IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Што мислите за новиот спот на Милчо Манче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што мислите за новиот спот на Милчо Манче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
Автор
Порака
FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 370
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 17:16
јас мислам се НАЈУБАВО !!! УБАВО Е ПРЕТСТАВЕНА МАКЕДОНИЈА !!! грците нека цркнат и нека се бунат колку сакаат ние само не треба да менуваме ништо во тој спот и.


ПОЗДРАВ !
Правдата е релативна работа, но ВИСТИНАТА е една
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 18:14
Edna presmetka vo Nova Makedonija e prilicno simpaticna...
Претворено во бројки, владиниот спот со Александар Македонски трае точно две минути. Девет пати се споменува зборот „верувај“, а два пати „Господ“. Ако текстот се исчука на лист хартија, зафаќа повеќе од половина страница. Рекламниот блок пред главните вести на една од националните телевизии посветен за владини кампањи варира од 3 до 4.20 минути. Цената - останува државна тајна.
Barem cenata na spotot ne e tajna. Koj kolku saka da go slusha...koj misli deka treba takov spot ili ne...pak e irelevantno. Teca i kje tece...
a ima i vakvi reakcii...
ДПА: Спотот за Македонија без Албанци




Видеоспотот на Милчо Манчевски ја презентира културната утопија на Македонците, а ги игнорира етнокултурната и религиозната реалност на Албанците, обвинија од ДПА на прес-конференција. Тие сметаат дека сериозните културни проекти не треба да претставуваат камуфлажа на етнокултурните и религиски вредности во државава.

- Спотот е по природа православен, презентиран со црковна иконографија, а целата метафора е православна. Еден спот што ја презентира реалноста на Македонија треба да има елементи на идентитетот не само на Македонците туку и на Албанците и на другите етникуми што се државјани на Македонија - изјави Фатмире Исаку, портпарол на ДПА.

ДПА смета дека Владата ја излажала јавноста и ги извртела фактографичката реалност и магичната застапеност на Македонците. Партијата смета дека, покрај ова, има уште еден скандал во Министерството за култура, бидејќи повеќе од 50 вработени Албанци се испратени на принуден одмор.



Изменето од mamamd - 09.Јануари.2009 во 18:18
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 20:04
dobra zabeleska od autsajderite...konecno da kazat nesto umno...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 08:46
 Na sekoe zoshto ima zatoa... Vo deneshen Dnevnik prilicna elaboracija zoshto ne treba da se napagja spotot na Milco Mancevski... Megju drugoto avtorot se povikuva na Dejvid Hjum i teorijata za razlicnostite... za gdoto nasproti ubavoto...kiseloto nasproti slatkoto...
ЗА ВКУСОВИТЕ ТРЕБА ДА СЕ РАСПРАВА
Аргументација без аргументи
Постои еден правец во филозофијата кој не остава никаква надеж за успешно помирување на различните чувства на луѓето и ни сугерира дека е невозможно некогаш да се дојде до вистинското мерило за вкусот. Оттука, барањето на вистински убавото или вистински грдото, не' подучува Дејвид Хјум, е работа исто толку залудна колку и обидот да се утврди што е навистина слатко или горчливо, зашто според расположението на органите исто нешто може да биде и едното и другото, па не случајно поговорката вели дека за вкусовите не се расправа. Сосема е природно, дури и неопходно, оваа аксиома да се примени и на духовниот колку и на телесниот вкус, но иако овој широкоприфатен принцип стекнал санкција на здрав разум, сепак постои и мислење што му се спротивставува и е со нескриен обид да го преиначи.
------------------
-----------------------------------
i dodtuka e se vo red, navistina ona shto za nekoj e ubavo...za drug e grdo...ona za nekoj shto e vkusno..za drug e blutkavo... No...
И најпосле, како клучен аргумент, Милчо Манчевски со кого само до вчера се гордеевме и го прогласувавме за нешто најскапоцено што родила Македонија, скапо ја чинел оваа земја, зашто, замислете, потрошил 190.000 евра буџетски, пари на даночните обврзници.
..za ova argumentite vekje ne se argumenti...
 Neinformiranosta... netransparentnosta... stvaranje mistika onamu kade shto ne treba... go pobuduva ona prashanje za "patriotizmot" za parite...pa ako sme patrioti dali treba da naplakjame...
Ako se izlezeshe so zdravi argumenti i se kazeshe deka...
Milco Mnacevski za sebe ne zema honorar...deka ovie pari se za reklamata odnosno prostorot na CNN...
ako se kazeshe dali celiot spot cini 190 000 evra ili sekoe prodolzenie po 190 000 evra nema da ima dilemi...zgrozuvanja...komentari...
Vo vreme koga narodecot edvam go krpi denot...koga zeni na -15 ni se poragjaat na ulica zatoa shto nemaat 50 den. da platat taxi do porodilnoto oddelenie...ako devetgodishni deca se lecat so razni hemoterapii zatoa shto Fondot za zdravstvo ne odvojuva 30 000 evra  za nivno lecenje vo stranstvo... i mnogu drugi potresni sliki od sekojdnevieto na makedonskiot gragjanin... togash site nie imame pravo da prashame kolku cini spotot...190 000 ili 5x190 000... i dali bash sega morashe... koga svetot go drma kriza...
Za vkusovite ne se rasprava... ama za parite DA... sekogash...dilemata e mozeshe li ponamenski da se potroshat...i tie i site onie koi otidoa na drugi reklami. Ne za drugo... ako gi dademe za decata...za nashata idnina...kje ima koj da ja saka Makedonija i da se grizi za nea... Milco Mancevski samo e edna alka koja slucajno ili namerno e involviran vo igrata troshenje gooolemi budzetski pari...kako i Boris Trajanov vo milionskite sumi za zasadenite drvca... bidejki i pod senkata nivna kje nema koj da sedi ako nese grizime pred se za  decata...Nivnata pozitivna zelba da se pomogne na rodnata zemja e staveno na tapet..na ogovaranje pred narodot...a tie toa ne go zasluzuvaat...ni Boris...ni Mancevski...tie napravija i pravat mnogu za Makedonija...



Изменето од mamamd - 10.Јануари.2009 во 08:49
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2009 во 13:00
... e ne se normalni...za niv vazi reklami...spotovi...a za malite zemji ne...изненадување
Се надевам дека Македонија ќе си оди од Си-Ен-Ен и ќе размисли како навистина сака да се претстави пред светот наместо да емитува спотови од 30 секунди поради кои децата трчаат кај своите мајки

Тајлер Бриле, познатиот колумнист на „Фајненшел тајмс“ пишува за загадувањето со реклами на ТВ-екраните
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 17:57
грците се глупи, они требаше да се гордеат ако промовиравме нивна култура
е сега бидејќи не се гордеат значи не е нивна
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 15:59
"БРАД” ГО ПОФАЛИ СПОТОТ „МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА“ НА МАНЧЕВСКИ

Величествената реклама на Манчевски што се прикажува на Си-Ен-Ен конечно ја поставува Македонија како рамноправна меѓу многуте други одлични реклами за топ туристички дестинации, пишува за спотот „Македонија вечна“ еден од најугледните светски туристички водичи „Брад“ (Bradt).

Како што пренесува продукцијата „Сенка-филм“, Тами Еванс, авторката на „Брад“, за спотот на Манчевски пишува како најава за новото, трето печатено издание на водичот. Потсетувајќи на неговите филмови „Пред дождот“ (1995) и „Прашина“ (2001), авторката информира дека Манчевски „исто така ги искористи своето око за фотографија, боја, движење и звук за промоција на Македонија како културно богата дестинација каква што таа и е, без тукашната вообичаена претенциозна помпа, која што повеќето странци тешко ја проголтуваат“.

- За да ја видите неговата величествена реклама каква што се прикажува на Си-Ен-Ен, која конечно ја поставува Македонија како рамноправна меѓу многуте други одлични реклами за топ туристички дестинации, одете на www.macedonia-timeless.com. Вебстраницата нуди стотици линкови кои ќе ви помогнат да ја пронајдете и да ја запознаете земјата, пишува Тами Еванс.

„Сенка филм“ напомнува дека признанието од „Брад“ е продолжение на бројните пофалби за спотот од гледачи во светот. - Тој се прикажува на десетина меѓународни станици, вклучувајќи ги и Си-Ен-Ен, а од скоро почна да се прикажува и новата, 15-секундна верзија. Покрај ова, на интернет (на ЈуТјуб и на вебсајтот на спотот веќе има околу половина милион гедачи. Со тоа спотот е секако најгледаниот културен производ од Македонија воопшто, по „Пред дождот“, наведува „Сенка-филм“.

Izvor SITEL...


Interesno priznanie...

Aj neka mu se mnozat priznanijata na MILCO...

Iako nie se iznavikavme , iznavregame , ispolitiziravme i tn...

kako i da e spotot gi ostvari ocekuvanjata i privlece ogromno vnimanije od mediumite i javnosta...Bez razlika dali na nekoj mu se dopagal ili ne...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 13:04

ПРВА НАГРАДА ЗА СПОТОТ „МАКЕДОНИЈА - ВЕЧНА“ НА МАНЧЕВСКИ

Спотот „Македонија – вечна“ на Милчо Манчевски освои прва награда за најдобар спот на Меѓународниот фестивал за туристички филмови и спотови во Варшава.

Организатор на фестивалот е Меѓународниот комитет за туризам. На фестивалот учествуваат туристички спотови и филмови од цел свет. Со ова спотот ја потврдува репутацијата во освојување на таргет групата – туристичка промоција.

Спотот беше премиерно прикажан во декември минатата година кога предизвика бројни реакции. Се прикажува на Си-Ен-Ен и уште во десетина земји.

Сајтот на спотот и бројните Интернет постови ги посетиле над половина милион гледачи. Минатиот месец еден од најугледните туристички водичи во светот „Брад“ пишуваше исклучително пофално за овој спот потенциурајќи дека величествената реклама на Манчевски конечно ја претставува Македонија како рамноправна меѓу многуте одлични реклами за топ туристички дестинации.

Izvor SITEL...

Me interesira vas komentar...

Osobeno na onie koi na sekoj mozen nacin go plukaa spotot....


Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 13:19
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

ПРВА НАГРАДА ЗА СПОТОТ „МАКЕДОНИЈА - ВЕЧНА“ НА МАНЧЕВСКИ

Спотот „Македонија – вечна“ на Милчо Манчевски освои прва награда за најдобар спот на Меѓународниот фестивал за туристички филмови и спотови во Варшава.

Организатор на фестивалот е Меѓународниот комитет за туризам. На фестивалот учествуваат туристички спотови и филмови од цел свет. Со ова спотот ја потврдува репутацијата во освојување на таргет групата – туристичка промоција.

Спотот беше премиерно прикажан во декември минатата година кога предизвика бројни реакции. Се прикажува на Си-Ен-Ен и уште во десетина земји.

Сајтот на спотот и бројните Интернет постови ги посетиле над половина милион гледачи. Минатиот месец еден од најугледните туристички водичи во светот „Брад“ пишуваше исклучително пофално за овој спот потенциурајќи дека величествената реклама на Манчевски конечно ја претставува Македонија како рамноправна меѓу многуте одлични реклами за топ туристички дестинации.

Izvor SITEL...

Me interesira vas komentar...

Osobeno na onie koi na sekoj mozen nacin go plukaa spotot....
 
Зарем некому е потребенен додатен коментар??
Се е (ис)кажано... во дадениот временски интервал
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 13:35
Bravo Mancevski!! Aj neka mu se mnozhat vakvi nagradi...a so toa i na Makedonija! среќа забава
 
A za plukanjeto, plukaa i pak ke plukaat samo onie koi ja mrazat Makedonija, onie koi ni samite sebe ne se sakaat a kamoli nekoj drug, onie koi nemaat sopstveno izgraden vkus pa otkako toa neshto ke se proslavi i prochue, togash da rechat "vidish...ti velev jas".....намигнување голема%20насмевка
 
 
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 14:08
Originally posted by Popi Popi напиша:

Bravo Mancevski!! Aj neka mu se mnozhat vakvi nagradi...a so toa i na Makedonija! среќа забава
 
A za plukanjeto, plukaa i pak ke plukaat samo onie koi ja mrazat Makedonija, onie koi ni samite sebe ne se sakaat a kamoli nekoj drug, onie koi nemaat sopstveno izgraden vkus pa otkako toa neshto ke se proslavi i prochue, togash da rechat "vidish...ti velev jas".....намигнување голема%20насмевка
 
 



Plukaa onie koi se slepi od omraza kon Gruevski...
Istite tie sto gi podrzuvat lugeto koi zakonite za cetvrto dete i kupuvajte makedonski proizvodi gi narekuvaat za FASISTICKI...
A ovoj spot go plukaa deka e staromoden , kontraproduktiven i uste milion kvalifikacii...
Deneska istiot spot go imat pregledano poveke od polovina milion luge a istiot se zakiti so brojni priznanija...

Pred FAKTITE i BOGOVITE molcat....

Zatoa gi nema gospodata kriticari...


Изменето од kultuzin - 13.Мај.2009 во 14:09
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 15:17

Eve ja i tuka istata vest;

Прва награда за "Македонија вечна" на Манчевски
 
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 15:44
Убаво би било да се спои со претходната тема (ако нема ништо против авторот) , односно да се продолжи со дискусијата. Не е мала работа една ваква награда.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 15:53
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Убаво би било да се спои со претходната тема (ако нема ништо против авторот) , односно да се продолжи со дискусијата. Не е мала работа една ваква награда.


Ja barav starata tema ama ne ja najdov...
Slobodno moze da se spojat...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.