IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Професори- непрофесионалци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Професори- непрофесионалци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Професори- непрофесионалци
    Испратена: 07.Декември.2008 во 06:50
 Nanazad dve nedeli, poradi  shtrajkot na prosvetnite rabotnici se iznacitavme pofalbi, no  i mnogu kritiki za rabotata na vospitno obrazovniot kadar. Se posocija  bajagi situacii na toa deka mnogu profesori ne ja zasluzuvaat ni segashnata plata a kamoli da dobijat i pokacuvanja.
Na ovaa tema ubavo bi bilo da se posocat tokmu tie anomalii vo rabotata;
...nedisciplina na nivni casovi ...Zoshto?
... Kratko predavanje...a potoa haos...
...Pishuvanje slabi oceni..kako forma na kazna za nedisciplina...a ne vrednuvanje na znaenje/neznaenje...
... Forsiranje ucenici po rodbinsko/prijatelski vrski...
... Na cas ne rabotata/sedat, ne objasnuvat...doma davaat privatni casovi...
Normalno bez vulgarnosti, navredi na licnosti, so argumenti.

Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 08:23
i tuka li da secam lenta ajde ...nepravilnosti ima sekade,pa i vo obrazovanieto.Mojot pomal sin ima afiniteti za superucenik...no neli sekogas se ne e po normativi,nesto mora i da skripi..ima hiperenergija i silen temperament,sto na negovata nastavnicka od 1 do 4 oddelenie mnogu i smetase,pa taa pocna da mu gi namaluva ocenkite od godina vo godina i toa na sekoja roditelska sredba pred site potencirase deka :TOJ MOZE DA UCI POVEKE AMA NE SAKA,I SITE OCENKI MU GI NAMALIV ZA DA POCNE POVEKE DA UCI"..Sto iskreno sprotivno deluvase kaj moeto dete,koe posaka duri da go prefrlime vo drugo oddelenie zatoa sto se pocuvstvuva otfrlen od nastavnickata.No kako i da e...izguravme...sega e petto i e porelaksiran,so merak si vrvi na skolo,pa i nie sme porastereteni doma,nema placki sekoj den.
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 08:26
I drugo da dodadam...ednas nastavnickata mi kaza deka ne vnimaval na cas,se setal niz ucilnica i im smetal na drugarcinjata...Cij propust e toa?pa taa neznaela da mu zadrzi vnimanie ili da go kazni soodvetno za da svati toj deka taka ne treba...Barem jas taka mislam,ako sum greska...povelete ispravete me
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 18:32
Iskreno, vo moeto dosegasno skoluvanje znaci osnovno i sredno,pa i sega na fakultet imam zapoznaeno tolku neprofesionalci sto sekogas se prasuvam samata sebe si kako tie voopsto stasale na mestoto profesor/nastavnik,ali za zal znaeme kako idat tie raboti kaj nas,za odredeni luge normalno..Za da bides dobar profesor/nastavnik mnogu e vazno i da bides dobar pedagog(a kaj nes retki se takvite) i da znaes kako da se odnesuvas so ucenicite..toa se deca so koi najubavo e samiot profesor da vospostavi na nekoj nacin prijatelski odnos,no nikogas da ne dozvoli i toa decata ga go iskoristat bidejki svesni sme deka toa mnogu pati se slucuvalo i denes se slucuva..treba da se ima sposobnost da se animiraat tie deca i do krajot na casot da im pretstavuva zadovolstvo da go slusaat nastavnikot i materijata sto im ja objasnuva..na toj nacin ke se izbegnat dosta negativnosti kako nedisciplina na cas,losa organizacija na casot,losi oceni kaj ucenicite..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
emilyXX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilyXX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 18:54
FAKT e deka ima profesori koi sto se povejke od ne strucni za da izvrsuvaat rabota so tolkava odgovornost

1. Dovagaat na rabota iznervirani od nekoi X pricini i mn normalno nie ucenicite stradame. Za ist odgovori vcera stavile 5ka 4ka a denes 3ka 2ka

2. Isfustrirani od nekoja nepravda sto niv im bila nanesena dali koga bile ucenici ili pokasno i povtorno tie fustracii na nas gi lecat

3. Ne dovolno strucni za predmetot koj go predavaat, 100% sum sigurna deka ako na profesorite direkno im dadat test polovina od niv ke se najdat na ulica

4. Gi diskriminiraat ucenicite

Pa luge moi nie ucenicite mn pomalku ucime od nesto napisano ili kazano tuku mn povejke od nesto napraveno. Dzabe ako oni mene mi zborat ne e ubavo da se laze koga tie mene me izlazale
Imam use mn raboti so mozam da gi navedam ama pocnav da se nerviram a neplaniram da im davam tolkavo znacenje.
Ali vo sekoj slucaj sekoj cest na onie vistinski profesori a ne na onie koi sto cel zivot se krijat zad nekoja diploma sto ja dobila na kojznae kakov nacin. Takvite vistinski profesori zasluzuvaat plata i od 100 000
Just Be Who You Wanna Be...Not What Others Wanna See!!!
Кон врв
Martina_3 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martina_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 23:11
Apsolutno se soglasuvam so Emily
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 23:30
utre ima inspekcija po skolite....nastavnicite se streseni...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 13:43
Дали е професионалец професор(ка) по физика, кој не знае дека 500 mA е 1 ампер? Кај нас и тоа се случува.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 08:26
Neprofesionalizam...politivizam... nadvor od site normi...Kje ja kaze li nekoj vistinata...Koj manipulira so decata?
Партиски активности во прилепските средни училишта
ПРИЛЕП - Општинската организација на СДСМ вчера на прес-конференција обвини дека млади активисти на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во поголем дел од прилепските средни училишта делат пристапници. За учениците кои ќе потпишат пристапници следуваат низа привилегии, велат во СДСМ.

„Првите луѓе на подмладокот на ДПМНЕ, поддржани од одредени професори и директори на средни училишта, политички агитираат меѓу средношколците. За возврат тие од професорите добиваат привилегии, со што на највулгарен начин политички ги дискриминираат младите“, вели Мартина Тодеска од ОО на СДСМ. Наспроти обвинувањата, во прилепските училишта демантираат каква било политичка активност. „Во нашето училиште нема никаква политичка активност, а што се случува надвор од објектот - не знам“, изјави Спасе Здравески, директор на Средното училиште „Ѓорче Петров“. И во Средното училиште „Ристе Ристески-Ричко“ категорично ги демантираат наводите од СДСМ.

Во ОK на ВМРО-ДПМНЕ велат дека партиски активности немало во ниту едно училиште. „Согласно со Статутот, лица над 16 години може да се зачленат во партија според сопствен избор и волја“, нагласи Гоце Ингилизов, координатор на Општинскиот комитет.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 09:00
ima ovde ljuge od prilep..neka kazat da li e taka ili ne....vo nisto veke ne veruvam...sostojbite me napravija golem skeptik!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 15:15
VMRO i se e mozno....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 12:06
И ова се професори..некогашни, идни...сегашни... а и студентите се нечии деца...
Професори, од студентите ли најдовте да крадете?



Автор:  Антонија Поповска
Коментари%20и%20Дебати
Абдул Рао, декан на Универзитетот во Јужна Флорида, поднел оставка од функцијата, откако на камера бил фатен како краде велосипед на студент. Посрамотениот декан доброволно се простил од студентите, казнувајќи се за својата срамна постапка, не чекајќи никој да го осуди или пак да го вперува прстот кон него како кон неморален и неодговорен човек.

Рао подоцна му го вратил велосипедот на студентот, најверојатно и се извинил за својата непромислена постапка и исчезнал од универзитетскиот кампус.

Неговиот колега од Македонија, Максим Каранфиловски, декан на Филолошкиот факултет во Скопје, кому ревизорите му најдоа дека незаконски потрошил 110.000 евра, пари земени од студентите во 2007 година, врз основа на разни измислени услуги што ги нема во студентскиот ценовник, засега нема намера да си оди од функцијата. Деканот е можно дури и кривично да одговара доколку надлежните органи спроведат постапка против него поради незаконското работење.

Да се наплатуваат пари од студенти, и тоа не по редовната цена што би требало сите факултети да ја наплатуваат, туку по повисока (затоа што така одлучила факултетската управа), секако дека повлекува огромна одговорност и санкција. Тоа е најмалку што може институциите да го побараат од Каранфиловски, бидејќи секако дека не треба никому да се прогледа низ прсти и сè да остане како што е. Министерството за внатрешни работи и јавните обвинители треба сега да ги засукаат ракавите и да побараат одговорност за незаконски земените и потрошени пари. Законските акти во вакви случаи предвидуваат и затворска казна, која не би требало никого да одмине ако се утврди дека е заслужена.

Во извештајот на ревизорите стои дека Каранфиловски, негови колеги, професори и други вработени на Филолошкиот факултет, незаконски потрошиле повеќе од 50.000 евра што си ги поделиле врз основа на „зголемен обем на работа“.

П очитуван декане и професори, од студентите ли најдовте да земате за да си го платите „екстраангажманот“ по работното време? Од нив ли, кои скусуваат од лебот и одат со излитени панталони? Заборавивте ли дека стотици од нив се принудени месечните трошоци за храна да ги сведат на минимум, само за да можат да ги платат сите тие давачки без кои не можат да запишат следен семестар, дека тие мораат буквално да преживуваат за да можат да ја платат партиципацијата и сите други „задолжителни“ трошоци? Многу е јасно каде оделе сите тие пари, наместо да се искористеле за потребите на студентите, за нови предавалници, за амфитеатар со нови клупи и столчиња, за компјутерски центар во кој секогаш има Интернет, за семинари и дополнителни обуки за студентите...

Кога веќе ништо од тоа не е направено, а згора на тоа тие се практично ограбени, многу е јасно што следува – оставка на деканот, а доколку се утврди, и кривична одговорност за инволвираните во овој добро смислен грабеж. Додека институциите го утврдуваат второто, на потег е ректорот Велимир Стојковски – новиот Закон за високо образование му ги одврза рацете и му дава право да разрешува декани. Најмалку што може да направи е јавно да го осуди ваквиот начин на работа на неговиот универзитет, да побара да се почитуваат препораките на ревизорите, да застане во одбрана на студентите и да го разреши деканот од функцијата.

А парите? Искуството покажува дека тие тешко дека ќе бидат вратени. Најсвеж пример кој покажува дека е тоа така, е оној во Министерството за образование и наука - ниту сегашниот министер Перо Стојановски, ниту поранешниот Сулејман Рушити, ниту останатите вработени за кои се утврди дека земале хонорари незаконски, сè уште ги немаат вратено парите во буџетот, а виновник сè уште не посочиле ниту обвинителите, ниту надлежните во Министерството за внатрешни работи.


Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 18:45
Koga go nosev sim mi vo gradinka, vo 8 i 30 ucitelkata go pisuvase toa planot za casot, pa go ostavas deteto a nema koj da go podzemi. Cesto sedev 5-6 minuti vo zanimalnata (kako i poveketo majki) dodeka da se vklopi so drugite decinja a ucitelkata glavata nadolu, pisuva li pisuva.....

Ponekogas znaev i skrisno da dzirkam bez da me vidat toa ucitelkite, zastanati pred decata po toa mantilite i razvikuvaat: Jadi, Tisina, Doma taka pravite......uste kamsik mu fali

Edno dete placi i i vika na vospituvackata: Utre jas ne idam
A taa, na vreknato: Mnogu mi e gajle, mislis deka jas pa mnogu sakam da dojdis
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 19:04
Моето кога одеше во градинка секое утро му спремав  резервни алишта оти многу сакаше да се мие па редовно кутрите тие мораа да го пресоблекуваат по 3-4 пати на ден. Еден ден гледам мести во ранчето една моја блуза. Кога го прашав зошто му е ми објасни дека тој и ја исшарал блузата на Лиле па мора да и однесе една од моите ама по нова.голема%20насмевка
Таа Лиле ден денес е во градинка и нема дете кое не ја сака и кое не кажува некој бисер за неа. Една гушка за неа големо%20гушкање


Изменето од mamamd - 14.Април.2009 во 19:05
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.