IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Крводарителство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крводарителство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Крводарителство
    Испратена: 18.Декември.2008 во 16:58

Дали сте дарувале крв?
Какви се вашите искуства?
Дали можеби се плашите?
Која е вашата крва група?

Јас денеска за прв пат учествував на крводарителска акција и се чувствувам прекрасно, бидејќи сметам дека нема ништо повредно од човечкиот живот, а со секоја капка крв може да се спаси нечиј.
Затоа јас би препорачал на сите здрави, прави и хумани луѓе да го сторат ова без двоумење! Ништо не губите, а можете многу да направите намигнување!

Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 17:18
Bravo doriangray dobro si napravil. Sigurno sega tvojata krv ke spsi nekogo. Jas do sega nikogas ne sum daruvala krv ama imam namera da davam zosto znaes i samiot deka krvta zivot znaci
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 17:31
1.Да сум дарувал крв 4 пати.
2.Искуство?-Па не знам какво треба да биде,позитивно секако.
3.Не се плашам,пак би дарувал.
4.0+(нулта позитив)
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 19:15
1.da, isto kako i clenot pogore i jas 4 pati
2.za sreka sum nemala od onie iskustva,ako mozat taka da se narecat promasuvanje na vena i nekoi mali komplikacii koi vo sekoj slucaj se resavaat ali se malku bolni i neubavi za gledanje.kaj mene se bese ok!
3.ne se plasam od daruvanjeto, se plasam od momentot koga ja vnesuvaat iglata vo meneтагаali zaradi toa sto mojata krv moze da spasi necij zivot, stegam zabi, mizam i teram!!!
4.B+
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 09:27
da, sum dala krv poveke od 10 pati i toa sekogas go pravev od onie pricini koi Dorian gi opisa, humanost, ubavo cuvstvo deka spasuvas necij zivot.... no koga podocna gi vidov manipulaciite koi se pravat, prestanav da davam krv.

sega bi dala isklucivo koga na odredeno lice mu e potrebna krv i tocno da znam koj ke ja dobie , bez nikoj da se poigruva i trguva so ona sto jas od dusa go davam

Изменето од butel2 - 19.Декември.2008 во 09:28
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 09:49
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, sum dala krv poveke od 10 pati i toa sekogas go pravev od onie pricini koi Dorian gi opisa, humanost, ubavo cuvstvo deka spasuvas necij zivot.... no koga podocna gi vidov manipulaciite koi se pravat, prestanav da davam krv.

sega bi dala isklucivo koga na odredeno lice mu e potrebna krv i tocno da znam koj ke ja dobie , bez nikoj da se poigruva i trguva so ona sto jas od dusa go davam


cccccccccccc
a sto ti e vazno kaj kogo ke odi
ti svojot del go zavrsi-tolku
dali si kompententna da kazes koj treba da ja zema taa krv?
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 09:51
Десетина пати имам дарувано ... причината е најхуманата секако... не ме прави срекен тоа што во последните пар пати давав ИТНО... т.е  некој имаше голема мака ......
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 13:53
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, sum dala krv poveke od 10 pati i toa sekogas go pravev od onie pricini koi Dorian gi opisa, humanost, ubavo cuvstvo deka spasuvas necij zivot.... no koga podocna gi vidov manipulaciite koi se pravat, prestanav da davam krv.

sega bi dala isklucivo koga na odredeno lice mu e potrebna krv i tocno da znam koj ke ja dobie , bez nikoj da se poigruva i trguva so ona sto jas od dusa go davam


cccccccccccc
a sto ti e vazno kaj kogo ke odi
ti svojot del go zavrsi-tolku
dali si kompententna da kazes koj treba da ja zema taa krv?


ne e bitno kaj kogo ke odi , no koga ke vidis krvodaritel so nad 60 pati daruvana krv, i operacijata na deteto da mu se odlozuva nekolku pati poradi navodno nemanje na krv, ke se zamislis dali krvta koja dobrovolno ja daruvas za nekomu da pomognes, doktorite i sestrite odlucuvaat koj ke ja dobie, za nekoi ja ima za nekoi ja nema. patem veruvam deka znaes deka i krvta na pacientot mu se naplatuva ...
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:34
ako detetot na toj krvodaritel ima retka krvna grupa i takva krv prosto nema- koj e kriv -doktorite, ne batka, edna kesa krv se pazi 30 dena i potoa se frla- ako ne si znael. Kaj covekot prosto se slucil taka.
Vtoro-zosto e odlozuvano- zatoa sto ne bilo itno/ ili izmisluvas fiktivno rekla-kazala, a ne deka nemalo krv
Eve prasanje-dali ja znaes ,slucajno krvnata grupa na deteto? Ako tatkoto daruval 60 pati krv, znael nesto za krvnite grupi, znael koi se navistina retki, pa kraju krajeva ke se pobara po oglasi i reklami ako treba.
A za doktorite i sestrite deka odlucuvat koj treba da ja dobie- ti mislis koj treba da odlucuva- soferot/portitrot ili nekoj drug?
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:41
mene ne mi dadoa da davam тагаso pravo
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:41
би дарувал крв го сметам тоа за неопходна ствар...но кога ќе го стават тестерот за испитување, ќе им пукне 10000000%

Изменето од LouWeed - 19.Декември.2008 во 14:42
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:43
Lou ima zelena krv газење%20од%20смеење големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:47
lugje prosto daruvajte- ke dobiete edno fala, mozebi sok, nekoi beneficii, mislam deka krvodaritelite ne plakat participacija( sto ne e sala) i tolku -vasata griza za vasta krv zavrsuva tuka. a ne kako tie od avstralija( btw go vidov na k15)- daruval 5 dolari za makedoniaja(avstraliski- mislam deka se okolu 150 denari)
i posle bara raport kaj se moite pari i drn.drn...
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 14:48
mene mi bila slava krvta i poseldnata tetovaza u mart mi bila i me otkacija голема%20насмевка u pravo se...ama ja bi davala
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.