IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Второ мислење-консултација со друг доктор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Второ мислење-консултација со друг доктор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Второ мислење-консултација со друг доктор
    Испратена: 02.Декември.2008 во 16:39
Повеќе болни лица се жалат дека не наидуваат на разбирање кај своите доктори кога ќе кажат дека би сакале мислење и од друг лекар. Пациентите велат дека докторите се навредуваат од ваквата желба и оти честопати самите лекари ги разубедуваат да не бараат и друго мислење.


Консултацијата со друг (втор) доктор е веќе одамна воспоставена пракса. Се смета дека барањето мислење од втор доктор е паметен чекор на пациентите.

Постојат повеќе причини поради кои се бара мислење и од друг доктор, ќе наведеме само неколку.

- Кога пациентот е соочен со тешка и конфузна дијагноза

- Кога живее во место каде нема можност за преглед кај специјалист со поголемо искуство во лечење на неговата болест

- Кога здравствената состојба му е влошена и кога не е во состојба да оди кај својот специјалист, бараат мислење од друг кој ќе ги прегледа дома

- Доколку пациентот има некоја ретка болест , тогаш лицето верува дека мислењето на другиот доктор би можело да му каже повеќе за болеста и за начинот на лекување.

Пациентот има право да биде целосно запознаен со болеста, како и да бара мислење и од друг лекар. Должност на секој доктор е да го охрабри овој чекор и да му помогне на пациентот во изборот на експерт во одредената област. На тој начин докторите не губат од стручниот авторитет, пациентот по второто мислење повторно ќе им се врати за натамошно лечење. Сепак не треба да се заборават народните поговорки дека две глави мислат подобро од една или пак оти четири очи гледаат подобро од две, поговорки кои апсолутно можат да се применат.

Колку вие го применувате и одобрувате ова право на избор?



Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 01:53
па во целост го одобрувам
некогаш е добро да разговараш и со личност која би знаела повеќе од самата себе и да ти помогне а не е доктор.....
така да информираноста за било што е добра
посебно кога се работи за нешто посериозно
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 08:51
Јасно дека ми се случило и фала богу што некогаш ми се случило. Кога не можев соодветен доктор да најдам во градов за кожно, почнаа рак да ми вадат на кожа бла бла.....а се работеше за мала инфекција чиј лек чинеше 2 пати по 40 ден....а некои дерматолози ми зимаа по 1500 ден само со лупа да ме погледнат.

И јасно се ке ти речат за да ти ги земат парите.....
И јасно дека пак би се советувала со 2 лекари.
Значи навистина го претераа, кај ги има 70% од докторите неписмењаци тешки друга работа е што се почна со проклетството -кафе и бомбоњера. Сеа ке те седнат и ке ти нарачат од сваровски ова за сестрата клима за докторот (ама и мајстори да ја наштелуваат) и ред други работи. Значи човек ѓавол и пол ке му испадне ако не дај боже треба да се оперира.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 10:30
moze ,zosto da ne, ama samo ako e specijalist za odredenata bolest (oblast). Zosto nekogas detali se vo prasanje a doktorite ne se , fala bogu seznajkovci.pozdrav
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 23:33


Во помалите градови каде сите се познаваат меѓусебно, ако отидеш кај друг доктор овој првиот ќе се насурли и после ќе ти префрла, ќе ти се к*рчи, и ќе те уценува секогаш со истото: Ако не ти чинам оди си кај тој другиот................

Еден ден ќе ти пукне филм.........
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 11:31
кога фанав сипаница, бидејќи бев... хмм 6то или 5то... докторкиве не ни претпоставија дека имам сипаница, туку ми рекоа пубертет,... акни ти испаѓаат на лицето и на грбот смеење и сосема случајно отидов кај докторка за уво, нос и грло, и таа ни рече... какви акни, сипаница е ова... изненадување

значи, после ова, јас сметам дека второ мислење е секогаш добредојдено...
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 18:11
Секој има право на избор и секако дека го одобрувам правото на второ мислење(имам слушнато од многу пријателки кои оделе на приватни гинеколози и ги лечеле од некои обични инфекции со цел почесто да одат на контрола).
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 18:02
lutenjeto na doktorite koga ke im se kaze deka nekoj nivni kolega rekol vaka ili onaka e karakteristika na denesnicata . porano samite prasuvaa dali ste bile kaj nekoj drug, sto vi rekle, baraa da znaat ste primale li nekoja terapija ... denes mnogu cesto znaat drsko da kazat, da ne znae toj poveke ....

poradi takva drskost edna moja rodnina imase golemi problemi i taa i bebeto. imeno poradi tesna karlica i golem plod, doktorot koj i ja vodese bremenosta odluci deka mora so carski rez, si otide zenata koga dojde termin, dogovoreno za utredenta da bide porogjajot... no taa vo tekot na nokta dobiva bolki , dezurnite odlucuvaat da se porodi normalno, taa im kazuva sto e se dogovoreno i da mu se javat da go prasaat, tie bas taka drskot ... ne znae toj nisto poveke od nas....

a posle samo sreka gi socuva i nejze i deteto koe imase neonatalni problemi ...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 00:42
Bev svedok koga edno nepismeno stvorenje nareceno doktor i velese na majkata deka premnogu go doi bebeto
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 12:20
Vtoroto mislenje e mnogu bitna rabota kaj nekoi specifichni dijagnozi i pacientite treba da si go pobaraat od soodveten lekar specijalist za soodvetnata problematika,svedok sum na mnogu greshki otkrieni pri revidiranje na prethodnata dijagnoza,zatoa preporachuvam zadolzitelno vtoro mislenje posebno koga se raboti za bolest koja e od zivotno znachenje.
Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 15:07
Најмногу ме иритира што во многу ситуации е присутна таа потребата да се негира претходно кажаното мислење од својот колега и докажување кој е во право кој е во криво.Зашто не и второ,па и трето мислење?Па две глави подобро мислат од една.И да,не е генетски предоодредено кој ке биде лекар или не,не дека тато или мама се лекари,така не.Те бива или не те бива за таа работа.Секоја чест на исклучоците.За да бидеш лекар треба да си хуман,да се грижиш за оној кој зависи од твоето знаење и умешност,и да правиш се за негово добро,зашто тој е зависен од тебе,а не да се докажуваш дека си во право и да негираш туѓо мислење.

Изменето од Milaa - 25.Јануари.2009 во 15:08
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 16:53
тешко им на оние слепци кои слепо веруваат на еден и единствен доктор
чест на исклучоците, ама мојата пракса покажала дека секогаш е подобро сек.опинион
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 17:29

Па да,лекарите се навредуваат кога пациентот побара и мислење од друг лекар,но и тоа создава конфузија од онаа трчкање кај еден лекар,па кај друг лекар,едниот лекар оваа каже,другиот лекар сосема друго и кај пациентите се создава сомнеж„и сега во кој лекар да верувам„
По мене подобро е кај еден лекар,тој ја знае целата историја на пациентот,освен на исклучоци каде и треба да се побара мислење на друг лекар.
Љубов и само љубов
Кон врв
goga_04 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goga_04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 22:06
interesna tema, koja vo momentot mnogu me zasega. Imam tromboza veke 10 meseci( ja dobiv posle carski rez), 2 meseci primav kleksani a posle toa sum na sintrom. Postojano mi se javuva nekoja temperatura od 37,2, crvenila cesanje, bolki vo zglobovi, treski . Neznam dali se raboti za alergija na lekot( sintromot). Na trombotestovite INR e postojano pod 2.Me teraa da napravam mnogu ispituvanja i site se uredni( tumor markeri , meprakaa na infektivno ) no nema nisto organsko sto bi predizvikuvalo vakvi simptomi. Bev i na kozno , a tamu mi rekoa deka treba da ne go pijam sintromot najmalku 15dena pa posle da napravat alergo testovi. Pobaravmislenje od 2 transfuziolozi dali da go prekinam lekot i dvajcata mi dadoa razlicno mislewe eden deka netreba da go pijam , a drugiot deka ne smeam da ne go pijam.Vo momentot odam i na fizikalna bidejki imam i diskus hernija L4 i L5, od sto vo pogled na cesanjata i bolkite se pointenzivni. Odtamu mi velat odi ispitaj dali si alergicna na sintrom. Zanaci ne od 2 tuku od poveke d-r. imam mislewa i site se razlicni paneznam koj pat da go fatam.Molam ako nekoj znae , imal iskustvo so sintromot ili pak e medicinsko lice da mi napise dali ona sto go cuvstvuvam e reakcija normalna ili pak ne na sintromot i mislenje sto da pravam . Vaka veke nemozam. Ako ima nekoj d-r. da mi a vo za ,
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.