава поумерена, да амортизира, тој влегува во конфликт со сите оние на кои не им се допаѓа спотот.


Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 02:19
Originally posted by BIB BIB напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

jas znam smo deka koga bi videla vakov spot za nekoja zemja, bas nisto ne bi me privleklo da ja posetam ...

a Chuchuliga mnogu ubavo kaza, babite mnogu odamna ovde ne nosat nosii ni samii ...

turistite se privlekuvaat so ona sto mozat da go vidat i dobijat denes , a ako gi interesira minatoto na zemjata i tradicijata i narodnite nosii na lice mesto ke gi vidat...

Tebe mozebi ne bi te privleklo zatoa sto zivees vo MAKEDONIJA,no bidi sigurna deka vo zapadna evropa kade sto jas ziveam lugeto sakaat da go vidat toa sto e avtenticno i unikatno za taa zemja. Spotot vo seeset sekundi ja stvara ljubopitnosta da se nauci poveke za istata.Potoa potencijalniot turist se informira preku internet vo biblioteka vo turisticka agencija ....A ako se zainteresiras i otides na veb stranicata www.macedonia timeless.com sigurno spotot ke ti e pojasen.Pozdrav


Da, da, sakaat da vidat avtentichno, pa zatoa kje im ja prikazhuvame zemjata kakva BILA vo tursko, a ne kako E DENES(a toa NE e avtentichnost). I ne e nishto chudno shto se ushte ne imaat za dalechna, egzotichna otomanska provincija, koga i samite taka se pretstavuvame (veruvajte deka e taka, zhiveam vo Germanija, rabotam so germanci, intelektualci itn, i prosto neverojatna e nivnata perspektiva vrz nas, odnosno celiot Balkan. mi se sluchuvalo da mi go citiraat Gete vo kontekst na balkanskata politichka situacija, totalno nesvesni deka Gete zhiveel pred 200 godini!).

Spotot treba da e jasen vednash vo momentot koga go gledash, a ne da e gatanka ili logichki problem na eden ekscentrichen umetnik koj treba da se analizira i istrazhuva negovoto sushtinsko znachenje.

Изменето од chuchuliga - 26.Декември.2008 во 02:23
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 02:35
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by BIB BIB напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

jas znam smo deka koga bi videla vakov spot za nekoja zemja, bas nisto ne bi me privleklo da ja posetam ...

a Chuchuliga mnogu ubavo kaza, babite mnogu odamna ovde ne nosat nosii ni samii ...

turistite se privlekuvaat so ona sto mozat da go vidat i dobijat denes , a ako gi interesira minatoto na zemjata i tradicijata i narodnite nosii na lice mesto ke gi vidat...

Tebe mozebi ne bi te privleklo zatoa sto zivees vo MAKEDONIJA,no bidi sigurna deka vo zapadna evropa kade sto jas ziveam lugeto sakaat da go vidat toa sto e avtenticno i unikatno za taa zemja. Spotot vo seeset sekundi ja stvara ljubopitnosta da se nauci poveke za istata.Potoa potencijalniot turist se informira preku internet vo biblioteka vo turisticka agencija ....A ako se zainteresiras i otides na veb stranicata www.macedonia timeless.com sigurno spotot ke ti e pojasen.Pozdrav


Da, da, sakaat da vidat avtentichno, pa zatoa kje im ja prikazhuvame zemjata kakva BILA vo tursko, a ne kako E DENES(a toa NE e avtentichnost). I ne e nishto chudno shto se ushte ne imaat za dalechna, egzotichna otomanska provincija, koga i samite taka se pretstavuvame (veruvajte deka e taka, zhiveam vo Germanija, rabotam so germanci, intelektualci itn, i prosto neverojatna e nivnata perspektiva vrz nas, odnosno celiot Balkan. mi se sluchuvalo da mi go citiraat Gete vo kontekst na balkanskata politichka situacija, totalno nesvesni deka Gete zhiveel pred 200 godini!).

Spotot treba da e jasen vednash vo momentot koga go gledash, a ne da e gatanka ili logichki problem na eden ekscentrichen umetnik koj treba da se analizira i istrazhuva negovoto sushtinsko znachenje.



Мислам дека спотот е провокација...
А испровоциран човек значи и заинтересиран човек...

Еве нешто за тебе чунгалунга:

МАКЕДОНИЈА


Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 02:37
Originally posted by moira moira напиша:

Воопшто ништо не мислел...не ни обрнал внимание на сето тоа.Кога можеше да каже дека оној дел, пред куќата во Велес каде јасно се гледаат заборавени рефлектори не е пропуст, туку намерно е така, што сакаш повеќе...и замисли уште е навреден господинот...хахаха...и појма сме немале...тотално ме разочара, со еден куп пропусти и лош спот, кој патем навредливо го доживувам веќе, наместо да даде некоја изјава поумерена, да амортизира, тој влегува во конфликт со сите оние на кои не им се допаѓа спотот.



Изјавата ни мене не ми се допадна , многу арогантно , како да е недопирлив човекот , а народот несмее да критикува...

Туку јас би му советувал да излезе џентлмен и да си ги признае грешките а спотот да се премонтира, и да се дстранат техничките грешки...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 02:50
Зарем ние неуки ќе му се мешаме во работа...уствари донекаде е у право...како автор на спотот има право што сака да прави, но нарачателот и тој што плаќа треба да реагира...но очигледно и ним им се допаѓа, така да ќе излезе како и многупати досега дека за џабе галамиме...а не дека не не читаат, но суетата им е преголема.


Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 04:38
...moe milsnje za spotov koj patem sega i go vidov, e slednoto...
 
1-spotot e nesho najoriginalno sho sum go videl do sea ili akao ne i eden od najoriginalnite...onoa pretvaranje na kniznite figuri vo mocija dvizenje e opasna kreativna ideja, nesho sho mi padna prvo vo ochi...
 
2-Muzikata prerabotena za spotov, e remek delo(svaka chast koj ja naprail)
 
3-toa povrzuvanje na likovite niz spotot ili sublimacija na glavnite istoriski likovi e prekrasno napraeno, pogotoo krale marko me voodushevi so bozdoganotголемо%20гушкање
 
4-likovite se vnimatelno odbrani i naslikani imate crni luge imate smegi luge na spotot
 
 
se na se makedonskata istorija vo majstorki paket, strashno provokativno napraveno(so eden k*rshum i srbi i grci i bugari)gi svitkal i u dzeb gi stail koi so prisvojuvanjeto na nash*te istoriski likovi ja bildaat svojata istorija posho im je lazna uglavnom, a svetot go znae toa, verujte...samo kuti poradi odredeni politichko strateshki interesi...
 
... majstorija e napraena i ovoj pat od Milcho Mancevski, i verujte deka e vo pravo sho ne naprail spot Moderna makedonija...znae on na sho pagaat i sho nemaat strancite...na mistika i drevna kultura, na mitovi i bajki pogotovo od Evropa.(po toa se bolni kao deca po torta)
 
Maestralno, ako treba so eden zbor da opisham.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 04:40
Музиката е на Кирил Џајковски
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 04:49
...maestralno...bravo ! 
 
i ushte edna zabeleshka, nesho sho e umetnost, ne vi e za u politika, ili na vas site sho "shkrtate tuka so molerska cetka po slikata na Da Vinci", prizmata na zivotot vi e politika?
 
cudni ste , kao sho mozebi sum i jas za vas so ova moe mislenje, no vo edno sum siguren, kaj sho ima umetnost...tinja e da se mesha politika.
 
adiosголема%20насмевка 


Изменето од ...Well... - 26.Декември.2008 во 04:54
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 06:25
 Nie ne bi bile nie...akose ne izvitoperime...
Милчо не знаел за спотот на Грузија
Спотот „Македонија-вечна“, во режија на Милчо Манчевски, кој беше промовиран завчера, е плагијат, тврдат многубројни читатели кои, за споредба, ни го посочија спотот за промоција на Грузија.

Грузискиот, снимен во 1999 година, а од 2006 е на интернет. Има анимации - луѓе што излегуваат од книга што татко и' ја чита на ќерка си.
Gruzijcite molcat i nema reakcii deka spotot e plagijat. Nie si imame mnogu jaki izgradeni moralni normi za kritika i samokritika i vednash si kazavme shto si imame. Ako ova go kazea Grcite, Bugarite kje im oteravme se po spisok so pokolenija nanazad, ama bidejki tie molcat nie kje si kazime. Gi barame nash*te uspeshni lugje da se vratat vo Makedonija, da napravat neshto za nea, ama koga kje napravat vednash gi kritikuvame i im naogjame maana.  Do koga kje barame  vo jajceto vlakno?
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 08:21
Нема шанса Милчо да не знаел за грузијскиот спот! Сега има сведоци дека знаел.

Е уше тоа фали, да не фатат дека спотот е плагијат, па ни удрат таков ќутек дека крадеме спотови и историја, што долго време нема да можеме да се освестиме.

Запамтете, ние сме народ обвинет дека крадеме историја, колку и да е тоа неосновано. Спотов ќе им даде 3:0 техничка победа на гејците и татарите, а може и грузините да си ги натовариме на грб.

Да не збориме па за техничките пропусти кои мора да се корегираат.

Ах Милчо, Милчо...



Изменето од Aminta2 - 26.Декември.2008 во 08:22
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.