IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Немажени/ неженети, страв од обрски или...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Немажени/ неженети, страв од обрски или...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2013 во 00:19
Со мнозинството од оние со кои сум зборела ми рекле ... немаме финансии..
Со бракот идат и децата а со децата и памперси од 1200, 2400 .. влажни марамчиња 80 денари по неколку пакетчиња месечно, кашички, градинки...........


Мене едноставно не ми дошол ред...ене го запросувам мојон по темиве а тој ми вика дај ми чипови на покер па ќе преговарамесвиркањесмеење
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2013 во 21:20
Мка си имаме бре ниа муживе...Еве како минатиот век жените
во седумдесетите размилувале.А сега па кој век сме ехееееееее
Чисто ради песмава постов никој да не се навреди,
шо би рекол Јовица Михајловски во Грев или шприцер...
Се шалам ве алоооооо се шалам ајм џоукинг
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18938
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 15:20
vo princip namzenite/nezenetite sakaat da se omazeni/ozeneti
vivi
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2013 во 00:56
САЧМА СТАЈЛ... официјален изговор...
Цане сачмата: Зошто да се женам бе? За на гла да ми се качува секој ден... ова сакала она сакала?
Жане Пицајзлата во дијалог со Мариче Морковчето: Зошто и е маж мори, за да го пери да му готви...

кубење коса

Ојте бе сачми едни... Еве ви реалистичен преглед:
Прво, Цане не се гледа дека е ко свински сапун во суратот (неправилен, со жолти флеки на места и кора на горната страна), маслосан во косата, 20 дена во истите чорапи...
Жане и колешката: (Од лево на десно)...  Жане има 35, Мариче 34... а на луѓе не личат... Едната ко вештерката од Том и Џери, другата ко задник од Бабун...


Абе не попувај многу... никој не те зема, затоа си стара „мома“!
Се напраела ко страшило за на бостан, без осет што кај да речи, на 35 се запишала на факултет (да стригни 15-16 уште... ако ја знаете приказната) преокрет во професијата...
Абе оди бегај... едни мекици не знајш да испржиш, маж не и требало... ТИ НЕМУ НЕ МУ ТРЕБАШ! Да и влезиш в соба, сето г`з преку гла... чорапи, гајчи, фармерки непеглани заџидани, на пердето прашина еден прст (заштита од погледи), таа седната ко утка скрс-нозе на кревет со розова шноличка, истите модро-розови пижами од осмо на екскурзија, се мачка со ноќен крем за лице...
Џабе ти е драга моја , пак ќе бидиш исто глупа и дисхармонична во секој поглед...
Цабе потајно се надеваш, а јавно се оправдуваш дека тоа е твоја воља...

Ако му е на некого за утеха - и јас велев дека фиќото го возам од што сакам, мало практично, економично, ама душата ми знае како си поминував со него и колку беше практично и економичнонецрвенеење
Изменето од volkswagen - 15.Декември.2013 во 01:00
Кон врв
Leprechaun Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Leprechaun Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2013 во 16:25
Не се согласувам во целост со тоа дека исклучиво желбата за лагоден или луксузен живот како и бегањето од обврските(дете/деца) е главна причина за тоа што од година во година границата за стапување во брак оди се повисоко и повисоко над 30тата па и над 35тата година од животот и за машките и за женските !
Нашите претци во минатото претежно доста млади се мажеле/женеле и имале многудетни семејства но тоа било друго време, друг начин на живот, други сфаќања и сосема поинакви потреби ... во минатото да речеме до пред 2та светска војна грото од Македонците живееле во рурални средини и во тој период немало образование, наука, технологија, електроника, модерна медицина и.т.н. како денеска, луѓето претежно се занимавале и живееле од земјоделство и сточарство и токму затоа доста млади се женеле/мажеле и создавале многудетни семејства бидејќи им биле потребни повеќе раце во куќата да има кој да ги работи бавчите како и да има кој да ја чува стоката, но денеска е сосема друго време, други сфаќања, поинаков начин на живот и поинакви потреби, поголемиот дел од населението живее во урбани средини каде што просторот е ограничен, плус ера на образование, наука, технологија, електроника, модерна медицина, накратко кажано живот на копче, на никому денеска не му се потребни ХХ деца доволни се 1 или 2, плус возраста за стапување на брак е подигната нагоре бидејќи скоро сите млади и машки и женски без разлика учат факултети, многумина и продолжуваат потоа со специјализација и магистратури па додека да најдат работа, па да направат пари и.т.н. и.т.н.
Плус и системот игра улога, во Капитализмот повеќе се обрнува внимание на материјалните работи како на пр. образование, кариера, бизнис, пари и.т.н. за разлика од минатото(во сите претходни системи) кога луѓето повеќе ставале акцент на нематеријалните работи !
Но сепак мислам дека кој/а кога ќе стапи во брак и колку деца ќе имаат си е интимно индивидуално прашање во зависност од личните желби, сфаќања, услови(финансиски), простор и потреби но сепак финансиските услови и не играат некоја улога бидејќи и луѓето со посолидни плати имаат макс. по 1-2 деца така да мислам дека повеќе е до сфаќањата, желбите и потребите, од друга страна пак има и некои посиромашни граѓани со повеќе деца така да сепак интимни и индивидуални прашања си се овие !
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2013 во 16:32
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

САЧМА СТАЈЛ... официјален изговор...
Цане сачмата: Зошто да се женам бе? За на гла да ми се качува секој ден... ова сакала она сакала?
Жане Пицајзлата во дијалог со Мариче Морковчето: Зошто и е маж мори, за да го пери да му готви...

кубење коса

Малово ми е секогаш позитив на денот .... газење од смеењеголемо гушкање
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21934
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2014 во 23:09


Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7054
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2014 во 16:43
Поголемо влијание би рекла дека има материјалната состојба и невработеноста
отколку стравот од обврски...
а веројатно и луѓево станаа се посебични па секој си мисли само за себе
па тешка им е помислата да го делат животот со некој другзагриженост
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2014 во 15:51
Каква материјална состојба,какви стравови...Аздис!
Еве јас деновиве си добив епитет многу сум прибирал сум сакал да шетам.
Чудо едно што човек ќе слушне за себе од другите,зад грб секако...
Инаку вчера кога се враќав од Охрид,на потегот од Струга до Тетово
начекавме пет свадби,плус уште две во Скопје кога отидов од Чаир до Тафталиџе...
Секоја една свадба со возниот парк не беше под тристотини илјади евра (лаички) сигурно и повеќе...
А и не толку битно да напоменам си беа сите овие седум свадби накитени со Албански знамиња.
Така да да не правиме муабет тука сега за материјалона страна кога се си се гледа...
Аздис бре аздис. Да кимнам во стилот на еден тукашен колега.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 23:39
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2020 во 17:32
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,625 секунди.