IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - ЕП во ракомет за жени - Македонија 2008
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕП во ракомет за жени - Македонија 2008

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЕП во ракомет за жени - Македонија 2008
    Испратена: 26.Ноември.2008 во 14:19
Од списанието Теа Модерна
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2008 во 12:09


Европското првенство во „илегала“

Македонија не оддава впечаток дека од вторник ќе ги нагости најдобрите ракометарки на континентот

Роберт Димитриевски

Осмото Европско првенство за ракометарки чука на врата, а домаќинот Македонија ѕирка низ прозорецот и како да се мисли дали да го пушти внатре. Од 2 до 14 декември Скопје и Охрид ќе нагостат 16. најдобри сениорски селекции на стариот континент, но место вообичаената еуфорија што ги следи спортските натпреварувања од највисок ранг, во земјата-организатор никој посебно не се потресува околу тоа. Една од причините е, веројатно, (не)конк*рентноста на домашната репрезентација, на што наведува скромната цел да се биде трет во групата со Германија, со Хрватска и со Србија и така да се влезе во вториот круг, но добар дел отпаѓа и на бледата пропаганда. Упадливо е отсуството на билборди, плакати на позначајните објекти, огласи и пригодни содржини во (електронските) медиуми, а никој жив не знае ни каде да купи пригодни сувенири со симболите на првенството.

Засега се' се сведува на неколкуте промотивни активности во последната седмица пред шампионатот. Официјалниот партнер ВИП“ на Ракометната федерација на Македонија во вторникот во пицеријата „Дал мет фу“ во центарот на Скопје, организира дружење со репрезентативките и со нивните машки колеги. Неколку дена претходно беше презентиран официјалниот постер на првенството, а завчера беше промовирана навивачката химна „Европа е Македонија“, напишана од Огнен Неделковски на музика на Григор Копров, а ја испеаја Дани, Боби Андонов, Биба Додева, Бојана, Дејана Николовска, Влатко Илиевски, Игор Митровиќ и Ѓоко Ѓорчев.

Продажбата на влезниците на Интернет „сега за сега оди добро“, тврди Саша Гавриловиќ, директор на „Експлоринг Маседониа“, национален туристички портал надлежен за овој сегмент од организацијата.

„Најголема побарувачка има од Норвешка и од Данска“, вели првиот човек на субјектот што е во приватно-јавно партнерство со Министерството за економија од 2005 година.

Билетите за ЕП во Македонија на Интернет почнаа да се продаваат во септември, а тие за македонските љубители на ракометот од понеделникот наваму. Цените за он-лајн купувачите се движат од 25 евра, колку што во претпродажба е најевтината карта за два меча од прелиминарната фаза по групи во Скопје, до 500 евра, колку што е регуларната цена на влезницата за сите натпревари на првенството. За домашните навивачи, пак, цените на влезниците за средбите на македонската репрезентација се 200, 300 и 500 денари и можат да се купат во објектите „Југотон“ во Скопје, „Кукузел“ во Охрид, „Хозелито“ во Битола и на билетарницата на салата „Борис Трајковски“ од 12 до 18 ч. секој работен ден.

Најоптимистичката прогноза за вкупниот број на гостите од странство што ќе дојдат заради ЕП за ракометарки е 10.000.

„Секоја репрезентација има резервирано сместување за околу 150 луѓе, вклучувајќи ги и официјалните делегации. Меѓу туристите најголем интерес пројавиле тие од нордиските земји, а процените на агенциите се движат меѓу 8.000 и 10.000 посетители, колку што вкупно се очекуваат за време на првенството. Поради близината, тој број може да се зголеми ако имаат успех Хрватска и Србија“, вели Игор Симјановски, директор на Бирото за туризам и информации на град Скопје.

За разлика од Македонија, која дефинитивно не се прослави со промоцијата, Хрватска реши да го одврзе ќесето за 21. Светско првенство за ракометари што ќе се одржи од 16 јануари до 1 февруари 2009 година во Загреб, Вараждин, Осиек, Задар, Сплит, Пореч и Пула. Хрватската туристичка заедница и амбасадорите одржаа или допрва ќе организираат промоција во 13 од 24 земји-учеснички на мундијалот. Една од нив во вторникот беше и Македонија, кога во хотелот „Александар палас“ во Скопје беше претставено се' што ќе им понудат Хрватите на посетителите на СП, а сето тоа „филувано“ со специјалитети на тамошната кујна и „залиено“ со првокласно хрватско вино. За пропаганден материјал од типот на ДВД, туристички брошури, маички со логото на шампионатот, приврзоци за клучеви итн. и да не зборуваме. На Скопје му беше укажана чест во истиот ден кога и на Мадрид, а ваква манифестација е планирана и за во Јужна Кореја!

Швеѓаните, пак, сопствената кандидатура за организација на СП 2011 за мажи ја промовираа уште минатиот декември за време на СП за жени во Франција. Наградата стигна на 18 октомври годинава, кога Советот на Интернационалната ракометна федерација на гласањето во германското гратче Херцогенаурах ја избра токму Шведска во конк*ренција на Данска, Шпанија и Унгарија.

Европските првенства во ракомет одамна веќе не се само обично натпреварување на најдобрите национални тимови од континентот, туку и голем бизнис, за што најдобро зборуваат бројките од ЕП за мажи што во јануари годинава се одржа во Норвешка. Според „Инфронт“, кој е ексклузивен комерцијален партнер на Европската ракометна федерација за медиумските и за рекламните права за европските првенства и кој има договор со ЕХФ до 2014 година, норвешкиот ракометен самит беше пренесуван од повеќе од 70 телевизии и од рекорден број радиостаници. Кумулативната гледаност на настанот достигна аудиториум од дури 1,2 милијарди луѓе, а официјалниот веб-сајт на првенството имаше над 380.000 поединечни посети од 165 земји.

Во Македонија се очекуваат над 500 новинари, фоторепортери и сниматели, кои побараа акредитација од организаторот.Многу бедно само тоа можам да го кажам , и да не се чудиме кога во наредните 100 години ништо нема да ни дадат да организираме.Оваа првенство ке биде срам за нашата држава и голем срам за женскиот ракомет воопшто.

Изменето од kultuzin - 29.Ноември.2008 во 12:10
Кон врв
baba mulon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај baba mulon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2008 во 12:45
Дали има или нема Европско првенство во нашава ни држава треба секој сам да процени иако лично јас мислам дека нешто такво не се случува.Ако не беше преставувањето на нашите национални тимови во КАФАНА на плоштадот и по некоја статија во весник тешко дека ке разберевме за ЕВропското првенство.А,и вчера видов еден таксиста на колата имаше поставено две знаменца,националното и од ракометната федерација.Па ти сега нагаѓај што му е на будалава да вее знаменца.Дојдоа ракометарките од други земји и што видоа кај нас?Питачи,ограден плоштад,дупки по улици,сомнителни типци со сомнителна роба и што уште не.Не дај боже да отидат на Бит Пазар или во чаршија па во зоолошка градина или во парк.А онај кој најмногу инсистираше на организација на Европското првенство,почитуваниот ни бивши претседател на Ракометната федерација случајно е градоначалник на Скопје.Е па сега видите кој е виновен и за што.
Im YOUR NIGHTMARE
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2008 во 12:46
Вечерва во 20 00ч. на МТВ тв пренос МАКЕДОНИЈА-ГЕРМАНИЈАМАКЕДОНИЈА НА СТАРТОТ НА ЕП ИГРА СО ГЕРМАНИЈА
Портјанко: Се е можно
Нашите најдобри ракометарки ќе ја имаат, можеби, најтешката задача на претстојното Европско првенство токму на вечерашниот прв натпревар со Германија. Третопласираната селекција од последното СП е апсолутниот фаворит во Д-групата, но избраничките на

Нашите најдобри ракометарки ќе ја имаат, можеби, најтешката задача на претстојното Европско првенство токму на вечерашниот прв натпревар со Германија. Третопласираната селекција од последното СП е апсолутниот фаворит во Д-групата, но избраничките на Владимир Глигоров, сепак, ќе треба да се покажат и докажат пред домашната јавност, која од нив очекува пласман во втората фаза, меѓу најдобрите 12. Следните дуели со Хрватска и Србија се пореалната можност за тоа, но, како домаќини, нема предавање пред никого.
- Се е можно. Ова е само првиот натпревар на првенството за нас и доколку ги елиминираме грешките што досега ги правевме, секого можеме да победиме, па дури и Германија - оцени Јулија Портјанко пред почетокот на првенството.
Денеска на програмата: Ц-група (Охрид): Шведска-Белорусија (18.15), Русија-Австрија (20.15); Д (Скопје): Хрватска-Србија (17.45), Германија-Македонија (20.15).

***

Финале за 150 евра

Домашните љубители на ракометот ќе можат да уживаат во игрите на најдобрите европски репрезентации за далеку попристапни цени од гостите од странство. Дневните цени на билетите за првата фаза чинат од 200 до 500 денари, во зависност од позицијата на трибините, додека странските навивачи ќе треба да издвојат 25 (он-лајн продажба) или 30 евра (на самото место). Сите мечеви од двете прелиминарни групи во една сала ќе можат да ги проследат по вкупна цена од 150 евра, односно 200 евра за втората фаза.
Како што одминува првенството, расте и цената на билетите. Пакетот-влезници за двете полуфиналиња и за завршниот ден чини од 170 до 250 евра, додека вредноста на билетот за самиот финален натпревар изнесува од 100 до 150 евра.
Билетот за целото првенство чини 500 евра.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2008 во 21:07
Germanija - Makedonija   poluvreme
            11 - 10
 
 
 
 
Napred MAKEDONIJAAAAAAAAAAAAAAAAAAсреќасреќасреќасреќасреќа
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2008 во 23:22
Македонија поразена од Германија со 25:22

Во првиот натпревар од „Д“ групата нашата женска ракометна сениорска репрезентација е поразена од Германија со 25:22.

Почетокот не ветуваше многу, немаше проток на топката, имаше конфузија во одбраната и Германките покажаа сила во нападот, на стартот од натпреварот поведоа со 3:0, меѓутоа не продолжија во тоа темпо.

Во средишниот дел на полувремето Портјанко пресече неколку контри и имаше одлична реализација во нападот за одржување на негативата од два гола.

Првиот гол на капитенот Тодоровска дојде во 19. минута за намалување на 7:5. Со нејзиниот втор гол се доближивме на само гол разлика 10:9 на три минути пред одморот. Јурак погоди во контра за 11:9 и пред самиот крај на полувремето Тодоровска со третиот нејзин гол за 11:10.

Она што не ни успеа во текот на целото прво полувреме, на стартот на второ го остваривме, изедначивме на 11:11, потоа и поведовме со 13:12. Потоа се играше гол за гол се до серијата од 5:1 на Германките кога беше исклучена Новевска кај нас и ја искористија предноста од играч повеќе и ја направија најголемата предност од четири гола во тој момент, 20:16. И до самиот крај не успеавме да фатиме приклучок.
Владимир Глигоров


Бевме во одлична позиција до 40. минута, меѓутоа не успеавме да се избориме за поволен резултат. Краузе беше во елемент постигна 11 погодоци, Клара Волтеринг имаше 18 одбрани. Кај нас Андреева имаше 12 одбрани, Тодоровска постигна шест гола, а Портјанко осум, од кои четири од седмерец.

„Натпреварот помина во интересна атмосфера и неизвесна борба, репрезентацијата на Германија се покажа како доста силен и тежок противник. Ние успеавме да се спротивставиме рамноправно во текот на целиот натпревар, а посебно во првото полувреме. Она што го истакнував во минатиов период нашата шанса за поволен резултат ја гледам во играта во одбраната“, изјави тренерот на нашата репрезентација Владимир Глигоров по натпреварот.

„И донекаде успеавме, доколку имавме повеќе среќа можеби ќе можевме да се надеваме за поповолен резултат. Јас сум задоволен од учинокот на девојките го дадоа својот максимум, влегоа ангажирано и пожртвувано во натпреварот, желбата за борба и надигрување беше присутна до самиот крај и јас можам да им честитам на играта. Се надевам доколку вака продолжиме во натпреварите против Хрватска и Србија ќе можеме да влеземе во вториот круг“, додаде Глигоров.Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 13:39
РАДУЛОВИЌ ИЗОСТАВЕНА ОД МЕЧЕВИТЕ ОД ПРВАТА ФАЗА НА ЕП
Вале разочарана веќе не игра
Валентина Радуловиќ е разочарана и повредена од одлуката на селекторот Владимир Глигоров да ја изостави од трите натпревари од првата фаза на Европското првенство во Македонија, кое почна вчера. Вале не се најде во конечниот 16-член список за прелими

Валентина Радуловиќ е разочарана и повредена од одлуката на селекторот Владимир Глигоров да ја изостави од трите натпревари од првата фаза на Европското првенство во Македонија, кое почна вчера. Вале не се најде во конечниот 16-член список за прелиминарните дуели со Германија, Хрватска и со Србија, откако го повреди коленото уште на првиот тренинг, но, како што вели, ова воопшто не го очекувала, туку, напротив, се подготвувала да игра на првенството.
- Никој од репрезентацијата не ме контактирал за да ме извести за моето неиграње и тоа е она што најмногу ме разочарува и повредува. Коленото ми е во ред и јас, всушност, се подготвував да играм на последниот натпревар од групата со Србија - изненадено реагираше Вале.
Радуловиќ најави простување од националниот дрес на тековното Европско првенство, но повредата на коленото и ги поремети плановите. Селекторот Глигоров до последен момент ја држеше јавноста во неизвесност дали ќе ја вклучи во составот, а можноста да ја искористи како замена во пресрет на натпреварите од втората фаза, Вале сега ја отфрла.
- Сега, и да ме викнат за мечевите од втората фаза, ќе размислам дали ќе прифатам. Мислам дека не сум заслужила ваков однос. Јас не знам дали воопшто ќе можам да влезам во салата, зашто никој не ми понудил карти - додава Радуловиќ во пресрет на вчерашниот прв дуел со Германија.
Без разлика што без збогум се прости од репрезентацијата, Вале, која во моментов го носи дресот на кавадаречкиот суперлигаш Кабран амбалажа, вели дека ова не значи и крај на кариерата воопшто. Таа буквално порасна во репрезентативниот дрес, носејќи го уште од нејзините први денови пред 15 години и, во меѓувреме, настапи на четири светски и на три европски првенства.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 16:32
Слики од Македонија - Гемранија

Кон врв
HI)H( Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HI)H( Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 21:43
France 23-24 Denmark hahaha poslednata sekunda odbrani gulmankata na Denmark
1 Година верен форумџија
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 08:45
Ракометарките со себе ги донесоа и навиките...

Данска подготвена за Божиќ

Доаѓањето на најдобрите европски репрезентации во Скопје и Охрид внесе живост и во хотелите и низ улиците.

Ова се сениорски репрезентации и сите си имаат свои навики и побарувања.

Репрезентацијата на Данска, односно пола од нивниот тим, во вторникот решија пешки да одат од "Борис Трајковски" до Континентал.

Целта, да ја прошетаат "пластичарската" улица во Скопје за шопинг. Данките изнакупуваа лампиони, украси, купија новогодишна елка и минаа добар дел од времето во украсување на ходникот на целиот трет кат во Континентал каде што се сместени.

Франција со фото-ИД

Францускиот тим не ги украсил своите простории (засега), но "триколорките" имаат свој заштитен знак во хотелот. Секоја ракометарка има залепено своја слика на надворешната страна од вратата од хотелската соба во која спие.

Репрезентацијата на Унгарија, пак, ја има одбележано својата територија со големо знаме на кое сите се потпишуваат.

Германска медитација

Од репрезентациите кои имаат свои барања надвор од листите се Германките. Тие бараа продолжен кабел да им биде донесен во соблекувалната за да можат да го слушаат цд-то на кое "медитираат".


< ="#efefef" marginheight="0" marginwidth="0" ="http://www.idividi.com.mk/UpdateBrCitana.aspx?VestID=487288" style="height: 50px;" align="middle" border="0" height="30" scrolling="no">
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 16:33

ПО ПОРАЗОТ ОД ГЕРМАНИЈА, МАКЕДОНИЈА ДЕНЕСКА ВО НОВ ОБИД ДА СТИГНЕ ДО ПРВИТЕ БОДОВИ

Втора шанса, Хрватска

ДЕНЕСКА
СРБИЈА - ГЕРМАНИЈА 18:15
Сала:"Борис Трајковски" во Скопје
МАКЕДОНИЈА - ХРВАТСКА 20:15
Сала:"Борис Трајковски" во Скопје

На македонската репрезентација & се укажа мала шанса да дојде до изненадување на премиерниот натпревар со Германија, но не ја искористи. Премногу технички грешки, лесно загубени топки, ситуации кои останаа неискористени, а едноставно мораа да се искористат... премногу за противник од калибар на Германија, која иако збунета во скопската сала, едноставно имаше вишок на искуство и успеа да ја реши средбата во своја корист.
Денеска Македонија ќе има својата втора шанса да дојде до првите бодови. Играме со селекцијата на Хрватска, репрезентација која слично како и Германија ќе ја има улогата на фаворит во однос на Македонија, иако се игра на наш терен.
Претерани се коментарите од дел од македонските стручњаци кои сугерираат да се чуваат силите на овој натпревар за да може да се одигра на највисоко ниво, на тоа што треба да биде решавачки меч за нас, дуелот со Србија.

Хрватска покажа квалитет на мечот со Србија во првото коло, но покажа и многу слабости, пад на концентрацијата, се виде дека може да прима голови во серија. Веројатно се подготвуваат за амбиентот кој ги очекува денеска во се надеваме полна до "врв" сала. Во контекст на ова, влезни билети во претпродажба чинат 200, 300 и 500 денари, а на денот на натпреварот, пред салата, цената на билет е 600 денари.
Нивни адут се неколкуте победи над Македонија во подготвителниот период. Имаат сосема солиден состав чија амбиција е да стигне до битка за подиум. По стартната победа над Хрватска веќе се пласирани во главната рунда, но со евентуална победа денеска, во главната рунда ќе одат минимум со два бода на салдото.
"На првиот натпревар не одигравме најдобро што знаевме. Направивме премногу грешки кои сега ќе се обидеме да ги елиминираме и да стигнеме до првите бодови", изјави Наталија Тодоровска, ракометарката која одлично ги познава, но и многу добро ја познаваат во хрватскиот тим со оглед на тоа дека настапува за екипата на Подравка.
Во Скопје денеска ќе се игра и дуелот меѓу репрезентациите на Србија и на Германија. Бундес-тимот е голем фаворит на овој натпревар, а со оглед на поразот на Македонија на првиот меч, единствен резултат кој ни одговара е пораз на Србија.

КАПИТЕНОТ НА РЕПРЕЗЕНАЦИЈАТА ПРЕД МОЖНА ПРЕСЕЛБА

Ѓер со понуда до Тодоровска

Унгарскиот првак Ѓер, екипа која игра со Ѓ. Петров во групата, испрати конкретна понуда до капитенот на македонската репрезентација Наталија Тодоровска. Преговорите не се нови, но за време на првенствата е многу полесно да се стапи во контакт со бараната ракометарка.
"Имам понуда, и тоа доста добра. Не сум одлучила што да правам, рано ми е да носам вакви одлуки. Веројатно ќе го чекам крајот на сезоната, па ќе разговарам со управата на Подравка, па по тоа ќе видам што понатаму", изјави Тодоровска.
Тодоровска има 34 години, но и натаму е во одлична форма, па за очекување е наскоро Ѓер да ги интензивира преговорите за што побрзо да дојде до потпис.


РЕПРЕЗЕНТАЦИИТЕ СО СЕБЕ СИ ГИ ДОНЕСОА И НАВИКИТЕ

Данска подготвена за Божиќ

Доаѓањето на најдобрите европски репрезентации во Скопје и Охрид внесе живост и во хотелите и низ улиците.
Ова се сениорски репрезентации и сите си имаат свои навики и побарувања.
Репрезентацијата на Данска, односно пола од нивниот тим, во вторникот решија пешки да одат од "Борис Трајковски" до Континентал.
Целта, да ја прошетаат "пластичарската" улица во Скопје за шопинг. Данките изнакупуваа лампиони, украси, купија новогодишна елка и минаа добар дел од времето во украсување  на ходникот на целиот трет кат во Континентал каде што се сместени.

Франција со фото-ИД

Францускиот тим не ги украсил своите простории (засега), но "триколорките" имаат свој заштитен знак во хотелот. Секоја ракометарка има залепено своја слика на надворешната страна од вратата од хотелската соба во која спие.
Репрезентацијата на Унгарија, пак, ја има одбележано својата територија со големо знаме на кое сите се потпишуваат.

Германска медитација

Од репрезентациите кои имаат свои барања надвор од листите се Германките. Тие бараа продолжен кабел да им биде донесен во соблекувалната за да можат да го слушаат цд-то на кое "медитираат".

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 18:25
Голем пех на владата на макеоднија поточно на вмро кој е организатор на ова европско првенство. Ако завчера не беше во ред со преносот од првиот натпревар, денес натпреварот се одложува за еден час затоа што некој лепел па истурил лепак на теренот. вакво нешто се нема случено на ниедно првенство до сега и ова е голема СРАМОТА! за оваа влада и за никола груевски кој гарантираше дека ќе помине се во најдобар ред.
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 18:47
Poslaba organizacija na edno evropsko prvenstvo nigde nemalo!!! Ova se sramota! uste na pocetokot nekoj slucki! Denes natprevarot Srbija - Germanija trebase vo 18:00 da pocne pred nekoe vreme kazaa deka ke se igra vo 19:00 deka imalo nekoj problemi so terenot!

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 21:16
што убо водиме мечтаење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.