IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Опседнати куќи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опседнати куќи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
Автор
Порака Обратен редослед
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 14:59
Da toa mislam deka e nekade vo gorce se naoga i na pruga.Ja ima zgaznato voz i na toj den sekogas izlagala na prugite da go bara mazot.Toa mi go imaat kazuvano i toa onie koi go imaat toa videno

Изменето од Wonderful_Life - 11.Мај.2009 во 14:59
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 14:58
A isto taka i devojce posle matura se vrakjala peski doma i pijan kamiondzija ja pregazil...Ja zakopale i do den denes na denot koga zaginala se gledalo duhot na devojkata kako pesaci nakaj doma so cevlite vo raka...
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 14:56
A dali ste slusnale za BELATA NEVESTA, od Bitolsko na patot za BERANCI... Tamu imalo svadba i nekoj lovdzii koi lovele slucajno zaletan k*rsum ja pogodil za vreme na veselbata vo dvorot od kukjata, i ja usmrtil na lice mesto. Pa do sega kako sto razbrav se pojavuvala sekoja vecer na patot i se desile mnogu soobrakjajki...

Изменето од Omar - 11.Мај.2009 во 15:03
Кон врв
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 14:51
Pa ima kuki i kaj nas kolku sto se slusa od muabeti vaka moza e cudno ama vistinito e
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 01:07
Ne znam koj od vas kolku veruva vo duhovi.... Pred mnogu vreme dodeka ne zaminav na studii gledav edna emisija na DISCOVERY CHANNEL - Haunted houses i ednostavno ostanav bez zborovi dali toa e mozno da ima tolku mnogu kukji vo Amerika koi se opsednati.... Od vas sakam da znam dali znaete za nekoja kukja ili bilo sto kade vladee nadprirodnoto...

Изменето од Omar - 11.Мај.2009 во 15:09
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 17:54
Imalo takvi slucaevi za stanovi ili kuki izdadeni pod kirija. Opsednati so kiradzii sto kaj ne platile, pa uste ne mozes da gi izbrkas.
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 17:23
Hmmm- neznam dali da spodelam edno moe iskustvo so vas?
Ajde koga sum pochnal...
Znachi koga bev srednoshkolec otidovme vo edno selo na pokana od eden drugar (Strumichko)vo kukjata od baba mu i dedo mu koj bea pochinati. Nokjta okolu polnokj se kachivme na spratot. Bevme chetvorica i ni dojde edna glupava ideja da gledame na duhovi so chashka...I pochnavme -"go povikuvam duhot na toj i toj..." - nishto. Nishto ne se sluchi. Nie trojcata se simnavme na dolniot sprat- ni se prijade li,ili imashe neshto na Tv shto go ochekuvavame, - ne se sekjavam -a deteto koe shto beshe nash domakjin ostana da ja sredi sobata. Pomina okolu desetina ili mozzebi petnaeset minuti - drugarot seushte ne beshe simnat. Togash jas i ushte eden drugar se kachivne za da vidime shto go zadrzzalo? Lele - na spratot- slushnavme edno silno tropanje- se strchavme -i imashe shto da vidime...vratata od sobta otvorena...Toni sedeshe vrz krevetot...ochite mu bea zatvoreni...od nosot mu techeshe krv...vratite od shkafot se otvaraa i zatvaraa sami od sebe...fiokite od komodata isto taka...masichkata shetashe nalevo nadesno...site predmeti podskoknuvaa...sile zvuk se slushashe..kako tatnezz...chinish zemjata se raspukuva...ne se sekjavam kako sum se simnal dole i kako i kade sum ja pominal nokjta- se sekjavam deka utredenta utroto nekoj chukashe na vrata. Ja otvoriv vratata - i vidov eden pop- si pomisliv deka sum umrel - duri i go prashav popot -"dedo pope, jas vchera umrev, neli?" Chovekot se zbuni i so Strumichki dijalekt mi objasni deka doshol voda da krsti - oti takov bil redot- toj den bilo golema slava, za koja shto nie ne znaevme.Taka sve se zavrshi. So Toni sve beshe OK - i na nishto, apsolutno na nishto nemozzeshe da se seti. Podocna Toni ni kazza deka duhot shto sme go povikuvale bil od dedo mu koj se samoubil...i deka neobichni neshta se sluchuvale i prethodno no ne kako taa nokj- nokj shto nema noikogash da ja zaboravam. Ete toa e moeto iskustvo

Изменето од Anthony - 24.Ноември.2008 во 17:26
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 17:08
Ја оти имам многу мерак да посетувам објекти од историско значење а посебно имам слабост на дворци, палати, цркви, катедрали сум имала искуство со благопријатни посети и некои доста интензивни, напнати и морничави.
Имам посетено една палата/дом на поранешен богат трговец од 18 век мислам дека беше, и покрај убавината внатре ме следеше некое непријатно чувство, уште повеќе и што ме убиваше мирисот на мувла а местото е во совршена состојба.
Нејсе, кулминација ми беше посетата на локалната црква истиот ден која датира можеби од 13 век и уште кога влегов во предворието една језа ме обли.
Внатре во црквата направив неколку чекори, седнав на една од клупите и едноставно не ми се шеташе наоколу да разгледам. Беше грдо, језиво и ми мирисаше на земја. Негативни честици го гушеа воздухот.
Излегов од таму зошто не можев да издржам повеќе.
Си помислив колку само би можело местово да е опседнато.
Дома направив некои мали напори да дознаам повеќе за историјата на истоименото градче кое со векови наназад е познато како рибарско место, каде луѓето живееле во голема беда и кај што многумина од нив го имаат животите изгубено на морето.
Сепак црквиштето беше посбено негативно место во споредна со селцето.

Изменето од GlenKlouz - 21.Ноември.2008 во 17:09
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 13:32
 
Eve go Palacio de Linares (ili ¨Casa de America¨) sto se naoga vo centarot na Madrid... 
 
Eeee, i jas da bev duh ke go opsednev... Prekrasen Zamok!!!намигнување


Изменето од biljana.madrid - 14.Ноември.2008 во 13:51
Прилепчанка
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 11:08

Sakam da spodelam edna prikazna za edna Palata tuka vo Spanija... Se veruva deka e opsednata, a prikaznata odi vaka:

Duhovi vo Zamokot na Linares (Palacio de Linares)
 
Postoi edna legenda povrzana so postoenjeto na duhot ¨Reymunda¨ vo Zamokot. Bila mlada devojka, plod na vombrachnata vrska na Markezot od Linares so edna od negovite rabotnichki, chija smrt bila tragichna. Ovaa legenda go privleche vnimanieto na mnogu istrazuvachi od oblasta, koi doagaat vo poseta na Plostadot Cibeles, kade sto se naoga i Zamokot, denes ¨Casa de America¨.
 
Vo 1990 god. istrazuvachot uspea da snimi glas (psicofonia?) koj veli:
 
¨Mojata kerka Reymunda.... nikogash, nikogash ne ja slusnav da mi rechi mama¨
 
Spored legendata, Markezot Jose de Murga y Reolid Michelena y Gomez , roden vo Madrid 13 Feb. 1833god, se ozenil, bez da znae so svojata sestra, Raimunda Osorio y Oretega. Raimunda bila kerka na edna rabotnicha vo Fabrikata za Cigari vo Madrid, kon koja vo toa vremre tatkoto na Markezot  Mateo de Murga Michelena chustvuval golema privlechnost. Tatkoto na Markezot bil bogat finansier koj sto se zbogatil mnogu vo Kuba. Toj bil mnogu liberalen i praktichen chovek.  Sinot Jose de Murga  bil protiv brakot od interes, koi sto voobichaeno se sklopuvale zaradi odrzuvanje i zgolemuvanje na bogatstvoto i statusot. Tatkoto sakal sinot da go ozeni so nekoja koja sto e bliska so negoviot socijalen status. Sinot ne sakal da ja sledi  voljata na svojot tatko i voden od takvoto nezadovolstvoja zapoznava Raimunda, kerka na edna rabotnichka vo Fabrikata za Cigari vo Madrid. 
 
Koga Tatkoto doznal za sentimentalnata vrska so kerkata na zenata so koja toj imal ljubovna vrska koja sto se sluchila okolu 1830 god so rabotnichkaka, resil da go prati na studii vo London, nadevajki se deka na toj nachin ke ja zaboravi taa ljubov so negovata sestra, za koe sto sinot ne znael.
 
Posle nekoe vreme, mladiot Jose de Murga se vraka od London i postignuva da se ozeni so svojata sestra i pokraj ostrite pritisoci. Vo meguvreme negoviot tatko umira, taka sto brakot se skluchuva bez problem, ama bez da ja znaat svojata rodninska vrska. Se zboruva deka Jose de Murga, ne samo sto bil blagorodnik, tuku i Senador vo Kralstvoto od provincijata na Segovia i sopstvenik na ogromno bogatstvo nasledeno od negoviot tatko i braka, nasol edno pismo napisano od negoviot tatko koga bil ziv, koj sto ne stignal da mu go isprati, a vo koe sto mu pisuval za incestuozna vrska koja sto bi postoela megu niv poradi faktot sto se brat i sestra. No togash bilo premnogu docna, zatoa sto pred toa veke se rodila nivnata kerka. Doznavajki go toa negovata familia, so cel da go zachuvaa dobroto ime resile da go otstranat bebeto od kukata. Togas, majkata na bebeto, Reimonda Osorio, so golema zal i ogorchenost prifaka nejzinata kerka da ja odnesat vo nekoj internat za deca napusteni od roditelite, davajki i lazno ime Maria Rosales ( saka da kazi ime sto nema da kazuva za nejzinoto poteklo).Vo svojot testament Jose de Murga i negovata sopruga tvrdat deka nemaat deca ni imale moznost za toa.
 
Vo Maj 1990 god, razlichni informativni kukji, izvestuvaat za snimki (psicofonias) koi sto velat deka Carmen Sanchez De Castro, doktor, psiholog gi snimila vo zamokot. Eve nekoi od niv:
 
¨...mamo, mamo!...Ne ja slusnav nikogash da mi rechi mama!¨. ¨ I jas sum tuka!¨. ¨Mojata kerka Raimunda, ne ja slusnav nikogash da mi rechi mama!¨. ¨Ubijci, Ubijci!¨. ¨Tuka ke ostaneme vechno!¨.
 
Taka veli legendata. Inaku zamokot moze da se poseti (na koj ne mu e strav!). Sto go posetile velat deka se mrdale sliki, glasovi se slusalo itn.
 
Ako mozam ke stavam slika, zamokot e mnogu ubav...
 
Da vi se izvinam za prevodot... se trudev da bide pojasno... ama se nadevam ke se razberime... намигнување
Pozdrav do site i prijaten vikend!!!големо%20гушкање


Изменето од biljana.madrid - 14.Ноември.2008 во 14:12
Прилепчанка
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 06:11
lugje saatov e 6 sabajle i se e temnica i citam voa porakie:D:D

da vi kazam ne sum vlegol vo morniceva kukja ama sum visol demon i sum slusal raboti vo svesna sostojba
ne vi preporacuam da iskusite.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 14:06
Originally posted by dream girl dream girl напиша:

Ama interesno e da ti kazam, adrenalinot ripa, malku se zezash pa se preplashuvash pa ispanichuvash... zalno beshe samo shto niedno mashko drushtvo ne sakashe da ni prave drushtvo vo kukata,tolku se plashlivci toa e chudo pa taka moravme sami da se teshime i gushkame so drugarkite...

Dobro e be, vazno preziveavte. Druga godina ako vakvo nesto vi se sluci, kuferite v race i doma.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
dream girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dream girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 13:29
Ama interesno e da ti kazam, adrenalinot ripa, malku se zezash pa se preplashuvash pa ispanichuvash... zalno beshe samo shto niedno mashko drushtvo ne sakashe da ni prave drushtvo vo kukata,tolku se plashlivci toa e chudo pa taka moravme sami da se teshime i gushkame so drugarkite...
CONFIDENCE IS WHAT MAKES A GIRL SEXY!
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 13:09
Originally posted by dream girl dream girl напиша:

Ne ova, polani beshe (ovaa god vo Bugarija i lani vo Turcija beshe mirno). Epa kaj da spieme, ni kazaa deka nema nishto slobodno epten beshe guzva toj period... eee znachi hrabri sme bile haha, ama ako super ni dojde deka ne ni se vrakashe u kukata za spanje, pa izlavanje do niedno vreme.

Da e edna vecer ke prespijam, no tolku vreme kako sto ti kazuvas nema sansi, poarno na plaza ke spijam otkolku vo vakva kuka 9 dena.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,127 секунди.