IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Се’ потешко до кредит?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се’ потешко до кредит?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 10:34
 
 
Бизнис пакети од "Прокредит банка".....Поддршка на претпријатијата ....
 

ПроКредит Банка е развојно ориентирана Банка, која нуди комплетна палета на услуги и чија мисија е поддршка и развој на малите и средни претпријатија. Акционерите на ПроКредит Банка сметаат дека приватниот бизнис сектор создава најголем број на работни места, и дава значителен придонес за развојот на економијата во земјата.

Член е на меѓународна мрежа на банки, која брои 22 финансиски инстутуции ширум целиот свет, кои ја делат истата корпоративна мисија за развој на малите претпријатија...

Бизнис пакетот, меѓу другите стандардни услуги,  содржи голем број на поволности како: годишна каматна стапка од 7,5 % на дозволено пречекорување на сметка, кредитирање со намалени каматни стапки, рефинансирање на кредити без провизија при исплата, електронско банкарство без месечен надомест и посебни поволности за вработените во претпријатието. Пакетите се наменети за претпријатијата кои имаат приходи поголеми од 6 милиони денари, но и за оние до таа сума ПроКредит Банка исто така подготви посебен пакет на услуги со намалени каматни стапки и голем број на поволности........

 

Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 11:37
Имам авто сервис !!!
Сите придонеси и сите сметки и трансакции ми одат преку Стопанска!
Пред некое време сакав да земам Лаптоп на кредит кој ми беше потребен за работата со колите и верувале или не два пати ме одбија за банални работи !!!
Првиот пат беше дека сум немал остаено фиксен тел од фирмата а јас сум газда на фирмата , јас сум единствен вработен во фирмата и јас сум кредитибарателот (19 000) денари !!!
Ај после можело од фирмата да е и мобилен и сега ме одбија бидејки во моментот кога ме барале на тој број не сум бил достапен а како што реков на кој и да свртеја од трите броја што им ги остадов ке ме најдеа мене !!!
Епа сега кога ке бирате банка од доверба , помислете која банка ке ја одберете !!!

Изменето од alekso_2000 - 04.Март.2010 во 11:38
car's freack
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 21:20
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Имам авто сервис !!!
Сите придонеси и сите сметки и трансакции ми одат преку Стопанска!
Пред некое време сакав да земам Лаптоп на кредит кој ми беше потребен за работата со колите и верувале или не два пати ме одбија за банални работи !!!
Првиот пат беше дека сум немал остаено фиксен тел од фирмата а јас сум газда на фирмата , јас сум единствен вработен во фирмата и јас сум кредитибарателот (19 000) денари !!!
Ај после можело од фирмата да е и мобилен и сега ме одбија бидејки во моментот кога ме барале на тој број не сум бил достапен а како што реков на кој и да свртеја од трите броја што им ги остадов ке ме најдеа мене !!!
Епа сега кога ке бирате банка од доверба , помислете која банка ке ја одберете !!!


Kolku li ti musterii imas stom baras kredit za 19000 den???ccc...

Изменето од gonzo - 08.Март.2010 во 21:21
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 11:31
Сигурно има добар сервис и муштерии.
Не треба така да го судиме членот.
Јас го разбрав што сака да каже. Сака да си купи лап топ за работа, нејќе да плаќа во готово и оди преку Стопанска банка на рати со профактура од фирмата што го продава производот.
Не е муабетот за парите, туку за начинот и пристапот од страна на банката.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 12:14
pa vika:
смеење
vo Makedonija polesno e da opljackas banka otkolku kredit da zemes...pa neka razmislat bankive nasi sto pravat.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 13:17
Па затоа ги пљачкаат.... Уствари и тоа е еден вид на кредит, само што не го враќаш....


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 08:23

Граѓаните одрани од камати

 
....Банките лани ги одраа граѓаните со камати. Во кризната 2009 година наплатија 313 милиони евра само од камати, односно за 40 милиони евра повеќе отколку во претходната година. Згора на тоа, од надоместоци прибраа дополнителни 63,3 милиони евра, т.е. вкупно исцицаа од граѓаните и од стопанството 376 милиони евра. Ова го покажува извештајот на Народната банка за работата на банките во 2009 година.....
.....Секој вработен лани остави во банка по 255 евра за камата, односно речиси една просечна плата. Целата сума поделена на секој граѓанин излегува дека сите, дури и бебињата, биле задолжени со 156 евра на жител, односно по 13 евра месечно....
.....Ќарот во најголем дел е распределен кај три големи банки, а малите и средните прикажаа загуба од 8 милиони евра. Вкупниот ќар на големите банки, Комерцијална, Стопанска, Тутунска банка, лани изнесуваше 36,3 милиони евра. Од нив, само Комерцијална банка излезе со информација дека лани оствари добивка од 17 милиони евра.....
 
 
 
 
Мислам дека секој коментар е излишен....и покрај влезот на странски капител во банките, главно обележје на работата им остана балканскиот менталитет...односно, во матно најубаво се лови...не
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 20:43


Abe ti gonzo , mnogu duhovit si bil???

Изменето од alekso_2000 - 08.Април.2010 во 20:47
car's freack
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2010 во 12:40
 
 
Со камати што се движат од 6  па до 12 %  во зависност од тоа зошто се бараат парите и во каква релација е клиентот со банката, генерално, кај нас се  бараат кредити само кога се  има неопходна потреба... а банките тешко ги одобруваат. ...
 
Банките бараат креативност во проектите, но тие не можат да бидат такви ако кредитите се оптоварени со камата од 10 %, а профитот што би се остварил е само пет или најмногу 10 проценти. Исто така, бизнисмените не се сигурни и не сакаат да влегуваат во ризици со високата гаранција на кредитот што ја бараат банките.  А... имаат и  многу некоректен однос со клиентите... Само по две заостанати рати им се јавуваат извршители... место проблемот прво да се решава со менаџерот што го следи проектот...
 
Кон врв
alankan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alankan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 02:56
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:Abe ti gonzo , mnogu duhovit si bil???
alekso a ti si srecen shto te imaat odbieno.Koga bi znael samo kolku ke te e koshtal toj lap top ke ti e presednal.Sekoja firma shto ima dogovor so nekoja banka za prodavanje roba na kredit,praca eden vraboten vo bankata na obuka za popolnuvanje na obrazcite za kredit.Za vreme na obukata od bankarite dobivaat soveti da izbegavaat da davaat informacii okolu dopolnitelnite troshoci na kreditot.
Кон врв
alankan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alankan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 03:17
Originally posted by alankan alankan напиша:

Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:Abe ti gonzo , mnogu duhovit si bil???
alekso a ti si srecen shto te imaat odbieno.Koga bi znael samo kolku ke te e koshtal toj lap top ke ti e presednal.Sekoja firma shto ima dogovor so nekoja banka za prodavanje roba na kredit,praca eden vraboten vo bankata na obuka za popolnuvanje na obrazcite za kredit.Za vreme na obukata od bankarite dobivaat soveti da izbegavaat da davaat informacii okolu dopolnitelnite troshoci na kreditot.
Site dopolnitelni troshoci doagaat vo prvata rata,e togash e vece docna bidejci gi imash potpishano site dokumenti i istite se zavereni kaj notar,mnogu pati klientite odat vo firmata shto im go ima prodadeno proizvodot i se zalat za golemite rati i troshoci koi otposle gi videle.Site banki se isti i ne se razlikuvaat edna od druga.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 20:51
Koja banka e luda da gi vlozuva sredstvata vo nesigurno stopanstvo koga vladata im dava drzavni zapisi so enormno visoki kamati.Taka bankite se bogatat a narodot nepotrebno se zadolzuva!.
Ekonomska politika ne moze da vodat pilistarci.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21918
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2012 во 00:15
За да добиеш кредит прво мора да докажеш дека не ти е потребен среќа
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2012 во 08:47
мразам кредити
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.