IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Што мислите за новиот спот на Милчо Манче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што мислите за новиот спот на Милчо Манче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 15:56
Ќе ги спојам покасно не е проблем, нека постои малку така, убав е насловот.

Поздрав и браво на Милчо за наградата.аплауз
Уште еднаш се докажува дека она што ние самите не си го цениме, другите знаат и да го наградат.



Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 16:00
....uste ednas se potvrduva ona moeto...PRV VO EVROPA,VTOR VO MAKEDONIJA.
golemo bravo za Mancevski

Изменето од zagor - 13.Мај.2009 во 16:01
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 16:04
Steta sto lugeto sto go plukaa spotot ne naogat doblest da skrtnat dva tri zbora na ovaa tema...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 18:21
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Steta sto lugeto sto go plukaa spotot ne naogat doblest da skrtnat dva tri zbora na ovaa tema...
 
Молам и јас...за да се врати старата тема ...овде и сега..секако комплетно не изменета..за да од т.н. ВРЕМЕНСКА ДИСТАНЦА ..сите да (си) видат кој и како „проценил„ и што се кажал за наградениот спот..откога некои други..секако неоптеретени проценители..ги пронашле вредностите кои им помогнале за да го видат она што нашиве „мудри„ не успеале да го забележат..поради копрената која ја имаат на очите..
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 18:38
Честитки за Милчо.! Јас бев една од оние кои го критикуваа и тоа што добил награда за рекламата, не ми го менува мислењето, бидејки јас си ја знам мојата татковина, а тие во жирито гледаат други работи (повеќе техничките)- како е направена рекламата и слично, а не дали тоа има врска со реалноста.
Така да, се уште си стојам на своето мислење кое го пишував на форумов: технички спотот е одлично направен (бидејки Милчо е голем профи во својот занает), но забрадените баби(само забрадени баби има на спотот), оној буљавиот дедо со боздоганот(да се уплашат туристите дали да доаѓаат во МК), шминкерчето Аце не е мојата Македонија. Таа Македонија (на Милчо) е Македонија барем еден век стара. А мојата (вистинската, реалната, сегашната) не е .
(Од друга страна, на западњациве им е потребна и привлечна егзотиката, па Македонија е прикажана како исклучиво егзотична земја од минатото. Но мене ми е смачено да го мешаат Скопје со Истанбул или Анкара и да не имаат за заостанати турци кои живеат во 18 век (да, тоа многу пати го имам доживеано на западов!)....)
Во секој случај, убаво е што добил награда, и за него и за сите нас - македонци и од се срце му посакувам да му се множат.
 


Изменето од chuchuliga - 13.Мај.2009 во 18:40
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 18:52
Еве ја старата тема со сите мислења за спотот.
Продолжете со дискусијата тука.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 18:58
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Честитки за Милчо.! Јас бев една од оние кои го критикуваа и тоа што добил награда за рекламата, не ми го менува мислењето, бидејки јас си ја знам мојата татковина, а тие во жирито гледаат други работи (повеќе техничките)- како е направена рекламата и слично, а не дали тоа има врска со реалноста.
Така да, се уште си стојам на своето мислење кое го пишував на форумов: технички спотот е одлично направен (бидејки Милчо е голем профи во својот занает), но забрадените баби(само забрадени баби има на спотот), оној буљавиот дедо со боздоганот(да се уплашат туристите дали да доаѓаат во МК), шминкерчето Аце не е мојата Македонија. Таа Македонија (на Милчо) е Македонија барем еден век стара. А мојата (вистинската, реалната, сегашната) не е .
(Од друга страна, на западњациве им е потребна и привлечна егзотиката, па Македонија е прикажана како исклучиво егзотична земја од минатото. Но мене ми е смачено да го мешаат Скопје со Истанбул или Анкара и да не имаат за заостанати турци кои живеат во 18 век (да, тоа многу пати го имам доживеано на западов!)....)
Во секој случај, убаво е што добил награда, и за него и за сите нас - македонци и од се срце му посакувам да му се множат.
 


Sekoja cest za doblesta cungalunga...

Sepak ne se soglasuvam so tebe...
JAs tokmu tehnickiot del na spotot go kritikuvav, a tehnickite propusti jasno se gledat za niv imam pisuvano na temava...
Sprotivno od tebe jas mislam deka spotot tokmu poradi provokativnata sodrzina, dinamikata i muzikata ja ima dobieno nagradata...
kako i da e spotot ne te ostava ramnodusen, mozes da go sakas ili mrazis no i vo dvata slucaja go osvojuva tvoeto vnimanie sto e i poenta na sekoj spot....
Inaku sto se odnesuva na moderna Makedonija ke ima i drugi spotovi, neli ti se cini deka e preambiciozno vo 60 sekundi da bide opfatena seta ubavina koja moze Makedonija da im ja ponudi na turistite...
Ako ti imas fobija od antikata toa e tvoj problem , strancite se palat na toa i mislam deka
antikata e edna od posilnite turisticki ponudi na Makedonija...
Sepak se nadevam i ocekuvam vo narednite spotovi da se pretstavi i moderna Makedonija...

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 19:15
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Licno mene mi se dopagja. Zoshto? Pa vo stilot na Milco e..aj toj znae shto sakaat zapadnjacite...

I sega ke recam, moze mene da ne mi se dopagjaat i filmovite i spotot ama Milco znae shto saka zapadot. голема%20насмевка Arno ama toa ne znaci deka ne cini.
I negde tuka na temata ednas rekov- Za vkusovite ne se zboruva i ne se sudi.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 20:54


Sekoja cest za doblesta cungalunga...

Sepak ne se soglasuvam so tebe...
JAs tokmu tehnickiot del na spotot go kritikuvav, a tehnickite propusti jasno se gledat za niv imam pisuvano na temava...
Sprotivno od tebe jas mislam deka spotot tokmu poradi provokativnata sodrzina, dinamikata i muzikata ja ima dobieno nagradata...
kako i da e spotot ne te ostava ramnodusen, mozes da go sakas ili mrazis no i vo dvata slucaja go osvojuva tvoeto vnimanie sto e i poenta na sekoj spot....
Inaku sto se odnesuva na moderna Makedonija ke ima i drugi spotovi, neli ti se cini deka e preambiciozno vo 60 sekundi da bide opfatena seta ubavina koja moze Makedonija da im ja ponudi na turistite...
Ako ti imas fobija od antikata toa e tvoj problem , strancite se palat na toa i mislam deka
antikata e edna od posilnite turisticki ponudi na Makedonija...
Sepak se nadevam i ocekuvam vo narednite spotovi da se pretstavi i moderna Makedonija...

[/QUOTE]
 
Јас не само што немам фобија од антиката туку си ја сакам пребогатата историја на Македонија, историја со која ретко која друга земја може да се пофали, на некој начин.
Не може некој да критикува ако на спотот ја има Хераклеја или Стоби итн...Па кај нас кој копнал куќа да гради нашол амфори и што ли уште не од античко време. Во спотот па и нема многу од антиката, колку што памтам...
Да појаснам: јас зборував за тоа како се прикажани некои работи: бабите во МК веќе не се забрадени, освен по некои села, тоа така било до пред 50 години. Ликот на Крале Марко е ужасен - да се уплашат туристите; ликот на Александар Македонски е глуп - како  лигаво шминкерче, а не лик на војсководец. Едноставно, погрешни луѓе и од едностран аспект е покажана Македонија.
Секако, секоја чест на Милчо, јас сум негов голем почитувач, многу му ги сакам филмовите (иако лошиот кастинг му го зезна „Сенки“ кој мене лично многу ми се допадна како приказна и како режија). Ние можеме тука да си зборуваме, ама никој од нас не е филмаџија (компетентен во конкретната бранша) па да инсистира на својот став.
А „проклетството“ на јавните личности е дека се изложени на јавност и затоа и на позитивни но и негативни мислења. Тоа си е едноставно такасреќа.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 11:38
ВИДЕО: “Македонија - вечна“ најдобар спот


На гала вечер во древниот град Плок, близу Варшава, изминатиов викенд е врачена наградата за најдобар туристички спот за "Македонија - вечна" на Милчо Манчевски, освоена на Меѓународниот фестивал за туристички филмови и спотови. "Македонија - вечна" победи во конк*ренција од над 30 кандидати од Европа, Азија и Африка. Во конк*ренцијата меѓу другите беа и кампањите на Индија, Црна Гора, Грција и други. Овој фестивал е од големо значење за туристичката промоција на земјите, а организатор е Меѓународниот комитет за туризам.

Наградата на свеченоста во Плок ја прими Елена Станишева, една од продуцентите на спотот.

“Македонија ја доби првата награда за најдобар туристички спот, позиционирајќи се како земја чија богата историја е покана за туристите. Наградите ги додели жирито составено од експерти од Полска, Данска и Австрија, а на церемонијата на врачувањето присуствуваа и над 50 гости од целиот свет. Гала вечерта заврши со вечера и забава во замокот во Плок, кој бил стариот главен град на Полска. Иако трае само 60 секунди, спотот "Македонија - вечна"е резултат на скоро тримесечна макотрпна работа на голема екипа, а по Полска, спотот веќе е поканет на други слични фестивали, меѓу кои и во Португалија, Романија и други. Сето ова покажува дека целната група на спотот е погодена, и очекуваме ефекти во туризмот во иднина“, изјави Елена Станишева.


http://time.mk/story_8f62cc515b_article_8764a9fad1.html


Ako nisto drugo mozebi ednas ke sfatime deka kvalitetot ima cena...
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 13:29
Ha, Grcija sme ja POBEDILE...toa e najvazhno!!!! среќа забава
 
I prvi vo Svet!!! љубов
 
Bravo Milcho GORDOST NASHA! аплауз
 
 
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 14:40
Inache i tuka ja ima istata vest; среќа
 
"Македонија вечна" избран за најдобар спот во Полска
 
 
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 15:22
" и очекуваме ефекти во туризмот во иднина“, изјави Елена Станишева. "


Ефектите веќе и почнаа да се ефектираат! од што да има повеќе место за странците, македонците годинава веќе си резервираа, најмногу досега, места на грчкиот "адриатик"! ама , тоа ти се вика демократија- да се залажуваш самиот себе си дека е нешто така, како што не изгледа.намигнување
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 23:48
 
  И сега  што треба да кажеме и да мислиме... ??? Додека кај нас
плукаа и го критикуваа и спотот и Милчо... во светот собира награди...голема%20насмевка
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.