IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Моето образование- Мој/избор на родителите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Моето образование- Мој/избор на родителите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Прашање: Зошто се одлучи за ова училиште/факултет?
Одговор Гласови Статистика
23 [62,16%]
5 [13,51%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
2 [5,41%]
4 [10,81%]
1 [2,70%]
2 [5,41%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Моето образование- Мој/избор на родителите
    Испратена: 07.Декември.2008 во 07:03
Pred zapishuvanje vo ucilishte/fakultet sekogash postojat golemi dilemi, kade, zoshto, . Vekje nema dilemi, ste go odbrale i sega  ste tamu.  Sega od ova distanca, sekoj neka si kaze zoshto tokmu toa shkolo/fakultet i kolku se ostvarija ocekuvanjata?

Изменето од mamamd - 07.Декември.2008 во 07:04
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 08:15
Epa aj jas da ja presecam lentata tuka Koga trebase da se zapisam vo sredno,sakav da se zapisam kulturoloska (togas uste imase mnogu smerovi)...no...tatko mi ne sakase da cue,oti sum bila zensko i ako se omazm posle sredno sto ke sum rabotela so toj smer,pa toj mi ja poplni molbata za ekonomski smer...Znaci ne po moja zelba zavrsiv sredno ekonomski.Na fax ne uspeav da se zapisam vo 1 upisen rok na filoloski,pa na 2 upisen rok tatko mi me zapisa vo ohrid na turizam,posto tamu imase prijateli,ama ne go zavrsiv faxot oti toa ne bese moja zelba.posle edna godina se otkazav.Epa sega videte kolku se ostvaruvaat ocekuvanjata na roditelite....ic...nemojte da insistirate kaj decata VIE sto sakate da ucat...Ostavete gi sami da odlucat,oti taka nema rezultati
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 09:08
Na nekoi mozebi im e cudno, no jas uste vo 6-to odd. znaev deka ke se zapisam na Filoloski fakultet, na francuski jazik...Koga dojde vreme da se zapisuvam vo sredno, se zapisav vo gimnazijata vo Stip zatoa sto bea najdobrite profesorki po francuski jazik vo Istocna Makedonija (iako vo Kocani imase isto taka gimnazija)...Poradi finansiski pricini morav treta i cetvrta godina da gi zavrsam vo Vinica, no i tamu imase dobra profesorka, pa ne se zalam mnogu. Normalno, na fakultet se zapisav na francuski, toa i diplomirav, no za zal, sega osven privatnite casovi sto gi drzam po francuski, nemam nikakva druga povrzanost so toj jazik...Delumno rabotam na profesijata, profesor sum, no predavam makedonski jazik na stranci, sto znaci deka ne sekogas otkako ke go zavrsime toa sto go sakame, ke rabotime na nasata primarna profesija...No ne mozam da se pozalam...Dokolku ja poslusav majka mi, mozebi sega se uste ke studirav na medicina, a dokolku go slusav tatko mi, sega najverojatno ke bev na pripravnicki staz za pravnici...Ili mozebi nesto drugo...koj znae...Moze sega samo da se postavuva prasanjeto Sto bi bilo koga bi bilo...
Najdobro e deteto samo da si ja izbere profesijata, za eden den, vo slucaj na neuspeh, da ne bidat roditelite vinovni, tuku samata licnost...I mnogu poveke se uci dokolku go ucis toa sto navistina go sakas, a ne ona na koe si prisilen...
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 09:38
Мајка ми многу сакаше средно да се запишам фармација,јас иако во тоа време не знаев точно што значи фармација ја прифатив идејата на мајка ми, но една недела пред поднесување на документите решив дека тоа не е она што јас сакам и се одлучив за природно-математичка гимназија бидејќи ми одеа природните науки.Кога дојде ред да се запишам на факултет мајка ми влечеше за економски, но јас гледајќи го изборот што го нудеше нашиот Универзитет се одлучив за дефектологија, тоа беше она што навистина го сакав (деца,образование,помагање).Со задоволство студирав, немав проблем со испити и предавања, но сега откако 3 години барам работа и чат-пат има по некој оглас за дефектолози, си викам па Зошто не студирав економски, ако не друго барем има огласи и има кај да аплицираш,вака си седам дома, чат-пат работам со некое дете колку да не барам пари од моите и се останува на надеж дека ќе го работам она што го сакам.
За разлика од мене, родителите на другарка ми ја "натераа" да се запише во економско средно училиште и факултет (иако не ја влечеше тоа, но сепак заврши) и се вработи, си зема плата.

Така да сега навистина не знам која е подобра варијанта, дали да ги послушаш твоите родители или да одлучиш сам,па потоа целиот товар поради немање работа и плата паѓа на тебе.
Кон врв
Рокси Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Рокси Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 11:17
Откога завршив основно, мајка ми сакаше средно да одам во Јахја Кемал. Јас не сакав но ја излажав дека сакам, па дури и на приемен отидов. Освоив добро место и имав некоја делумна стипендија, но НЕСАКАВ да учам таму, па една вечер собрав храброст и и’ кажав. Се запишав гимназија и не се каам. Не дека толку сакав гимназија, туку нема некој голем избор на средно школо во Охрид-ов. Кога ќе завршам средно сакам да се запишам на психологија или на филолошки, и двете работи ме влечат многу... мислам дека родителите нема да ме форсираат бидејки ги почитуваат моите желби и многу сум им благодарна за тоа.
И мислам дека за секој завршен факултет има работа, без разлика дали е економски, правен или некој сосема десетти... проблемот е што нашава држава не е средена како што треба...
Eternity is a mere moment.. just long enough for a joke!
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 14:46
јас си ја одбрав гимназијата, и имав подршка за тоа од дома... е сега, иде време да си одберам смер, и иако знам дека мајка ми би сакала да одам на природно - математички ( аха мало морген губитник ) или пак на општествено економски,... јас сепак ќе одам на јазичен голема%20насмевка убаво им имам кажано дека ако пробаат да ме натераат да одам некаде,... ќе отидам, ама нема да фатам книга... трепкање бидејќи, мене најмногу ми лежат јазици, пишување итн, додека природните науки ги учам затоа што морам... не сакам цел живот да бидам заглавена во професија кон која што немам афинитети... среќа
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 18:18
Nikogas moite ne me terale deka moram da se upisam nekade ili sl.ednostavno samo mi davale moze po nekoj sovet,sto bilo podobro,poperspektivno da receme i takov vid soveti,so toa sto posledniot zbor sekogas im bese deka toa se samo nivni soveti i deka na kraj jas treba da si odlucam..i mislam deka taka e najpravilno..da se gleda ona sto najmnogu ni lezi,nesto so go sakame ,mislam deka i uspehot e mnogu pogolem koga rabotis neso so go sakas,a posebno koga ke postignes i po nekoj ubav rezultat..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
emilyXX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilyXX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 18:33
Vo sredno use od 5 odd imav dilema se mislev megu Boris (ekonomsko) ili Korcagin. Moite gi prasuvav za sovet ali ne mi pomognaa mnogu zatoa sto mi vikaa kade jas sakam moj izbor jas ke ucam ne oni jezda majka mi imase zelba da idam u medicina ali jas use na start i rekov deka ne ni razmisluvam za taa opcija. Izbrav Korcagin. Pred 4 meseci imav TRIlema za toa na koj smer da se zapisam prvicno uste 1va 2ra godina si mislev prirodno matematicki-A za posle da idam na programerstvo ali podocna sakav da idam i na prirodno matematicki B za da idam na medicina pa da specijaliziram plasticna hirurgija i tretata opcija mi bese Opstestveno i da studiram neso menadzment ekonomija. Za site smerovi si imav pozitivni i negativni strani i odlukata mi bese poveke od teska. Majkami bese za opcijata medicina, tatko mi za ekonomija ali onaka go vikaa kako uzrecica zoso nejkea da vlijaat na mojata konecna odluka. A jas ja izbrav opcijata za programerstvo    Kolku sum bila u pravo ke doznaam nekogas vo idninata ama bar koga ucam si vikam ako emi ti toa si go odbra ti ke se macis. I sega nemozam radi moite eventualni neuspeci da krivam nikoj kako opravduvanje na istite i zatoa se trudam da nema takvi.
Just Be Who You Wanna Be...Not What Others Wanna See!!!
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 19:46
uchev i ucham toa sho sakam bez pritisok od nikoj.ne deka imav nekoja golema ljubov kon ova sho go ucham, onaka, razmiluvav za nekolku raboti koi mi bea interesni i go odbrav ednoto od tie oti mi se vide najlesno

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Martina_3 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martina_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 02:44
Jas luge eve sega kaj da e treba da se zapisuvam na fax i sacma mi e mozokov kade da odam da se slusam sebesi ili roditelite abe vrska nemam so da pram, ali kako i da e, roditelot so toa iskustvo sto go ima moze samo da te sovetuva a obrazovanieto e tvoj izbor
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 02:49
токму така само навреме размисли,затоа што тоа е еднаш за цел живот,а родителите денес се утре не....
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 14:14
'Родители ко родители' сите тие сакаат да ни биде подобро отколку на нив и ако може и да имаме сигурна егзистенција во живот.
И сите родители, интересна работа сонуваат децата да им бидат инжињери, доктори и адвокати притоа често не согледувајќи ги вистинските капацитети и афинитети на своето дете.
Бидејќи и моите родители се од оние луѓе кои мислат дека за одредени професии стално има работа ми вршеа пристисок да се запишам во средно медицинско и отука да го креирам својот иден професинален пат.
Бидејќи сметаа дека правници и економисти ги има „да ги ринеш со лопата„ сметаа дека медицината е помалку оптеретена.
Но за мене и медицината, и останатите ми беа апсолутно неатрактивни, досадни и го немаа животниот позив за мене.
Не ги послушав и им кажав дека нема можам да го учам тоа ни под разно, мојот ум едноставно одбива да прифати нешто за кое што нема интерес.
Се запишав на уметност, по завршувањето не ме примија на академијата и отидов во сосема различен правец, работев нешто што нема допирни точки со уметноста.
После години и години при смена на животни околности, еве ме работам нешто што никогаш не помислив дека би го работела. Поддршка при обука на возрасни. И сега знам!
Уметноста е мое хоби ское никогаш не го запоставив и покрај крајот на професионално школување, работата со компјутери и странски јазици, ме ја формираа желбата да работам со луѓе на кои ожам да им го пренесам своето знаење.
И како никогаш не е доцна да конечно сфатите не само што сакате туку и каде најдобро се вклопувате, секогаш постои опција за надообразба. Тоа и го правам сега и да ви кажам моите родители скоро и да немаа никаков удел во сетто ова туку оставив мојата интуиција и желби да ме водат. Некогаш ќе погрешиш ама сам најдобро учиш.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 16:19
За да не отварам нова тема ќе пишувам тука:

Бидејќи форумов го читаат голем број на малолетни деца, ученици , ова што ќе го напишам се надевам ќе им се најде на некои од нив среќа

Шеснаесетгодишен средношколец Гоце доаѓал до работ на нервите секојпат кога требало да се подготвува за писмена работа.Секој пат кога требало да прави писмена, се разболувал. Неговата мајка забележала дека не се работи за физичка, туку емоционална болест. Тој почнал да бега од часови и да реди слаби оценки во школо.....

Неговиот проблем не биле мрзливоста у немарливоста ,,туку проблемот лежел во тоа што премногу се грижел.Бил опседнат со идејата дека нема да успее, имал напади на паника и мислел дека ќе му се случи нешто грозно ако ја промаши темата на писмената.Знали , проблемот на Гоце лежел во неговиот страв од неуспех.Неговите родители го подготвувале да тргне по стапките на татко му. Но, самата помисла , го фрлала во очај, бидејќи знаел дека не е ниту херој, ниту студент од татковиот формат. Неговиот страв го терал да се однесува бесно, ирационално и спасот го барал во неакадемските активности.

Кога согледал дека цело време го мотивирал стравот и дека не е идиот, за каков што се сметал самиот себеси, Гоце направил џиновски чекор во позитивен правец. Ќе ви набројам неколку негови негативни мисли со кои се поистоветувал и под нив спротивни на тие мисли:

1. Ако не успеам, ќе бидам казнет

Не сакам да бидам казнет за неуспех. И кога би бил казнет на некој начин, ќе пронајдам начин како да се носам со казната.

2.Сите ќе дознаат колку сум всушност глупав.
Секој шпвремено прави некаква глупост.Јас не се однесувам глупаво цело време. Можам да се здобијам со почитување од професорите и родителите, иако не добивам највисоки оцени и не ги работам задаќите совршено.

3.Моите родители ќе ме замразат кога ќе сфатат колку сум глупав.

Моите родители немаат никаква врска со тоа.Се работи за мене. Јас сум тој кој с епрашува, кој  ќе се мрази сам себе.

4.Немам ништо да кажам кога треба да пишувам писмена.
Не дека немам што да кажам.Проблемот е во тоа што не сум доволно спремен за писмена.

5.Морам да бидам совршен, тоа е единствен начин.
Ако не сум совршен и некој ми проговори за моите недостатоци , тоа е негов проблем, а не мој.Не морам да бидам совршен, моето верување во совршенство ме загрозува, правејќи ме напнат, стегнат и несреќен.

6.Подобро да не направам ништо отколку да биде нешто лошо.

Ова е размислување „ се или ништо„. Можам да уживам во тоа што работам неспоредувајќи се со другите и неземајќи ги во предвид нивните стандарди.Најлоша работа која може да мис е случи ако сакам да го променам мојот живот е да се омаловажувам себеси.

Тајната на успехот е во проширување на своите цели, така што и вие како Гоце може да уживате во самиот процес на нивно исполнување.
Важно е постојано да имате на ум дека нема човек кој не прави грешки. Гоце се променил иако не му било лесно и му било потребно време, но тој сега е последна година во средното училиште и има добар успех и конечно се чувствува добар во својата кожа.




Изменето од Mindy - 31.Октомври.2010 во 16:21
Кон врв
One_lovE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ветеринарка

Регистриран: 10.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај One_lovE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 18:05
Од мои 5 години знаев дека сакам да студирам ветерина. Викаат дека ветерината е нешто што стварно треба да го сакаш. Имав среќа да го имам разбирањето на моите родители за изборот, комплетно имав поддршка. Иако мислам дека мајка ми потајно сакаше јас како мала да запишам музичко заради нејзината голема љубов - виолината, ама немаше теоретски шанси затоа што сум тотален антиталент. И друго што можеби потајно го сакаше за мене мајка ми е да студирам фармација, и се мислев, ама ако го одберев ќе беше ради неа. Не би можела сама да го избуткам тој факултет, едноставно ја немам желбата во мене за фармација..
А татко ми не знам, можеби како доктор некогаш посакал јас да запишам хумана, а не ветеринарна медицина. Меѓутоа во 4та година средно, убаво расчистивме дома дека ветерината е мој конечен избор и одтогаш имам 100% поддршка од нив, која многу ми помага и ми значи.
We must learn to be still in the midst of activity and to be vibrantly alive in repose.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.