IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Крводарителство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крводарителство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:49
BACHIOS
а вистина крвта се чува само 30 дена?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:49
zamrznata niso ne i e голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:49
pa fala bogu ne zema od skoej sto ke ponudi, ne se zema juice, se zema krv lugje
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:50
Originally posted by fiks fiks напиша:

BACHIOS
а вистина крвта се чува само 30 дена?

vistina samo tolku i posle se frla
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:51
a ako e zamrznata isto? poso nie i zamrznata posle edna godina ja koristime...t.e. serumot od krvta
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:52
значи луѓето со ретка крвна група треба ,како да речам да делуваат на повик мислам.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:53
drugar ako moes davaj-ja da mozev ke davav
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:54
имам нулта позитив крвна група,не ми текнало да дадам верувај,а и не знам каде искрено

инаку порано имам даден 4 пати

Изменето од fiks - 19.Декември.2008 во 14:54
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:54
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

zamrznata niso ne i e голема%20насмевка
zamrznata my dear se cuva samo plazma(no i taa se zmarznuva samo za kratko do oklu min 30 gradusi za samo da se otdelat nekoi sotavki na plazamat i se narekuva fresh frozen plasma-FFP, krvnite elementi (eritrociti, leukocitit idr) ako se mrznat pukat i stanuva eden puding
A ti blu da ne mislis za razlicni serumi , tie mozat i so godini da se cuvat no ne se arni posle toa da mu se dadat na covek
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:56
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

a ako e zamrznata isto? poso nie i zamrznata posle edna godina ja koristime...t.e. serumot od krvta


hehe gledas reagirav malku pokasno
znaci krvata se konzervira so citrat-glukoza i uste nesto drugo , so koi se godni do max 45 dena no zaradi safe pricni se dava do 30 den
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:57
Originally posted by fiks fiks напиша:

имам нулта позитив крвна група,не ми текнало да дадам верувај,а и не знам каде искрено

инаку порано имам даден 4 пати


odi vo transufija ke te primat vednas i ke ti dibat blagodarni
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:57
Originally posted by fiks fiks напиша:

значи луѓето со ретка крвна група треба ,како да речам да делуваат на повик мислам.
vo pravo si
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 15:02
да во спротивно би било без цел
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 20:07
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ako detetot na toj krvodaritel ima retka krvna grupa i takva krv prosto nema- koj e kriv -doktorite, ne batka, edna kesa krv se pazi 30 dena i potoa se frla- ako ne si znael. Kaj covekot prosto se slucil taka.
Vtoro-zosto e odlozuvano- zatoa sto ne bilo itno/ ili izmisluvas fiktivno rekla-kazala, a ne deka nemalo krv
Eve prasanje-dali ja znaes ,slucajno krvnata grupa na deteto? Ako tatkoto daruval 60 pati krv, znael nesto za krvnite grupi, znael koi se navistina retki, pa kraju krajeva ke se pobara po oglasi i reklami ako treba.
A za doktorite i sestrite deka odlucuvat koj treba da ja dobie- ti mislis koj treba da odlucuva- soferot/portitrot ili nekoj drug?


dolgi godini bev aktivist na Crveniot Krst i samata organizirav mnogu akcii na krvodaritelstvo, zatoa i znam mnogu okolu manipulaciite

izvini ama jas ne pisuvam rekla kazala

Изменето од butel2 - 19.Декември.2008 во 20:09
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.