IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - КАПИТАЛИЗМОТ во голема криза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАПИТАЛИЗМОТ во голема криза

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КАПИТАЛИЗМОТ во голема криза
    Испратена: 25.Ноември.2008 во 16:08
Како последица на финансиската криза , капиталистичкото уредување се најголемата криза од неговото воведување како уредување во мокните економији.

Дали БАЛОНОТ кој Америка постојано го дуваше ке испука или сето тоа е усте еден трик на Америка?

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 16:11
sva srekja sto nie sme se uste vo robovladetelsko opstestvo so predznaci na feudalno смеење .......... znaci , nema opasnost po nas смеење

Изменето од miroslav_g8 - 25.Ноември.2008 во 16:12
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 16:15
АБе за нас нема гајле , нема што да изгубиме.

А за пари не е проблем, пари немаме.

Туку мене ми беше поентата, дали мислите дека полека му доага крајот на КОМУНИЗМОТ а чаире треба да бараме во некој друг систем.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 16:20
pari ima ... od tutunot ..... a komunizmot , e toj doprva doadja ... ti samo mislis deka si k*rtulil голема%20насмевка
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 16:24
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Како последица на финансиската криза , капиталистичкото уредување се најголемата криза од неговото воведување како уредување во мокните економији.

Дали БАЛОНОТ кој Америка постојано го дуваше ке испука или сето тоа е усте еден трик на Америка?

 
 
Капитализмот не е во криза, туку концептот на тотална дерегулација на се и сешто. Прво американците го натераа светот да дерегулираат се, банки, електростопанства, телекоми, берзи, а сега истите ги национализираат банките, автоиндустријата и којзнае уште што ќе дојде не ред.
 
Нивна беља е што мислат дека се најпаметни и не учат од историјата. Југославија имаше слично такво срање што ја доведе во пропаст, а се викаше САМОУПРАВУВАЊЕ.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 16:42
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Како последица на финансиската криза , капиталистичкото уредување се најголемата криза од неговото воведување како уредување во мокните економији.

Дали БАЛОНОТ кој Америка постојано го дуваше ке испука или сето тоа е усте еден трик на Америка?Hmmm - ne se raboti za finansiska kriza tuku ushte polosho za ekonomska kriza (gubenje rabotni mesta, recesivni perfomansi(zagubi) na stopanstvoto , itn)
Se soglasuvam -krizta e posledica na sistemot-krizta ima globalen karakter - ushte pointersno e shto se najavuvaat golemi globalni promeni kako posledica na merkite za izlez od krizata - na primer sosema vidoizmenet MMF...
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 16:51
Дојде Падот на Капитализмот предвиден од Маркс
Комунизам Рулз!Изменето од moira - 25.Ноември.2008 во 19:17
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 17:05
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Туку мене ми беше поентата, дали мислите дека полека му доага крајот на КОМУНИЗМОТ а чаире треба да бараме во некој друг систем.


krajot na KOMUNIZMOT ? pa Komunizmot se uste go nemalo vo niedna drzava kako sistem .
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 17:07
I komunizmot- barem onakov kakov shto beshe generirashe ekonomski krizi- ushte postrshni od ovaa.
Problemot so ovaa e shto koga USA e vo kriza - togash toe e istivremeno i svetska kriza.
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Premier Romanov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Premier Romanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 01:28
Communism will prevail over the fascist dogs!
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 00:54
Да бе така и пред 50-60 години пеевте Америка и Енглеска биче земја пролетерска,абе за се мозок требало,а не само лаење.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.