IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Што мислите за новиот спот на Милчо Манче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што мислите за новиот спот на Милчо Манче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 01:21
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

" и очекуваме ефекти во туризмот во иднина“, изјави Елена Станишева.
"Ефектите веќе и почнаа да се ефектираат! од што да има повеќе место за странците, македонците годинава веќе си резервираа, најмногу досега, места на грчкиот "адриатик"! ама , тоа ти се вика демократија- да се залажуваш самиот себе си дека е нешто така, како што не изгледа.намигнување




Прилеп како туристички град




Прилеп во 2012 година ќе биде домаќин на светската конвенција на европските карневалски градови.

Во конк*ренција од голем број светски центри меѓу кои и москва Прилеп ја доби честа да ја организира оваа манифестација. Се предвидува таа да трае 10 дена, да дојдат во прилеп 600 делегати со карневалски групи од целиот свет при што ќе има спектакуларно дефиле. Со ова Прилеп ќе се промовира како туристички центар во светски рамки со карневалот „Прочка“.

„Овие конвенции не носат само гости и туристи носат и голем економски бенефит за градовите кои ги организираат, бидејќи знаеме дека карневалите се одлична можност за трошење на пари на сите оние кои доаѓаат од странство“, изјави Марјан Ристески, градоначалник на Прилеп.

Доказ за напорите за промовирање на Прилеп како туристичка дестинација е и тоа што од оваа година за прв пат тука доаѓаат израелски туристи, по околу 150 луѓе неделно, кои ќе ги посетуваат старите цркви и манастири во варош, галерии со икони и музејот за тутун. А за нив во центарот на градот денес беше организиран и голем пречек со пригодна програма.

„Кога решивме да дојдеме тука во Израел ни велеа што ќе барате во Македонија, што има таму, но сега на сите ќе им пренесам колку е убаво тука“, вели турист од Израел.

„Имате многу убава земја, а посебно сум изненадена од луѓето кои се премногу гостољубиви“, истакна друг турист од Израел.

„Пред се израелците во македонија ги привлекува природата, таа е број еден и гостољубивоста на нашиот народ, дури и ме прашуваат зачудено како може да бидете толку гостољубиви“, вели Филип Контески, туристичка агенција „Интерконт“ - Скопје.

До крајот на летото се планира Прилеп и Македонија да ја посетат над 2.000 туристи од Израел.

A1


Bez komentar...

P.S. Procitaj ja informacijata iako sum poveke od siguren deka i vo ovoj tekst ke najdes prostor za skepticizam , ismejuvanje , potcenuvanje ...
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 01:26
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:



Bez komentar...

P.S. Procitaj ja informacijata iako sum poveke od siguren deka i vo ovoj tekst ke najdes prostor za skepticizam , ismejuvanje , potcenuvanje ...


Zosto da ima ismejuvanje...Mancevski na nivo si ja odraboti svojata rabota, kako i sekogas dosega...
Moze da ima samo pofalbi i zelbi za ponatamosen uspeh..
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 01:45
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Bez komentar...

P.S. Procitaj ja informacijata iako sum poveke od siguren deka i vo ovoj tekst ke najdes prostor za skepticizam , ismejuvanje , potcenuvanje ...
Zosto da ima ismejuvanje...Mancevski na nivo si ja odraboti svojata rabota, kako i sekogas dosega...Moze da ima samo pofalbi i zelbi za ponatamosen uspeh..


Procitaj go postot na koj mu replicirav... ke ti se razjasni mojot komentar...
Кон врв
ThePPPTrooper Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
АнтиКомунист..

Регистриран: 12.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThePPPTrooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 01:14
продолжуваме

Македонија вечна

Изменето од ThePPPTrooper - 12.Јуни.2009 во 01:16
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 02:16
Нема замерки за спотот: свежо, убаво склопено, реално, тоа е тоа, тоа сме ние...
Прекрасно, браво мајсторе!аплауз
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 04:19
Originally posted by ThePPPTrooper ThePPPTrooper напиша:

продолжуваме

Македонија вечна


Спотот не е на Милчо Манчевски туку на Игор Иванов Изи...
Само како информација...

Инаку убаво склопено, одличен спот иако мене лично ми недостасува енергијата од првиот спот...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 11:17

Нов спот на Манчевски за Македонија


Деновиве се најавува премиерно прикажување на Си-Ен-Ен на четвртиот во низата спотови за туристичко рекламирање на Македонија. Автор на сценариото и на режијата е Милчо Манчевски. Ова е прв спот специјализиран за одреден сегмент на туризмот, односно за сакрален туризам (цркви, манастири и џамии). Спотот е насловен Македонски храмови (Macedonian temples).

Продолжувајќи ја темата од циклусот Македонија - вечна, овој спот го прикажува единството на природата и човекот во сакралните објекти во Македонија. Вечното течение на времето е преточено во магична промена на светлото, боите и сенките од страна на директорот на фотографија Мишо Ристов. Во контрапункт, ноќните сцени се случуваат во хипер-урбана средина. Како дел од циклусот, повторно е употребена современа обработка на народната песна Учи ме, мајко, карај ме во аранжман на Кирил Џајковски. Продуцент на спотот е Елена Станишева.

Спотот е сниман во период од скоро два месеци на локации во Зрзе, Варош, Матка, Вељуса, Велес, Мустафа-Пашина Џамија и ГТЦ во Скопје. Употребени се метод и технологија кои вообичаено се користат за снимање научно-популарни документарци - вложени се стотици часови снимање, а снименото потоа трпеливо е обработувано со најсовремени специјални ефекти.

Ова е четврт спот во циклусот Македонија - вечна. Премиерниот го режираше Милчо Манчевски, вториот во серијата е на Игор Иванов - Изи, а третиот е на Ѓорче Ставревски.

Првиот спот на Манчевски освои прва награда за спот на Меѓународниот фестивал за туристички филмови и спотови во Полска, и предизвика огромен меѓународен интерес, а има над половина милион посети на интернет линкови.

АЛСАТ-М



Macedonian temples

Мислам дека овој пат сите вкусови се задоволени...
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 11:41
Kultizin, web-stranava neshto ne ti e vo red. голема%20насмевка  Aj proveri ja zhiti se!? големо%20гушкање
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 12:06
Еве го спотот Temples на YouTube.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 12:06
Originally posted by Popi Popi напиша:

Kultizin, web-stranava neshto ne ti e vo red. голема%20насмевка  Aj proveri ja zhiti se!? големо%20гушкање


Инсталирај: QuickTime Player веројатно затоа не ти ја отвара, кај мене е ОК....
Еве Анастеа го реши проблемот...

Изменето од kultuzin - 22.Јуни.2009 во 12:08
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 12:20
Fala i na dvajcata! големо%20гушкање
 
 
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 08:09
Za samo 30 sekundi, premnogu kazhano, videno a bogami i pochuvstvuvano. љубов големо%20гушкање
 
 
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 04:23

Спотот на Манчевски во "Њујорк тајмс"

 

Во најреспектираниот меинстрим туристички медиум - во додатокот за патување на весникот "Њујорк тајмс", објавен е прилог за првиот спот "Македонија вечна" во режија на Милчо Манчевски, информираат од продукција "Сенка".

Автор на фотографијата е Марко Георгиев.
Прилогот зборува за снимањето на самиот спот и под наслов "Зошто патуваме" цитира изјави од Вил Розентал, Њујорчанец кој го посетил снимањето на Милчо Манчевски. Розентал вели за Македонија дека е фасцинантна култура, па продолжува: "Се чини дека секоја важна цивилизација оставила трага тука. Ова е многу повозбудливо од Западна Европа. Богато е, комплицирано и поседува вистинска груба убавина".
"Њујорк тајмс" ја третира Македонија како новооткриена дестинација за туристички патување, и на прилогот му посветува огромен простор - повеќе од половина страна од големиот вечерен формат на весникот, во неделното печатено издание. Реклама на волкав простор за само едно објавување би чинела 67.000 долари, но со оглед на тоа дека ова не е платен прилог, афирмацијата е многу поголема и привлекува поголемо внимание. Ова е еден од богатите дополнителни ефекти на спотот "Македонија вечна". Пролетва реномираниот туристички водич "Брад" објави мошне афирмативен текст за Македонија и за спотот нарекувајќи го "Величествената реклама која конечно ја поставува Македонија како рамноправна меѓу многуте други одлични реклами за топ туристички дестинации". А минатиот месец спотот освои награда за најдобар спот на Меѓународниот фестивал на туристички филмови и спотови во Полска.

http://www.nytimes.com/slideshow/2009/06/28/travel/20090628_WHY_slideshow_index.html

љубов

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.