IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Се’ потешко до кредит?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се’ потешко до кредит?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Се’ потешко до кредит?
    Испратена: 16.Декември.2008 во 02:25

Последниве месеци многу построго се оценуваат документите за кредитна способност на граѓаните врз основа на кои им се одобрува кредит, а се зголемени и каматните стапки. Банките се поригорозни и во контролата за отплата на ратите од кредитот и веднаш реагираат и за мало доцнење.

Особено тешко се доаѓа до автомобилски и потрошувачки кредити, кои до пред четири-пет месеци наголемо им се одобруваа на граѓаните. До средината на годинава, кредитирањето забележа историски пораст од 54,4%. Во октомвриската анкета на НБМ, комерцијалните банки се изјасниле дека причина за заостреното кредитирање се влијанието на светската финансиска и економска криза и строгата монетарна политика на централната банка.Банките се' почесто тужат за неплатени навремено рати од кредит.

Корисниците на кредити и на кредитни картички се жалат дека банките не чекаат ниту ден ако задоцнат со своите обврски, туку веднаш им се јавуваат. Според нив, порано тие не биле толку настојчиви. Во банките објаснуваат дека телефонските јавувања и писмените информации што им ги испраќаат на личните адреси на граѓаните се само израз на нивната добра услуга.Граѓаните што претходно подигнале неколку кредити и редовно ги исплатиле обврските тврдат дека сега банките од есеноска ги одбиваат нивните барања за нов кредит.

Банките се изјаснале дека повисоките трошоци за финасирање и вкупната економска состојба се главните причини зошто го намалиле кредитирањето, ги застриле критериумите за стамбените кредити и почнале да ги поскапуваат кредитите. Една третина од анкетираните банки се изјасниле дека сега се понеповолни условите за потрошувачки кредити.Експертите коментираат дека поригорозните услови на кредитирање сепак покажуваат дека се штитат од неа.

Банките до октомври им одобриле на граѓаните кредити од вкупно 2,7 милиони евра. Тоа е двојно повеќе од лани. Кредитирањето на населението во просек годинава изнесувало 40% од вкупната актива на македонските банки. Нашите банки до октомври на фирмите им одобриле околу 4 милиони евра.
----------------------------------------------------------------------------------------------
 
Ваши искуства...?
 
 
 
Кон врв
dark Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 17:15
jas nemam iskustvo so kredit zimanje no mnogu normalno e deka vo vakov period vo koj sto se naogame veke mnogu tesko pa i skoro ic nema da se davaat kredit zasto i bankite si go gledaat lebot
faster then light :D
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 18:29
da tesko e...i toa segde..ne samo kaj nas...a i podobro e da ne se zema sega..samo kako so raste zadolzenost po glava na zitel od godina vo goina izleguva deka i bebinjata ziveat na kredit...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 15:57
Не само за граѓаните, добивањето кредити уште потешко е за стопанствениците. Со високите камати кои ги наплаќаат комерцијалните банки, се нуди скап капитал за приватните фирми, неисплатлив за започнување или зајакнување на бизнисот.
Сосема со право, бизнис заедницата бара од владата Мак. банка за поддршка и развој, во сопственост на државата, да почне со директно кредитирање на малите и средни фирми и да го напушти досегашниот концепт на давање заеми со високи камати преку комерцијалните банки. На тој начин се добива само поскап капитал, со поголеми манипулативни трошоци додека тој дојде до крајните корисници. 
Со директното кредитирање, може да се постигнат повеќе ефекти: помагање за развој на мали и средни бизниси, финансиска поддршка за зголемување на извозот...
Не само да го разгледаат предлогот, туку и под итно да преземат нешто во врска со ова. Да му помогнат на бизнисот сега кога тоа му е потребно, со ефтини кредити, директно и без посредство...
 
 
Кон врв
monitor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај monitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 15:27
Ептен тешко.2недели чекам потврден или негативен одговор
од банка и замислете уште сум на статус на чекање.Презадолжен е народот затоа не даваат-мое мислење.
Кон врв
DAC23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAC23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 19:29
Добро е тоа што потешко доага македончето до кредити така сме и повеќе од кредитирани кој ке ги врака тие кредити,а велат дека каматите ке се покачат за 150% затоа не требаат кредити ако не сакате да ве фати финансиско цунами
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2009 во 08:54
Vo Hrvatska sindikatot pobaral isplakjanje na plata vo kesh odnnosno ukinuvanje na plateznite kartici i bankite vednash gi namalile kamatite. Kaj nas sindikatot molci abankite katadnevno gi izvestuvaat svoite klienti deka kamatite na site mozni kreditiranja  se zgolemuvaat. (i dozvoleniot minus e eden vid kreditiranje)
Poleka no sigurno i da ne i da ne se seknuvaat kreditite teshko nekoj deka kje se odluci da zeme kredit
Секнува кредитирањето - Владата ги истиснува парите
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2009 во 09:32
edno e povekje od jasno .... vo nadmudruvanjeto i " derenjeto " medju vladata i bankarite , NARODOT e toj koj ostanuva bez kozha смеење
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2009 во 13:11
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Vo Hrvatska sindikatot pobaral isplakjanje na plata vo kesh odnnosno ukinuvanje na plateznite kartici i bankite vednash gi namalile kamatite. Kaj nas sindikatot molci abankite katadnevno gi izvestuvaat svoite klienti deka kamatite na site mozni kreditiranja  se zgolemuvaat. (i dozvoleniot minus e eden vid kreditiranje) Poleka no sigurno i da ne i da ne se seknuvaat kreditite teshko nekoj deka kje se odluci da zeme kreditСекнува кредитирањето - Владата ги истиснува парите
многу јасно! хрватска е вистинска дрзава на народот! и нивните избраници се трудат што повеќе да им го подобрат животот. не како овие тука, единствено на што се посветени е какода си го обезбедат својот живот и на правнуците. да богда да поцркаат сите!
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2009 во 15:04
...kako ke mi go dadat,taka ke im go vratam!
..more edna sto mi svrsi rabotaaa..za eden den...ne mi se veruvase..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2009 во 15:21
Не е тешко да се добие кредит, само нема со што да го плаќаме! Платите доцнат по 45 дена а ратата навреме стасува. ЕЕЕЕЕЕЕЕ, пуста преродба ........ ....... .....Ама никој не се чувствува прероден, напротив без кредит ќе умреш од глад!
Ако некој неможе да ги поврзе преродбата со кредитите (кои веќе не ги даваат)- молам форумџии, дообјаснете со аргументи!
Кој бара ќе најде.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2009 во 02:27

Што има да се аргументира....

Лани ратата од кредит ми беше 6030 ден.  сега истата е 6750 ден.
 
лутина  лутина   лутина
 
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2009 во 13:11
Ninja dont worry so se nerviras ti barem mozis da gi sredis,,ahahahha nekoj pa nikakva rata nemaголема%20насмевка

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13320
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 10:22
 
 

Од март годинава, Комерцијална банка ги намалува каматите на кредитите за правните и физичките лица.

Каматата ќе биде пониска за 0,5 проценти за кредитите одобрени од 1 ви,  Мај, но и за оние кои допрва ќе се одобруваат. Намалување нема да има за кредитите кои се добиени пред овој датум.

За граѓаните намалување од 0,5 проценти ќе има кај денарските станбени и хипотекарни кредити и еден процент кај потрошувачките кредити одобрени по 16 мај минатата година. Каматата на позитивно салдо на тековните сметки се намалува за 0,1 процентен поен, а на орочените денарски штедни влогови и девизна заштеда во евра и во долари, се намалува од 0,1 до 0,4 процентни поени.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,221 секунди.