IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Руски јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Руски јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 21:25
Originally posted by Kasnakoski Kasnakoski напиша:

Originally posted by IQ IQ напиша:

ne znam sho ke mu e na nekoj ruski jazik?


Eve jas ke ti kazam. Na ruski jazik ima isklucivo mnogu literatura. Primer baras nekoja informacija na NET, nema na makedonski, nema ni na angliski - na ruski ima se.

ma, nemoj!,... збунетост,....ja pa ti kazuvam  deka ima i nekoi informacii na makedonski ,...... koisto ne mozes da gi najdes ni na angliski ,...... a uste pomalku pa,....na ruski!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 11:08
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Sekoj saka da e najbogat paricno ...................DA !!!

A , dali saka da e bogat vo znaenje ?? .......mmmmmmmm.... ..........pa i taka i taka
Znaenjeto na bilo koj "ziv" jazik e bogastvo na sekoj covek
......kolku poveke jazici si znajs pobogat si..........mene
licno ruskiot jazik mi se svigja.... edinstveno me nervira da na tie koj mu e majcin jazik ama bas nieden drug jazik ne mozat da go zboruvaat bez ruski akcent koj e epten izrazen i nevkusno zvuci...
bi mila greska si,zboruvam makedonski ama bas nikakov akcent,kako da mi e majcin ,mnogu redki se tie sto mozat da primetat deka ne sum makedonka .Ama da se zburuva ruski bez akcent e mnogu tesko.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 18:50
Зверка,таа зборува за русите од во Русия.И яс имам приметено дека слабо нещо со другите йазици.Ама незнам можеби яс грешам.

Да прашам нещо.Зощто русите я користат оваа старословенска ы,во какви ситуации,не е нормалната и доволна?
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 01:01
Во рускиот јазик има вокали, кои се делат по мека или тврда промена,односно тврди и меки вокали.
тврди се - а, э, ы, о, у, ъ
меки се - я, е, и, ё, ю, ь
Конкретно за (ы - јери),има правила каде треба да стои , а каде не треба.
После палаталните, заднонепчени К,Г,Х и нивните шушкави парови Ч,Ж,Ш во никој случај не смее да стои (ы)
на пр., - книги а не книгы, ученики а не ученикы,
но не син туку сын, не сир туку сыр,не бринза туку брынза,не риба туку рыба, итд.
Исто така Ы, никогаш неможе да стои на почеток на збор, затоа што ке се појават хијати(зевови)и ке има потреба од протетички гласови(протези)
Важно!!! - Исто така и во македонскиот јазик нема литературен збор кој започнува на А.Истиот случај како со Ы во рускиот, така со А во македонскиот, со што тука се добил протетичкиот глас Ј.
пример - јагне а не агне, јаглен а не аглен, јадица а не адица, и сл.
поздрав
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 01:25
Благодарам!
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 18:03
Молам!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 19:10
Interesni informacii, no seuste nema objasnuvanje zosto opstoile tie bukvi vo ruskiot. Inaku mi se dopagja sto so я, ё, ю se stedi vo pisuvanje - edna bukva namesto dve: ja, jo, ju. No so ы i ъ sè e upropasteno... Nepotrebnjajec bukvushki se.

Изменето од Majkl - 14.Март.2009 во 19:11
Кон врв
Zefar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zefar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 20:09
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Interesni informacii, no seuste nema objasnuvanje zosto opstoile tie bukvi vo ruskiot. Inaku mi se dopagja sto so я, ё, ю se stedi vo pisuvanje - edna bukva namesto dve: ja, jo, ju. No so ы i ъ sè e upropasteno... Nepotrebnjajec bukvushki se.


Не е баш така за „ы“. Самиот изговор е ъј. Например „висок“ е „въјсокиј“, не е просто високиј.

Руското „ъ“ е различно од бугарското. Во рускиот јазик не се изговара.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 20:25
Originally posted by Zefar Zefar напиша:

Руското „ъ“ е различно од бугарското. Во рускиот јазик не се изговара.

Tokmu za toa zboruvam. Nepotrebnite bukvi treba da se otstranat so cel da se olesni pravopisot i da se zastedi na bukvi.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 21:09
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Interesni informacii, no seuste nema objasnuvanje zosto opstoile tie bukvi vo ruskiot. Inaku mi se dopagja sto so я, ё, ю se stedi vo pisuvanje - edna bukva namesto dve: ja, jo, ju. No so ы i ъ sè e upropasteno... Nepotrebnjajec bukvushki se.


Јас па баш спротивно мислам,дека јеровите се најпотребни,барем тврдото.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 00:13
Originally posted by Zefar Zefar напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Interesni informacii, no seuste nema objasnuvanje zosto opstoile tie bukvi vo ruskiot. Inaku mi se dopagja sto so я, ё, ю se stedi vo pisuvanje - edna bukva namesto dve: ja, jo, ju. No so ы i ъ sè e upropasteno... Nepotrebnjajec bukvushki se.


Не е баш така за „ы“. Самиот изговор е ъј. Например „висок“ е „въјсокиј“, не е просто високиј.

Руското „ъ“ е различно од бугарското. Во рускиот јазик не се изговара.


Не се изговара , но се чуствува, едноставно го стврднува консонантот пред него
Кон врв
Zefar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zefar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 09:36
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Interesni informacii, no seuste nema objasnuvanje zosto opstoile tie bukvi vo ruskiot. Inaku mi se dopagja sto so я, ё, ю se stedi vo pisuvanje - edna bukva namesto dve: ja, jo, ju. No so ы i ъ sè e upropasteno... Nepotrebnjajec bukvushki se.
Јас па баш спротивно мислам,дека јеровите се најпотребни,барем тврдото.


Друга потребна буква е Ѣ (јат)

јат
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:28
А истотака е исфрлена една буква од старословенскиот што се изговара како Је,мислам.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 15:16
Не е исфрлена , туку не е прифатена во одредени јазици.
И не само ЈЕ(јотирано е)туку и назалите (носовки) ОН со ЕН, и нивните јотувани варијанти ЈОН и ЈЕН, и веке споменатата буква ЈАТ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.