IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Се’ потешко до кредит?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се’ потешко до кредит?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2012 во 10:01
Сликовито изразено, велат, финасискиот систем е крвотокот на стопанскиот систем, додека парите се крвта.

За жал се чини дека финасиските институции, вклучувајќи ги тука и банките, ја заборавија својата примарна функција. Да ги ситумилираат стопанските активности.

Финасиските институции постануваат профитни центри, кои во трката по профити, постојано ќе ги истоштуваат стопанските субјекти. Како и обично некој мора да ја плати музиката, а обично тоа е крајниот потрошувач.

Финасискиот сектор е еден од најзаштитените бизниси, а цената на капиталот, парите изразена во каматни стапки безмалку сами си ја одередуваат. По потреба. Одредувањето на есконтните стапки е водено од народните, резервните банки, а нивните решенија директно влијаат врз цената на парите.

Комерцијалните банки, само ставаат своја маржа која може да оди и до 10-12%. Се разбира пак крајниот потрошувач е тој кој ќе го понесе товарот.

Во САД на финасискиот сектор му припаѓаат 46% од вкупните профити кои ги создаваат сите стопански субјекти во текот на една година. Тоа наведува на заклучок дека сите други работата за финансиските институции.

Не е прашање дали некој мрази кредити или дали треба да постојата. Треба инаку кај би ни бил крајот ако тие непостојат. Какви стопански активности би имале. Ако чекаме да спечалиме/заштедиме, па после да инсестираме, сигурен сум дека попрво ќе умреме.

Како и за се друго во секоја иницијатива треба да влегуваме со калкулиран ризик. Зарем тоа не го прават банките кога одобруваат кредити? Прават проценка дали апликантот ќе биде во состојба да го сервисира долгот.

Македонија не е по различна во тој поглед. За жал стопанските активности се на многу пониско ниво во однос на останатиот свет, па затоа и потешко се доѓа до кредити, било тоа инвестициони, стамбени или потрошувачки.

За утеха, во Австралија каматните стапки се движат од 6% па се до некои 15%. На кредтините картички интересот може да оди и до 22-23%.

Наместо да се критикува или мрази, на банките треба да им се оневозможи да постанат класични лихвари, зеленаши, а финансискито сектор треба да се регулира.

Поборниците на слободната пазарна економија ќе се спортивстават на донесување на било каква регулатива. Меѓутоа, дерегулацијата на финаскиот сектор во САД ќе допринесе да ја искусме досега најголемата финансиска криза во светот. Ова не е дното!       
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2012 во 15:53
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

За да добиеш кредит прво мора да докажеш дека не ти е потребен среќа
dosega nemalo nishto pojasno i po...vistinitoаплауз

...znachi i navistina e taka:

...koj ima ...i kredit ma da dobie,
..a koj nema nishto,...moze samo prstot da si go (is)cica !да

...ako i nego go ima,...jasno !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2012 во 16:46
За жал така е! Како пак некому да му позајмиш пари, кога ни куче нема за што да го касне?!

Не даваат банките секому пари.

Некој кој е вработен, односно работи за друг, побрзо ќе добие потрошувачки кредит, одколку соптвеник на мал бизнис. Банките сметаат дека малите бизниси се поголем ризик. Така е тоа во развиените економии.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2012 во 23:59
Originally posted by Platenik Platenik напиша:Не даваат банките секому пари. 

Не е баш така . Има и такви каде те гледат дека веќе си на дното и ти дават кредит и потоа ти немаш можност да го вратиш ( а си го земал оти веќе ножот е до коска ) и оп станот го нема . Овие банкериве се хиени . Ќе те зезнат тогаш кога ти е најтешко грицкање нокти
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2012 во 01:58
Originally posted by емил емил напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:Не даваат банките секому пари. <div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

Не е баш така . Има и такви каде те гледат дека веќе си на дното и ти дават кредит и потоа ти немаш можност да го вратиш ( а си го земал оти веќе ножот е до коска ) и оп станот го нема . Овие банкериве се хиени . Ќе те зезнат тогаш кога ти е најтешко грицкање нокти


Тоа и го реков, на подруг начин, во моите предходни постови.


Некаде банките продавале пари, по секоја цена. Значи пред да направат проценка за ризикот или без да ги почитуваат правилата во банкарското работење. Мотивот бил профитот.

Како инаку би го објаснил крдитирањето во висина од 120% од вредноста на станот? Позајмувачот во тој случај покрај парите за недвижноста, позајмил и за истата комплетно да ја опреми.

Лакомоста по профити треба да се регулира, посебно кај оние кои се во повластена положба, како што е финансискиот сектор. Како и да е позајмувачот несмее да биде исклучен од одговорноста.

Дури и кога станува збор за кредитирањето важи онаа народната, пушти си ја чергата онолку колку ти се долги нозете!

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 20:12
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:Не даваат банките секому пари. 

Не е баш така . Има и такви каде те гледат дека веќе си на дното и ти дават кредит и потоа ти немаш можност да го вратиш ( а си го земал оти веќе ножот е до коска ) и оп станот го нема . Овие банкериве се хиени . Ќе те зезнат тогаш кога ти е најтешко грицкање нокти

Зошто ги обвинуваш банките? збунетост

Зарем некој со сила не тера да земаме кредити, иако не сме платежно способно и јасно ни е дека не можеме да ги вратиме позајмените пари ?

Дали треба некој друг да биде одговорен за нашето неодговорно однесување ?

Дали треба да бидеме ослободени од секаква одговорност затоа што сме успеале од некому да му земеме пари на вересија, иако знаеме дека никогаш нема да му ги вpатиме ?

Дали треба да го обвинуваме ошететниот што ни излегол во пресрет со позајмицата или да се обвинуваме себе си што смислено сме приграбиле пари ?

Кога еднаш ќе ги превземемe одговорностите за своите постапки и ќе престанеме да ги обвинуваме другите за нив ???
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 21:34
Ех Меси ,Месиии . Ти очигледно никогаш не си имал финансиски проблеми и ножот никогаш не ти е бил до коска ( нормално е некој човек никогаш да нема финансиски проблеми . Ако си од нив алал ти вера . Најискрено дазатоа ги поставуваш овие прашанија на кои не треба да се даде одговор 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 00:22
Сум имал  финансијски проблеми кои не би сакал ти да ги имаш... но и тоа не е оправдување или одоговор за поставените прашања.

Личната одговорност не може да биде тргната од нас со никакви проблеми и оправдувања.

На овие прашања самиот одговори си... не треба да ги објавуваш тука.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2013 во 09:35
 
На пазарот се нуди нов потрошувачки кредит.
Станува збор за кредит со кој граѓаните ќе ги покријат долговите во другите банки, односно наместо на повеќе места, тие ќе и должат пари само на една банка. Оваа последна понуда укажува на презадолженоста на граѓаните. Банките сè почесто нудат кредити со кои граѓаните привремено ќе можат да излезат од негативните салда на нивните тековни сметки. 
 
Според последните податоци на Народната банка, до септември годинава граѓаните се задолжиле кај банките 1,47 милијарди евра. Од тие пари најголем дел отпаѓаат на денарски кредити.
Според податоците на Народната банка, граѓаните најмногу се задолжуваат за потрошувачки кредити, односно за нив им должат на банките 604 милиони евра, потоа следуваат кредитните картички со вкупен долг до септември во вредност од 200 милиони евра. Негативните салда на банкарските сметки на физичките лица со септември изнесуваат 87 милиони евра.
Кон врв
Ivana H Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2018
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ivana H Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2018 во 11:17
Кај банките е отежната процедурата за креедити, но се појавија некои финансиски друштва кои даваат мали кредити до 80.000 денари за 1 час без собирање документи.
Јас зедов 79.000 денари на 2 godini од:

www.krediti.com.mk

plajkam rata okolu 5000 denari i mi go isplatija za 1 cas.

Mi se najdoja koga mi trebaa pari i sum generalno zadovolna
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,059 секунди.