IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Што мислите за новиот спот на Милчо Манче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што мислите за новиот спот на Милчо Манче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 23:04
pa ne, sto bi rekol Toni Mihajlovski, kako da nema nisto drugo vo Makedonija, osven starci, pustini , tursko ropstvo...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:10
Нема да давам заклучен коментар за спотот, шо се вика ке почекам некој ден да ми легне, сепак првиот впечаток ми е дека се е некако пренатрупано, Милчо веројатно сакал премногу да каже во 60 секунди и на крај може да се случи ништо да не каже...

Има една поговорка која вели:

ПОМАЛКУ Е ПОВЕЌЕ...
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:14
msila deka ne treba takov spot/ovi kaj edna drzava bi se videla/reklmirala vo delovi. Nie ne sme Fanta pa aj da vidime sto ke bide intresno vo drugata reklama (btw ima takvi reklami na sekvencii) .Mislam deka prosto na strancite nema da im ostavat nekakov vpecatok. Licno vidov edna reklama od Tajvanj li bese? kade ima se pomalce od istoriija, tradicija, modernizam, turizam idr.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:15
зошто секогаш мора да бидеме претставени BY Милчо како некое племе во тунгузија?
се гордеам со мојата историја
со старите градби
со културата
со народните носии
но МОРА ЛИ секогаш да има луѓе во народни носи на среде град,како на пазар сред село,луѓе со кожуви и боздогани,неисчешлани,диви,златни маски,Александар(од кој патем ми е преку глава)
зошто нема сонце,езеро,залез,пауните на св.Наум,Св,Јован Бигорски,насмеани луѓе облечени во ововековна гардероба,згодни свежоизбричени момци,девојки на вртоглави штикли,насмевки,насмевки,насмевки...мнооогу насмевки
мора ли секогаш да бидеме претставени како шака јада
доста ми е од пред дождот,збогум на 20век,јас сум од титов велес и слични мизерии
дај бре Милчо,и кај нас има свежина...не е се така летаргично,зачмаено...

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:16
Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:

Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

kako pred dozdot

mi se dopagase obrabotuva jaka rabota

krvna odmazda

na divjackiot balkan poprecizno makedonija najzapustenoto mesto od balkanot


Само што во Пред дождот ние (Македонците) бевме претставени како дивјаци, по маици, со калаши, итн., Македонија како Пакистан, а “другата страна“ беа добрите дечки. И тој филм го релативизираше целиот македонски проблем!!   



Аминта те разбрав уште во првиот пост што сакаш да кажеш, мегутоа мислам дека тоа што тебе те мачи во светот не се толкува така...
Пред дождот е филм а не реклама за МАКЕДОНИЈА, искрено досега не сум слушнал дека некој поради филмот добил лоша представа за Македонија, напротив филмот имаше голем мегународен успех и на голема врата ја представи Македонската филмска уметност во светот.

Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:24
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

зошто секогаш мора да бидеме претставени BY Милчо како некое племе во тунгузија?се гордеам со мојата историјасо старите градбисо културатасо народните носиино МОРА ЛИ секогаш да има луѓе во народни носи на среде град,како на пазар сред село,луѓе со кожуви и боздогани,неисчешлани,диви,златни маски,Александар(од кој патем ми е преку глава)зошто нема сонце,езеро,залез,пауните на св.Наум,Св,Јован Бигорски,насмеани луѓе облечени во ововековна гардероба,згодни свежоизбричени момци,девојки на вртоглави штикли,насмевки,насмевки,насмевки...мнооогу насмевкимора ли секогаш да бидеме претставени како шака јададоста ми е од пред дождот,збогум на 20век,јас сум од титов велес и слични мизериидај бре Милчо,и кај нас има свежина...не е се така летаргично,зачмаено...

za zal nikoj nas ne ne slusa
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:25
neka ima nesto slicno na ova





Изменето од BACHIOS - 25.Декември.2008 во 00:25
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:27
ne deka se sprotivam na tradicija i narodnite ora , no tie mislam deka treba da se pokazat na edna sekvenca/sekunda
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:39
kako Mancevski da se zaebava so sopstveniot narod

ima beskrajno mnogu ubavina
a on ja dava

BILJANA PLATNO BELESE

zamene nema smisla sepak se nadevam deka ke mu uspee ovaa glupost
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:44
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ne deka se sprotivam na tradicija i narodnite ora , no tie mislam deka treba da se pokazat na edna sekvenca/sekunda



Мислам дека 60 секунди се премалку за да се покаже се, јас мислам дека и тоа што го има е премногу...Особено некој сцени не ми се свигат, како онаа со лубеницата...
Сепак пак ке кажам ова не е мое конечно мислење, затоа што познавајки го Милчо Манчевски и неговите квалитети сосема сум сигурен дека со еднаш и двапати гледање на спотот неможе се да се види...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:48
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

зошто секогаш мора да бидеме претставени BY Милчо како некое племе во тунгузија?се гордеам со мојата историјасо старите градбисо културатасо народните носиино МОРА ЛИ секогаш да има луѓе во народни носи на среде град,како на пазар сред село,луѓе со кожуви и боздогани,неисчешлани,диви,златни маски,Александар(од кој патем ми е преку глава)зошто нема сонце,езеро,залез,пауните на св.Наум,Св,Јован Бигорски,насмеани луѓе облечени во ововековна гардероба,згодни свежоизбричени момци,девојки на вртоглави штикли,насмевки,насмевки,насмевки...мнооогу насмевкимора ли секогаш да бидеме претставени како шака јададоста ми е од пред дождот,збогум на 20век,јас сум од титов велес и слични мизериидај бре Милчо,и кај нас има свежина...не е се така летаргично,зачмаено...


Згодни свежо избричени типци и девојки има на секаде...
Модерни градби исто така , поентата е на странецот да му се представи нешто што он го нема...
И пак ке кажам многу желби а само 60 секунди на располагање...
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:51
Vaka
edna slika-10000 zbora
ne kazuvam za Milco nisto loso
prosto ako si stranec i ne znaes za nekoja zemja nesto,i eve slucajno ke ,,frlam oko,, da vidam za sto se raboti, gledam- nekakov cuden ples-dobro, eden dedo so edna zivotiska pokrivka(ovcar), nekoi voistveni sceni i na kraj -macedonia... hm da se plasis da odis tamu
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 00:53
mi lici malce na afgasnistan-za nego scenite se nekoi zeni vo crni nosii, kamili, i afion normalno (opium) i nisto drugo.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 01:01
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

mi lici malce na afgasnistan-za nego scenite se nekoi zeni vo crni nosii, kamili, i afion normalno (opium) i nisto drugo.


Незнам дали западњаците така гледаат на спотот, ке се обидам тоа да го дознаам и ке ти кажам...
А погорните слики што си ги пратил убави се и мислам дека треба да се направи посебна реклама за СКИ туризам, ама прво да ја оправат ШАПКА со тоа неплатените струи иначе и зимскиот туризам има потенцијал кај нас, МАВРОВО , ШАПКА, КОЖУВ, ПЕЛИСТЕР , КРУШЕВО, па не е малце за држава со 2 милиони жители.
Исто така и ПАРАГЛАЈДЕРСТВОТО да го рекламират, мислам дека врвот на Галичица од кај што се пуштат Параглајдерите е едно од најубавите места во Европа за овој спорт...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.